płyta pod boincowanie

Zaczęty przez Troll81, 05 Luty 2009, 11:39

Troll81

Czy zna ktoś może płytę z wbudowaną graficzną i 4 slotami pciex x16. Na takiej płycie można by obsadzić 4 karty graficzme z podwójnym prockiem każda i dodatkowo wykorzystawać tę wbudowaną :D i mieć mic radków i nvidii na pokładzie i do tego quada :D

OxyOne

Cytat: Troll81 w 05 Luty 2009, 11:39
Czy zna ktoś może płytę z wbudowaną graficzną i 4 slotami pciex x16. Na takiej płycie można by obsadzić 4 karty graficzme z podwójnym prockiem każda i dodatkowo wykorzystawać tę wbudowaną :D i mieć mic radków i nvidii na pokładzie i do tego quada :D

a w socket cpu mozna by było przylutowac 3 procesory na drucikach - 3 in 1

powaznie

1. nie ma takiej płyty
2. jak juz jest taki wynalazek gpu onboard i 4 pcie to napewno onboard nie bedzie dzialała jak pracuja gpu extendet
3. radki nie pracuja z NV bo NV to "lejzimen" - powaznie to konflikt.

mam 4x4870x2 i zebys nie wiem co robił nie bedzie to chodziło jak powinno dlaczego? hałas jest nie milosierny. kolejna rzecz to przeswit miedzy grafami to ok 3-4 mm a taka grafa jak pracuje na maxa (bo o to chodzi) to kreci pierdolniczkiem czyt. wiatraczkiem 5250rpm!! i wytłumacz mi jak chciałbys to schlodzic? chyba ze woda (dodatkowe koszty).
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Machloj

chłopaki od GPUgrida mają u siebie kompa z 4 grafami:

Motherboard:
MSI K9A2 Platinum / AMD 790 FX 4xPCI-E 16x
CPU:
9950 AMD Phenom X4 2.60Ghz, RAM 4Gb.
GPUs:
4x NVIDIA GTX 280
Power supply:
Thermaltake Toughpower 1500W, with 4 PCI-E 8-pin and 4 PCI-E 6 pin power cables.
Box:
Antec Gamer Twelve Hundred Ultimate Gamer Case. (Ours is a Silvestone but it is more expensive).
(The computer case is quite important. There are other available, but not all fit the purpose as you need to have enough cooling and free space after the 7th PCI slot to fit a dual slot graphics card as the GTX280.)


więc jakoś się to schłodzić powietrzem się da...w galerii są tego czegoś zdjęcia: http://www.gpugrid.net/gallery.php
ale o takiej płycie z wbudowaną jeszcze grafą to nie słyszałem...

sesef

Cytat: NetMonitoring w 05 Luty 2009, 12:49mam 4x4870x2 i zebys nie wiem co robił nie bedzie to chodziło jak powinno dlaczego? hałas jest nie milosierny. kolejna rzecz to przeswit miedzy grafami to ok 3-4 mm a taka grafa jak pracuje na maxa (bo o to chodzi) to kreci pierdolniczkiem czyt. wiatraczkiem 5250rpm!! i wytłumacz mi jak chciałbys to schlodzic? chyba ze woda (dodatkowe koszty).

Wystaw kompa na balkon czy gdzieś do piwnicy, a jak nie to po 1 bloku wodnym w każdą kanapkę i wodą chłodzić.

Troll81

wiem że istnieją płyty z 4 slotami PCIex x16, wiem też że radek i nvidia mogą współpracować na jednej płycie (ale wyświetlanie odbywa się z jednej, i nie połączy się tego w SLI) wiem też że istnieją rozwiązania typu hybrid crossfire i hybrid SLI (grafa on board spięta w raz z drugią kartą na łączy PCI)

