Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Sun Ultra 60

Zaczęty przez Troll81, 18 Luty 2010, 11:39

Troll81

Dostała mi się stacja robocza Sun Ultra 60 :D

czy ktos z was ma jakiekolwiek doświadczenia z tym sprzętem?? jakie to wydajne? Czy warto reanimować trupa pod BOINC?? czy też wybebeszyć, zmodować i wsadzić bebechy od PC??

Aegis Maelstrom

Ooo, słodko.  ;D

Pochwal się specyfikacją (1 czy 2 proce, jakie, ile RAM, jakie napędy...).

Taki sprzęt ma ponad 10 lat, więc mimo ówczesnej ceny dziś raczej demonem prędkości nie będzie. Specyfikacja mówi, że np. stacje używały 60ns RAMu (czyli AFAIK EDO-RAM). Ale możesz się pobawić OSami (masz Solarisa? :) ) i w ogóle...

Moje szczere gratulacje, bo to ciekawa zabawka (sam siedziałem przy stacji Suna to wiem  ;D) i kawałek historii informatyki.

Troll81

Proc jest jeden, chyba 360 USII dołozenie 2 US 450 nie b edzie kosztowało wiele

Ramu to nie wiem ile ma, stacja ma chyba uszkodzoną graficzną... albo kabel.... trza by obczajać :D

Jeśli ma u mnie stać to tylko w jakimś celu.... żreć prądu za darmo nie dam :D Albo to uruchomię w jakimś celu, Albo wybebeszę i uzyje jako obudowy na PCta :D

Aegis Maelstrom

Pobawić się możesz, choćby zainstalować któregoś Debiana sparc64 z gałęzi unstable. Z tego co czytam, te maszyny nie pobierają aż tyle prądu, ile mogłoby się wydawać.

Musisz mieć aplikację chodzącą pod SPARC. Dotsch podobno zrobił klienta SETI:
http://setiathome.berkeley.edu/forum_thread.php?id=31531&nowrap=true#836190

choć ktoś miał z nim problem, właśnie na tej stacji z Debianem:
http://setiathome.berkeley.edu/forum_thread.php?id=51423

Powinien też być klient SIMAP: http://www.boinc-wiki.info/Catalog_of_BOINC_Powered_Projects szukaj do końca.

Większość niestety będzie niedostępna - chyba, żebyś zrobił ich port...  :ph34r:
A szkoda, bo mam podejrzenia, że na tej architekturze ładnie orałby FreeHal, ale to musiałbyś sprawdzić. :)

Tak czy inaczej, powodzenia!  %)

Troll81

#4
:D do portowania aplikacji to ja jestem za cieńki w uszach :D ale jak sie wkurze to wyremontuje trupka i podaruję jakiemuś zapalonemu developerowi z naszego teamu :D

Fajnie by było też poorać na maszynach SGI :D

na razie męczę jednego developera o zportowanie aplikacji SETI pod HaikuOS :D

Toto ma edo ramy chyba :D ja nie wiem czy ktoś by sobie ładnie starej maszynki tym nie wyremontował :D

Tam sa chyba moduły po 128mb :D

Troll81

Mam taką propozycję.... może jakby się uało wyremontować tego trupka to znaleźli by się chętni developerzy którzy chcieli by potworzyć oprogramowanie na platformę solaris+ultrasparc?? Mógłbym wystawić tego trupka na sewnątrz po ssh :D dostęp przez chociażby putty. Ewentualnie platforma linux+ultrasparc....

Troll81

To truchło ma nawet porty COM odwrotne... Zamiast szpilek ma toto dziurki...... i skąd ja mam taki kabel wytrzasnąć.....

Ok rozbieram dziada na części. obudowa do modowania pójdzie a resztę oddam chętnym. Chce ktoś SCSI dyski?? napę optycznych i stacja dyskietek chyba też po SCSI. Jakieś dziwne kości RAM. Zasilacz niezgodny z ATX grafa jakaś taka inna (port to ani PCI ani AGP, a wtyk na monitor 13W3 zamiast VGA. Myszka i kalwiera na jednym porcie din8. No i mobo..... Wentyle sobie zatrzymam :D

Rysiu

Dyski SCSI jakie? Co tam dokładniej masz?

Troll81

wide scsi i jakieś dziwne ramy.... już proces rozbebeszania zakończyłem....