Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Seti, Rosetta i WCG

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 21 Marzec 2009, 13:47

Tomasz R. Gwiazda

Witam

To moj pierwszy post na forum i od razu mam kilka pytan na ktore mam nadzieje dostane pomocne odpowiedzi :)

Powrocilem do projektu obliczen rozporoszonych po kilku latach bezczynnosci :)
Do projektu SETI przylaczylem sie w roku 1999 i troszke wu tam natluklem. Potem dlugo dlugo nic, ale postanowilem teraz ponownie sie tym zajac.

Troszke filozofia widze sie obecnie zmienila i zamiast indywidualnym klientow do liczenia jest 1 manager (seti kiedys liczylem w kliencie pod command line )


Moze cos o sprzecie ktorym dysponuje:

Domowy:
Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9300 @ 2.50GHz [x86 Family 6 Model 23 Stepping 7] (4 processors) + NVIDIA GeForce 8800 GTS 512 (512MB) -Na Win Vista x32


W pracy:(poki co)
Intel(R) Xeon(R) CPU X5355 @ 2.66GHz [x86 Family 6 Model 15 Stepping 8] (2 processors)  -Na Win2008 Serv (w VMware Infrastructure)

Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz [x86 Family 6 Model 15 Stepping 6]  - Na Win XP

Pentium III (Coppermine) [Family 6 Model 8 Stepping 6](2 processors) - Na Ubuntu liveCD (zupelnie testowo)



Na bazie statystyk z Rosetty, wydajnosciowo najlepszy jest domowy potem Win2008 a potem XP
W sumie w pracy moglbym pododawac wiecej bezczynnych maszyn, ale najpierw wolalbym popracowac nad wydajnoscia w domowym kompie


Projekty w ktorych uczestnicze: SETI, Rosetta i WCG


Pytania:
1. czas obrobki wydaje mi sie troche za duzy np w Seti, nie wiem z czym to jest zwiazane.
Na dzien dobry gdy jest dodana nowa probka pokazuje czas ktory pozostal do ukonczenia okolo 142h  (kiedys to chyba szybciej szlo :) a kompy byly wolniejsze)

Rosetta - okolo 4h
WCG - 4,5h

Czy to normalne/dobre czasy? (na tym sprzecie domowym) Czy mozna je poprawic

2. jak to jest z wykozystaniem GPU do obliczen?
w domowym, mam zaktualizowanane stery Nvidii, w Boinc Managerze, pojawia sie Cuda devices found
Czy mozna jakos analizowac obciazanie karty graficznej ? I czy wogole sprawdzic ze jakas probka jest analizowana przez GPU

Bo przy cpu to patrze na Process Explorera i Core Temp i mozna wywnioskowac cokolwiek

3. Uczestnictwo w kazdym projekcie = profil w kazdym projekcie.
Jak mozna zaagregowac je w jedno ? Tak aby ladnie miec kontrole nad nimi z jednego miejsca.
Info o kompach i statystykach, ect

4. Czy do tych projektow warto uzywac jakichs zoptymalizowanych klientow ?

5. Konfiguracja BOINC Manager
Polacz z managerem konto - o co kaman z ta opcja ? :) O jakich stronach mowa tam?

Zaawansowane - wybierz komputer - na czym ta funkcja polega?

Przy instalacji BOINC Manager jest opcja zwiazana ze screen saverem (akurat ja odznaczylem)
Jaka jest roznica w dzialaniu tego program ze SS a bez. (filozofia i wydajnosc) ?

Mam nadzieje ze nie zalamiecie sie na wstepie poziomem tych pytan i uzyskam w miare jasne odpowiedzi :)
Pewnie kolejne pytania z mojej strony sie pojawia.


Pozdrawiam


Thomas

lolek

Na sam początek witam kamrata na pokładzie.

na wszystkie pytania nie odpowiem ( liczę dopiero jakieś 2 miesiące) ale za pewne zrobią to inni liczydłowi.
Jeśli chodzi o długość liczenia SETI to menedżer powinien zacząć pokazywać ci poprawna przewidywaną długość po odesłaniu kilku pierwszych próbek. Jeśli zamierzasz liczyć seta na gpu a tak wnioskuję z postu to na 8800 powinieneś się mieścić w 20 min. na próbkę.
Jeśli chodzi o wykorzystanie GPU a menedżer wykrywa ci gpu to nie powinno być problemu, na dzień dzisieiszy na nvidia można liczyć seta i gpugrid, testowane jest letice. Grida można liczyć tylko na gpu więc jeśli się liczy to na pewno na karcie, w przypadku seti przy aplikacji liczącej powinien być dopisek ("cuda). Nie ma możliwości sprawdzenia procentowego wykorzystania gpu, ale jego temp podczas liczenia wzrasta podobnie jak cpu. Jeśli chodzi o menedżera to nie czuję się kompetentny bo się na nim nie znam. :)

buri

#2
Witaj  :)
Ad1 odnośnie czasów to dobre, a wcg jak dla mnie to marzenie  ;) (9-12h)
Czas Seti długi bo brak optymalizacji, które dają naprawde dużego kopa. Możesz poczytać temat optymalizacje

"3. Uczestnictwo w kazdym projekcie = profil w kazdym projekcie.
Jak mozna zaagregowac je w jedno ? Tak aby ladnie miec kontrole nad nimi z jednego miejsca.
Info o kompach i statystykach, ect"
Wszystko będzie w boincstats w jednym miejscu, 1-3 dni aby się tylko pozbierały informacje ze wszystkich projektów.

