Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

chłodzonkko - max wydajne i max ciche

Zaczęty przez Pigu, 28 Sierpień 2008, 19:18

Pigu

jaką chłodnicą AC wybrać? mugen? nie mugen? coś lepszego? coś cichszego?  :P mugen trochę głośny wół (25dBa)

Troll81

Się wybredny zrobiłeś :D przy parametrach z tytułu wątku zostaje WC z reseratorami :D bedzie max wydajne i max ciche :D tylko ze drogie zdeczkę

AiDec

Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 20:33
Się wybredny zrobiłeś :D przy parametrach z tytułu wątku zostaje WC z reseratorami :D bedzie max wydajne i max ciche :D tylko ze drogie zdeczkę

Reseratory nie sa max wydajne. Zaznaczam! Reseratory sa pasywne! Sa naprawde ladnie wydajne, a jak na pasywne nawet BARDZO wydajne, ale nie max wydajne :). Ale oczywiscie 100% ciche. Nie masz ani 1 dBA :). Komara uslyszysz opierajac sie o Reseratora ;).

No i niestety bardzo drogie... Takie chlodzenie generalnie o wiele, wiele bardziej oplaca sie zrobic samemu - popatrzec na necie na rozne konstrukcje jak wygladaja i mozna bardzo latwo i bardzo tanio zrobic samemu cos podobnego (nawet niekoniecznie pasywnego). Mnie sie to po prostu nie oplacalo.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

 :-\ potrzebuję na jutro wybrać, a wy mi o WC

powiedzmy może zatem tak - co najwydajniejsze na ten moment? kilka opcji w kolejności jakości poproszę, a sam już zdecyduję co z dBa :)

btw: co sądzicie o scythe ninja cu?

AiDec

Akurat to bym odradzal - sa lepsze w tej samej cenie.


http://www.frazpc.pl/artykuly/298/TEST/8/Uniwersalnych/coolerow/Pentagram/Scythe/Zalman

http://www.frazpc.pl/artykuly/561/ZIMNA/WOJNA/Test/9/coolerow

http://www.frazpc.pl/artykuly/462/7/sposobow/na/lato/Test/7/coolerow



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

maxim

Podlacze sie do pytanka i zapytam czy ktos ma doswiadczenie z wodnym chlodzeniem ? Ide w wode i wycisne z mojego q9550 wszystko co sie da.

Pozdro

AiDec

Moglbym powiedziec ze mam calkiem niezle doswiadczenie. Choc na pewno nie jestem mistrzem. Ale naprawde sporo wiem.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

w kolejnosci wydajności :

ciekły hel
ciekły azot (niektórzy maniacy OC tak robią)
Suchy lód (jako i owyżej)
Chłodzenie freonem (lodówki)
chłodzenie CO2 (pompy ciepła)
Chłodzienie etanolem (widziałem w chłodzeniu jednego klastra)
chłodzenie glikolem (np w supermarine spitfire)
chłodzenie wodą (w miare tanie do OC)

A jesli zamierzasz kupić wiarak i z radiatorem to polecam
kingwin 12025 (technologia direct heatpipe). albo bierz cokolelwiek co ma te technologie i jest zbudowane z miedzi, ma do tego duży wentylator i co najmniej 4 ciepłowody. Powinno byc ok. Jak bardzo chcesz sie uprzec to powierć trochę w obudowie i zbuduj AirDuct

Pigu

Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 22:48
w kolejnosci wydajności :
ciekły hel
ciekły azot (niektórzy maniacy OC tak robią)
Suchy lód (jako i owyżej)
Chłodzenie freonem (lodówki)
chłodzenie CO2 (pompy ciepła)
Chłodzienie etanolem (widziałem w chłodzeniu jednego klastra)
chłodzenie glikolem (np w supermarine spitfire)
chłodzenie wodą (w miare tanie do OC)

niezwykle mi pomogło, jutro w sklepie zdecyduję się chyba na suchy lód  :(

ułatwię wam pomaganie hehe http://znak.pl/index.php?cid=373 wybierzcie mi chłodnicę z tej puli, ceną się nie martwcie, ale proszę bez propozycji orochi - za cholerę nie zmieszczę tego w pudle w taki sposób, by poprawić, a nie pogorszyć obiegi
najpierw wydajność, potem cisza, potem cena

maxim

Zadnego wiercenia  :) Potrzebuje jakiegos kita ktorego bez problemu zamontuje do obudowy. Nie jestem wielkim maniakiem potrzebuje tylko troche ocnac moj procek :)