Tak że toeretycznie mogę dorwac płyte główną z radkiem na pokładzi i dorzucić mu radki i nvidie na slotach i zaprząć to ustrojstwo do BOINCa (hałas i odprowadzanie temp nie stanowią problemu, jako że jest to na tyle droga konfiguracja że stać by było potencjalnego kupca na bloki wodne to wszystkiego ci się grzeje)

sesef

Problemem jest to że nie ma płyty głównej z kartą na płycie + 4 slotami PCI-e a raczej nie ma takiej technologi co najwyżej 3 radki + grafa z płyty w wypadku płyt intelowych, u AMD na 790GX max co widziałem to 2 PCI-e

OxyOne

Cytat: Troll81 w 05 Luty 2009, 14:57
wiem że istnieją płyty z 4 slotami PCIex x16, wiem też że radek i nvidia mogą współpracować na jednej płycie (ale wyświetlanie odbywa się z jednej, i nie połączy się tego w SLI) wiem też że istnieją rozwiązania typu hybrid crossfire i hybrid SLI (grafa on board spięta w raz z drugią kartą na łączy PCI)

Tak że toeretycznie mogę dorwac płyte główną z radkiem na pokładzi i dorzucić mu radki i nvidie na slotach i zaprząć to ustrojstwo do BOINCa (hałas i odprowadzanie temp nie stanowią problemu, jako że jest to na tyle droga konfiguracja że stać by było potencjalnego kupca na bloki wodne to wszystkiego ci się grzeje)

jak tak bardzo chcesz walczyc kup sobie D5400XS tam masz 4x pciex16, 2x cpu, Quatro RAM (nie dual, triple) i sie baw.
mam wode juz od pierwszych BARTONÓW i wiem co to sa bloki wodne itp. sam je buduje na cnc, chociaz oststnimi czasy nie bawie sie w to. zmienia sie podstawka i bede musiał znowu cos skonstuowac. uzywam wezy TYGON 1/2" wiec weze sa potezne. Chłodzenie wodne do HD4870x2 jakie mnie interesuje kosztuje 623zł szt. stac mnie ale w dniu dzisiejszym mam inne wydatki. za jakis czas wyjdzie nowa grafa. ja nie naleze do kolekcjionerów elektronki wiec pewnie staroc wyleci z kompa. a jak sam wiesz konstrukcje graf sa rozne i napewno nie bedzie pasowała z nowa grafa.

co do hybryd to pracuje jak AVIVO jest a nie działa, potrzebne to jak zeby w dupie...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

Pytanie było teoretyczne. Bo wiem że są ludzie co mają płytę z radkiem i nvidią i widzę że to ma sens pod BOINCa bo możnaby liczyć GPUGrid Seti i milky na grafach a resztę projektów na jajkach CPU. Pytanie czy boinc coś takiego ugryzie.

Pigu

Cytat: NetMonitoring w 05 Luty 2009, 15:35

za jakis czas wyjdzie nowa grafa. ja nie naleze do kolekcjionerów elektronki wiec pewnie staroc wyleci z kompa.

jak już będzie w fazie lotu, to chętnie wskażę lotnisko :P

Troll81

A ja pas do lądowania :D

sesef

Cytat: Troll81 w 05 Luty 2009, 16:58
A ja pas do lądowania :D

To ja miejsce do zacumowania :P

AiDec

Cytat: NetMonitoring w 05 Luty 2009, 12:49
mam 4x4870x2 i zebys nie wiem co robił nie bedzie to chodziło jak powinno dlaczego? hałas jest nie milosierny. kolejna rzecz to przeswit miedzy grafami to ok 3-4 mm a taka grafa jak pracuje na maxa (bo o to chodzi) to kreci pierdolniczkiem czyt. wiatraczkiem 5250rpm!! i wytłumacz mi jak chciałbys to schlodzic? chyba ze woda (dodatkowe koszty).

Wiem o co Ci chodzi, ten dzwiek i temperatura to po prostu masakra.



Cytat: Machloj w 05 Luty 2009, 13:13
chłopaki od GPUgrida mają u siebie kompa z 4 grafami

Maja, ale to sa Nvidie. Dwa razy chlodniejsze i trzy razy cichsze. Jakbym mial budowac kompa z czterema grafami (czy tez czterema podwojnymi grafami), to tylko Nvidia.