"4. Czy do tych projektow warto uzywac jakichs zoptymalizowanych klientow ?"
do seti tak

... na reszte nie pomoge ... po wczorajszym piwkowaniu ... głowa pęka ;)

lolek

Jeśli chodzi o optymaliki to opty na cpu to żecz niezbędna, ja jednak założyłem że kolga chce liczyc seta na gpu( moze błędnie) a o optymalkach na kartę ( poza tą pozwalającą równocześnie liczyć na na cpu i gpu) nie słyszałem. A jeżeli są to dla czemu nic o tym nie wiem :book:

buninek

witam
W rozetce czas przeliczania jest stały (default to 3h). W ustawieniach projektu sam możesz zdecydować ile czasu
ma wu się liczyć. Im mocniejszy cpu tym więcej zdoła przeliczyć modeli w zadanym czasie.

Ogólnie proponuję troszkę się po rozglądać po forumowych wątkach. Znajdziesz dużo cennych wskazówek.
Po kilku dniach zabawy sporo się wyjaśni.

Aegis Maelstrom

#5
W kwestii Rosetki - potwierdzam. Użytkownik wybiera zakładany czas maksymalny - czyli generalnie próbki będą zajmowały nieco mniej czasu od przewidywanego (wyjątki ekstremalne to tzw. próbki krótkie - od najnowszej wersji mini Rosetty menedżer kończy WU po 99 modelach - zdarza się na nowszych kompach przy służszym czasie domyslnym na WU - oraz próbki długie - tutaj jeden model może się generować kilka godzin i więcej, zdarza się to jednak rzadziej niż parę miesięcy temu).

Prośba od administracji Rosetty jest taka: tam gdzie to możliwe (jest checkpointing ale długie czasy niezakłóconego działania są przydatne) prosi się o przejście na tryb przynajmniej 6-godzinny.

Co do Seti - nie mierzyłbym wydajności komputera samą długością przeliczania próbki - przypuszczam, że od 1999 roku próbki zmieniły się znacząco. :) Poza tym istnieją wspominane przez Lolka próbki z Astropulse przetwarzalne na GPU.

Co do przydatności naukowej wymienionych projektów: SETI ostatnio ociąga się z publikowaniem osiągnięć :/ (nie żebym spodziewał się tego UFO, ale coś mogliby wyrzucić), za to poszczególne podprojekty WCG coś z siebie wyrzucają, a Rosetka w tym miesiącu obwieściła bodajże siedem nowych paperów naukowych, które mają być publikowane na dniach!

lolek

Cytat: Aegis Maelstrom w 21 Marzec 2009, 18:32
Poza tym istnieją wspominane przez Lolka próbki z Astropulse przetwarzalne na GPU.
Aegis jesteś tego pewny. Bo mi się wydaje że enhanced jest na gpu, a astropulsa można liczyć tylko na cpu.

Tomasz R. Gwiazda

wydaje mi sie ze wlasnie jest tak jak pisze lolek

Po wgraniu tej optymalizacji do SETI probki sciagniete nie maja w nazwie Astropulse tylko Enhanced
czas ich obrobki tez sie radykalnie zmniejszyl ale z tym jest roznie, od 1h, do 2,5 a jedna mam 8h

lolek

#8
Licz seti na gpu, mi na 8500 gt liczą się od 1h20min do 1h40min. na 8800 gt powinny mieścić się w około 20 min

Edit

Jeśli trafi ci się astropulse to nawet na twoim procku to naście godzin liczenia.

Aegis Maelstrom

A to przepraszam najmocniej za zamieszanie, wydawało mi się, że AP jest też na GPU.  :-[

Von Braun

witam
czy seti ma różne próbki jeśli chodzi o obliczanie .wcześniej miałem optymalke pod SSE 4.1 i liczył mi w 30min setienhanced ,a teraz mi liczy dobra 1h.tak samo z GPU liczył w 5minut a teraz o wiele dłużej się dziobie .chciałem lepiej a wyszła dupa  :(, bo się coś z optymalkami pomieszałem

Tomasz R. Gwiazda

tak rozne probki ma
u siebie spojrzalem to roznie to z tym jest np. teraz mi robi 2 probki gdzie jedna jest na 3min a druga 15min pracy, a w kolejce czekaja takie co sa na 39-41min

Podejrzewam ze na te probki co trzeba wiecej czasu na obliczenia daje system wiecej punktow :)
Na innym kompie mam kilka probek astropulse ktore sa na okolo 115h liczenia :)

Von Braun

zapomniałem zrobić becup i tak wyszło ,o astropulse to wiem że się długo liczy .narazie liczę na optymalce cruncha SSE 4.1 ,i zobaczę jak będzie .manager coś mi wywala ze twoja app_info.xml nie ma wersji astropulse v5