Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Legalność systemu...M$

Zaczęty przez Szopler, 23 Styczeń 2010, 23:36

Szopler

Witam,
Czy jak mam komputer (cały i sprawny) z nalepką licencyjną od systemu (Windows 2000), ale nie mam płyty CD z systemem to są jakieś szanse na bycie legalnym? W sensie zdobycie płyty bez klucza, albo jakiś inny sposób?

Mchl

Generalnie oprócz nalepki powinieneś mieć jeszcze certyfikat autentyczności. Nośnik może być "od kolegi".

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Szopler

(A) jak w takim razie się ma legalność płyt OEM z WinXP sprzedawanych na All...o?
Co gdybym kupił taką płytę dedykowaną dla Compaq (z powiedzmy myszką PS2) i zainstalował na innym markowym Compaq'u którego chciałbym używać do zarabiania?

Tomasz R. Gwiazda

slabo sie ma moim zdaniem :)
bo OEM jest nierozerwalnie zwiazany z fizycznym sprzetem, nowym komputerem

Jesli chcesz kozystac to musisz kupic wersje box
tak jest w teorii, kwestia jak to wyglada w rzeczywistosci , pytanie kto cie sprawdzi?
Jesli masz watpliwosci to infolinia M$, oni powinni umiec wyjasnic te zawilosci jesli sie sami jeszcze nie pogubili

Hani

Jak masz naklejkę to instaluj. Jak nie zgodzi się klucz to dzwon do MS. Nr jest podany przy instalacji. Jednoico zapytają to czy naklejka nie jest naruszona. Nawet z EN na PL nie robią problemów.


apohawk

Nie wiem czy płytka jest potrzebna do tego, aby system był legalny.
Mam z czasów studenckich XP64 w ramach MSDN AA, za friko, bez płyty, bez naklejki, bez płytki, bo ściągnięty przez net, 100% legalny do użytku prywatnego. Nie mogę jedynie pisać na tym oprogramowania, na którym bym chciał zarabiać. Zgodnie z umową, mogę z zainstalowanego oprogramowania korzystać i po studiach, tylko nowego mi nie dadzą ;)
Olać płytkę, jakiś wymóg zaściankowego prokuratora, czy jak ?
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

plytka jest zupelnie zbena. Najwazniejszy jest klucz

a MSDN AA to zupelnie inna bajka :)

Szopler

Jeszcze jedno... na tym Compaq z Win2000 - komp kupiony od firmy (nalepka z kluczem na kompie) zainstaluję dajmy na to Apache i postawię stronę www która będzie generować jakieś minimalne zyski.
Mogą się czepić?

Mori

A to nie jest tak, że mają prawo domagać się rachunku czy coś, jeśli zobaczą, że naklejka jest lipna? Albo od razu dowodu zakupu (takowy przecież i z MSDN AA się dostaje)? I wtedy w tyłek można sobie wsadzić OEMowe płytki kupione za ciężkie pieniądze na Allegro.

Troll81

nie powinni. System jest OEM i przypisany do sprzętu. Dla ciebie najważniejsza jest nalepka i dowód zakupu komputera z zaznaczeniem że jest tam Win2000 wersja OEM.

kotfryc

Cytat: Szopler w 14 Wrzesień 2010, 20:39
Jeszcze jedno... na tym Compaq z Win2000 - komp kupiony od firmy (nalepka z kluczem na kompie) zainstaluję dajmy na to Apache i postawię stronę www która będzie generować jakieś minimalne zyski.
Mogą się czepić?
To czy strona zarabia czy działa charytatywnie nie powinno mieć znaczenia. Wychodząc z takiego założenia musieliby sprzedawać licencje dla grafików, programistów, graczy i webmasterów zarabiających na stronach-  każdemu z osobna.
Dopóki jak pisał Troll masz jak udowodnić, że zakupiłeś całość to nie powinno być problemu.
Bardziej obawiałbym się skarbówki w takiej sytuacji niż Microsoftu.  :fright:  XD

Tomasz R. Gwiazda

to czy na OS jest cos komercyjnego lub nie ma tylko zastosowanie przy licencji MSDN (tego nie mozna uzywac do celow komercyjnych)

Troll81

Ale na fakturze za komputerek musisz mieć wyszczególniony system windows 2000 oem

apohawk

Wgrać linuksa i po problemie. Po co komu problemy z licencją windowsa, skoro chce tam wgrać apache'a ? :D
No good deed goes unpunished.