Cytat: Troll81 w 28 Sierpień 2008, 22:48
w kolejnosci wydajności :

ciekły hel
ciekły azot (niektórzy maniacy OC tak robią)
Suchy lód (jako i owyżej)
Chłodzenie freonem (lodówki)
chłodzenie CO2 (pompy ciepła)
Chłodzienie etanolem (widziałem w chłodzeniu jednego klastra)
chłodzenie glikolem (np w supermarine spitfire)
chłodzenie wodą (w miare tanie do OC)

A jesli zamierzasz kupić wiarak i z radiatorem to polecam
kingwin 12025 (technologia direct heatpipe). albo bierz cokolelwiek co ma te technologie i jest zbudowane z miedzi, ma do tego duży wentylator i co najmniej 4 ciepłowody. Powinno byc ok. Jak bardzo chcesz sie uprzec to powierć trochę w obudowie i zbuduj AirDuct

Troll81

#10
Thermaltake Mini Typhoon 90
Scythe Ninja CU

bo sa miedziane :D a miedź ma naprawde spora pzewodność cieplną :D wyżej juz tylko srebro z tych w miare tanich metali :D poza tym maja heatpipe

http://www.overclock.net/air-cooling/146814-answer-whats-best-cpu-cooler.html

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=1&limit=1&limitstart=9

może to ci pomoże

AiDec

Pigu, dziwie sie ze moje linki Ci nie pomogly. Miales tam przeciez naprawde duzy wybor i to ze szczegolowymi testami.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Pigu

w teście nie ma nawet mugena do porównania ::) a większość dość antyczna (2004?)

syrian

cos naprawdę nowego   ;D
http://techworks.pl/artykul,316,26,1,CoolerMaster_GeminII_wieksze_znaczy_lepsze.html
trochę to duze ale czytając tekst to wydajność ma piękną

Gargul

Mugen głosny?  :o

Lepszego chłodzenia (i do tego cichego) powietrzem w chwili obecnej nie znajdziesz. 5 heat pipe-ów (w praktyce 10) coś pod 40 płytek aluminiowych. Do tego wiatrak 120mm. Mam go u siebie w kompie. Jeśli uważasz, ze jest głosny, to kup po prostu cichszy wiatrak ;) - np jakiegoś Fander-a. Do opisów w dB bym uwagi nie przywiązywał. Ma się to często nijak do rzeczywistości. Najlepiej w sklepie poprosić o podłączenie i samemu się przekonać.

Model zaprezentowany post wyżej jest skuteczny, ale do chłodzenia GPU. Sam chciałem kupić taki model AC, ale zabrakło pieniędzy. Ponoć wydajniejsze, niż chłodzenie wodą (testowane na R X1950Pro). Na CPU na pewno też się nadaje, ale można włożyć coś większego i skuteczniejszego ;).


Pigu

co sądzicie o tym artykule? http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3838&action=all

[PBT] Horpah

test olbrzymi, tylko trzeba się trochę zastanowić przy czytaniu
Z niego wynika że jeśli cena nie stanowi problemu, to wybór jest tylko jeden ThermalRight Ultra-120 eXtreme.
Następny krok to decyzja na jaki poziom hałasu się decydujesz ? jeśli chcesz max podkręcać to 2 wydajne wentylatory 3 000 obr.
I jeszcze moja opinia, jeśli chcesz użyć jednego wentyla 3000obr to raczej lepiej użyć dwóch po 1500obr każdy będzie ciszej a wydajność niewiele mniejsza.

maxim

Pigu dostalem dzisiaj Mugena. Powiem tyle "Rewelka". Cisza spokoj i moj Q9550 podkrecony na 3.910 GHz chodzi przy temperaturze do 73 stopni. Naprawde polecam.

