Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Tanie i niezłe chłodzonko

Zaczęty przez Troll81, 14 Grudzień 2008, 19:14

Troll81

szukam jakiegoś w miarę taniego a niezłego chłodzenia na socket 775. Zamierzam wybulić jakieś 50-60 zł. Co moglibyście polecić koledzy??

TJM

Pompka z hydroxa za <30zł, wiaderko od kapusty, zlutowanie własnego bloku z miedzi (wziąść ze złomu materiały coby było taniej) i za resztę kasy rurki termoprzewodzące %-)  XD

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

#2
50-60 to bardzo malo. Jedyne co moge polecic to tylko Pentagram Freezone HP-90 AlCu Alpaya:

http://www.cooling.pl/pentagram-freezone-hp90-alcu-alpaya,produkt,550874.html

PS. Koniecznie przeczytaj recenzje!

PS2. Q6600 bez problemu wyciagniesz na tym na 3.42GHz jesli masz wentylowana obudowe (na Prime bedziesz musial spuscic z tonu).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

aktualnie jadę na stockowym chłodzeniu intela wraz z pastą. Chyba wszystko jest lepsze niż toto. Mam korduło 6550 podciągnięte na 3ghz i jadę na tym bez podniesienia napięcia :D ale temp w okolicy 72C to już wysoko. Zamierzam dojść do 3,4 na tym procu a quada nie mam co w ta płytkę wsadzać. Skopcę sekcję zasilania.

AiDec

Pamietaj mocno wentylowac bude.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

dwa wentyle 120 jeden na froncie drugi na tyle. plus kolerjna 120 w zasilaczu wyciągające powietrze z obudowy. Starczy??

Pigu

jak kierunek nadmuchu mają dobry to starczy :P

Troll81

przedni dmucha do sodka a tylny i zasiłka na zewnątrz :D

Pigu

doskonale  :P teraz kwestia ustawienia kasty - jeżeli przód ma na ładnie wystawiony a tyłek w jakimś grzejnym zadupiu (jak np moja) to pomyśli nad zalepieniem otworów na bocznych blachach - nad grafą i procem - powietrze ma się dostawać tylko chłodne z przodu, a nie kręcić w kółko przegrzane lub owo chłodne uciekać na boki

Troll81

myślę nad całkowitym rozwierceniem otworów i zrobieniu jednej dużej dziury z przodu i z tyłu. Tylko jeszcze jakieś filtry przeciwkurzowe by trza kupic :D a otwory boczne zalepić powiadasz??

Lagu

To ja także przykleję się do tematu, ale jakieś chłodzenie na Q6600 (byle nie WC) cena dobrze aby poniżej 200 PLN...

Ew jakieś porady co do montażu wentyli (ile i jakie) w obudowie http://www.komputronik.pl/Obudowy/Chieftec_BA_01B_B_B_bez_zasilacza/pelny,id,13741/

Z góry dzięki :)

Can-D

Na proca Scythe Mugen,do budy też wentyle scythe np: Slip Stream/tylko 120/ -- a za tą kase to brałbym bude anteca.


Lagu

Cytat: AMT-1 w 27 Grudzień 2008, 14:42
Na proca Scythe Mugen,do budy też wentyle scythe np: Slip Stream/tylko 120/ -- a za tą kase to brałbym bude anteca.

Jak ją kupowałem kilka lat temu, to kosztowała sporo mniej (promocja była na produkty Chifteca - niedużo ponad 300PLN z zasilaczem Chiefteca 350W).

A więc tak:
- Dyski ułożone są w poprzek obudowy. Na dyski mogą nawiewać 3 wentyle 92mm, przy czym powietrze, które wlatuje na dyski wypada z drugiej strony obudowy, bo są otwory, więc chyba trzeba byłoby zamknąć te otwory, żeby powietrze wpadało do środka obudowy, a nie uciekało zaraz.
- Z boku z tyłu są 2 miejsca na wentyle 92mm. Jeden nawiewający na procek (drugi jest prawdopodobnie na płytę dwuprocesorową, ew. kartę graficzną).
- Z tyłu obudowy są 2 miejsca na wentyle 120mm. Jedno jest obok procka, a drugie powyżej zasilacza.

Obudowa wciśnięta jest pomiędzy biurko i regał z odstępem z każdej strony 20-30 cm. Całkowicie wolna jest ścianka przednia, góra i spory fragment ścianki z nawiewem na dyski. Pozostałe części obudowy są zasłonięte.