Cytat: Troll81 w 05 Luty 2009, 11:39
Czy zna ktoś może płytę z wbudowaną graficzną i 4 slotami pciex x16. Na takiej płycie można by obsadzić 4 karty graficzme z podwójnym prockiem każda i dodatkowo wykorzystawać tę wbudowaną :D i mieć mic radków i nvidii na pokładzie i do tego quada :D

Dokladnie takiej nie znam, znam podobne (jak NetMonitoring). Jesli jednak taka jest to nie polecam. I nawet ODRADZAM! Nie kombinuj az tak bardzo, bo sie Trollu prezkombinujesz. To na pewno nie bedzie dzialac jak nalezy. Albo integra bedzie sie kisic, albo grafy beda sie wieszac. Beda pady elektroniczne, albo drivery nie dadza rady takiemu rozwiazaniu. Supportu nie dostaniesz i tylko stracisz kase. Chcesz zbyt skomplikowanego rozwiazania - jestem pewien ze nie ma na tyle inteligentnych inzynierow i programistow zeby taka plyte, dzialajaca jak nalezy zbudowali i dali do tego poprawne stery.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

zriel

#12
Inwestowanie w płytę posiadającą więcej niż 2 złącz PCIEx 16x nie ma większego sensu,szczególnie gdy już niedługo wejdą na rynek pojedyncze karty graficzne których wydajność będzie większa niż jakakolwiek dotychczasowa konfiguracja SLI/CrossFire.A wszystko to za sprawą AMD/ATI i zbliżającej się premiery nowych Układów z serii HD 5xxx.Będą to konstrukcje zawierające rozwiązanie podobne do tego jakie zastosował Śp 3DFX w swoich ostatnich kartach z serii VOODOO.Nowe układy ze stajni ATI na nowo definiują podejście do konstrukcji kart graficznych,karty z serii HD 5xxx będą posiadały 1 nadrzędny układ tzw."master" który oprócz jednostek SPU(przetwarzania strumieniowego) będzie miał wbudowany kontroler zarządzający pamięcią,komunikacją za pomocą magistrali PCIEx,układ AVIVO(dekodowanie video Full HD),oraz dodatkowymi układami przetwarzania i funkcjami energooszczędnymi.Dodatkowo na nowych kartach będzie montowane od 1 do 4 dodatkowych układów-tzw."slave"-zawierających wyłącznie jednostki SPU zaś komunikacja między nimi będzie przebiegała po magistrali Flex IO o max. przepustowości 76,8 GB/s opracowanej przez firmę RamBus(producenta niesławnych pamięci RIMM).Dzięki temu będą mogły powstawać bardzo elastyczne pod względem wydajności oraz energooszczędności konstrukcje.Nadrzędny układ "master" będzie mógł na bieżąco,w zależności od zapotrzebowania zarządzać parametrami pracy(taktowaniem i napięciem) poszczególnych układów "slave" oraz pamięci a nawet całkowicie je wyłączyć.Będzie mógł też przydzielać poszczególnym  układom "slave" konkretne zadania,tak aby konkretny układ np. zajmował się tylko AntyAliasingiem lub tylko obliczeniami fizyki.Będzie też możliwe jednoczesne granie w wymagającą grę i równoległe konwertowanie materiału AudioVideo,renderowanie grafiki 3D lub prowadzenie jakichkolwiek innych obliczeń wykorzystujących GPU-oczywiście tylko w przypadku wyższych modeli posiadających co najmniej 1 układ "slave".Ponadto wraz z premierą nowych układów ATI udostępni technologię wykorzystującą GPU do obliczeń-odpowiednik CUDA Nvidii,tak samo jak u Nvidii będzie kompatybilna wstecz(min HD 2xxx 256MB).Prowadzone są także prace nad odpowiednikami aplikacji Nvidii: BadaBoom(konwersja Audio-Video) oraz Gelato(grafika 3D),jednak w przeciwieństwie do konkurencji będą to programy całkowicie darmowe bez żadnych ograniczeń czasowych czy funkcjonalnych.Szykuje się więc mała rewolucja,Nvidia jak na razie nie podała żadnych informacji na temat nowych układów które miały by konkurować z nowymi układami ATI.Konstrukcje oparte na nowych układach ATI miałyby wejść do sprzedaży w 3 lub 4 kwartale tego roku,wraz z premierą nowej rewizji procesorów PHENOM II z wbudowanym już kontrolerem pamięci DDR III oraz nowych chipsetów do płyt głównych i będą wykorzystywały nowe bibliotek DirectX 11.A na koniec zamieszczam linki do stron z pierwszymi fotkami oraz opisami nowych układów: http://pclab.pl/news33920.html, http://i114.photobucket.com/albums/n273/Wirmish/ATi5000Series.png, http://i114.photobucket.com/albums/n273/Wirmish/ATi5870Concept.png, http://i114.photobucket.com/albums/n273/Wirmish/ATi5000SIMDCore.png