maxim

Pigu


Gargul

Teorie, jako by dwa wiatraki poprawiały wyraźnie jakość chłodzenia to zwykła bzdura.Przepływ powietrza przez nie się nie sumuje. Poprawi to może ciśnienie o 10 % ale to wszystko. Do tego zwracam uwagę, że zabudowuje się w ten sposób sloty RAM-u (w przypadku radiatorów typu tower), które podkręcone będą się gotować. Mitem jest też, że od ilości obrotów zależy skuteczność wiatraka. To zależy od jego konstrukcji. A głośność od materiałów wykonania, sposobu montażu i przede wszystkim łożysk.

Mam Intela E2140 podkręconego z  1.6GHz do 3.2GHz. Pod Boincem mam ok 50 stopni. Pod Stress Prime (obciążenie obciążeniu nie równe) dochodzi do 60. Tego typu konstrukcje to maks, jaki da się wycisnać z chłodzenia. Nie należy zapominać, że to nie radiator tak naprawdę chłodzi procesor, tylko powietrze. Liczy sie jego temperatura oraz ciśnienie. Na Mugenie (Infinity) schłodzisz każdego kręconego Intela do akceptowalnych temperatur. Po wyżej pewnego progu się zwyczajnie gotują. Tam już tylko np. azot pomoże ;D. Rekord w kręceniu mojego modelu wynosi 3.4 z hakiem. Na powietrzu 3.34. Trzymam na 3.2. Wszystko na fabrycznych częściach. Jeśli to za mało, to dokup sobie Fandera. Przepływ powietrza zwiększa się z ok 65 do 115 m3/h. Jest też minimalnie cichszy. Nie wiem tylko, o ile zwiększy Ci się masa takiego kompletu. Fander waży 170 gram. Ile stockowy wiatrak z Mugena - nie wiem. Nie powinno być jednak żadnych problemów.

Nie zapomnij oczywiście o dobrej paście na bazie srebra. Mam AC MX-2. Są jednak pewnie już jakieś nowe, lepsze produkty. Wiatrak wyciągający na obudowie za procesorem to też ważna sprawa :P

maxim


novi

... zwiekszenie wentylacji obudowy zwieksze chłodzenie procesora -proporcjonalnie.
wystarczy porównać temp. w stresie przy zdjętym buku obudowy i normalnie

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Pigu

wiecie może jak ninja cu ma się do mugena?

[PBT] Horpah

Cytat: Gargul w 30 Sierpień 2008, 18:28
Teorie, jako by dwa wiatraki poprawiały wyraźnie jakość chłodzenia to zwykła bzdura.Przepływ powietrza przez nie się nie sumuje. Poprawi to może ciśnienie o 10 % ale to wszystko. Do tego zwracam uwagę, że zabudowuje się w ten sposób sloty RAM-u (w przypadku radiatorów typu tower), które podkręcone będą się gotować. Mitem jest też, że od ilości obrotów zależy skuteczność wiatraka. To zależy od jego konstrukcji. A głośność od materiałów wykonania, sposobu montażu i przede wszystkim łożysk.

oj widzę że niezbyt czytelnie się wyraziłem:
* wcale nie polecam kiepskich wentylatorów o prędkości 3tyś obrotów tylko możliwie jak najwydajniejsze i jak najlepiej wykonane
* co do dwóch wiatraków to pozwolę sobie mieć inne zdanie, nie twierdziłem ze przepływ powietrza z dwóch się sumuje, twierdzę tylko że zastosowanie drugiego wentylatora wyciągającego powietrze poprawia przepływ powietrza i zmniejsza poziom hałasu, dlaczego? ano dlatego bo znika efekt odbicia powietrza od radiatora przy wdmuchiwaniu (cofka) ten efekt jest winien za sporą część hałasu.
* RAM najlepiej chłodzić dodatkowym układem, a jeśli już nie to trzeba zapewnić max przepływ powietrza na kierunku przód/dół obudowy do okolicy poniżej zasilacza (sekcja zasilania procka) co ochłodzi i RAM, chipset i mosfety.
Tak w ogóle podkręcanie to sztuka trzeba sporo przemyśleń :)

Pigu

nabyłem Thermalright'a Ultra 120 eXtreme i tymczasowy wiatraczek akasy (w przyszłym miesiącu wymienię na noktułkę), niestety od montażu wstrzymał mnie brak dostępności coollaboratory liquid pro w poznańskich sklepach komputronik i znak  >:( możecie polecić jakąś alternatywę?


