SLI, CrossFire <- ilość GPU

Zaczęty przez goofyx, 28 Sierpień 2010, 17:24

goofyx

Jak nie którzy wiedzą mam płytę GigaByte UD9 z 7 PCI-Express <- 4 karty wsadzi bez problemu.
2 dni temu zastanawiałem się czy mając wpiętą ati 5970 i gtx 460 będę mógł liczyć na obu kartach czy też nie <- ku mojemu zdumieniu Boinc wykorzystuje wszystkie 3 GPU jakie mam i jest ok. To dało mi do myślenia...
Po długim czasie rozmyślania na temat SLI i CrossFire i o tym, że stery obsługują max. 4 GPU w tych systemach, ale...
Zakładając, że ja potrzebuję do Boinc GPU a nie SLI/CS podzwoniłem do kumpli, którzy raczej nie byli zadowoleni jak usłyszeli hasło: "Potrzebuję twojej graficznej na 2-3 godziny" ;) i tak zebrałem dodatkowo 2x5970 + moją 5970 i GeForca nie pamiętam jakiego z 2xGPU.
Podpiąłem wszystkie karty do płyty i odpaliłem <- bez podłączania CS.
Ku mojemu zdziwieniu, zaskoczeniu, przerażeniu odpaliłem Boinc Managera tylko z liczeniem CC...
Po 5-10 sekundach ogłupiałem wszystkie GPU jakie tylko miałem wpięte liczyły po WU z CC w sumie 8xWU na raz <- żałuje, że nie zrobiłem screena :(
Po powrocie na 1x5970 + GTX460 bardzo mnie ten fakt zastanowił.
Dlaczego wszyscy upierają się przy stosowaniu SLI/CS?
Fakt, że do gier jest to potrzebne, ale dlaczego na wszystkich boincowych forach nikt nie pisze że BoincManager nie potrzebuje SLI/CS?
Nikt kurna wcześniej nie próbował?

ps.: w takim układzie jak tylko wyjdę z kasą na prostą zainwestuje jeszcze kolejno w 3x5970 i mocniejszy zasilacz.
ps1.: co do grania bez SLI/CS <- uruchamiana gra męczyła graficzną do której monitor jest podłączony <- tylko monitor musi być podpięty od momentu uruchomienia kompa, dlaczego? nie wiem.

Co wy na to?

S6X

Sli powinno się wyłączać jak liczysz boinc (zajmuje tylko niepotrzebnie pamięć  :-[), a różne opinie wynikają z tego że przy konfiguracji multigpu mogą być problemy z wykryciem wszystkich gpu przez boinc i niektóre osoby wł. sli by wykryć wszystkie gpu (lub maja jakies inne problemy XP ). A powinni zrobić VGA dummy (dotyczy osób z vista=spierdzielone coś w sterach, moze teraz jest lepiej nie wiem). Ogólnie powinno się podłączyć i powinno działać  ;D, ale życie nie jest takie piękne. Można jeszcze utworzyć plik:
CytatCreate a cc_config.xml file in notepad. The contents should be

<cc_config>
<options>
<use_all_gpus>1</use_all_gpus>
</options>
</cc_config>


The 1 = true, 0=false in the statement above.

goofyx

Cytat: S6X w 28 Sierpień 2010, 18:01
Sli powinno się wyłączać jak liczysz boinc (zajmuje tylko niepotrzebnie pamięć  :-[), a różne opinie wynikają z tego że przy konfiguracji multigpu mogą być problemy z wykryciem wszystkich gpu przez boinc i niektóre osoby wł. sli by wykryć wszystkie gpu (lub maja jakies inne problemy XP ). A powinni zrobić VGA dummy (dotyczy osób z vista=spierdzielone coś w sterach, moze teraz jest lepiej nie wiem). Ogólnie powinno się podłączyć i powinno działać  ;D, ale życie nie jest takie piękne. Można jeszcze utworzyć plik:
CytatCreate a cc_config.xml file in notepad. The contents should be

<cc_config>
<options>
<use_all_gpus>1</use_all_gpus>
</options>
</cc_config>


The 1 = true, 0=false in the statement above.
Ja nie włączałem ani SLI ani CS i po zainstalowaniu sterów dla nVidii Boinc bez problemu liczył mi na wszystkich GPU (rzecz jasna CC dociągnął tylko aplikację dla nVidii z Cuda 2.3) <- ciekawe czy gdybym podłączył 7x5970 to też byłoby tak fajnie ;) <- 14xGPU w kompie jest to do zrobienia, ale zasilacz chyba 2500W-3000W trzeba mieć <- ja teraz mam i7 920 @ 4.02GHz + 5970 + GTX460 + 2xHDD 320Gb w Raid 1 i ssa mi prądu w przedziale 580-650 <- zależy czy CPU chodzi na 50% czy na 100%.

S6X

Więcej niż 8 gpu to chyba bios płyty głównej nie obsłuży.

