Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Moj zestaw pod Milke

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 11 Sierpień 2009, 14:16

Tomasz R. Gwiazda

Plyta: Asus P5Q Pro
Procek: Core2 Quad Q9550
RAM: 4Gb
OS: Win7/WinXP   x64
GPU: Gigabyte Ati Radeon HD4850 512Mb GDDR3 (Zalman Fan)


Jakiego klienta i jakie stery (Boinc i grafa) najlepiej zaladowac pod taki zestaw.
i co jeszcze modyfikowac??

Mysle ze na tym sprzecie bedzie lazic tylko Milka no i moze Aqua na CPU (ale nie koniecznie)

satanetv

Moim zdaniem trochę szkoda procka na samą milkę. Ta karta liczy 2 WU na raz a quad pozwoli ci na zgromadzenie 24 zadań w buforze. Wiem, że to spory koszt ale już lepiej by było 4850x2 i procek 2 jajowy. Oczywiście jeżeli to ma być tylko pod milkę.

Tomasz R. Gwiazda

nie czas na dywagacje juz :) tylko konfiguracje z tym co jest :D



OxyOne

Cytat: Thomas_waw w 11 Sierpień 2009, 14:38
nie czas na dywagacje juz :) tylko konfiguracje z tym co jest :D




to jest zle... przykro mi to mowic
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Aegis Maelstrom

Hmmm, ten sprzęt nie wygląda na "czystomlecznego". :)

Takiego procesora szkoda na Milkę czy AQUA, ale to Twój wybór.  %) Co do grafy - OxyOne chyba chce powiedzieć, że lepiej było zainwestować w mocniejszą. :)

Ale pomóżcie z konfiguracją koledze!  %)

Tomasz R. Gwiazda

no ja te propozycje to znam i wiem jak by bylo idealnie :)

ale w sumie niekoniecznie musi byc czysto Mleczny zestaw to, chodzilo glownie o wykozystanie karty ATI do Milki
a CPU to inna brocha


OxyOne

Cytat: Thomas_waw w 11 Sierpień 2009, 15:30
no ja te propozycje to znam i wiem jak by bylo idealnie :)

ale w sumie niekoniecznie musi byc czysto Mleczny zestaw to, chodzilo glownie o wykozystanie karty ATI do Milki
a CPU to inna brocha



Napisałes w tytule "Moj zestaw pod Milke" wiec chłopaki Ci doradzają. Jezeli chcesz wykorzystac do milki kompa to juz kiedys Sesef pisał... slabszy CPU i same grafy, płyta z dużą iloscia pcie.

Teraz piszesz ze nie musi byc w senso stricte tego słowa znaczeniu "czysto Mleczny"... zastanów sie co chcesz nie marnuj drogiego czasu naszych kolegów, którzy z chcecią Ci pomagają.

Jak masz jakiś plan jakas konfiguracje napisz - nie motaj bo inaczej nie dojdziemy do konsensusu.

O2
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Tomasz R. Gwiazda

no przeciez w 1 poscie jest napisane co mam :) DOKLADNIE




NIGDZIE NIE NAPISALEM ZE TO JEST SUPER ZESTAW Z PRZEZNACZENIEM DO BICIA REKORDOW W MILCE.
JEST TO ZWYKLY KOMPUTER W TAKIEJ KONFIGURACJI NA KTORYM BEDE PRACOWAL A PRZY OKAZJI (SKORO JEST KARTA ATI) CHCE OBLICZAC MILKE.

Pytanie brzmialo:


Jakiego klienta i jakie stery (Boinc i grafa) najlepiej zaladowac pod taki zestaw.
i co jeszcze modyfikowac??



Tu naprawde nie ma pola do interpretacji ani miejsca na wywody ze na innym kompie w lepszej konfiguracji milka sie bedzie liczyc lepiej (BO TO JEST OCZYWISTE) :)
Jest taki zestaw jaki jest i chce przy okazji na nim milke liczyc.

satanetv

Co do winxp 32 bity to mógłbym Ci pomóc ale co do 64 bitowych systemów to nie mam doświadczenia. W sumie wszystko jest w poradniku. Myslę, że dużych różnic nie ma. Z tego co pamiętam to OxyOne ma chyba na win7 64 bity. Jedyne co mogę powiedzieć to nie ma co piłować karty bo przy pełnym obciążeniu nie da się nawet po necie chodzić (w moim przypadku) a zmniejszenie obciążenia karty spowodowało czas obliczenia wu dłuższy o 10 sekund a spowolnienia prawie nie czuć.

A teraz pytanie do chłopaków mających 4870x2. Czy przy pełnym obciążeniu odczuwa się zacięcia przy korzystaniu z komputera ??

