Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Ekologia

Zaczęty przez Troll81, 22 Kwiecień 2009, 14:45

Troll81

Wiem że idea ekologii jest dosyć odległa od BOINC :D ale jednak nawet tu można pomyśleć nad oszczędzaniem.

proponuję więc zastanowić się nad oszczędnośćią energii która nie spowalniałaby boinca.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to ile dany sprzęt konsumuje energii. W sklepach coraz częściej podaje się zużycie prądu przez sprzęt. Dla przykładu Monitor LCD moze konsumować 60 jak i 40 W w stanie czynnym i od 1 do 5 w trybie stand by. Tak że możemy się zastanowić czy nie warto kupić oszczędniejszego. NIe wsponminając o całkowitym wyłączaniu monitora gdy nie pracujemy (BOINC nie potrzebuje wszak monitora).

Podobnie sprawa ma się z napędem optycznym. MOzemy mu ograniczyć obroty programowo lub podczas zakupu popatrzeć na to ile żre dany napęd. CD również nie przychamuje BOINCA a zawsze to jakaś oszczędność jest.

Dysk twardy. No tu już może być problem, bo niektóre projekty wydajnie korzystają z dysku. Ale większość projektów ma to głęboko w nosie. I utrata tych kilku sekund na WU raczej nie powinna stanowić problemu.

Pasywne chłodzenie. Wentyle tez żrą prąd i hałasują do tego. Wystarczy zobaczyć ile wentyli możemy zdemontować bez ujemnego wpływu na temperaturę procka. Podobnie sprawa ma się z chłodzeniem graficznej.

RAM. No tu już dużo nie oszczędzimy. ale zawsze można wybrać moduły pracujące na niższym napięciu :D

Urzadzenia USB. Też żrą prąd a mozemy je przecież odłączyć gdy nie używamy.

No i oczywiście używajmy optymalek :D wszak to dzięki nim zyskujemy najwięcej nie marnujac cykli naszych proców.

jesli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na oszczędzanie energii bez ograniczania zanadto BOINCA to zapraszam do dyskusji :D MOże z czasem zrobi się z tego artykuł :D

Pigu

Cytat
Podobnie sprawa ma się z napędem optycznym. MOzemy mu ograniczyć obroty programowo lub podczas zakupu popatrzeć na to ile żre dany napęd. CD również nie przychamuje BOINCA a zawsze to jakaś oszczędność jest.

mniejszy pobór przez silniczek kosztem wydłużonego czasu kopiowania - jestem pełen wątpliwości co do oszczędności, zresztą z napędu korzysta się raczej nieczęsto i bierze niewiele - większy zysk z krótszego siedzenia na kiblu %)

CytatDysk twardy. No tu już może być problem, bo niektóre projekty wydajnie korzystają z dysku. Ale większość projektów ma to głęboko w nosie. I utrata tych kilku sekund na WU raczej nie powinna stanowić problemu.
1: musiałbyś mieć ustawione przejście w standbay poniżej czasu checkpointów/pobierania nowych wu (milka co 30sec)
2: musiałbyś wyekspediować plik wymiany gdzieś indziej
3: zajedziesz dysk od ciągłych stopów i startów

Troll81

Cenne uwagi :D Ale jeśli czas kopiowania plików cię nie mierzi. Zakup dysku z predkościa 5400 zamiast 7200 to już jest oszczędność na watach kosztem transferu. Nie mówiłem o trymie wyłącznia dysków bo to faktycznie niepraktyczne.

sesef

Jak ktoś chce oszczędzić na dyskach to kupi sobie WD z serii green które będą pobierać mniej prądu niż nie jeden 5,4k.

Dodatkowo dla tych co liczą milki mogą zaoszczędzić zjeżdżając z taktowaniem ramu nie zmienia ono szybkości liczenia WU a za to temperatura spada no i mniej prądu ciągnie :)

Tomasz R. Gwiazda

nie wiem czy zakup dysku 5400 zamiast 7200 to oszednosc :) dlugosc transferu przy przegrywaniu danych lub robienie backupow robi swoje

ja to w stacjonarnym mam 2xWDC Raptror 10k w RAID :P wiec napewno niezbyt oszczednie ale raczej realizuje sie na polu oszczednosci w tym ze wylanczam zbedne urzadzenia audio/tv zasilanacze i tym podobne, bardziej to ekologiczne wg mnie niz tez przyklad z dyskami i ich predkoscia

Troll81

poijam kwestie wyłączania światł itp bo nie jest to związane z przetwarzaniem. Skupiam się na możliwości oszczędzania która nie uderzy w boinca a jest związana stricte z przetwarzaniem.

Troll81

#6
Dla tych którzy mają do wywalenia stary komputer

http://www.daryrzeczowe.pl/ można dac ogłoszenie. A nóż ktoś się zgłosi.

Troll81

#7
Warto też zainwestować w procek na nowszym procesie technologicznym

http://einstein.phys.uwm.edu/forum_thread.php?id=7258
CytatI was surprised also by the difference between the newer 45nm Q9400 and the 65nm Q6700 at 100% loads. I have both of these in the exact configuration down to the last case screw. The Q9400 ran at a consistent 115 watts and the Q6700 ran at 140 watts, putting the daily power usage for the Q6700 configuration at 3.36 Kwh.

NIe bez znaczenia jest też zasilacz. Dobrej klasy zasilacze mają skuteczność 80% i więcej (nawet 86%). MOże więc warto się i nad tym aspektem zastanowić??

Troll81

#8
http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_power_dissipation#Intel_Core_2

a tu dabelka żerności procków. Warto sie zapoznać :D