Liczenie a poniesione koszty

Zaczęty przez michal_saper, 05 Luty 2008, 21:16

michal_saper

Czerpie prąd z Energetyki Polskiej. Od jakiegoś roku, może nieco dlużej panowie inkasenci chodzą co dwa miesiące i rzecz jasna, kwota która jest na rachunku obejmuje 2 miesiące. np styczen 80 zl luty 100 zł. Przychodzi pan inkasent z końcem lutego i mówi 180 zl... Spi.p..aj dziadu :P

Gave


Pigu

a dlaczego by nie - do laboratoryjnych pomiarów przecież nie ma służyć - wynik będzie z zadowalającą dokładnością

tito

Ile prądu pobiera komp to stara i oklepana rzecz. Ja się zapytam, czy ktoś się pokusił o obliczenie ile prądu (kasy w USD) żre cały BOINC ?? Bo to dopiero ukarze kto powinien sponsorować BOINC. :D

Pigu

no to proste równanie - komp z boinciem - komp bez = kasa żarta przez boinca  ;)

Gave

Cytat: Pigu w 12 Marzec 2008, 19:23
no to proste równanie - komp z boinciem - komp bez = kasa żarta przez boinca  ;)
I jeszcze razy liczba kompów w służbie BOINCa, bo titowi chodzi o CAŁY BOINC.  ;)

tito

Otóż to.
I tak na szybkiego przeliczyłem.
RAC 95,598,542
ilość hostów 564,632
RAC na jeden host 169,3

Założenie - każdy komp liczący BOINC byłby włączony i tak (bzdura, ale to tylko do wyliczenia "about")
Różnica między kompem liczącym a nieliczącym to 40W (źródło - http://www.chromatron.boo.pl/boinc/forum2/viewtopic.php?t=6).
169,3 kredytów zostaje przeliczone w 4 godziny (4 godziny są absolutnie wyssane z palca - pi*drzwi wg moich kompów).
Czyli 564.632[hostów]*4[godziny]*40[W]= 90341120[W]/1000=90341[kW]*0,45[zł]=40653[zł]/2.29=17753[USD]

Wynik absolutnie orientacyjny 17500 USD dziennie.
Jakieś komentarze?

krzyszp

#47
Hmm, to daje niespełna 0.031 dolara dziennie na desktop, więc 11.31 dolara rocznie...
Tanio...  :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

wychodzi tani superkomputer. Ciekaw ile żrą takie maszyny co to mają po 64000 proców :D

krzyszp

Numer 2 na TOP500 pobiera 3MW.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

tito

A BOINC 90MW - zaczynam się zastanawiać, czy jest sens liczyć....

Troll81

weż pod uwagę że wiele maszyn jest dosyć wiekowych i żrą niepomiernie więcej prądu w stosunku do mocy obliczeniowej.

KrzychuP

Poza tym, moc w całości nie jest wykorzystywana na obliczenia, ale przecież też musi "obsłużyć"  np. monitory podczas np. układania pasjansów :) i pisania dokumentów w np. Word'zie

Gave

Cytat: KrzychuP w 14 Marzec 2008, 11:20
Poza tym, moc w całości nie jest wykorzystywana na obliczenia, ale przecież też musi "obsłużyć"  np. monitory podczas np. układania pasjansów :) i pisania dokumentów w np. Word'zie
W naszych wyliczeniach jest to wzięte pod uwagę  ;):
Cytat: titoRóżnica między kompem liczącym a nieliczącym to 40W (źródło - http://www.chromatron.boo.pl/boinc/forum2/viewtopic.php?t=6).

KrzychuP

Cytat: Gave w 14 Marzec 2008, 11:49
W naszych wyliczeniach jest to wzięte pod uwagę  ;):

Ok. Rzeczywiście

Pigu

ale bierzecie tylko pod uwagę koszt utrzymania jednostki zapominając po drodze o kosztach zakupu, których w przypadku boinc nie ma

michal_saper

Różnica pomiędzy ostatnimi rachunkami za prąd to 40 zł...  :)
Na poprzednim rachunku było o 40 zł mniej, ale i komp też rzadziej był uruchamiany. Teraz komp pracuje ok 15 godzin dziennie, wraz z klientem BOINC.