W jaki sposób umieścić wentyle, jakie i w jakim kierunku aby maksymalnie schłodzić kompa nie narażając się na ogłuchnięcie od szumu wentyli :P

Can-D

#13
Z przodu dałbym 2 x 92/oczywiście zasłonić otwory na przeciwko/,z tyłu 120 -- wszystko puszczone na 5 volt/oczywiście tu wpływ ma jeszcze ewentualne oc proca,ja wpierw odwoltowuje proca,a potem jak się da podnosze zegar/.Sam stosowałem taki system na quadzie/2x120 - 5 volt/ i bez problemu dawało to rade,było cicho i w miare chłodno.

I warto poeksperymentować z rozmieszczeniem wentyli.

michaou

#14
ja mam Scythe Mugen na proca

jako ze jestem zbyt leniwy zeby zbierać złom i go przerabiać na chłodzenie.

Już gdzieś pisałem jakie temperatury wykazuje.     Po wygrzewaniu proca  kroduło 8400    3 GHz   niepodkręcanego.
Obliczenia śmigają na obu rdzeniach , obciązenie 100%.

PC Probe pokazuje 41 stopni na procku.   
W Coretemp    temperatury wynoszą 51-54 stopnie.
Czyli pozytywnie.

Ale to te screeny juz pokazywalem ;)

Wadą tego są rozmiary i dosyć kłopotliwe zamontowanie dla osoby takiej jak ja , z dłońmi jak patelnie :P
Poza tym nie trzyma się to u mnie dosyć mocno. Trzeba uważać żeby przy majstrowaniu w środku nie potrącić radiatora  gdyż może wypaść zaczep, a wystarczy ze jedne sie poluzuje i chlodzenie juz nie bedzie spelniac swojej funkcji.
PRawdopodobnie przy przenoszeniu komputera tez trzeba bedzie uwazac.



za 50-60zł nie kupisz. Chyba ze kupisz za to materiały i zrobisz.   Oglądałem takie sprzety chłodzące w tej cenie, wygląda to marnie. Radiator  aluminowy i dwa razy wyższy od "boxowego". Raczej nie ma sensu tego brać gdy wykorzystuje sięprocesor tak intensywnie jak to robimy.

Troll81

Powiem szczerze ze ten pentagramik nieżle u mnie pochulał. Pasta AS5 do tego pentagram alpaya. Temp procka na dzień dobry zjechała o jakieś 10 nascie stopni w dół. No to się zabrałem za kręcenie wyżej. I jak na razie jestem zadowolony. Temp nie przekracza 60c. Pewnie na czymś lepszym jeszcze z kilka celcjuszy bm odjął. Tylko czy to ma sens??

Lagu

AMT-1 dzięki, zrobiłem tak jak pisałeś i temperatura z 70C (przy obciążonych 3 rdzeniach bez OC) spadła do 45C (przy obciążonych 4 rdzeniach bez OC).
Jedno tylko mnie lekko dziwi, bo 2 rdzenie mają wyższą temperaturę, zarówno z poprzednim chłodzeniem (BOXowym) jak i teraz. Pasta rozłożona równo (możliwie jak najmniej), więc to chyba nie to... Różnica niby niewielka (5C) ale jednak...

Cytat: michaou w 28 Grudzień 2008, 15:34
...
Wadą tego są rozmiary i dosyć kłopotliwe zamontowanie dla osoby takiej jak ja , z dłońmi jak patelnie :P
Poza tym nie trzyma się to u mnie dosyć mocno. Trzeba uważać żeby przy majstrowaniu w środku nie potrącić radiatora  gdyż może wypaść zaczep, a wystarczy ze jedne sie poluzuje i chlodzenie juz nie bedzie spelniac swojej funkcji.
PRawdopodobnie przy przenoszeniu komputera tez trzeba bedzie uwazac.
...

Rzeczywiście rozmiary ma imponujące, ale obyło się bez problemów. Montaż przebiegł sprawnie (ok 25 min od otworzenia obudowy do jej zamknięcia. Co do sposobu zamocowania, to rzeczywiście wygląda niezbyt solidnie ale wygląd może mylić. Jak na razie jest ok i mam nadzieję, że obędzie się w przyszłości bez problemu :)
Pozostało dokupić 2 wentyle 92mm i będzie już ok :)

Can-D

Różnicą temperatur między rdzeniami bym się nie przejmował -- raczej standard,że się różnią o pare stopni/jest to raczej kwestia przylegania czapy ochronnej do rdzeni/

Troll81

Zawszeć możesz zdjąć IHS :D obniży ci to temperaturę o jakieś 5c

Lagu

Cytat: Troll81 w 02 Styczeń 2009, 12:33
Zawszeć możesz zdjąć IHS :D obniży ci to temperaturę o jakieś 5c
Zależy od przylegania czapy, ale raczej widać, że te 5C by się na pewno udało zbić, więc do dzieła...

..., a tak na poważnie, chyba nie chce mi się w razie czego kupować kolejnego proca :P

Troll81

:D moderzy podzespołów i overclockerzy zawsze ryzykują gwarancję :D