Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Proxy w BOINC Manager

Zaczęty przez Eari, 18 Kwiecień 2010, 17:54

Eari

Czy pobieranie danych w BOINC Managerze przez proxy ma jakikolwiek sens?  :-\

apohawk

Może jak masz za jednym proxy cache'ującym 10 hostów pobierających główne bazy danych do WU w rosecie, primegridzie, einsteinie, itp. to może, pod warunkiem, że nie zaczniesz ściągać tego na wszystkich kompach razem, tylko zcache'ujesz. Są chyba sytuacje, że ktoś musi korzystać z proxy, żeby w ogóle net mieć, ale ja czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Cache'ować też za bardzo nie mam po co.
Jest możliwość ustawienia proxy, jak by ktoś zapragnął. W przeglądarkach też jest, a kto z tego korzysta?
No good deed goes unpunished.

Eari

Też nie wiem poco, szczególnie że strona ładuje się wtedy nawet kilkaset razy dłużej %)

krzyszp

Cytat: Eari w 19 Kwiecień 2010, 11:55
Też nie wiem poco, szczególnie że strona ładuje się wtedy nawet kilkaset razy dłużej %)
Tu bym nie przesadzał.
Jakiś czas temu pracowałem w firmie z siecią ok. 30 komputerów. Wszystko łączyło się z siecią poprzez ADSL. Postawienie proxy znacznie przyśpieszyło ładowanie stron - były po prostu cache'owane na lokalnym serwerze, a pracownicy najczęściej korzystali z tych samych stron.

Zaletą proxy w sieciach firmowych jest to, że gdy ktoś wchodzi na jakąś stronę, tworzona jest jej kopia na serwerze, więc za drugim razem (gdy druga osoba chce dostępu do tej samej strony), transmisja odbywa się po sieci lokalnej. Pozwala to "oszczędzić" przepustowość na łączu internetowym.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Eari

Oczwiście piszę o darmowych proxy, bo te płatne mogą nawet przyspieszyć ładowanie stron.

Aegis Maelstrom

Cytat: Eari w 18 Kwiecień 2010, 17:54
Czy pobieranie danych w BOINC Managerze przez proxy ma jakikolwiek sens?  :-\

Tam, gdzie sieć lokalna/rozległa połączona jest z Internetem przez serwer pośredniczący (proxy), jest to nawet konieczne - chyba że nie chcemy korzystać z sieci  %). W przeciwieństwie do apohawka takie sieci widuję codziennie. Każda porządna organizacja: uczelnia, korporacja itd. z którą miałem do czynienia miała swoją sieć wewnętrzną.

W innych przypadkach nie bardzo widzę sens takiego wykorzystania.

Swoją drogą BOINC manager chyba wciąż nie radzi sobie z niektórymi proxy, musiałbym sprawdzić.

Karlik

Co do boinc MANAGERa to jeszcze jedno dość ciekawe zastosowanie. Jeżeli łączysz się przez czyjąś sieć (np. HOTspota) to ustawiasz sobie lokalne proxy tunelujące przez jakiś serwer shellowy, możesz w ten sposób zapobiec podsłuchowi. Dla admina wygląda to tak jakbyś się tylko łączył z jednym IP, a dla siebie masz całkowitą dowolność.

Eari

A nawet jakby ktoś to podsłuchał, to przecież i tak to nie ma żadnego znaczenia. |-?

apohawk

Cytat: Aegis Maelstrom w 19 Kwiecień 2010, 15:28
Cytat: Eari w 18 Kwiecień 2010, 17:54
Czy pobieranie danych w BOINC Managerze przez proxy ma jakikolwiek sens?  :-\

Tam, gdzie sieć lokalna/rozległa połączona jest z Internetem przez serwer pośredniczący (proxy), jest to nawet konieczne - chyba że nie chcemy korzystać z sieci  %). W przeciwieństwie do apohawka takie sieci widuję codziennie. Każda porządna organizacja: uczelnia, korporacja itd. z którą miałem do czynienia miała swoją sieć wewnętrzną.

W innych przypadkach nie bardzo widzę sens takiego wykorzystania.

