Dysk ST31500341AS, czy jest się czym martwić ?

Zaczęty przez PBT_marian_boss, 24 Listopad 2009, 20:03

PBT_marian_boss

Witam, używałem sobie jakiś czas dysku Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 1.5-TB Hard Drive model ST31500341AS. Po reinstalacji systemu na Windows 7 przy zamykaniu systemu pojawił się słyszalny stuk i chrobotanie dysku. Odgłosy powtarzają się kilka razy i system się wyłącza prawidłowo. Skanowałem i testowałem dysk narzędziami od Seagate ale nie pokazało żadnych błędów. System działa poprawnie, przynajmniej takie sprawia wrażenie. I tu moje pytanie, jest się czym martwić, ja na wszelki wypadek robię kopię czego i gdzie się da?

[PBT] Horpah

kopię zawsze warto zrobić, oprócz tego polecam ściągnąć nowe firmware do tego dysku ze strony seagat'a i zaktualizować.

Troll81

a te dyski przypadkiem nie były dotknięte tym paskudnym błędem z firmware?? Z tego co wiem to seagate za free wymieniał dyski.

Peciak

Ja jak bym usłyszał chrobotanie w swoim dysku to sprawdził bym SMART, a i tak pożegnał bym się z nim. Po co ryzykować.

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

AiDec

1. Juz gdzies o tym pisalem. Win7 nader czesto uszkadza HDD podczas partycjonowania/instalacji. Zalecane jest w zwiazku z tym uzywanie partycjonera Xp/zVisty i dopiero pozniejsza instalacja Zjeben - zmniejsza to ryzyko wystapienia bledu HDD. M$ oczywiscie sie do tej pory nie przyznaje... ale rowniez nie zaprzecza, co jest chyba dosc wymowne. Na szczescie nie jest to uszkodzenie powazne czy tez nieodwracalne - repartycjonowanie zVista pomnaga. W Twoim przypadku poniewaz stalo sie to podczas instalacji W7, najprawdopodobniej W7 poradzil sobie z bledem i aktualnie dysk jest sprawny, gdyby bylo inaczej W7 raczej by sie nawet nie zainstalowal. Podsumowujac, IMHO nie ma problemu i nie ma sie czym martwic.

2. Baracudy 7200.11/12 maja bardzo kiepska jakosc. Od ok. 3 lat Seagate przyjmuje strategie produkowac szybko i tanio, a reklamowac sie jako best of the best. Na necie roi sie od przeklenstw pod adresem Seagate za takie traktowanie uzytkownikow. Zalecane - w przyszlosci unikac Seagate.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81


PBT_marian_boss

Seria była dotknięta błędem, sprawdzałem na stronie producenta i mój egzemplarz nie ma tego problemu. Nie ma też niestety nowego firmware do dysku. Chyba spróbuję go wymienić na gwarancji jak się uda. Martwi mnie to stukanie.

jarod_e

Cytat: PBT_marian_boss w 24 Listopad 2009, 20:03
Witam, używałem sobie jakiś czas dysku Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 1.5-TB Hard Drive model ST31500341AS. Po reinstalacji systemu na Windows 7 przy zamykaniu systemu pojawił się słyszalny stuk i chrobotanie dysku. Odgłosy powtarzają się kilka razy i system się wyłącza prawidłowo. Skanowałem i testowałem dysk narzędziami od Seagate ale nie pokazało żadnych błędów. System działa poprawnie, przynajmniej takie sprawia wrażenie. I tu moje pytanie, jest się czym martwić, ja na wszelki wypadek robię kopię czego i gdzie się da?

Pod tym linkiem http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207957&Hilite= masz najnowszy firmware do tego dysku. Sprawdź, być może to rozwiąże ten problem. Wcześniej zrób backup całości, dobry i sprawdzony soft np Acronis True Image Home.
Daj znać jak poszło.


PBT_marian_boss

No z backupem będzie ciężko, trochę danych tam nawrzucałem. Ale damy radę.

PBT_marian_boss

Udało się zrobić kopię danych, niestety podany wcześniej program nie wykrył nowego firmware do dysku i nic nie zaktualizował. Nie wiem czy nie spróbować zainstalować windy od nowa. A może dla testów jakiś Linux?

TJM

Ściągnij darmowy MHDD w formie iso, nagraj na czymś, zabootuj i odpal test, po czym pochwal się wynikami. Zabawa niestety raczej na noc - trochę trwa.
Druga opcja - ściągnij smartctl i puść dyskowi zwykły a potem extended smart test. Trwa to niesamowicie długo (ten extended), ale dysk robi test sam w tle i można w tym czasie z niego normalnie korzystać - test wykonywany jest kiedy dysk idluje.
Jeśli dysk przejdzie pozytywnie oba smart testy i w logu smarta nie ma ton błędów oraz nie pojawią się po testach, to raczej jest sprawny.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

maro86

#11
To mnie chłopaki zaniepokoiliście..
Mam dysk ST3500320AS, czytałem że w nim parametr Raw Read Error Rate lubi szaleć..U mnie wygląda tak:
Parametr ID   Opis atrybutu      Próg   Wartość   Najgorsze   Dane   Stan
01      Raw Read Error Rate      51         100         100         43      OK: wartość w normie

Powiem tyle -  mam dwa dyski, no i jeden z nich zaczął ostatnio hałasować -  no i nie sprawdzałem który  >:(
Mam go od ponad półtora roku i  do tej pory nie sprawiał problemów

