Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

NT-podobny system ReactOS

Zaczęty przez OxyOne, 30 Czerwiec 2009, 19:40

OxyOne

http://www.reactos.pl/

Ze strony:

"ReactOS jest próbą stworzenia Wolnego Oprogramowania mającego na celu zastąpić Microsoft Windows(TM), zgodnego z obecnym sprzętem i oprogramowaniem.


ReactOS 0.3.9 jest nadal w trakcie intensywnego rozwoju (alpha stage) i nie jest gotowy do codziennego użytku.

Możesz wspomóc projekt ReactOS reklamując go znajomym, wspierając finansowo Fundację ReactOS lub poświęcając trochę czasu na projekt ReactOS pomagając na różne sposoby (poprawka kodu, tłumaczenie, forum społeczności, itd.).


Czym jest ReactOS?
ReactOS jest darmowym systemem operacyjnym o otwartym źródle, bazującym na architekturze Windows NT, dzięki czemu obsługuje obecne aplikacje i sterowniki, dostarczając tym samym alternatywny system dla przeważającego dziś klienta i serwerów sieciowych.

Po co ponownie tworzyć NT?
Po pierwsze, znany wśród ogółu społeczeństwa 'Windows' to właściwie tylko jeden z elementów nowoczesnego systemu Windows NT. Najczęściej mają oni na myśli podsystem Win32, warstwę ponad rdzeniem NT, która dostarcza interfejs użytkownika i aplikacji.

"NT nadal tu jest, znany jako XP i Vista" 

Dla większości osób, termin 'NT' oznacza 'WinNT 4', podczas gdy w rzeczywistości 'NT' określa całą serię NT, która obejmuje wersję 3, przez NT5 (2000, XP, 2003), aż po NT6 (Vista).
Architektura NT została zaprojektowana przez zespół prowadzony przez Davida Cutlera, ówczesnego głównego dewelopera VMS. Poświęcili ponad 4 lata na połączenie najlepszych cech UNIXa, VMS oraz OS/2 i stworzenie architektury NT.

A UNIX?
MacOS X, Linux, odmiany BSD i inne pochodne UNIXa łączy wspólne pochodzenie, bazujące na mającym ponad trzy dekady projekcie prostego systemu operacyjnego, który z czasem wyewoluował do złożonej struktury.
Nowoczesne wcielenia, takie jak Mac OS X, nakładają fantazyjny interfejs użytkownika na wierzch UNIXa, aby ukryć szczegóły systemu, skupiając się głównie na początkujących, a zaawansowanych użytkowników zostawiając samym sobie. Porównując, różne odmiany Linuksa i BSD z początku tworzone były pod serwery, przez co są mocno obudowane wokół konsoli. Z większości zaawansowanych możliwości nie można skorzystać z prostego graficznego interfejsu użytkownika. Prawie wszystkie odmiany UNIXa zachowują część swoich wad projektowych a zgodność binarna pomiędzy różnymi wersjami na ogół nie istnieje.

Teoretycznie istnieje kilka standardów UNIXa, jak POSIX, lecz w praktyce standardy te są przestarzałe i mają na uwadze tylko podstawowy system operacyjny wraz ze środowiskiem konsoli. Inne standardy, takie jak Linux Standard Base, często nie są wiarygodnie zaimplementowane. Ponieważ nie istnieje żaden standard interfejsu użytkownika ani standardowe API, większość ludzi nadal musi używać aplikacji konsolowych albo walczyć z problemami GUI. Wiele pochodnych UNIXa używa de-facto standardowego systemu X-Window w celu wyświetlania grafiki, który być może jest najgorzej zaprojektowanym oprogramowaniem w historii.
Nowoczesne pochodne UNIXa nadal próbują być na bieżąco z niedawnymi innowacjami, a niektóre z nich posiadły ważne możliwości jak np. obsługa list kontroli dostępu (access control list).

W przeciwieństwie do UNIXa, ReactOS został zaprojektowany dla osób znających i potrafiących obsłużyć środowisko Windows. Wszystko można osiągnąć przez dobrze znany interfejs użytkownika Win32, a zaawansowani użytkownicy mają możliwość automatyzacji zadań dzięki skryptom a także opcję używania konsoli.