Swoją drogą BOINC manager chyba wciąż nie radzi sobie z niektórymi proxy, musiałbym sprawdzić.

A o transparent proxy słyszeli?? Chyba, że lubią tłumaczyć kilkudziesięciu, kilkuset osobom jak się proxy w przeglądarce ustawia...
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Cytat: apohawk w 19 Kwiecień 2010, 19:16A o transparent proxy słyszeli?? Chyba, że lubią tłumaczyć kilkudziesięciu, kilkuset osobom jak się proxy w przeglądarce ustawia...
Niekoniecznie, jeszcze przez ustawienie polityki na serwerze można ustawić na wszystkich kompach w domenie  ;D

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

apohawk

Na linuksie i MacOS X też? :P
Na laptopie, który prezes przyniósł z domu też? ;)

Domyślam się, że o GPO w domenie M$ Ci chodzi, to powiedz mi jeszcze, czy da się przez takie GPO wymusić ustawienia w Firefoksie, Operze czy innym cudzie. Nie miałem potrzeby wykorzystywać GPO, to może mi ktoś powie, czy się da.
No good deed goes unpunished.

Troll81

Proxy chyba maońa ustawić dla wszytstkich przeglądarek :D

natomiast dla kompów nie microshitowych można sprawę załatwić wymuszeniem proxy na routerze :D

Eari

Trollu, proxy NA PEWNO można ustawić dla wszystkich przeglądarek. ???

krzyszp

Cytat: apohawk w 19 Kwiecień 2010, 23:38
Na linuksie i MacOS X też? :P
Na laptopie, który prezes przyniósł z domu też? ;)

Domyślam się, że o GPO w domenie M$ Ci chodzi, to powiedz mi jeszcze, czy da się przez takie GPO wymusić ustawienia w Firefoksie, Operze czy innym cudzie. Nie miałem potrzeby wykorzystywać GPO, to może mi ktoś powie, czy się da.

Pisałem, że dla kompów w domenie - i fakt, w mojej poprzedniej pracy nawet laptop "prezesa" chodził zawsze po VPN (także w domu).
Wariacji z Linuksem i Mac'ami nie robiłem (Mac'ów u nas nie było, a kompy z Ubu sam obsługiwałem  ;D)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Aegis Maelstrom

Cytat: apohawk w 19 Kwiecień 2010, 19:16
Cytat: Aegis Maelstrom w 19 Kwiecień 2010, 15:28
Cytat: Eari w 18 Kwiecień 2010, 17:54
Czy pobieranie danych w BOINC Managerze przez proxy ma jakikolwiek sens?  :-\

Tam, gdzie sieć lokalna/rozległa połączona jest z Internetem przez serwer pośredniczący (proxy), jest to nawet konieczne - chyba że nie chcemy korzystać z sieci  %). W przeciwieństwie do apohawka takie sieci widuję codziennie. Każda porządna organizacja: uczelnia, korporacja itd. z którą miałem do czynienia miała swoją sieć wewnętrzną.

W innych przypadkach nie bardzo widzę sens takiego wykorzystania.

Swoją drogą BOINC manager chyba wciąż nie radzi sobie z niektórymi proxy, musiałbym sprawdzić.

A o transparent proxy słyszeli?? Chyba, że lubią tłumaczyć kilkudziesięciu, kilkuset osobom jak się proxy w przeglądarce ustawia...

Słyszeli, ale chyba mylisz proxy transparentne z proxym przechwytującym.

Ponadto sorki, nie jestem adminem sieciowym ale nawet ja wiem, że akurat ustawianie proxy w przeglądarce to nie jest największe zmartwienie przy konfigurowaniu poważnych sieci. W żadnej dużej sieci, w której działałem, nie zastosowano proxy przechwytującego - o ile znam sprawy to całkiem świadomie. Dodam, że pracuję w środowiskach poważniejszych niż "klatka schodowa złączona w sieć typu trzepak" - różne konfiguracje, platformy, różne protokoły, mnóstwo użytkowników, wiele serwerów, potrzeba bezpieczeństwa, filtrowania i sprawności działania.

Pozdro,
a.m.