Podstawy grafiki Inżynierskiej! :D

Zaczęty przez Azi, 10 Październik 2009, 15:10

Azi

Otóż koledzy i koleżanki. Azi poszedł na studia i dostał "projekt" do zrobienia a nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.
Mogli byście mi pomóc? W razie jakby wasza odpowiedź brzmiała "tak" to podrzucę materiały ;D

otóż oto rysunek:
[smg id=146 caption="Grafika inżynierska"]

Zdanie mam takie: Grafika inżynierska podstawy - Musze narysować WAŁ w prawdziwych wymiarach. I określić jakieś znormalizowane elementy (?)
Jeżeli chodzi o wał w rzeczywistych wymiarach, to tak się domyśliłem ze muszę obliczyć skalę a żeby to zrobić to obliczę sobie średnicę podziałową (d=m*z1   ?   [ja robię to zadanko dla wersji 3 zaznaczonej tam na zielono]) i podzielę przez średnicę podziałową która jest na rysunku. Z tym że nie mam pojęcia gdzie ta średnica podziałowa jest na tym rysunku? Nie wiem totalnie jak się za to zabrać. Do tego te znormalizowane elementy o co chodzi? ^^'

Ja was bardzo przepraszam, że odzywam się na tym forum tylko jak czegoś potrzebuję, ale jak już pewnie kiedyś mówiłem, nie potrafię się wypowiadać na większość tematów, bom za głupi :P Ale wiem, że jest tu kupa inteligentnych i wykształconych ludzi, która zawsze z chęcią pomoże małemu Aziemu!:)

Z góry dzięki za pomoc;)

Pozdrawiam!

tito

Normy inżynierskie - każdy kraj (kiedyś), blok krajów, czy podobne ustrojstwo geo-polityczne tworzyło własne normy dotyczące części maszynowych itp. Dzięki temu był/jest niezły burdel, bo zwykły gwint może być:, metryczny, metryczny dokładny, calowy, calowy stożkowy (jest tego całe mnóstwo.)
Na Twoim rysunku są przykładowo 2 łożyska - jedno kulkowe, drugie walcowe (mogę się mylić w nazwach, bo do głowy przychodzą mi tylko angielskie). Jak Ci wyjdzie łożysko o średnicy wewnętrznej pi razy drzwi 35,5mm to lipa. Bierzesz katalog łożysk i patrzysz jakie tam może być np 6205 C3. Łożysko takie ma ściśle określone wymiary wewnętrzne, zewnętrzne i grubość.
To samo dotyczy się pozostałych elementów np http://www.springs.com.pl/pdf/osadcze.pdf - tutaj są circlipy - takie a nie inne i innych nie znajdziesz, bo tak mówi norma.
Co do wymiarów to nie wiem skąd niby masz je wziąć....Z1 żadną miarą nie jest średnicą...ale co to jest to nie wiem - masz jakąś treść względnie dodatkowe dane do tego?
Ja na studiach musiałem wyliczyć i narysować wał przy założeniu jakiejś określonej przenoszonej mocy, ale tutaj to nie wiem.
PS gdzie jest ten element m? Jakoś nie mogę go zlokalizować na rysunku.

Mała podpowiedź - poszukaj gości ze starszych roczników, znając życie już to mają rozwiązane. Za drobną opłatą (pewnie50zł) Ci dadzą gotowca).

Mchl

m to zapewne moduł uzębienia koła zębatego.  z1 i z2 także występują w opisie przekładni zębatej (ilość zębów koła napędzającego i napędzanego. beta to jak widać kąt nachylenia uzębienia na kole.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Azi

tak jest m to jest moduł i nie ma tego na rysunku a z to ilość zębów.

Powiem jak zrobiłem:

Tam gdzie jest beta to nad nią i  pod nią są te linie <kreska kropka kreska> i założyłem ze między jedną ta górną a dolną linią jest średnica podziałowa ta na rysunku i przez nią podzieliłem tą która wyszła mi ze wzoru (bo właśnie miałem podany wzór że średnica podziałowa ds=m*z) i wyszło mi 2,1 czyli w przybliżeniu skala k=2 i w takiej skali narysowałem też ten wał...
a co do tych znormalizowanych elemtów, czyli że musze obadać wielkości tych łożysk itp i dobrać jak najbardziej zbliżone i w razie czego zmodyfikować cały rysunek pod te łozyska? O.o

kurde no, studiuje 2 tygodnie a juz mam dosyć tego xD


dzięki za pomoc :)

Mchl

Cytat: Azi w 10 Październik 2009, 19:51
tak jest m to jest moduł i nie ma tego na rysunku a z to ilość zębów.