Zgodny
"Zmień swój System, nie oprogramowanie!" 
Właściwie, projekt ReactOS realizuje supernowoczesny i otwarty NT-podobny system operacyjny na bazie architektury i projektu NT. Zawiera oczywiście podsystem WIN32, zgodność ze sterownikami NT, a także garść użytecznych aplikacji i narzędzi.

ReactOS łączy moc i atuty rdzenia NT - który jest znany ze swojej elastyczności, przenośności, niezawodności, solidności, wydajności i zgodności - z kompatybilnością Win32.

Bezpieczny
Wbrew panującej opinii, NT jest bezpieczny dzięki swojej konstrukcji. Był to pierwszy popularny system operacyjny z prawidłową realizacją bardzo elastycznego modelu bezpieczeństwa, bazującego na listach kontroli dostępu.

"Tu chodzi o ustawienia" 
Niedawne systemy bazujące na NT, szczególnie XP, zdobyły złą reputację przez swoje słabe domyślne ustawienia ochrony; mające głównie na celu ułatwienie przenosin z Win9x zarówno użytkowników jak i starszych aplikacji. Decyzja ta unieważniła wiele z mechanizmów bezpieczeństwa NT. ReactOS będzie zawierał poprawne domyślne ustawienia ochrony.

ReactOS został zaprojektowany z myślą o wysokim bezpieczeństwie; nie dzieli typowych luk innych systemów operacyjnych.

"Wirusy, Szkodniki? Mniejszy problem." 
Przyglądając się sprawie, prawdziwe wirusy komputerowe (które są normalnymi aplikacjami) nie są już powszechne. Większość złośliwego oprogramowania to skrypty mierzące w typowe programy sieciowe jak przeglądarki czy aplikacje e-mail oraz programy z wbudowaną obsługą skryptowania, jak różne produkty Office.
Rzecz jasna powszechniejsze systemy z dużą bazą użytkowników są bardziej narażone na ataki ze strony złośliwych programistów niż mniejsze systemy jak Macintosh i Linux.

Lekki
W skrócie, ReactOS tworzony jest aby stać się potężnym i lekkim. Przez lekki możesz rozumieć staromodny Win95, ze spójnym interfejsem użytkownika oraz paroma typowymi i przydatnymi narzędziami. W przeciwieństwie do niego, ReactOS oferuje o wiele więcej, świeże doznanie wraz z napisanym od podstaw i solidnym jak stal rdzeniem NT.

Otwarty
ReactOS jest oprogramowaniem darmowym, z kodem źródłowym całego systemu dostępnym nieodpłatnie oraz licencją GNU GPL.

"Wolny jak wolność wypowiedzi i darmowy jak piwo" 
ReactOS nie dzwoni do domu ani nie śledzi tego co robisz, nie zawiera też żadnych programów szpiegujących. W rzeczywistości, inni dobrze rozpoznawani konkurenci są znani z takich praktyk.

Życie z innymi systemami operacyjnymi skłania się ku znajomości miłość-nienawiść, gdzie większość ludzi mocno obiera jedną ze stron. Projekt ReactOS ma świetną społeczność, którą bardzo sobie ceni.

Niezawodny
"Otwórz swoje okienka na wolność" 
W istocie, ReactOS był pisany od podstaw od 1996. Solidna jak stal rekonstrukcja NT, a dzięki temu pewny i zaawansowany system operacyjny dla szerokiej gamy zadań, od wbudowanych mikrokomputerów do komputerów osobistych, od stacji roboczych do klastrów serwerów, od komputerów typu mainframe do superkomputerów.
ReactOS wciela różne decyzje projektowe z innych rodzin systemów operacyjnych, jak UNIX, VMS, OS/2 oraz oczywiście NT, i oznacza nową Platformę która służy wszystkim.

Wydajny
ReactOS jest lekki i szybki, dzięki czemu wyprzedzi inne przesadnie rozbudowane systemy operacyjne na różne sposoby.