Mori

Cytat: kotfryc w 14 Wrzesień 2010, 21:07To czy strona zarabia czy działa charytatywnie nie powinno mieć znaczenia. Wychodząc z takiego założenia musieliby sprzedawać licencje dla grafików, programistów, graczy i webmasterów zarabiających na stronach-  każdemu z osobna.
Akurat w tym nie ma nic dziwnego. Jedną sprawą jest fakt, że kupując system zazwyczaj dostajemy licencję do jego użytkowania komercyjnego, a inną, że są programy, które możesz nabyć w wersji do użytku niekomercyjnego i komercyjnego osobno (ot, pakiety Adobe w wersji studenckiej i nie -- więc takim Photoshopem studenckim możesz zrobić grafikę na projekt na uczelnię, ale nie możesz tego sprzedawać ani na tym zarabiać).

Szopler

#15
Na linuksie nie odpalę:
1) programu do mojej kamery IP coby robił foto co określony czas
2) programu do mojej (przyszłej) stacji meteo, ale tu może jakiś zamiennik istnieje
3) wsparcie społeczności linucha to mit, jak ktoś nie ma takiego samego sprzętu i doświadczeń z nim związanych to Ci nie pomoże...
Ja nie mam czasu (a w tym wieku to i ochoty) ślęczeć nad jakimś tematem przez tydzień albo dwa przekopując się przez setki stron żeby znaleźć rozwiązanie. Odpalam coś to ma to działać bez kombinowania dłuższego niż godzina.

PS.
Na fakturze mam tylko kompa, systemu nie ma :/

Tomasz R. Gwiazda

CytatWgrać linuksa i po problemie
to haslo ostatnio lansowane na forum :P

Wgrac linuksa i dopiero problemy sie zaczynaja :)


PS: jestem obecnie na 2ch szkoleniach z Win, kilka przemyslen i gwozdzikow do Linuxa po ukonczeniu tych szkolen przybije

apohawk

Jak problem jest z licencją, to korzystanie z linuksa rozwiązuje ten problem od razu.
I jeśli to ma być strona minimalnie zarobkowa, to czy licencja na ten program do kamerki i tego meteo pozwalają Ci na to, czy musisz płacić ekstra?  :book:

Zrozumcie ludzie w końcu, jak się nauczysz linuksa to będziesz z tego później korzystał. To jest inwestycja, inwestycja we własne umiejętności.

Tomasz, ty się o windowsie uczyłeś czy na anty-linuksową propagandę poszedłeś? ;)
No good deed goes unpunished.

Szopler

Co z tego że potrafię korzystać z linuksa jako systemu skoro żeby w programie Zone Minder uzyskać obraz z kamery muszę:
przechwycić strumień video i go zdekodować ffmpegiem do rawa, następnie puścić to vpipe'm gdzieś tam i dopiero to coś wstawić do konfiga programu jako urządzenie?
Żeby to zrobić muszę zainstalować 4 albo 5 różnych programików i klepnąć skrypt do tego.
W dodatku w repozytoriach nie ma aktualnych wersji programów więc muszę wszystko ściągać, rozpakowywać i instalować (kompilować) ręcznie.

Wolę ten czas poświęcić na pracę i zarobienie paru plnów na lepszy sprzęt do BOINC ;).

