Czy sortowanie śmieci ma sens?

Zaczęty przez Szopler, 04 Październik 2008, 08:38

Czy sortowanie smieci ma sens (w Polsce) ?

Tak
Nie
Nie wiem

Troll81

W holandii dostajesz od władz miasta worki oznakowane numerami, I sa one przypisane do ciebie. Jesli na śmietnisku zobaczą że w worku na plastik sa np puszki to sprawdzają numer i dają ostrzeżenie. Ale jesli np do odpadów organicznych wrzucisz baterie to od razu mandacik leci. Tak jak dało się w krajach starej unii wprowadzić pełny monitoring zwierząt. i zniknął problem bezpańskich psów i kotów. Po prostu każdy zwierzak ma chipa. A u nas co wakacje przy co barzdiej przelotowych trasdach można znaleźć zwierzaki porzucone przez ludzi. Żadnego chipa nie maja więc właściciela nie namierzysz. Jakos w innych krajach się da a u nas jak zwykle nie...

stasieks

#41
Cytat: Troll81 w 11 Lipiec 2011, 10:50
W holandii dostajesz od władz miasta worki oznakowane numerami, I sa one przypisane do ciebie. Jesli na śmietnisku zobaczą że w worku na plastik sa np puszki to sprawdzają numer i dają ostrzeżenie. Ale jesli np do odpadów organicznych wrzucisz baterie to od razu mandacik leci.
[...]

Przecież nie są w stanie udowodnić że to Twoje śmieci. Worek Twój, ale jak pisałem leży na ulicy jakiś czas, potem jest przewożony itd. Nie podoba mi się ten system bo daje niesamowity potencjał psucia dobrego samopoczucia, np. podrzucanie zgniłych jabłek do PET sąsiadowi (wszędzie są takie typy).

GRID

W belgii są wstanie udowodnić. Jedynie wybiórczo ale są (np sprawdzenie worka od razu po położeniu go na chodniku) takie coś działo motywująco na wszystkich. Każdy kto wrzuca baterie do śmieci biodegradujących ma stresa czy tym razem nie wypadnie na niego.

W Belgii widać jaka dzielnica ma jakich mieszkańców - na niektórych dzielnicach jest pełna segregacja a na niektórych w ogóle - od razu widać poziom mieszkańców danego osiedla.

stasieks

Cytat: GRID w 11 Lipiec 2011, 11:29
W belgii są wstanie udowodnić. Jedynie wybiórczo ale są (np sprawdzenie worka od razu po położeniu go na chodniku) takie coś działo motywująco na wszystkich. Każdy kto wrzuca baterie do śmieci biodegradujących ma stresa czy tym razem nie wypadnie na niego.

A zdarza się że kogoś kusi podrzucanie śmieci ? Nie mogę sobie wyobrazić celu. Baterie, stare leki itp są z pewnością zbierane np. w centrach recyklingu czy sklepach. Zawsze pozostaje kubeł jak ktoś jest leniwy lub nieświadomy.

Troll81

Ja przeterminowane leki i zuzyte po nich opakowania niose do apteki. Baterie i inny elektrozłom przyjmą mi za free w tesco. butelki PET szkło białe i kolorowe oraz papier mam pod blokiem odpowiednie pojemniki. Brakuje tylko na żelazo i inne metale......

GRID

CytatBrakuje tylko na żelazo i inne metale......

W Belgi też niema pojemników na metale, za to są Bułgarzy którzy na bieżąco zbierają metale.

Troll81

http://www.selekcjaodpadow.ug.edu.pl/?p=p_27&sName=poprawna-selekcja-odpadow

a ponoć są. Tak jak i powinny być pojemniki na biodegradowalne.....

Metal - czerwone pojemniki na odpady.
Do czerwonego pojemnika na metal możemy wrzucać:

    * kapsle, metalowe nakrętki
    * puszki po: konserwach, piwie, napojach, sokach
    * folie metalowe, tubki metalowe
    * stare naczynia kuchenne, rury, armatury, taśmy stalowe

Przydałby się też pojemnik na tetrapaki bo do makulatury ich nie wolno :( a jest ich sporo.....

TJM

Nie wiem jak w Waszych regionach, u mnie pojemnik na metal długo by nie postał. W najlepszym razie zaraz ktoś by wyciął dziurę i zajumał zawartość, a gdyby postawili pancerny metalowy pojemnik, zniknąłby pewnie razem z zawartością.
Ja tam ze złomem nie mam problemu - zbieram w piwnicy do skrzynek od razu segregując, raz do roku wyjazd na skup i zawsze trochę grosza wpadnie.
No ale puszki (stalowe) itp kładłbym do pojemnika, bo tego typu przedmiotów nie opłaca się wozić na skup - za mało ważą w stosunku do zajmowanej objętości, a za żelazo słabo płacą.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Ja w zeszłym roku zrobiłem porządki w garażu i piwnicy. Złomu (głównie stalowego i żeliwnego) nazbierało się za nieco ponad 500 złotych...