OxyOne

Thomas_waw wszystko masz w poradniku AiDec sie nie na darmo napocił. AiDec wstaw jak mozesz poprawiony Poradnik.

satanetv ja nie odczuwam zacienc, surfowanie po necie mi nie przeszkadza, ba nawet mozna sobie film obejrzec. - TAK JEST U MNIE.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

satanetv

No ja mówię jak jest przy 4850 bo przy pełnym obciążeniu to się strasznie tnie.

3Rni

Cytat: Thomas_waw w 11 Sierpień 2009, 17:58
no przeciez w 1 poscie jest napisane co mam :) DOKLADNIE




NIGDZIE NIE NAPISALEM ZE TO JEST SUPER ZESTAW Z PRZEZNACZENIEM DO BICIA REKORDOW W MILCE.
JEST TO ZWYKLY KOMPUTER W TAKIEJ KONFIGURACJI NA KTORYM BEDE PRACOWAL A PRZY OKAZJI (SKORO JEST KARTA ATI) CHCE OBLICZAC MILKE.

Pytanie brzmialo:


Jakiego klienta i jakie stery (Boinc i grafa) najlepiej zaladowac pod taki zestaw.
i co jeszcze modyfikowac??



Tu naprawde nie ma pola do interpretacji ani miejsca na wywody ze na innym kompie w lepszej konfiguracji milka sie bedzie liczyc lepiej (BO TO JEST OCZYWISTE) :)
Jest taki zestaw jaki jest i chce przy okazji na nim milke liczyc.

moim zdaniem masz idelany zestaw na 1milka + 4 WCG [lub inne], czyli "zestaw crunch3era"

poczytaj watek http://www.boincatpoland.org/smf/na-kartach-ati/boinc-ati/

testuje od kilku dni i jestem zadowolny.....

niestety zrezygnowalem z w7 i licze na xp32 /stery 8.12/ wiec co do sterow dla x64 czy w7 to czytaj poradnik



TRZECIAK

Cytat: satanetv w 11 Sierpień 2009, 19:34
A teraz pytanie do chłopaków mających 4870x2. Czy przy pełnym obciążeniu odczuwa się zacięcia przy korzystaniu z komputera ??

Ja w przeciwieństwie do Oxy mam tylko 1 4870x2, ale tak jak i on żadnych przycięć przy necie, można spoko filmy oglądać i nawet grać w gry choć czasem gdy gra ma spore wymagania to potrafi na chwilkę przyciąć.


Raptor77

ja przy 2x 4890 obciązonym na 99% i win7 mogę zapomnieć o oglądaniu filmów - na szczeście jest TV + WD HDTV player ;)
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

satanetv

No właśnie zastanawiam się czemu przy pełnym obciążeniu karty jedni mogą robić wszystko a inni nie mogą nawet przeglądać internetu.

X X X

To proste, sterując parametrami W i F w app, możemy modyfikować obciążenie GPU i CPU. Szczegółowe testy opublikowałem w swoim wątku dla karty R4770. Jak przegniesz z parametrami, to CPU musi stale zajmować się grafą i wtedy komp jest zamulony na maksa. A jeśli dobrze dobierzesz parametry, to obciążenie CPU oscyluje na poziomie 1-2% i wtedy - poza momentem spustu - zupełnie nie odczuwasz prac obliczeniowych.

A w sprawie zestawu... teoretycznie grafa ATI ze słabym prockiem wydaje się najbardziej optymalnym wyborem, więc coś takiego zaimplementowałem w praktyce. Okazało się to niewypałem. Dlaczego? Otóż z powodu limitu 6 wu/cpu i międzyczasu odpowiedzi 1 min. W praktyce taka krótka kolejka (2 zrobione, 2 robione, 2 czekające) prowadziła do występowania braków podaży wu, czyli przerw w obliczeniach. Nawet stosowanie bata nie pomagało. Dlatego przy istniejących parametrach Milki trzeba stosować minimum dwujajowca (kolejka 12 wu).

TJM

Ale inwestowanie w hardware po to tylko, żeby zaciągnąć więcej WU mija się z celem. Lepiej podłubać w konfiguracji klienta albo w najgorszym wypadku wyedytować źródła, można sobie na stałe wklepać w host info 8-rdzeniowy procesor i mieć lepszy efekt bez dodatkowych kosztów.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

X X X

To jest myśl! A pamiętasz w jakich plikach trzeba wprowadzić zmiany?

AiDec

#18
Cytat: Raptor77 w 11 Sierpień 2009, 23:01
ja przy 2x 4890 obciązonym na 99% i win7 mogę zapomnieć o oglądaniu filmów - na szczeście jest TV + WD HDTV player ;)

Cytat: satanetv w 11 Sierpień 2009, 23:17
No właśnie zastanawiam się czemu przy pełnym obciążeniu karty jedni mogą robić wszystko a inni nie mogą nawet przeglądać internetu.

