Dwa Potworki - Jeden do Rosetty drugi do GPUGRID

Zaczęty przez switek, 02 Październik 2009, 22:49

switek

Witam,
Obecnie crunchuje tylko Rosette na Q6600 , z 2GB ramu- Sredni RAC (przy założeniu ze komp chodzi 24h) - 1200.
Wciągnąłem sie bardzo w liczenie i chciałbym zbudować mini-potworka osobno dla Rosetty i GPUGrida:

W zwiazku z tym ze Rosetta nie korzysta z CUDY myslalem o:
Procku i7 950
jakis dobry ASUS na płytę- obecnie mam zestaw na Asusie i jestem zadowolony.
4GB ramu.
Dowolna karta graficzna.


Dla GPUGRIDA
I7 950
3x295
FX Quadro 4800
6GB
plyta p6t7ws

Co myślicie o takich zestawach?





[PBT] Horpah

kosztowne ..
a tak bardziej poważnie do tego gpugrida skoro będzie liczenie na kartach graficznych to nie potrzeba aż tyle ramu i procek może być słabszy.

Sebastian M. Bobrecki

Myślę że bardzo fajny. Ale jest kilka kwestii:
- Na twoim miejscu wstrzymał bym się do premiery g300 z zakupem kart. Może będą tańsze, szybsze, może inne stanieją na pewno coś się na rynku zmieni.
- Co do płyty głównej to masz informację że ktoś już wrzucał tyle 295-tek na tę płytę. To są dość specyficzne karty i na niektórych płytach jak jest ich więcej to nie albo nie działają stabilnie albo np. nie uruchamiają się wszystkie gpu itp. Ja się sporo naszukałem i naczytałem zanim znalazłem płytę która dobrze się spisywała (tyle że pod amd).
- Następna kwestia to zasilanie. Te komponenty które wypisałeś ciągną naprawdę dużo prądu.
- I jeszcze jaka do tego będzie obudowa albo coś innego. To wszystko wytwarza naprawdę dużo ciepła.

Polecam na początek zapoznanie się z poniższym linkiem:
http://atlasfolding.com/?page_id=148

I tą serię filmików:
http://www.youtube.com/watch?v=pLubHCmBqpY&feature=related
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

TJM

Ja nie jestem przekonany co do opłacalności wciągania i7 do liczenia projektów tylko na CPU. Te procesory stworzone są bardziej pod aplikacje wielowątkowe, gdzie wątki tej samej aplikacji współdzielą między sobą cache proca.
W jednowątkowych aplikacjach wcale nie wygląda to za różowo - odpalisz 8 aplikacji i każda ma dla siebie 1/8 L2. W wielu projektach powoduje to ekstremalny spadek wydajności: wystarczy spojrzeć np. na PrimeGrid gdzie byle quad Intela szybszy jest (na defaultowym taktowaniu) od każdego i7 (około 6-7 minut czasu proca na zadanie vs 16-18 minut - q6600 vs i7 940) i nawet nie pomaga tu fakt, że i7 liczy dwa razy więcej na raz.
W innych projektach różnie może to wyglądać, podejrzewam że i7 najlepiej spisywałby się w aqua@home gdzie zadania liczą się na więcej niż jednym wątku.

Jeśli chcesz liczyć jeden projekt, lepiej poprzeglądaj liczące tam hosty i zobacz jak się sytuacja przedstawia - bo jeśli jest podobnie jak w Prime, to raczej i7 po prostu nie opyli się kupować.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

BOINC@POLAND[HA$]

ja tez po cichu nosze sie z zamiarem postawienia kompa w firmie...
i wymyslilem plytke pod 2 x xeon i do tego albo radka 2x 4870 lub nvidie 295
ale ciezko jest zdobyc u nas taka plyte w polsce....
zeby chodzila na ddr 3....

w sumie taki zestaw wyjdzie z 10zl ale taki komp powinien starczyc na b dluuugo...

Troll81

do czasu aż wyjdą radki 5xxx :D wtedy taki komp się schowa :D

OxyOne

Cytat: HA$ w 03 Październik 2009, 01:03
ja tez po cichu nosze sie z zamiarem postawienia kompa w firmie...
i wymyslilem plytke pod 2 x xeon i do tego albo radka 2x 4870 lub nvidie 295
ale ciezko jest zdobyc u nas taka plyte w polsce....
zeby chodzila na ddr 3....

w sumie taki zestaw wyjdzie z 10zl ale taki komp powinien starczyc na b dluuugo...