OxyOne

zriel tu masz racje tez to wyczytałem ale... czy takie cos wypuszcza? jak narazie sa problemy z wykorzystaniem 2 gpu a co dopiero 5. sterowniki tez kuleja u atolcow.
ps. jak juz piszesz elaborat to rob jakies przerwy miedzy zdaniami bo wszytko sie w oczach mieni. znowu przeczytałem po łebkach a wypracowanko ciekawe
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

zriel

Wprowadzenie tych układów do produkcji już jest przesądzone,zaś tak późny termin ich premiery wynika z procedury towarzyszącej przejściu
przez AMD/ATI na nowy,mniejszy proces technologiczny oraz terminu rozpoczęcia produkcji nowej rewizji PHENOM-ów i chipsetów do płyt
głównych.

AMD zgodnie ze swoją nową strategią marketingową chce od razu wprowadzić całą,gotową platformę z konfiguracjami dla różnych przedziałów cenowych.

W kwestii sterowników też nie będzie problemów-dzięki podziałowi układów na "master" i "slave".W systemie będzie widoczny tylko ten pierwszy-nadrzędny "master",zaś cała komunikacja pomiędzy dodatkowymi układami "slave"-pamiętajmy że będą one miały tylko jednostki SPU-oraz przydzielanie im zadań będzie realizowana na poziomie sprzętowym poprzez wbudowany w "master" kontroler oraz wewnętrzną magistralę Flex IO.Co ułatwi zadanie programistom,oraz usunie potencjalne problemy z kompatybilnością a co za tym idzie wydajnością całego podsystemu graficznego.

Oczywiście nadal będą możliwe konfiguracje CrossFire,ale napisanie sprawnie działających sterowników pod 2 karty nie stanowi na dzień dzisiejszy takiego problemu jak jeszcze rok temu.

Ps.NetMonitoring :dzięki za sugestię dotyczącą robienia odstępów,rzeczywiście jest czytelniej  :) A jeśli chodzi o pisanie elaboratów-to tak już mam.Lubię omawiać dany problem dogłębnie i zawsze staram się znaleźć jakieś dodatkowe informacje lub alternatywne rozwiązania.

kempler

To jeszcze moja, jedna mała sugestia co do pisania. Po kropce stawiaj spację. Będzie jeszcze czytelniej.  :)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

sesef

ta i 5 rdzeniowa karta będzie miała podobny do tego układ chłodzenia

http://pclab.pl/news35305.html

zriel

Niekoniecznie,dzięki nowemu mniejszemu procesowi technologicznemu układu będą pobierały mniej prądu a co za tym idzie mniej się nagrzewały. Ponieważ dodatkowe układu będą zawierały tylko SPU-a jak wiadomo im mniej tranzystorów,tym mniej ciepła-charakterystyka cieplna oraz pobór mocy nowych kart powinna pozostać maksymalnie na poziomie aktualnie sprzedawanych układów HD 4870 X2 w przypadku najwydajniejszego modelu HD 5870.