Przenośny
"ReactOS – następca XP o którego prosili ludzie" 
Konstrukcja systemu operacyjnego ReactOS pozwala na przenoszenie na różne rodziny procesorów, takich jak Intel x86, a nawet pozwala przenieść na zupełnie inną architekturę, jak CISC czy RISC.
Jest tylko jeden pojedynczy rdzeń systemu, tzw. kernel; przeniesienie ReactOS na inne architektury noszą za sobą 'jedynie' warstwę abstrakcji sprzętu (hardware abstraction layer), najniższą część która komunikuje się bezpośrednio ze sprzętem platformy.

Elastyczny
ReactOS jest elastyczny dzięki swojej konstrukcji. ReactOS jest prawdopodobnie jedną z najbardziej wszechstronnych platform systemu operacyjnego, a to głównie dzięki jego rdzeniu NT i otwartym źródle.
ReactOS może być rozszerzony za pomocą tzw. "podsystemów" w celu dostarczenia obsługi starszych aplikacji z innych platform. Na przykład, podsystem POSIX może dostarczyć warstwy zgodności z różnymi odmianami aplikacji UNIXowych.

Obiektowy
ReactOS nie jest systemem zorientowanym obiektowo w pełnym tego słowa znaczeniu, ale używa obiektów do wyrażania wewnętrznych zasobów systemowych. Obiekty programów to kombinacja instrukcji komputera i danych, które modelują zachowanie różnych rzeczy, prawdziwych i wymyślonych, w świecie.

"Metafora plików UNIXa pamięta lata '70"

System operacyjny UNIX stosuje się do metafory plików, a urządzenia takie jak drukarki, dyski, klawiatury i monitory widnieją jako zwykłe pliki zarówno dla programistów jak i zwyczajnych użytkowników. Ułatwia to wiele rutynowych zadań i jest kluczowym komponentem w elastyczności systemu. Metafora plików ma jednak wiele wad i uznana jest wąskim gardłem systemów wzorowanych na UNIX.
ReactOS korzysta na tej metaforze i rozszerza ją. Używa metafory obiektów, wszechobecnej w architekturze systemu. Nie tylko wszystkie rzeczy w metaforze plików UNIXa są widziane przez ReactOS jako obiekty, ale również i takie rzeczy jak procesy i wątki, współdzielone segmenty pamięci, globalna baza danych rejestru oraz nawet prawa dostępu.


Prosimy mieć na uwadze, iż ReactOS 0.3.9 jest nadal na etapie alpha i nie jest zalecany do codziennego użytku. "
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Tomasz R. Gwiazda

Prosimy mieć na uwadze, iż ReactOS 0.3.9 jest nadal na etapie alpha i nie jest zalecany do codziennego użytku. "

jesli sie nie myle to taki stan jest od conajmniej 5lat albo i wiecej
albo mniej wiecej od tego czasu slyszalo sie przybakiwanie o czyms takim

OxyOne

Dobrze ze ktos zna sytuacje nie wiedziałem ze to tyle u mnich trwa...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Tomasz R. Gwiazda

wiesz to bardziej na zasadzie ze wiem ze bija dzwony ale nie wiem w ktorym kosciele :)
Tak mi sie zdawalo :) Nie przywiazuje zbytniej uwagi do "wynalazkow" i to za darmo :)

W ramach ciekawostki mozna zainstalowac pewnie

KrzychuP

ładnie brzmią te opisy,
choć 90% nie rozumiem  XD

tak sobie myślę, choć nie znam się na programowaniu, strukturze systemów operacyjnych, itp., itd., że bardzo byłbym zainteresowany takim systemem, który byłby bardziej niezawodny od Windowsa, mniej skomplikowany, rozbudowany i zasobożerny, a jednocześnie obsługiwał aplikacje pisane pod Win.

Troll81

A czy reactOS nie powstał na jajku linuxowym?? BO o tym by microsoft udostępnił swój kernek, to można chyba tylko pomarzyć...

AiDec

Z tego co ja sie tym systemem juz od dlugiego czasu interesowalem, to tak Trollu - calosc powstawala na kernelu Linuksowym.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

tito

Ciekawe tylko, czy będzie obsługiwał directx. Brak obsługi directx-a przez linuxy jest ich piętą achillesową. Większość użytkowników komputerów gdy usłyszy "gry nie działają" daje sobie spokój. A szkoda, bo linux to fajna rzecz (fakt, osobiście rzadko używam, ale doceniam i lubię ten system - konkretnie kubuntu, oraz puppy).