Powiem jak zrobiłem:

Tam gdzie jest beta to nad nią i  pod nią są te linie <kreska kropka kreska> i założyłem ze między jedną ta górną a dolną linią jest średnica podziałowa ta na rysunku

Raczej połowa tej średnicy. Mierzysz od środka na zewnątrz, wiesz masz promień. Co do reszty założenia, to prawidłowo. Linia przechodząca przez zarys zębów to właśnie oznaczenie średnicy podziałowej.

[edit]

Chyba, że wziąłeś pod uwagę linię jeszcze niżej :P Dopiero teraz zauważyłem, że jest jeszcze jedna ;) W każdym razie chodzi o to, żeby średnica była średnicą.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

tito

Cytat: Azi w 10 Październik 2009, 19:51

a co do tych znormalizowanych elemtów, czyli że musze obadać wielkości tych łożysk itp i dobrać jak najbardziej zbliżone i w razie czego zmodyfikować cały rysunek pod te łozyska? O.o
dzięki za pomoc :)

Tylko pamiętaj, że takie rzeczy zaokrągla się tylko do wartości większej - jeśli będziesz miał wybór między większym, a mniejszym - zawsze bierz większe. Lepiej przewymiarować, niż dać zbyt słaby element.

Mchl

#6
Z drugiej strony wałka masz gwint prostokątny. Hardcore :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwint_prostok%C4%85tny

Średnice wałka w częściach gdzie współpracuje z powierzchnią łożysk musisz dać odpowiednio tolerowane (jest norma). Pracę masz w układzie ruchomego wałka, ale już nie pamiętam jaka jest tego konsekwencja (chodzi o to gdzie ma być pasowanie ciasne, a gdzie suwliwe).

Całkiem konkretne zadanie jak na połowę października :D


W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Azi

Cytat
Raczej połowa tej średnicy. Mierzysz od środka na zewnątrz, wiesz masz promień. Co do reszty założenia, to prawidłowo. Linia przechodząca przez zarys zębów to właśnie oznaczenie średnicy podziałowej.

[edit]

Chyba, że wziąłeś pod uwagę linię jeszcze niżej Tongue Dopiero teraz zauważyłem, że jest jeszcze jedna Wink W każdym razie chodzi o to, żeby średnica była średnicą.

tak tak średnica jest średnicą:D


CytatTylko pamiętaj, że takie rzeczy zaokrągla się tylko do wartości większej - jeśli będziesz miał wybór między większym, a mniejszym - zawsze bierz większe. Lepiej przewymiarować, niż dać zbyt słaby element.
ważna informacja, zapamiętam :D

CytatŚrednice wałka w częściach gdzie współpracuje z powierzchnią łożysk musisz dać odpowiednio tolerowane (jest norma). Pracę masz w układzie ruchomego wałka, ale już nie pamiętam jaka jest tego konsekwencja (chodzi o to gdzie ma być pasowanie ciasne, a gdzie suwliwe).

to też zapamiętam, ale nie do konca rozumiem, mam nadzieje ze jak nie zrobie tego dokladnie to koles na zajęciach mnie nie zastrzeli i da wiecej czasu :P

CytatCałkiem konkretne zadanie jak na połowę października Cheesy

weź nic mi nie mów xD jestem wsciekły wszyscy z grupy dostali jakies proste przekłądnie "slimaka" itp itp z 3 elementami do normalizacji a ja kurde taki kosmos O.o do tego nigdy w życiu wczesniej nie robilem rysunku technicznego... a co dopiero takie projekty :P
w sumie to myślałem ze studia są prostsze xD

szuu

Cytat: Azi w 10 Październik 2009, 23:02

w sumie to myślałem ze studia są prostsze xD


Spoko mi też tak mówili ;p potem dodali że tylko pierwszy rok jest hardcorowy. A potem ze oby do m(a)g(azynie)r(a)  ;D


Pytanko do projektu ? jak uczelnia ?