[PNT] Obix007

jako ze mam nijakie doswiadczenie z 5970 - to moge powiedziec wprost - nie laduj wiecej niz 2 szt na jedna mobo. czemu?- temu: owszem da sie zainstalowac stery tak zeby widzialy ile tam chcesz gpu (po kilku modyfikacjach) aczkolwiek :
a) temperatury - pomin jesli inwestujesz w wode
b) stery nie dadza rady obsluzyc tylu gpu - ciagle crasche
c) najwiekszy zasilacz dostepny dla nas to SS1500 - wystarczy w zupelnosci
d) o liczeniu na cpu tez mozna zapomniec - pomin jesli wodujesz cpu NB SB - potrafia oparzyc niezle palce jak sie sprawdza czy aby nie za cieple
e) jesli juz odpalisz te 3x5970 to 3 core beda liczyc na 100% load a pozostale 3 na 50%
f) stosuje dummy plugi (mozna samemu zrobic niewielkim nakladem) CF nie potrzebny ( w niektórych syt. np 2x5970 na acc extreme nie ma szans zeby polaczyc je krotka tasma cf, a dlugie sa bardzo niedostepne i drogie)
g) powodzenia - trzymamy kciuki |[GPU Vision] Artur Obara/ Obix007|OxyOne|Sesef


AiDec

Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Dlaczego wszyscy upierają się przy stosowaniu SLI/CS?

Pierwsze slysze o upieraniu sie przy stosowaniu SLi. Naprawde. Dla przykladu w GPUGrid konieczne jest wylaczenie SLi aby wykorzystac wszystkie grafy.


Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Fakt, że do gier jest to potrzebne, ale dlaczego na wszystkich boincowych forach nikt nie pisze że BoincManager nie potrzebuje SLI/CS?


Bo napisalby nieprawde. Zapytam w ten sposob; dla jakich projektow GPU robiles testy - dla wszystkich 6-ciu, czy tylko dla CC? Bo chyba nie wyciagnales wnioskow na podstawie zaledwie jednego projektu?  W ramach przykladu, do niedawna (nie sprawdzalem na najnowszych sterach 10.8 ) zeby liczyc Milke na kilku grafach nalezalo miec wlaczone CF, w przeciwnym razie Milky liczylo sie tylko na podstawowej grafie (stracilem 2 tygodnie meczac sie i probujac liczyc Milke na 2x 4870x2 w Xp - nie poszla bo trzeba bylo wlaczyc CFX, a Xp nie obsluguje CFX). Pisze o Milky bo w Milky sprawdzalem, nie wiem jak to wyglada dla np. SETI czy PrimeGrid (albo dla Milky na Nvidii).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

toms83

Co bardziej obciąża mostek nb/sb w płycie głównej:
- 2 karty graficzne;
- 1 karta graficzna 2-rdzeniowa;

Teoretycznie 2 karty bardziej "zmęczą" płytkę, ale lepiej spytać się kogoś kto to testował.  :-[

goofyx

Cytat: AiDec w 29 Sierpień 2010, 11:10
Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Dlaczego wszyscy upierają się przy stosowaniu SLI/CS?

Pierwsze slysze o upieraniu sie przy stosowaniu SLi. Naprawde. Dla przykladu w GPUGrid konieczne jest wylaczenie SLi aby wykorzystac wszystkie grafy.


Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Fakt, że do gier jest to potrzebne, ale dlaczego na wszystkich boincowych forach nikt nie pisze że BoincManager nie potrzebuje SLI/CS?


Bo napisalby nieprawde. Zapytam w ten sposob; dla jakich projektow GPU robiles testy - dla wszystkich 6-ciu, czy tylko dla CC? Bo chyba nie wyciagnales wnioskow na podstawie zaledwie jednego projektu?  W ramach przykladu, do niedawna (nie sprawdzalem na najnowszych sterach 10.8 ) zeby liczyc Milke na kilku grafach nalezalo miec wlaczone CF, w przeciwnym razie Milky liczylo sie tylko na podstawowej grafie (stracilem 2 tygodnie meczac sie i probujac liczyc Milke na 2x 4870x2 w Xp - nie poszla bo trzeba bylo wlaczyc CFX, a Xp nie obsluguje CFX). Pisze o Milky bo w Milky sprawdzalem, nie wiem jak to wyglada dla np. SETI czy PrimeGrid (albo dla Milky na Nvidii).
Niestety nie miałem wystarczająco czasu aby po testować wszystkie projekty na GPU <- lukałem na MW i CC <- w tym, że MW liczyłem tylko na 6xGPU z ATI a CC liczyłem 6xGPU z ATI + 2xGPU z Nvidii
Jak bym miał tyle graficznych na np.: nockę to bym się pobawił <- ja tylko chciałem sprawdzić czy to w ogóle pójdzie <- no i poszło.