Troll81

#8
ponoć directX chodzi :D

[img]http://www.reactos.org/media/screenshots//2009/ros_039_dxdiag_display.png[/img]
[img]http://www.reactos.org/media/screenshots//2009/ros_039_dxdiag_ddraw.png[/img]
[img]http://www.reactos.org/media/screenshots//2009/ros_039_dxdiag_files.png[/img]
[img]http://www.reactos.org/media/screenshots//2009/ros_039_dxdiag_start.png[/img]
[img]http://www.reactos.org/media/screenshots/2007/ros_033_ut_3.png[/img]


ale z tego co widzę to gry chodzą tylko w okienku

pozostałe screenshoty

http://www.reactos.org/en/screenshots.html

Tomasz R. Gwiazda

a pamietacie taki projekt jak Be OS ? :)

Troll81

#10
pamiętam... mam nawet instalkę :D

aktualnie to Haiku OS :D

http://www.haiku-os.org/


TJM

Hehe ja ReactOSa próbowałem już parę razy na różnych etapach rozwoju, bo zaciekawiła mnie taka alternatywa dla Windows, zwłaszcza że mam parę starych komputerów na których z konieczności jest stary jak świat Win98, ponieważ licencji na inne Windy nie mam, a kasy szkoda wydawać.
Pierwsza rzecz niestety bardzo negatywna: instalowałem ReactOSa kilka razy na różnych PC i nigdy nie działał za pierwszym podejściem. Praktycznie żeby się uruchomił, trzeba zrobić kilka strzałów z różnymi konfiguracjami sprzętu. A to nie podchodzi mu kontroler HDD, a to cała płyta główna, a to od sieciówki/dźwiękówki wywala się od razu. Czasami nawet instalator nie działa  :attack:
Przebrnięcie przez instalację i pierwsze uruchomienie było dla mnie zawsze największym problemem, nie wiem może mam po prostu taki pech do sprzętu (nie)obsługiwanego przez ten system. Ale sprzęty na których go instalowałem wydawały mi się często jak najbardziej standardowe, bez żadnych wynalazków.

Druga rzecz to stabilność całego systemu. I nie chodzi tu o to, że się wiesza czy coś, bo takich rzeczy nie zauważyłem. Po prostu wszystkie moje dotychczasowe instalacje kończyły tak samo - doinstalowanie czegoś, restart i okazuje się że system się właśnie sypnał. Albo po prostu restart i system nie działa, tak sobie ni z gruchy ni z pietruchy.
W sumie widzę, że od mojej ostatniej zabawy wyszła chyba jakaś nowa wersja, więc testnę wkrótce jak to obecnie wygląda.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

PBT_marian_boss

Cytat: Thomas_waw w 30 Czerwiec 2009, 20:20
Prosimy mieć na uwadze, iż ReactOS 0.3.9 jest nadal na etapie alpha i nie jest zalecany do codziennego użytku. "
jesli sie nie myle to taki stan jest od conajmniej 5lat albo i wiecej
albo mniej wiecej od tego czasu slyszalo sie przybakiwanie o czyms takim

No to się doczekaliśmy kolejne wersji 0.3.10, niestety cały czas to Alfa: http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/systemy-operacyjne/2009/07/reactos-w-nowszym-bardziej-funkcjonalnym-wydaniu-1

Troll81

Zanim oni wydadzą wersję RC to my już autostrady będziemy mieli :D

KrzychuP

dobre porównanie  XD XD XD

Troll81

Jak ktos jeszcze śledzi temat to jest juz dostepna Alpha :D wydana 22 marca :D

TJM

Testuję to co jakiś czas, ponieważ lubię "alternatywne" systemy. Niestety liczba bugów wciąż jest - jak dla mnie - przerażająca. Praktycznie do użytku jeszcze się nie nadaje.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

pszyklejony

Co ciekawe, jest wersja 64bit, ale się boję, że mi komp spłonie  :ph34r:

TJM

Spłonąć nie spłonie, prędzej spodziewałbym się, że po prostu nie da się zainstalować. Na niektórych kompach po prostu instalator wysiada i amba, jest tak na wersji 32 bitowej, na 64 bitowej pewnie nie będzie lepiej  :)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.