BoincatPoland :

eRepublik:        


Rejestracja z tego linka powoduje ze ePolska w eRepublica staje sie silniejsza !  http://www.erepublik.com/en/referrer/szuuPL Dzieki !!!

Azi

Cytat: szuu w 10 Październik 2009, 23:12


Pytanko do projektu ? jak uczelnia ?



w sensie pytasz na jakiej uczelni tak? xD

Otóż Politechnika Poznańska na wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania a kierunek Mechanika i Budowa Maszyn :D

Janek

#10
Cześć Azi :)

Studiowałem również na wydziale mechanicznym kierunek Mechanika i Budowa Maszyna, ale na Akademii Morskiej w Gdyni. Z rysunkiem technicznym i z projektowaniem mieliśmy dość dużo do czynienia, więc mogę Tobie polecić kilka pozycji z literatury, które na pewno się przydadzą jak nie teraz, to na następnych semestrach:
www.ksiegarnia.edu.pl/index.php?p1571,projektowanie-wezlow-i-czesci-maszyn
www.aktyka.pl/shop.php?tytul=Rysunek_techniczny_maszynowy&a=opis_prod&id=9788320433814&categorie=1289
www.aktyka.pl/shop.php?tytul=Podstawy_rysunku_technicznego_ostatnie_egzemplarze_&a=opis_prod&id=9788320431667&categorie=1289
Dwie ostatnie pozycje są obowiązkowe, a pierwsza przydatna przy projektach różnych przekładni (my robiliśmy projekt przekładni zębatej dwu-stopniowej). I koniecznie wybierz się do księgarni technicznej w Gdańsku - Wrzeszcz.

I jeszcze niezbędne pozycje na takim kierunku studiów to podstawy konstrukcji maszyn (PKM):
http://komputeks.pl/product_info.php/products_id/3104
http://komputeks.pl/product_info.php/products_id/3103
http://komputeks.pl/product_info.php/products_id/3105

A także Poradnik Małego Mechnika:
www.inbook.pl/index.php?a=produkt&id=18181&rdir=sk&lkst=39885

Pozdrawiam :parrrty:

sesef

#11
Cytat: Jan Stenzel w 12 Październik 2009, 19:51
aktyka.pl/shop.php?tytul=Rysunek_techniczny_maszynowy&a=opis_prod&id=9788320433814&categorie=1289

Polecam tą książkę, co prawda z Graficznym zapisem konstrukcji (tak się naztwa grafika inżynierska u nas :P) miałem styczność tylko semestr, ale ta książka była podstawową literaturą.

kempler

#12
Dobrzan jest spoko, myśmy jeszcze korzystali z Lewandowskiego
www.podreczniki-gandalf.pl/b/rysunek-techniczny-dla-mechanikow. Niestety wałków mało rysowaliśmy, ale gdybyś potrzebował wysięgnik lub przekładnie pasową wraz z wytrzymką to chyba gdzieś mam schematy obliczeń i nawet chyba rysunki :)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Janek

#13
1. ksiegarnia.edu.pl/index.php?p1571,projektowanie-wezlow-i-czesci-maszyn

W tej książce jest krok po kroku jak obliczyć całą przekładnie - wymiary koła zębatego, jakie wymiary wałów, a także przykładowe rysunki złożeniowe oraz wykonawcze poszczególnych elementów. Szkoda tylko, że pozycja trochę droga :( ale bardzo przydatna. Zresztą książki autorów z naszej wschodniej granicy zawsze uchodziły za najlepsze ;)

Troll81

CytatZresztą książki autorów z naszej wschodniej granicy zawsze uchodziły za najlepsze

bo oni nie mieli komputerów do obliczeń :D

Azi

ogólnie będe musiał te książki obadać!:D dzięki wam wielkie :) narazie projekt zaliczylem, następne kroki będą dopiero za 2 tygodnie :D jesteście wielcy! macie u mnie piwo!:D

Janek

Gratki za zaliczony projekt :parrrty:

Azi

Cytat: Jan Stenzel w 13 Październik 2009, 18:15
Gratki za zaliczony projekt :parrrty:


to był tylko pierwszy etap, jeszcze jakies 4-5 coraz trudniejszych ale powoli zaczynam ogarniać co i jak ;)