Tutaj troche Cie zasmuce hmm płyta pod xeony i jeszcze grafy hmm serwerowe odpadaja, bo polowa to ma pci/agp albo 1 pcie. Taka typowa xeonowa WS to tylko D5400XS reszta sie "nie nada". Co do ddr3 jeszcze nie spotkałem aby spelnily moje wymagania... czyt. boincowe.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: TJM w 03 Październik 2009, 00:46
Ja nie jestem przekonany co do opłacalności wciągania i7 do liczenia projektów tylko na CPU. Te procesory stworzone są bardziej pod aplikacje wielowątkowe, gdzie wątki tej samej aplikacji współdzielą między sobą cache proca.
W jednowątkowych aplikacjach wcale nie wygląda to za różowo - odpalisz 8 aplikacji i każda ma dla siebie 1/8 L2. W wielu projektach powoduje to ekstremalny spadek wydajności: wystarczy spojrzeć np. na PrimeGrid gdzie byle quad Intela szybszy jest (na defaultowym taktowaniu) od każdego i7 (około 6-7 minut czasu proca na zadanie vs 16-18 minut - q6600 vs i7 940) i nawet nie pomaga tu fakt, że i7 liczy dwa razy więcej na raz.
W innych projektach różnie może to wyglądać, podejrzewam że i7 najlepiej spisywałby się w aqua@home gdzie zadania liczą się na więcej niż jednym wątku.

Jeśli chcesz liczyć jeden projekt, lepiej poprzeglądaj liczące tam hosty i zobacz jak się sytuacja przedstawia - bo jeśli jest podobnie jak w Prime, to raczej i7 po prostu nie opyli się kupować.

Tutaj kolega ma dużo racji. Szczególnie że w rosecie cache jest bardziej istotny nawet od taktowania. Kiedyś używałem do rosety dwóch quadów o zegarze 2ghz tyle że jeden z 2x4MB cache-u a drugi 2x6MB cache-u. I różnica w wydajności w rosecie była ok 30% na korzyść 2x6MB przy tym samym zegarze.

Cytata tak bardziej poważnie do tego gpugrida skoro będzie liczenie na kartach graficznych to nie potrzeba aż tyle ramu i procek może być słabszy.

Natomiast nie zgodzę się że do liczenia na gpu szybki procek nie jest potrzebny. Tak się składa że to procek przygotowuje dane dla karty i steruje transferami, a w niektórych projektach robi też pewne pre-kalkulacje. Nie mam akurat doświadczenia z gpu grid, ale np. w seti czas wstępnych obliczeń wykonywanych przez cpu na athlonie x2 6000 (przy normalnym taktowaniu) wynosił ok 60 sek. a już na phenomie ii x4 940 poniżej 30 sek. A całkowity czas obliczeń na 295 wynosił odpowiednio ok. 730 (dla x2) i ok 660 (dla x4). To daje różnicę ponad 10%. A to przy takiej ilości gpu może być różnica w rac-u rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy. Co do ram-u to też nie jest aż tak słodko. Zasadniczo wystarczy żebyś miał go tyle żeby się aplikacje zmieściły. I teraz znowu nie mam doświadczenia z gpugrid-em ale w seti aplikacja gpu zużywa ok 110 do 140 MB, zależy od ar. Aplikacje na cpu to w seti ok. 50MB każda. Przy 8 wątkach z HT potrzebował byś jakieś 1,5GB na same aplikacje do tego system i może jeszcze byś coś tam chciał. Myślę że dobrym kompromisem było by 4GB ram-u.

Oczywiście to są tylko orientacyjne wyliczenia i nie dla gpugrid tylko dla seti, ale może okażą się pomocne.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

X X X

Wiele zależy od projektu. W nowej Milce między cpu całkowicie obciążonym a wolnym nie da się wykazać statystycznej różnicy w czasach liczenia na R4770.

switek

#9
Zacznijmy od tego:
http://boinc.bakerlab.org/rosetta/top_hosts.php?sort_by=expavg_credit&offset=0
Top 30 kompów dla Rosetty:
W pierwszej 10: 9 na 10 to seria Xeona X lub E
Dalej, pojedyncza sztuka i7- co jest zastanawiające i7 920 (8 miejsce)  -
Quad9550 dopiero na 85 miejscu...
''GenuineIntel
Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz [x86 Family 6 Model 23 Stepping 10]''

Czyli wychodzi na to jednak ze dobry procesor dla Rosetty jest najważniejszy i jest duza różnica miedzy Qadami a I7

TAk wiec dla Rosetty wyglądało by na to ze i7 jednak sa najbardziej optymalne jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności- xeony są 3 krotnie droższe i niewiele więcej wydajne...

Czysto teoretycznie by wychodziło ze cache nie ma tu nic do rzeczy gdyż:
Quad  Q9550 ma go 12 MB (L3) - najlepszy miejsce 85
I7 920 8MB - 8 miejsca
Xeon X5500 8MB - 1 miejsce.



gielo

Zamiast kupować 3x295 poczekaj aż wyjdzie 300ka. Raz że pewnie taniej wyjdzie niz 3 karty, a 2 że będzie liczyła szybciej niż te 3 nvidie. Firma mówi, że będzie szybsza 8 razy od 295 ale nawet jak będzie 4-5 razy szybsza w praktyce to i tak będzie bardziej wydajna niż te 3x295.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



[PBT] Horpah

Cytat: gielo w 03 Październik 2009, 18:31
Zamiast kupować 3x295 poczekaj aż wyjdzie 300ka.
oj, to może potrwać z pół roku.

gielo

Aloeż nie, ma się pokazać pod koniec padziernika albo na początku listopada więc chyba warto poczekać.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



tito

Premiera ma być przed świętami. I fakt - lepiej się wstrzymać z zakupem aż się pojawią. No chyba, że bardzo Ci zależy na szybkim liczeniu z dużym RAC.