Troll81

pytanie czy ten program do kamerki i stacji meteo pozwala ci na wykorzystanie komercyjne....
Może zainwestuj w kamerkę ze wsparciem dla Linuksa :D z tego co wiem to ubuntu poprawnie obsługuje sporo aparatów. Może zamiast kamerki wykorzystasz aparat? Pewnie i tak rozdzielczość będziesz miał lepszą.

kotfryc

Cytat: Mori w 14 Wrzesień 2010, 22:33
Cytat: kotfryc w 14 Wrzesień 2010, 21:07To czy strona zarabia czy działa charytatywnie nie powinno mieć znaczenia. Wychodząc z takiego założenia musieliby sprzedawać licencje dla grafików, programistów, graczy i webmasterów zarabiających na stronach-  każdemu z osobna.
Akurat w tym nie ma nic dziwnego. Jedną sprawą jest fakt, że kupując system zazwyczaj dostajemy licencję do jego użytkowania komercyjnego, a inną, że są programy, które możesz nabyć w wersji do użytku niekomercyjnego i komercyjnego osobno (ot, pakiety Adobe w wersji studenckiej i nie -- więc takim Photoshopem studenckim możesz zrobić grafikę na projekt na uczelnię, ale nie możesz tego sprzedawać ani na tym zarabiać).

Przecież mowa była wcześniej, że komputer został kupiony od firmy... chyba firma nie kupowałaby licencji "studenckiej" ? |-?  Widziałem już licencje Windowsa całkowicie darmowe dla szkół, ale firma by nigdy takiej nie dostała, więc chyba nie ma o czym gadać.

Cytat: Szopler w 14 Wrzesień 2010, 22:38
Na fakturze mam tylko kompa, systemu nie ma :/
Skoro masz naklejkę,  ja bym jeszcze zrobił test ich narzędziem na "legalność" , zachował rezultat i tyle  %)

PS
Sam mam linuksa, ale w zupełności rozumiem ludzi którym nie chce się siedzieć nad pingwinami...  :)

Troll81

z tego co wiem to musisz mieć dwa z trzech:
Nośnik
Naklejka
Dowód zakupu

buninek

Cytat: Szopler w 14 Wrzesień 2010, 22:38
Na linuksie nie odpalę:
1) programu do mojej kamery IP coby robił foto co określony czas
[...]

Ja tego nie łapię. Hmm, taka kamera ip powinna działać niezależnie od systemu operacyjnego. Bez żadnych sterowników.
Wysyła w jakimś określonym protokole (rtsp,http) strumień lub statyczne obrazki.

I co, ta kamera, którą posiadasz to "only Internet Explorer", czy stumień video to jakiś DRM, only windows.
Przecież tego typu urządzenie to jak router. Fakt czytałem kiedyś po forach, że ludzie pod windowsem wgrywali do
tego "sterowniki", tak to nazywali. :D

Trudno mi w to uwierzyć, że do tego strumienia nie można dobrać się z poziomu serwera linuksowego bez X, choćby za pomocą mplayera czy vlc, a może nawet curla. Może problem jset w uwierztelnienianiu i stąd te kłopoty z dobraniem się, ale to też chyba można obejść (wireshark).

... a może to faktycznie sprzęt only windows

Szopler

strumień RTSP, ale żaden program na linuksie (konsolowy, obsługiwany przez przeglądarkę www z innego kompa w sieci) nijak nie chce mi tego przechwycić :(

rozwiązanie:
Hi guys,
i solved the problem using openRTSP + ffmpeg + vloopback + vpipe.

I piped them all and here is the command:

Code:

/usr/src/live/testProgs/openRTSP -c -d 60 -t -v -u admin admin rtsp://192.168.1.221/live/mjpeg | ffmpeg -f mjpeg -i - -f rawvideo -pix_fmt rgb24 - | ./vpipe -f rgb -i 0


The openRTSP gets the rtp stream, using TCP connection (with UDP i had problems), reconnecting every 60 seconds.
It pipes the output to ffmpeg, that converts the mjpeg to rawvideo/rgb.
It pipes then all to vpipe, so i can catch the final output from Zoneminder from the /dev/video1 device.

Plese refer to this post to setup the vloopback and vpipe tools: http://www.zoneminder.com/forums/viewtopic.php?t=10766.

