Platforma intel Atom core duo :D

Zaczęty przez Troll81, 16 Wrzesień 2008, 11:04

m2marek

#40
Wydawało mi się, że kiedyś spotkałem na naszym forum link do fajnego (także w formie) klastra z dwunastu płyt ITX na VIA Epia. Ciągnęło to razem niecałe 60W,  nawet jeśli bez obciążenia to nieźle.
Niestety nie mogę tego ni jak znaleźć  :(

Znalazłem :D
http://www.mini-itx.com/projects/cluster/

TJM

To niestety jest w idle, nawet tam pisze pod obrazkiem.

'Glen's cluster looks to be equivalent to at least 4 (maybe 6) 2.4Ghz Pentium IV boxes in parallel '

czyli pewnie byle dziadostwo jak Q6600 wygrywa z tym wydajnością z 1 wata.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


m2marek

dziś można złożyć na VIA Nano lub Atom 330 (2 rdzenie+HT) - wyraźnie wydajniejsze platformy od Epia

Troll81

ale wciąż nie podskoczą do wydajności platformy opartej na G31 +q6600
Ani kosztowo (bo itx to drogie zabawki)
ani prądowo (wydajność z wata to też nie domena tych zabawek)

TJM

Mogłyby podskoczyć, gdyby powstały dedykowane płyty pod takie rozwiązania, np. 4 atomy dual core na jednej płycie. W przeciwnym wypadku co z tego, że masz np. 16 energooszczędnych procesorów, z których każdy ma płytę i komponenty, które często nie są tak energooszczędne jak procesor.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

w przypadku platformy atom, mostek północny zre więcej jak procek :D

m2marek

#47
Wydajność platformy z Wata w Nano wypada 5x, a z Atomem 330 3x słabiej niż PCD 5200, Q6600 wypadnie jeszcze lepiej. (na podstawie testu SuperPI z PCLab). Może jak dadzą dedykowany chipset polepszy się sytuacja Atoma dwurdzeniowego.
A koszt zakupu ~300zł za MoBo z procem.
Dwurdzenoiwe Nano dyło by niezłe, ale:
http://www.purepc.pl/sprzet_pc/procesory/procesor_via_nano_dopiero_w_2010_roku

buninek


Troll81

Jak sama moc cieplna tekiego maleństwa to 40kW to ile toto musi żreć?? I to wszyststo w małym opakowaniu 3U. :D Najlepsza "farelka" na świecie XD

TJM

Atom 270 kumpla vs enigma: http://www.enigmaathome.net/results.php?hostid=10043

Jak widać bardzo cieńko przędzie, zobaczę jeszcze na aplikacji przygotowanej specjalnie pod Atoma. Obecne wyniki na poziomie PIII 500MHz  |-?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

no toć jest nie ten teges bo ten procek powinien dać wydajnośc porównywalną z pentium m 1500

TJM

No ale jak widać teoria nie jest równa praktyce. Testowane było na nim parę aplikacji i PIII była najszybsza, a i tak daje takie nędzne wyniki.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Vitesse

Nie wiem czy warto sobie zawracac glowe Atomem 270 wbudowanym w netbooki i nettopy.
Chyba jednak Atom 330 na plytach ITXowych ma wiekszy sens (tym bardziej, ze mozna ustawic zegarek na 1,8GHz).

mindc

Cytat: TJM w 06 Styczeń 2009, 11:58
No ale jak widać teoria nie jest równa praktyce. Testowane było na nim parę aplikacji i PIII była najszybsza, a i tak daje takie nędzne wyniki.

atom robiony jest w kompletnie odmiennej architekturze niż Core i NetBurst
i nie ma co porównywać z jakimkolwiek procesorem PIII, P4 czy z rodziny Core o tym samym zegarze

a jeśli chodzi o sprawy codzienne, czyli boinc...
to ze względu na RAC, atom 330 można porównać do P4HT z zegarem 2.8GHz
czyli tak, jakby atom 330 miał w sobie 2 x P4HT z zegarem 1.4GHz*

i potwierdzam, w porównaniu z PIII, atom 330 z włączonym HT =~ 4 x PIII 500MHz

tak czy siak, wydajnościowo - porażka

no i wszystkie te spostrzeżenia oparte są na osobistych doświadczeniach z w/w procesorami



* stary P4 1.6Ghz liczy próbki tak samo szybko jak nowszy P4HT 3.0GHz