1. Przeczytajcie `Poradnik`.
2. Cyt.: `możemy ustawić np. n2 w0.0 – parametrem `w` ustawiamy obciążenie GPU (czym wyzsza wartosc `w`, tym nizsze obciazenie grafy - ustawiajac np. w1.0 albo w2.0 uzyskujemy mozliwosc w miare plynnej, badz nawet calkowicie plynnej pracy z systemem podczas liczenia Milky)`


Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 11 Sierpień 2009, 23:55
To proste, sterując parametrami W i F w app, możemy modyfikować obciążenie GPU i CPU. Szczegółowe testy opublikowałem w swoim wątku dla karty R4770. Jak przegniesz z parametrami, to CPU musi stale zajmować się grafą i wtedy komp jest zamulony na maksa. A jeśli dobrze dobierzesz parametry, to obciążenie CPU oscyluje na poziomie 1-2% i wtedy - poza momentem spustu - zupełnie nie odczuwasz prac obliczeniowych.

A w sprawie zestawu... teoretycznie grafa ATI ze słabym prockiem wydaje się najbardziej optymalnym wyborem, więc coś takiego zaimplementowałem w praktyce. Okazało się to niewypałem. Dlaczego? Otóż z powodu limitu 6 wu/cpu i międzyczasu odpowiedzi 1 min. W praktyce taka krótka kolejka (2 zrobione, 2 robione, 2 czekające) prowadziła do występowania braków podaży wu, czyli przerw w obliczeniach. Nawet stosowanie bata nie pomagało. Dlatego przy istniejących parametrach Milki trzeba stosować minimum dwujajowca (kolejka 12 wu).

Potwierdzam.


Cytat: TJM w 12 Sierpień 2009, 00:19
Ale inwestowanie w hardware po to tylko, żeby zaciągnąć więcej WU mija się z celem. Lepiej podłubać w konfiguracji klienta albo w najgorszym wypadku wyedytować źródła, można sobie na stałe wklepać w host info 8-rdzeniowy procesor i mieć lepszy efekt bez dodatkowych kosztów.

Sesef probowal, nawet zrobil klienta 128-jajowego i niestety o3malem informacje ze to nie zadzialalo. Numer polega na tym, ze kazdorazowy request ze strony BM konczy sie przyznaniem jednorazowo max. 7 WU (a czasami nawet tylko dwoch WU), a zatem i tak nigdy nie masz w kolejce wiecej niz 20-kilka junitow - po prostu sa za szybko przetwarzane i znikaja z kolejki szybciej niz sa przyznawane. Moze potrafilbys podejsc ten temat z innej strony...?

Choc przyznaje, ze tak zmodyfikowany klient sprawdzilby sie mimo wszystko dla np. jednojajowca (wydluzajac kolejke z 6 do 20-kilka WU).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: AiDec w 12 Sierpień 2009, 00:40Moze potrafilbys podejsc ten temat z innej strony...?

Choc przyznaje, ze tak zmodyfikowany klient sprawdzilby sie mimo wszystko dla np. jednojajowca (wydluzajac kolejke z 6 do 20-kilka WU).

Nie przeskoczy się tego, requesty mogą być wykonywane co 1 min. Mając 1 rdzeniowego proca i 1 kartę spokojne daje rade z requestami.

TRZECIAK

Też mi się wydaje że powinno wyrabiać z pobieraniem próbek jeśli jest liczona 1 na raz.
Przy 2 próbkach na raz wydaje mi się że może się zdażyć że nie zdąży odesłać próbek przed którymś requestem.


X X X

Weźcie pod uwagę, że przy n=2 i czasie próbki <1 min mamy 2 "odesłane", 2 "przetwarzane" i 2 "oczekujące". W takiej sytuacji wystarczy jeden request bez próbek i jest przerwa. Trochę przesadzili z tym limitem próbek, nie każdy ma wypasione kompy.

Tomasz R. Gwiazda

wielkie dzieki dla 7NBI_Zarecki Robert  i satanetv  za pomoc.

Niestety porady zawarte na forum nie precyzuja wielu aspektow i na podstawie nich nie da sie odpalic Milki na gpu. :)


Jeszcze tylko jedna zagadka:

stwozylem plik cc_config.xml w katalogu Boinc\Data

o tresci:


<cc_config>
   <options>
        <ncpus>1</ncpus>
        <max_file_xfers_per_project>8</max_file_xfers_per_project>
        <report_results_immediately>1</report_results_immediately>
   </options>
</cc_config>


i przy starcie zglasza mi blad:

8/12/2009 3:03:22 PM||Missing start tag in cc_config.xml


satanetv

Plik tworzysz w C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\BOINC a co do tego pliku to masz z tego co pamiętam quada więc musisz poeksperymentować z wartością <ncpus>.