Czyli można by stwierdzić iż, jeżeli już liczenie nic nie kosztuje, to kosztuje to na tyle mało że trudno to zauważyć :)

Troll81

A ja co miesiąc wydaje jakieś 150 zl na fajki wiec nie mam co marudzić że za prąd wyjdzie 30 zł wiecej. Może chociaz wynajdzie moj komp szczepionke na raka na którego pewnie zapadne.

Pigu


dvh6

Ostatni wpadło mi coś do głowy. Mianowicie, czy uruchomiony boinc wpływa jakoś znacząco na zużycie komponentów komputerowych, czy awarie sprzętu zdarzają sie częściej?

Pigu

naturalnie - sprzęt się "zużywa" ale i tak nie powinien się zużyć przed kolejną modernizacją

[PBT] Horpah

1. sprzęt zużywa się nieco bardziej bo pracuje w nieco wyższej temperaturze
2. jeśli sprzęt pracuje non stop lub prawie non stop to unika się włączania czyli momentu podczas którego najczęściej następują awarie

bartsob5

hmmmm ja uzywam swojego peceta w celach boincowych od nowosci, czyli juz bedzie 4 rok lecial, i nie powiem zeby w zwiazku z tym byly jakies czestsze awarie... odczuwam pewien spadek wydajnosci, ale uznaje ze to w wyniku zasmiecenie systemu lub dlatego, ze zdarzalo mi sie juz na lepszych maszynach pracowac (wiadomo, jak sie usiadzie na czyms szybkim to pozniej wszystko wydaje sie wolne) awarie? tylko uszkodzony zasilacz, ale tak to jest z no-name, i w zasadzie bardziej bym obciazal tym jakosc prądu niż obciazenie kompa (jesli żarówka miga bardziej niz monitor crt ustawiony na 60Hz, to cos z pradem jest nie tak, i nawet listwa przepieciowa nie pomoze, nie wspominajac juz, ze wielokrotnie sie zdarzalo ze w gniazdku mialem napiecie 205-208V)

Pigu

np wentylatory mają żywotność wyrażoną w godzinach pracy  ;)

[PBT] Horpah

Cytat: Pigu w 06 Kwiecień 2008, 15:47
np wentylatory mają żywotność wyrażoną w godzinach pracy  ;)
także kondensatory elektrolityczne, i niestety im temperatura pracy jest wyższa tym krócej żyją.
Obecnie w nowych płytach wstawia się kondensatory typu solid o znacznie podwyższonej żywotności, więc w tym wypadku nie musimy się martwić.

dvh6

Cytat: bartsob5 w 06 Kwiecień 2008, 15:43
hmmmm ja uzywam swojego peceta w celach boincowych od nowosci, czyli juz bedzie 4 rok lecial, i nie powiem zeby w zwiazku z tym byly jakies czestsze awarie

To żeś mnie uspokoił u mnie boinc chodzi tylko na jednym rdzeniu, a komp to taki rodzinny jest. Brat sobie w jakieś nowsze gierki pogra, ja czasami polatam na jakimś symulatorze, czasem nawet matka sobie coś tam porobi. Grunt, że te 3 latka powinien pochodzić, a potem to i tak pewnie się wnętrzności wymieni ;)

