wymiana procesora w laptopie HP nx7300, Toshibę L300/256

Zaczęty przez emik, 09 Wrzesień 2008, 21:01

emik

aktualnie posiadam laptopa HP nx7300 z procesorem C2D T5500 i chciałbym się dowiedzieć na jaki procesor maksymalnie mógłbym go wymienić


bartsob5

hmmm... nie znam sie dokladnie, ale wyglada na to, ze na proce z serii t7xx czyli t7700 lub t7800.
czy byloby to kompatybilne z t8400 albo t9300 juz nie jestem pewien.
jesli chodzi o serie t7xx uwazam ze nie oplaca sie lepszego niz t7500 (moj t7700 strasznie sie grzeje, przez co w rzeczywistosci liczy jakies 20% czasu)

emik

T550 = 1,66 Ghz
T7500 = 2,2 Ghz
czyli zegar szybszy o 32,5 %

tylko, że T5500 jest na szynie 667MHz a T7500 na 800MHz i czy nie będzie robiło to kłopotów?


Pantarhei

No i co Emik?
Wymieniałeś ten procesor?
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

emik

jakoś się rozeszło po kościach :)


Pantarhei

Odgrzewam temat.
Chodzi mi po głowie wymiana. Tylko tez nie wiem co maksymalnie mogę włożyć.
Mam podstawowego Laptopa Toshibę L300/256.
Procesor Pentium Dual Core T4200 - 2x 2GHz/800MHz (10X200 MHz), L2 1 MB, Penryn 45nm, na Socecie P (478) .

Informacji o tym modelu laptopa i jego płycie głównej w necie i w instrukcji jest tyle, co kot napłakał (na oficjalnej stronie Toshiby nawet go nie ma).

Jak sprawdzić -przed kupnem - jakie procesory na nim pójdą. Biorąc pod uwagę samą podstawkę to powinien wejść nawet 4 rdzeniowy Q9100, ale coś nie wierzę, że będzie chadzał w moim ustrojstwie.
Czy muszę trzymać się już tylko Pentium, czy pójdzie C2D, czy rdzeń i nanotechnologia maja znaczenie, czy może nowy mieć wyższe FSB, czy płyta obsługuje większy mnożnik?
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81

#6
wszystko zależy od chipsetu na jakim pracuje twój lapek no i od chłozenia. Co z tego że płyta utarga czterojajowca jak chłodzenie nie wydoli....

ja twojego lapka znalazłem
http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&BV_UseBVCookie=yes&PRODUCT_ID=1064679

z tego co wiem to chipset - GM965
800/533 MHz system bus - czyli żadnego procka z fsb powyżej 800 tam nie włożysz
obsługuje celerony i pentium core2 duo

tu masz liste procków na jądrze penryn szukaj tych na socket P

Pantarhei

#7
Faktycznie znalazł się. Dzięki.

A chipset to

Chipset
------------------------------------------------------------------------------

Northbridge      Intel GM45/GM47 rev. 07
Southbridge      Intel 82801IM (ICH9-M) rev. 03

Czyli chyba jeszcze starszy niż przypuszczałeś. chociaż:

The Mobile Intel GM45 Express Chipset features hardware based decoding for Blu-ray content, dual-channel DDR3 and DDR2 memory support, 1066 MHz system bus, PCI Express* x16 graphics port and PCI Express x1 I/O ports, Serial ATA, and Hi-Speed USB 2.0 connectivity.

To ze strony www.intel.com/products/notebook/chipsets/gm45/gm45-overview.htm . Wynikało by z tego że na 1066 szynie tez by poszło, pozostaje to chłodzenie.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81


Pantarhei

W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81

to potwierdź odczyt innym programem. Tak dla pewności....

Pantarhei

W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Pantarhei

Więc jednak wymieniłem Pentium T4200 na C2D T6600, czyli 2GHz/1M/800 na 2,2GHz/2M/800.

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że nie jest to skok w nad-przestrzeń. :)

Co do temperatury to mierzyłem ją programem SIW, który wskazywał mi na starym temperaturę rdzeni ok 42C teraz en sam program pokazuje mi na wet do 69C (koszmarnie dużo), przy czym od razu zauważyłem, ze wiatraczek ciszej chodzi na nowym procu. Wiec albo wiatrak jest głupi i pomimo wzrostu temperatury wolniej chodzi pozwalając na grzanie, albo program jest głupi i podaje złe wskazania.
Byc możne jednak to drugie, bo program everest podaje ok 48C, a speedfan 44C. Komu w takim razie ufać?
Fakt, ze oczywiście zapomniałem o paście termo-przewodzącej, kupię ja dzisiaj, ale nie sadzę żeby był znaczący efekt.

Postęp wg boincowego miernika wydajności to z 2049 FLOPS i 4062 INT na 2265 FLOPS i 4651 INT per cpu.
Ap-26 z około godziny i 10 minut spadł do godziny, a enigma z godziny i kilkunastu minut nawet do pół godziny, ale tu zawsze było rożnie, więc trzeba to jeszcze zweryfikować.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81

primegrid intensywnie korzysta z cache :D na niektórych projektach powinieneś zobaczyć spory skok...

Pantarhei

Cytat: Troll81 w 27 Styczeń 2010, 10:39
primegrid intensywnie korzysta z cache :D na niektórych projektach powinieneś zobaczyć spory skok...
Tak Primegrid - AP 26, jak i enigma liczą się około 10 min krócej. Biorąc pod uwagę, że przednio oba przypadki liczyły się ok godziny i kilkunastu minut jest to lepszy rezultat niż wynikało by to z 10% zysku mocy procesora. To samo Wynika z przedstawionych wyżej wskazań benchmarku. Co do enigmy to mam wrażenie, że częściej obecnie trafiają mi się próbki, które kończę po 9, 30, 40 min, ale możne to kwestia partii próbek.

Co do chłodzenia to Everest podaje obecnie zwykle 57 do 59 C. Użyłem srebrnej pasty termo-przewodzącej, ale nie wiem czy coś to zmieniło. Niestety dopiero po tym jak skręciłem kompa. zauważyłem, że otwór zasysający wiatraczka w samej twardej obudowie jest większy, niz ten od wewnątrz. Od wewnątrz bowiem przyklejona jest taka sztywna jakby folia z okrągłym otworem na wiatrak, który to otwór jest mniejszy niz ten w samej obudowie. Jakby to odkleić albo powiększyć otwór zasysało by więcej powietrza. Może zrobię to następnym razem.
Na razie z kartonowego pudełeczka i wiatraczka od desktopowego Pentium III zrobiłem chłodzenie, zasilane z ładowarki komórkowej, które podłużnym otworem przytknąłem do wydechu. Obnizyło to temperaturę rdzeni do 50 -51 stopni C.
;D
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.