BOINC@POLAND[HA$]

Oxy znalazle taka plytke na 2 xeony plus 2x pciex16 i 12xddr3
szkoda ze nie w kraju ale moze jakis zagraniczmy komtakt gdzies jest i da rade sciagnac...

wiec jest szansa na rozbudowe grafy....

tu jest link.... co o tym myslisz???
http://www.intel.com/products/workstation/motherboards/s5520sc/s5520sc-overview.htm

Tomasz R. Gwiazda

w pl tez jest
http://www.komputronik.pl/index.php/category/4741/Plyty_Glowne_dwuprocesorowe.html/showProducts/1



BOINC@POLAND[HA$]

fakt, a wczoraj jak szukalem na necie to strona komputronika nie dzialala...

OxyOne

Płyta ok, ale jak pisałem nie dla mnie 2x pcie to troche mało...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

switek

Cytat: OxyOne w 03 Październik 2009, 21:37
Płyta ok, ale jak pisałem nie dla mnie 2x pcie to troche mało...

Ox
Jest rozwiazanie na twoj problem- idealna do crunchingu - z recomendacja TESLA...

http://www.tyan.com/product_board_detail.aspx?pid=641

Tyan to bardzo dobra fima - korporacja w ktorej pracuje korzysta z tego sprzetu..

Popatrz ze tego Tyana mozna zestawic z 3 teslami C1060 + Quadro FX na Windzie, lub 4x C1060 na Linuxie..

Troll81


Sebastian M. Bobrecki

Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

switek


szuu

Cytat: b0b3r w 05 Październik 2009, 10:40
Tak już trochę schodząc z tematu, jak masz dużo kasy to kup coś takiego: http://www.brightsideofnews.com/news/2009/10/2/colfax-intl-shows-worlds-first-8gpu-box-8tflops!.aspx  ;D

Cena, cena... gdzie jest cena ? Ostatnio się niebotycznie wzbogaciłem bo sprzedałem puszki i butelki po piwie  %)
BoincatPoland :

eRepublik:        


Rejestracja z tego linka powoduje ze ePolska w eRepublica staje sie silniejsza !  http://www.erepublik.com/en/referrer/szuuPL Dzieki !!!

Pigu

widzę, że jednemu z kamratów się poszczęściło na ostatnie kumulacji  %)

szuu

Cytat: Pigu w 06 Październik 2009, 07:06
widzę, że jednemu z kamratów się poszczęściło na ostatnie kumulacji  %)

jeśli o mnie mowa to wiedz że ceny metalu ostatnio tak spadły że za 2 worki od "pyrów" puszek od piwa ledwo stać było na ... czteropak dębowego.

BTW chyba lekki OT sie zrobił :D
BoincatPoland :

eRepublik:        


Rejestracja z tego linka powoduje ze ePolska w eRepublica staje sie silniejsza !  http://www.erepublik.com/en/referrer/szuuPL Dzieki !!!

lolek

trzymając się dalej tematu ja też mam dwa worki puszek na sprzedanie. Może kasę zainwestuję w kompa  ;)

sesef

Cytat: gielo w 03 Październik 2009, 18:31
Zamiast kupować 3x295 poczekaj aż wyjdzie 300ka. Raz że pewnie taniej wyjdzie niz 3 karty, a 2 że będzie liczyła szybciej niż te 3 nvidie. Firma mówi, że będzie szybsza 8 razy od 295 ale nawet jak będzie 4-5 razy szybsza w praktyce to i tak będzie bardziej wydajna niż te 3x295.

nie 8x szybsza od 295 tylko od Tesli C1060 czyli od GTX280 co będzie dawało mniej więcej wydajność obecnego radka 5870. Fermi albo będzie wydajniejszy albo słabszy od 5870 zależnie od zastosowania i co będzie przeważać w aplikacji ADD czy Mul

Cytat: switek w 05 Październik 2009, 01:58Popatrz ze tego Tyana mozna zestawic z 3 teslami C1060 + Quadro FX na Windzie, lub 4x C1060 na Linuxie..

Szkoda kasy na Tesle to już jak kupować NV wolałbym kupić EVGA GTX285 z 10 letnią gwarancją bo ta tesla C1060 to tylko 285 z naklejką, że może chodzić 24/7 bo korzyści w szybkości będą w granicach błędu statystycznego.