Pigu

generalnie kompy wymieniamy nie z powodu zużycia a innych i to na długo przed zużyciem  ;D nie powinniśmy się martwić (pomijając przypadki błędów w sztuce inżynierskiej - np w zasilaczu od monitora miałem elektrolity oparte o radiator muecheche - jak wybuchły trzeba było przelutować i dalej chodzi) jedynie o części ruchome - w przypadku dysków robić co jakiś czas backupy (człowiek się tego uczy dopiero jak pierwszy raz mu coś ważnego klęknie) no i ściągać fafoły z radiatorów i dmuchawek bo mają cudowną zdolność zbierania kotów podłogowych z całego mieszkania  ;)

bartsob5

Cytat: dvh6 w 06 Kwiecień 2008, 16:41
Cytat: bartsob5 w 06 Kwiecień 2008, 15:43
hmmmm ja uzywam swojego peceta w celach boincowych od nowosci, czyli juz bedzie 4 rok lecial, i nie powiem zeby w zwiazku z tym byly jakies czestsze awarie

To żeś mnie uspokoił u mnie boinc chodzi tylko na jednym rdzeniu, a komp to taki rodzinny jest. Brat sobie w jakieś nowsze gierki pogra, ja czasami polatam na jakimś symulatorze, czasem nawet matka sobie coś tam porobi. Grunt, że te 3 latka powinien pochodzić, a potem to i tak pewnie się wnętrzności wymieni ;)

no moze sie malo precyzyjnie wyrazilem, bo moj to tez jest taki 'rodzinny' w sensie ze oprocz boinca rowniez sa normalne zadania...
no ale tak jak mowilem, zasilacz wymienialem w 2006 roku, na innego no-name'a, za 80 zlotych, ale jak mowilem, przy pradzie jaki mam na tej wiosce to by sie kazdy rozwalil.... proc? sempron 3100+ na 90nm, w upalne dni temperatura dochodzi do 59 stopniu, na codzien 54, na boksowym chlodzeniu, temperatura bez boinc'a to jakies 45-48 stopni, nigdy mi sie nie przegrzal, a jest podkrecony o 25%

REPAIRMAN

Cytat: michal_saper w 05 Marzec 2008, 12:59
Nie wiem... W każdym bądź razie przydał by mi się wspomniany wyżej watomierz. Popytam znajomych może ktoś ma... Z chęcią bym się przekonał ile ta zabawa nas kosztuje.

Jak brak watomierza to miernik zwykly  ( cyfrowy ) np fluke :D  ustawic na ampery i w szereg i bedziesz wiedzial ile pobiera pradu  a pozniej juz prosta sprawa jak obliczyc moc :D


Troll81

dla tych którzy chcą przyoszczedzić proponuję włączać kompy nocą bo wtedy jest tańsza taryfa :D

REPAIRMAN

Tez zawsze jakies rozwiazanie,  o ile maja te taryfe nocna .

Tomislaw

Nawet gdy czasem wyłączę kompa to ze względu na wysokośc różnych opłat przesyłowych, stałych w rachunku za prąd oszczędności prawie nie widac    :-\



Can-D

#72
Dostałem na dniach fajne urządzonko do pomiaru poboru energii -- Energy check 3000

Pomiar na maszynkach którymi dysponuje w domu:
1.Lap na procesorze T2300 @ 1.66GHz,1 giga ramu,karta integra:
   a)bez boinca,ekran włączony         -- około 19 watt poboru
   b)boinc(primegrid),ekran włączony  -- około 28 watt poboru
   c)boinc(primegrid),ekran wyłączony -- około 22 watt poboru
lap chodzi na napięciu 0,975v,zwiekszenie do standarowego 1.2v zwieksza zużycie energii o około 2 watt

2.Quad CPU Q6600 @ 3.2GHz (1.328v),2 giga ramu,radeon 2600 xt,monitor 19"
   a)bez boinca,monitor włączony         -- około 140 watt
   b)boinc(primegrid),monitor włączony   -- około 250 watt
   c)boinc(primegrid),monitor wyłączony -- około 220 watt

Także zużywają na dobe 6kwh,co daje przy 30 dniach przy cenie 0,50 groszy - 90 złotych dodatkowego kosztu poświęconego na naukę  ;D

Pożniej może pomierze quada niekręconego,jakby to kogoś interesowało.