Troll81

Zgadza się :D tak samo jest z procami :D wystarczy popatrzeć na to ile procki wydzielają ciepła i wybrać te które wychodzą ponad 100W i praktycznie zawsze będzie to procek z końcówki serii technologicznej :D

zriel

Poza tym nie porównujmy ATI do Nvidii-ATI już od dawna produkuje swoje karty w technologii 55nm,Nvidia dopiero od momentu wypuszczenia drugiej rewizji kart z serii 8xxx a konkretnie wraz z modelem 8800GT przeszła na proces 65nm. Ponadto ATI dzięki udanemu mariażowi z AMD ma dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie produkcji układów półprzewodnikowych. Już wkrótce AMD rozpoczyna produkcję układów w procesie 45nm a ATI idzie jeszcze dalej-wybrało proces 40nm. No a poza tym Nvidia nie posiada-oprócz laboratoriów badawczo rozwojowych-własnych linii produkcyjnych i jest zmuszona korzystać z usług firm trzecich takich jak: UMC,Chartered,SMIC oraz głównie TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.LTD) które jest dobrym producentem ale wprowadzanie nowych technologi uzależnia od ilości zamówień od wszystkich klientów nie tylko od Nvidii. ATI natomiast może korzystać z nowoczesnych i wydajnych FAB-ów AMD, m.in FAB 30 w Dreźnie,czy też nowo powstający w stanie Nowy Jork FAB 4X.

zriel

No ale odeszliśmy nieco od tematu,którym jest wybór płyty głównej. Cóż,jeśli ktoś ma dużo gotówki to rozsądnym i wydajnym rozwiązaniem będzie inwestycja w nową platformę Intela-Core i7 czyli socket LGA1366.Płyty do tej platformy oparte na chipsecie Intel X58 obsługują zarówno CrossFire jak i SLI. Polecałbym np. MSI Eclipse SLI lub ECS X58B-A -mają dobry stosunek cena/możliwości. Choć gdybym miał odpowiednie fundusze to osobiście wybrałbym ASUS-a Rampage II Extreme lub P6T Deluxe OC Palm Edition, te płyty to marzenie overclockera :P . A tu zamieszczam link do testu najnowszych konstrukcji dla tej platformy : http://pclab.pl/art34282.html

Troll81

firmę ECS odradzam programowo. Zbyt wiele trupów tej firmy widziałem

sesef

http://www.purepc.pl/sprzet_pc/plyty_glowne/asus_p6t7_ws_supercomputer_z_7xpciexpress

do tego dopełniamy 4870x2 i można milke podbijać.

Troll81

Istny potwór. Jak się zamontuje we wszystkie sloty grafiki (a mogą przecież pracować przy PCI x8) toż to przecież będzie wymiatać :D jeszcze 8 rdzeniowca w tę płytę wetknąć i normalnie zasiłkę 5kw trzeba by mieć :D Ale za to jak to będzie wymiatać :D tzreba by jeszcze jakieś chłodzenie specjalne do tych grafik pozałatwiać żeby to się w ogóle dało upchnąć. Ale wyszedłby istny pigu-killer i NetMonitoring-Killer :D

sesef

Cytat: Troll81 w 04 Marzec 2009, 19:24NetMonitoring-Killer :D

Oj nie wiem, NetMonitoring wciśnie czerwony przycisk i cały team łącznie odpada w przedbiegach.

Dopatrzyłem się, na tą płytę nie wejdą 4870x2 (znaczy wejdą ale tylko 4), lepiej już 7x Radek 4890 bez chłodzenia i próbować to chłodzić jakoś olejem. I 8 rdzeni nie wsadzimy bo te xeony 8 rdzeniowe mają być na inna podstawkę.

Troll81

xeony tak. Ale na nowy chipset intela mają wyjść 8-rdzeniowe pentiumy :D Tyle że za pół roku (jak nie opóźnią)