EDIT
A zrób sobie tylko tak

<cc_config>
   <options>
        <ncpus>1</ncpus>
    </options>
</cc_config>

Tomasz R. Gwiazda

lokalizacja pliku jest ok :) Jak go nie bylo to nie pokazywal zadnego komunikatu jak jest to pokazuje blad w pliku

(nie mam zainstalowanego boinc w domyslnej lokalizacji, tylko na innym dysku, BOINC\Prog  (pliki managera) i BOINC\Data (dane projektow)

i to w tym drugim jest ten plik

nie jestem pewien ale w tym co wkleilem nie ma  ncpus a blad jest i dotyczy jakiegos taga :)


satanetv

Ten plik cc_config jest Ci potrzebny bardziej jak będziesz chciał uruchomić klienta HALLowego. Na razie możesz go skasować.

AiDec

Nie widze zadnego bledu. Daj maila na PM, to Ci przesle swoj cc.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

niby jest ok... ale...

zdarza sie tak jakby Boinc Manager dlugo myslal (np. przy przechodzeniu miedzy kartami -zadania --> wiadomosci ) i po tym
probki ktore liczyly sie 40sec staja w miejscu i rosnie im tylko czas potrzebny do skonczenia, a % zmiany juz nie ma.

Co ciekawe dzis od rana przez jakies 4h liczyl pieknie i Milke i Aque  (Milka 0,5CPU, Aqua 3CPU) az do czasu...

Rozwiazaniem jest wylaczenie Boinca i ponowne uruchomienie.

Poki co testowalem to na sterach 9.7 i 9.5


Narazie dochodze do wnioskow ze kartami NVIDIA 8600GT, 8800GTS i GTX260 nie mialem zadnych problemow i od razu wszystko lazilo pieknie :D

Ale jak mowia, No pain no gain

X X X

Licznik czasu, bez narastania %, chodzi wtedy, kiedy próbka jest aktywna, ale grafa jej nie przetwarza. Może jest zajęta czymś innym? A może halowce ją zamuliły? Ostatnio zwiększyły swoje zapotrzebowanie i nie są już takie non_cpu.

satanetv

Ja na kompie na którym liczę Milkę odpuściłem sobie inne projekty. Po prostu więcej z tym problemów a tak milka sobie równo punktuje.

Tomasz R. Gwiazda

to sie dzialo tez wczoraj przed podpieciem drugiego projektu


A sam komp poki co stoi i tylko Boinc na nim lazi

X X X

Jak masz kłopoty, to zrób obserwacje w trybach bezpiecznych - najpierw:

n=1, cpu=1, avg=1 próbka za próbką

później
n=1, cpu=1, avg=0.5 jedną próbkę liczy grafa, a druga tupta w kolejce

i dopiero jak jest wszystko ok, to włączasz
n=2

X X X

Też zaobserwowałem ten objaw na swojej R4770 - przy ustawach na n=2 robi de facto jedną próbkę w jednym czasie, a druga czeka. Restart pomaga, ale na krótko. Czyżby wu Milki spęczniały i mieści się na grafie już tylko jeden? Przecież nic nie zmieniałem w kompie od paru dni, a zmiana pojawiła się dopiero dziś!

Raptor77

boinc crunch3r'a ignoruje n=2 i na gpu liczy tylko jedną próbkę, ja wróciłem do 6.6.36 i jednocześnie licze 4 próbki (po 2 na kazdą grafe)
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

TRZECIAK

Cytat: Raptor77 w 13 Sierpień 2009, 22:13
boinc crunch3r'a ignoruje n=2 i na gpu liczy tylko jedną próbkę, ja wróciłem do 6.6.36 i jednocześnie licze 4 próbki (po 2 na kazdą grafe)

Zauważyłem to, ale przy okazji liczenia 1 WU na GPU zyskałem ok 5-10% wydajności względem 2WU na GPU.


X X X

Zauważyłem, że obecne WU Milki różnią się znacznie objętością, nawet jak mają bliźniacze nazwy - od 16MB do >32MB. Mam taką koncepcję, że jak WU ma >32MB, to grafa przetwarza tylko jedną próbkę. Niestety próbki są wysyłane dosyć losowo i nie udało mi się tej koncepcji zweryfikować.

Tomasz R. Gwiazda

zmiana tych parametrow niewiele pomogla.... albo dziala i trzepie wu albo stoi w miejscu :>

X X X

U mnie po wieczornym resecie kompa rano wciąż robi po dwie wu. Nocny "urobek" też świadczy o tym, że jest ok.