Troll81

Jak zostawiasz kompa 24h/7 to rzeczywiście niezły koszt. Ale ja mam kompa postawionego 24/7 ze względu na inne procesy hulające w tle, Więc jak dla mnie to "dorzucam" do nauki jakieś 30 pln miesięcznie. Mam athlona 64 x2 3600.

jarod_e

Można też podłączyć kompa do UPS i sprawdzić w miarę dokładnie.

Sprawdziłem na swoim i wyszło:
przy włączonym boincu, ekran wł. - 286W
przy włączonym boincu, ekran wył. - 256W
przy wyłączonym boincu, ekran wł. - 183W
przy wyłączonym boincu, ekran wył. - 153W

Konfiguracja kompa to Penom 9850 2.5@2.8, 4x1GB,5xHDD,GF8800GT OC.
Przy różnicy 100W dopłacamy 36pln miesięcznie - nie jest to zbyt wiele, zakładając że komp chodzi non stop.

novi

Akurat panel Zalmana ZM-MFC2 jaki słuzy mi do regulacji wentyli ma wbudowany pomiar poboru prądu dla całego kompa. Dobre wyniki daje-porównywalem z watomierzem przenośnym cyfrowym Paget 9149.
juz podawałem pobór mocy przy zliczaniu SETI
CPU[GHz]      DDR2[MHz]   punkty na 1000sec CPU time      Moc bezSETI/+SETI[Watt]
2.66                  667              16.12                      180/240
3.20                1000              20.19                         200/280
3.60                  800              21.01                      215/320
3.60                1000              23.40                        215/320
przy zliczaniu innych pobór jest trochę mniejszy np Poem o 10Watt, ale on pamieci bardziej katuje.

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Can-D

Urządzenie mierzy pobór prosto z gniazdka,więc pomiar jest dokładny.Przelicza koszt,podaje zużyte kilowatogodziny,moc minimalną,średnią i maksymalną -- więc jak ktoś chce może nawet wyznaczyć sobie z budżetu maksymalną kwote jaką chce przeznaczyć na liczenie i pilnować tym urządzeniem  ;)

Druga sprawa:Bardzo mile zaskoczył mnie pomiar na laptopie -- pobór 22 watt, co miesięcznie u mnie daje niecałe 8 zł.Wiec jeśli komuś zależy aby liczyć,a niechce ponieść jakiś większych kosztów -- to liczyć na laptopie.Chociaż wydajność miedzy lapem a quadem jest kolosalna, to i quad też w miare rozsądnie obchodzi się z gniazdkiem ,chociaż koszt miesięczny to już kilkadziesiąt złotych(i przy w miare normalnej konfiguracji nie trzeba mieć zasilaczy potworów,co usilnie próbują wmówić nam panowie marketingowcy  ;) ).

Także panowie przekonywać niezdecydowanych, zwłaszcza tych z lapami do aktywnego liczenia(koszt nieduży i chyba całkiem ekologicznie)  :P

Jako ciekawoste podam zużycie energii przez żarówki:
a)tradycyjna 60 watt  .....60 watt
b)energooszczedna 36 watt  -- niecałe 10 watt

Troll81

Diodowa od 3 do 10 W a pragę przypomnieć że energooszczędne przez pierwsze 15-20 minut wcale takie oszczędne nie są, a i krócej żyją jak są często i na krótko włączane.

Can-D

Pomiar jest właśnie z pierwszych  5 minut -- dalej nie mierzyłem na ile  się zmienia.

tito

Sorki za pytanie niedotyczące BOINC-a, lecz zainteresował mnie temat żarówek LED.
Jaka moc LED jest potrzebna, aby moc świecenia była porównywalna z 100W zwykłą żarówką i 20W żarówką energooszczędną? I jak jest ze światłem? Tzn czy http://merlin.pl/Zarowka-diodowa-POLUX-B50-E27-White-15LEDS/diy/product/218,598125.html;jsessionid=1879557A9EA4DBDE91EE7079B42D9ED2.LB3 świeci równomiernie we wszystkich kierunkach? I czym różni się światło white od warm white?