Inne dane z Everesta:
ID   Opis atrybutu   Prg   Warto   Najgorsze   Dane   Stan
01   Raw Read Error Rate   51   100   100   43   OK: warto w normie
03   Spinup Time   25   100   100   6208   OK: warto w normie
04   Start/Stop Count   0   100   100   741   OK: zawsze pozytywnie
05   Reallocated Sector Count   10   253   253   0   OK: warto w normie
07   Seek Error Rate   51   253   253   0   OK: warto w normie
08   Seek Time Performance   15   253   253   0   OK: warto w normie
09   Power-On Time Count   0   100   100   8159   OK: zawsze pozytywnie
0A   Spinup Retry Count   51   253   253   0   OK: warto w normie
0B   Calibration Retry Count   0   253   2   0   OK: zawsze pozytywnie
0C   Power Cycle Count   0   100   100   427   OK: zawsze pozytywnie
BE   Airflow Temperature   0   118   76   40   OK: zawsze pozytywnie
C2   Temperature   0   118   76   40   OK: zawsze pozytywnie
C3   Hardware ECC Recovered   0   100   100   10252167   OK: zawsze pozytywnie
C4   Reallocation Event Count   0   253   253   0   OK: zawsze pozytywnie
C5   Current Pending Sector Count   0   253   253   0   OK: zawsze pozytywnie
C6   Offline Uncorrectable Sector Count   0   253   253   0   OK: zawsze pozytywnie
C7   Ultra ATA CRC Error Rate   0   200   200   0   OK: zawsze pozytywnie
C8   Write Error Rate   0   100   100   0   OK: zawsze pozytywnie
C9   Soft Read Error Rate   0   100   100   0   OK: zawsze pozytywnie
CA   Data Address Mark Errors   0   253   253   0   OK: zawsze pozytywnie

PS. Poczytałem trochę o nim no i osiwiałem - polecicie Mi coś ciekawego w kategorii 500-750 GB?
To jest dobre, czy polecacie coś innego: http://www.komputronik.pl/index.php/product/55213/Podzespo_y_PC/Dyski_twarde/WD_Caviar_Blue_640_GB_WD6400AAKS_16MB_cache_SATA_II.html  ?

Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

TJM

Sprawdź log smarta w smartctl - po zainstalowaniu na ikonce dysku będziesz miał coś takiego:



będzie tam między innymi log zdarzeń SMART, jeśli jest pusty raczej nie ma się (jeszcze) czym przejmować.
Chociaż generalnie każdy dziwny odgłos z dysku świadczy o problemach sprzętowych, minimum w takim wypadku to 'soft' bad bloki powstałe np. na skutek nagłych przerw zasilania lub złego kontaktu styków na którejś wtyczce, ewentualnie problemy z zasilaniem - niektóre dyski słabo tolerują obniżone napięcia, mimo że norma ATX określa dokładnie tolerancję w górę i w dół.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

maro86

Poczytałem o tych padakach Seagate i postanowiłem go sprzedać i kupić dysk WD6400AAKS

Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

Peciak


,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

TJM

#15
Osobiście też uważam dyski WD za najlepsze, niemniej i wśród nich można trafić 'czarne owce' w rodzinie. Kiedyś był np. lekki szum wokół serii WD800JB, tych w czarnych obudowach - niektóre miały jakieś wady fabryczne, sam na dwa nowe dyski dwa trafiłem walnięte. Jeden chodzi do dziś, tylko głośniej - dość mocno wibruje, drugi padł zanim zdążyłem go sformatować.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

maro86

Do tej pory miałem ze 3 WD-ki, Caviar 120 MB oraz 160 GB oraz ze 3 Seagate'y (3, 4 i 500GB) i zawiódł mnie tylko Caviar, ale po przeżyciu półtorej dekady..
W Seagate ceniłem sobie wydajność.. Ale ten numer z niedorobionym firmware i duża awaryjność całej serii zraziła mnie do tej firmy i przekonała do powrotu do WK-ków...
I chyba jednak kurna kupię 500GB-owego WD-ka, bo tej 640-ki nigdzie nie ma na stanie.
Wolę dołożyć 60-100 zł, ale spać spokojnie bez stresu o moje zdjęcia i dorobek 5 lat studiów...


Xeon E5410@2.33GHz SCYTHE NINJA PLUS Rev.B (SCNJ-1100P)
Foxconn P35A-S@P36 2x Kingston HyperX KHX6400D2LL 1GB + 2x2GB Kingston 800Mhz
SAPPHIRE 5770 1GB DDR5 400/900 DVD LG
Corsair CMPSU-450VXEU - 450W Chieftec LBX-02BBB
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS 500GB + SAMSUNG HD120IJ 120 GB

TJM

Spać spokojnie to możesz jedynie robiąc regularnie kopie zapasowe, albo posiadając RAID z mirrorem (a i to nie do końca, bo może cała macierz trachnąć).
Niezależnie od wadliwych serii i firmware, awarie dysków są niestety całkowicie losowe i każdemu może się trafić.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

A mnie się coś ostatnio złego dzieje z dyskiem. Komp się zawiesza. usiłowałem robić scandisk ale staje na 63178 pliku i komp wisi. Scandisk żaden nie przechodzi...... coś mi tu śmierdzi. Jak odpalam kompa bez BOINCa to chodzi ale jak tylko uruchomię BOINC to zaraz zwiecha......

PBT_marian_boss

W końcu udało mi się przeinstalować system na Win XP 64, dziwna sprawa stukanie przy wyłączaniu nie ustąpiło. Wcześniej przy zamykaniu systemu stukało kilka razy i system się wyłączał, teraz stuka tylko raz. Więch chyba go spróbuję wymienić.