Troll81

Puszki sie zgniata :D na zachodzie pojemniki na metale maja wbudowana niewielką zgniatarkę właśnie w tym celu. Tak jak i butelki PET należy wrzucać z odkręconym korkiem i zgniecione.

TJM

Tylko u nas jest Polska - pozgniatasz puszki, to na skupie ich nie przyjmą, bo boją się że w środku może być zaprasowany piasek.
Dlatego też na niektórych skupach puszki liczą na sztuki, a nie ważą.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

stasieks

Cytat: Troll81 w 11 Lipiec 2011, 11:55

[...]

Przydałby się też pojemnik na tetrapaki bo do makulatury ich nie wolno :( a jest ich sporo.....


Wrzucaj do papieru. Świecie czyli fabryka papieru ma przetwórnie tych opakowań.

Z tetrapak.pl:

Dodatkowo zużyte kartony podlegają powtórnemu przetworzeniu w procesie recyklingu. Z zawartego w nich papieru odzyskuje się wysokiej jakości celulozę pierwotną o długich włóknach, która służy do dalszej produkcji papieru lub innych wyrobów papierniczych.

Troll81

Na stronach WPO Aba z wrocka wyraźnie piszą by nie wrzucać :( no to chyba wiedzą o co proszą.....

Tobas

Cytat: stasieks80_PL w 11 Lipiec 2011, 12:50

Wrzucaj do papieru. Świecie czyli fabryka papieru ma przetwórnie tych opakowań.

Z tetrapak.pl:

Dodatkowo zużyte kartony podlegają powtórnemu przetworzeniu w procesie recyklingu. Z zawartego w nich papieru odzyskuje się wysokiej jakości celulozę pierwotną o długich włóknach, która służy do dalszej produkcji papieru lub innych wyrobów papierniczych.

Kategorycznie nie!
Nie wolno ich wrzucać do makulatury, bo zabrudzą / zniszczą wszystko.

stasieks

Cytat: Tobas w 11 Lipiec 2011, 13:12
Cytat: stasieks80_PL w 11 Lipiec 2011, 12:50

Wrzucaj do papieru. Świecie czyli fabryka papieru ma przetwórnie tych opakowań.

Z tetrapak.pl:

Dodatkowo zużyte kartony podlegają powtórnemu przetworzeniu w procesie recyklingu. Z zawartego w nich papieru odzyskuje się wysokiej jakości celulozę pierwotną o długich włóknach, która służy do dalszej produkcji papieru lub innych wyrobów papierniczych.

Kategorycznie nie!
Nie wolno ich wrzucać do makulatury, bo zabrudzą / zniszczą wszystko.

Nie jest to prawdą. Przypominam że do pojemników wrzucamy czyste śmieci. W jaki sposób mają one brudzić lub niszczyć ? Jeżeli masz obawy to wrzuć do plastiku i tak zostanie to odsiane w punkcie sortowania. Byłem, widziałem.

Troll81

Ale dokładanie roboty sorterom zwiększa koszt sortowania.

krzyszp

Ktoś pisał wcześniej o Anglii to i ja trzy grosze dołożę ;)

Spotkałem się z wersjami 2 i 3 pojemnikowymi:

1. Zielony pojemnik - śmiecie spożywcze, wszystko nie kategoryzowane.
2. Niebieski pojemnik - papier, metal (puszki itp), plastiki.

W niektórych miejscach jest jeszcze trzeci pojemnik (brązowy) na odpadki "działkowe" (czyli ogrodowo - organiczne).

Pojemniki są odbierane na przemian (każdy co drugi tydzień), kar za złe sortowanie "w zasadzie" nie ma... Po prostu śmieciarka ich nie odbierze :)
Każdy szybko uczy się sortować, gdyż inaczej utonie w śmieciach :)

Aha, za wysypanie śmieci "gdzieś w lesie" jest okrągły tysiąc funtów kary - to działa zadziwiająco dobrze...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

u nas w lasach śmiecą głównie ci którzy mają domki letniskowe a swoim nowiutkim SUVem wszak śmieci wozić z powrotem nie będą. Moja siostra meszka w wiosce pod łodzią. Zimą smieci tam nie uświadczysz. Bo mieszkańcy dbaja o czystość. Syf zaczyna się latem jak przyjeżdżają ludziska do domków na działki itp.....