Pigu

#27
poprzedni zestaw
ocz vindicator
pasta od ocz vindicator

zestaw na który ostatecznie się zdecydowałem i zamontowałem
thermalright ultra 120 eXtreme
coollabolatory liquid pro
akasa gównowentyl 26zł (tymczasowy, na noctue w tej wypłacie nie starczyło)

ale się nasmarowałem CLP  ::)

rezultaty
hmm w skrócie są tak dobre, że by nie zapeszać powiem jutro, jak się trochę w dziennych temp. wygrzeje bo aż nie dowierzam  ;D jest zapas na ocanie oj jest

dziękuję wszystkim za rady - zarówno za te z których skorzystałem, jak i za pozostałe - dały mi szeroki pogląd na sytuację i pozwoliły podjąć decyzję   :D

Troll81


Pigu

proszę państwa *famfarki* z różnicy średnich z maksymalnych temp rdzeni w okresie długoterminowym wychodzi... 25C ochłodzenia  ;D a to wciąż tymczasowy wiatrak

btw: suchy lód, nie azot, zapomniałeś? ;)

michal_saper

Przyłącze się do tematu. Tydzień temu nabyłem nowy sprzęcik

CPU - Intel Q6600 (BOX)
RAM - 2x2 GB 800 MHz (Patriot)
Płyta gł - GIGABYTE Gigabyte GA-G33M-S2L
Karta muzyczna - AUDIO TRAK (Prodigy 7.1 HiFi)   

(...)

BOINC jedzie na czterech rdzeniach. Po całym dniu pracy troszkę się nagrzewa. Planuje wymienić chłodzenie. Wiem, że są wśród nas osoby posiadające owy procesorek. Jakie chłodzenie polecacie ? CPU nie przetaktowywane.

Pigu

jakie priorytety? cisza? max wydajność? co z ceną?

michal_saper

Cena do ok 130 zł Gdyby czasem był parę złoty droższy nic się nie stanie. Jeśli chodzi o cisze to musi to być procek zauważalnie cichszy od BOX-owego. Chłód ? obecnie rdzenie są rozgrzane do temperaturki ok 55-60 st. C Gdyby tak temperatura zeszła do max 45 stopni bym się cieszył.

[PBT] Horpah

jeśli nie zamierzasz go podkręcać to nie ma potrzeby wymiany chłodzenia temp. do 60st. to jest całkiem bezpieczna.
Jeśli chcesz by było ciszej to wycisz obudowę np. matami wygłuszającymi.

Pigu


maxim

Mugen mugen i tylko mugen :) Q9550 podkrecony o 1GHz trzyma mi temp 50-60 stopni. Nie wiecej.

Pigu

znaczy w tej cenie tylko mugen, niestety mugen montowany jest bez backplate'a na 4 plastikowe kołeczki  ::)

maxim

Nom, najgorsze rozwiazanie z mozliwych. Zeby dobrze zapiac czwarta wtyczke niestety musialem wyjac plyte :( Ale chlodzenie jest naprawde spoko.

3Rni

mugen extra chłodzi tylko wydawało mi sie ze wejdzie i.....zabraklo 5 mm zeby zalozyc boczek skrzyneczki

michal_saper

Jak rozumie, mowa o tym ?

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Scythe/wentylatory_CPU/Scythe_Mugen_Infinity_/pelny,id,44467/

Jeden z posiadaczy tego coolera odjął dwa pkt. za to, że radiator nie mieści się w obudowie  :) Faktycznie... 16 cm.... Jest jeszcze model wyższy, wykonany z miedzi. Niestety cena zaporowa, ponad 200 zł.