I hope this will be of help to anyone trying to use RDSP with ZoneMinder.

Good luck,
aNt1X


i pocieszająca informacja:
Thanks for this. Native RTSP support is progressing in ZM and should be in the next maor release.

Ale to było w 2008 roku ;)

I jeszcze to:
since one week i am trying

i tried the idea to capture the video in zoneminder


but i get black screen

apohawk

Kurde, gościu napisał Ci jak to rozwiązać, podał nawet komendę*, żebyś się nie przemęczał, a piszesz, że wsparcie społeczności to mit. Ręce opadają.
W pracy eksperymentują z jakąś kamerką IP, którą konfiguruje się przez WWW, ale gdzie nie kliknąć to wyskakuje "używaj IE!". To wina linuksa, czy producenta sprzętu, że nie wspiera najpopularniejszej przeglądarki?

* dygresja: komenda na jedną linijkę vs. 15 screenshotów z windowsa, gdzie zaklikać :P jeśli ktoś jeszcze nie rozumie dlaczego ludzie używają komend w konsoli zamiast wszystko pół godziny wyklikiwać i uważa komendy za archaiczne, to:
1. komendy są jednoznaczne, nie ma wątpliwości, czy kliknąłeś w odpowiednie okno
2. tak jest szybciej! kopiuj&wklej i gotowe
No good deed goes unpunished.

Mori

Cytat: apohawk w 15 Wrzesień 2010, 08:131. komendy są jednoznaczne, nie ma wątpliwości, czy kliknąłeś w odpowiednie okno
Taka dygresja: a jak potem chcesz coś zmienić, to i tak nic nie rozumiesz z komendy, którą ktoś Ci kazał wkleić i jesteś w... To prawie jak z przepisywaniem zadań - przepiszesz i masz, ale potem i tak nowego nie zrobisz :P

Cytat: Troll81 w 15 Wrzesień 2010, 00:22
z tego co wiem to musisz mieć dwa z trzech:
Nośnik
Naklejka
Dowód zakupu
A to by oznaczało, że można sobie nielegalnie nabyć via Allegro i inne takie i udawać, że masz legala (choć tak naprawdę niczym się nie różni wtedy od "pirata", tylko się jeszcze ciężkie pieniądze na to wyrzuciło, by móc oszukiwać państwo/producenta/etc.).

Tomasz R. Gwiazda

nosnik jest zbedny i niewymagany


Troll81

tak ale wtedy musisz mieć dowód zakupu oprogramowania i naklejkę :D

Tomasz R. Gwiazda

hmm no nie wiem :)
ja kupujac w MOL (M$ Open License) nie mam plytki ani naklejki mam w kopercie A4 licencje papierowa
a serial# pobieram sobie przez portal


Troll81

tylko wtedy masz właśnie licencję na papierze :D a nie licencję OEM

buninek

#30
@Szopler
odwiedziłem stronę domową producenta tej kamery
http://www.avtech.com.tw/

Bijące po oczach

CytatCopyright 2007 AV TECH Corporation. All Rights Reserved. The best way to browse this site is by IE 6.0

utwierdza mnie w przekonaniu, że producent nie szczędził wysiłku, aby uczynić sprzęt bardzo dobrze dopasowany i zgodny z jedynie słusznym systemem.

EDIT:
Spójrz jeszcze tutaj, (to ta kamerka?)
http://www.moatsconsulting.com/blog/?p=3
bez problemu uzyskuje dostęp do streamu przy pomocy mplayera (bez X też), tzn. możesz robić dump, zapisywać screenshoty, itp.
...
z tym, że ja już nie wiem czy ty chcesz robić zrzuty, czy też rekodować wrzucać to do wirtualnego urządzenia /dev/video i dalej retransmitować?

Szopler

Chcę mieć na stronie www obraz z kamery np. przez combozille oraz skrypt który co określiny sztywno czas będzie robił zrzut 1 klatki do jpeg aby zrobić filmik timelapse...