ps.: faktem jest, że temperatura w pomieszczeniu ok. 30m2 podniosła się z 15stopni (tyle było na polu przy otwartych drzwiach) do 35stopni (przy zamkniętych drzwiach i oknach) w sumie w ok.3godzinki :)
Było ciepło i duszno ;)

Troll81

A grzały się wszystkie rdzenie?? bo czasem jest tak że liczy więcej WU ale nie na wszystkich rdzeniach....

goofyx

Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2010, 21:15
A grzały się wszystkie rdzenie?? bo czasem jest tak że liczy więcej WU ale nie na wszystkich rdzeniach....
Na CC wszyściutkie 8 GPU było obciążone 90-100% :) średnio 80stopni na każdym ;)

Troll81

no to good for you. Teraz spróbuj innego projekta ugryźć :D

sesef

Cytat: goofyx w 30 Sierpień 2010, 00:16
Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2010, 21:15
A grzały się wszystkie rdzenie?? bo czasem jest tak że liczy więcej WU ale nie na wszystkich rdzeniach....
Na CC wszyściutkie 8 GPU było obciążone 90-100% :) średnio 80stopni na każdym ;)

Lepszym wyznacznikiem byłoby przeliczenie wszystkich 8 WU. Mogli coś poprawić w sterach (w końcu :)) i 8 gpu chodzi równo, ale prędzej stawiałbym na przekłamanie sterów co do obciążenia.

Dodatkowo ustabilizowanie tego na dłuższą metę... o temperaturze mosfetów po kilkudziesięciu minutach pracy na 100% już nie wspomnę.

goofyx

Cytat: sesef w 30 Sierpień 2010, 02:11
Cytat: goofyx w 30 Sierpień 2010, 00:16
Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2010, 21:15
A grzały się wszystkie rdzenie?? bo czasem jest tak że liczy więcej WU ale nie na wszystkich rdzeniach....
Na CC wszyściutkie 8 GPU było obciążone 90-100% :) średnio 80stopni na każdym ;)

Lepszym wyznacznikiem byłoby przeliczenie wszystkich 8 WU. Mogli coś poprawić w sterach (w końcu :)) i 8 gpu chodzi równo, ale prędzej stawiałbym na przekłamanie sterów co do obciążenia.

Dodatkowo ustabilizowanie tego na dłuższą metę... o temperaturze mosfetów po kilkudziesięciu minutach pracy na 100% już nie wspomnę.
Przekłamania raczej nie było.
WU na CC na 5970 robi mnie się średnio w 6min:20sek (+/-15sek) <- te 8WU chodziło w tych właśnie czasach i w uwagach było że np.:ati device 2 gpu 1
Bez podkręcania zarówno gpu jak mosfety miały ok.85-90 stopni <- mając 1x5970 w kompie mam ok.75-80 stopni na automatycznie ustawianych wiatrakach przez stery

Waldi

Cytat: AiDec w 29 Sierpień 2010, 11:10
Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Dlaczego wszyscy upierają się przy stosowaniu SLI/CS?

Pierwsze slysze o upieraniu sie przy stosowaniu SLi. Naprawde. Dla przykladu w GPUGrid konieczne jest wylaczenie SLi aby wykorzystac wszystkie grafy.


Cytat: goofyx w 28 Sierpień 2010, 17:24
Fakt, że do gier jest to potrzebne, ale dlaczego na wszystkich boincowych forach nikt nie pisze że BoincManager nie potrzebuje SLI/CS?


Bo napisalby nieprawde. Zapytam w ten sposob; dla jakich projektow GPU robiles testy - dla wszystkich 6-ciu, czy tylko dla CC? Bo chyba nie wyciagnales wnioskow na podstawie zaledwie jednego projektu?  W ramach przykladu, do niedawna (nie sprawdzalem na najnowszych sterach 10.8 ) zeby liczyc Milke na kilku grafach nalezalo miec wlaczone CF, w przeciwnym razie Milky liczylo sie tylko na podstawowej grafie (stracilem 2 tygodnie meczac sie i probujac liczyc Milke na 2x 4870x2 w Xp - nie poszla bo trzeba bylo wlaczyc CFX, a Xp nie obsluguje CFX). Pisze o Milky bo w Milky sprawdzalem, nie wiem jak to wyglada dla np. SETI czy PrimeGrid (albo dla Milky na Nvidii).

>AiDec
Bądź tak dobry i skrobnij jakąś instrukcję w prostrzym języku.
Mam Kompa z dwoma ATI 48xx i 58xx oraz WinXP 32bit SP3 i ... liczy tylko jedna grafa (mam dwa monitory). Soft dla Milki to jej legalna optymalizacja z http://www.arkayn.us/milkyway/index.html

Domyślam się , że powinienem zamontować Win7, być może 64bit a co potem - samo zadziała?
pytam bo komp jest dedykowany liczeniu i nie zabardzo mam czas na niepewne instalacje systemów.

AiDec

To jest bardzo duzo pisania - nie mam az tyle czasu. Ale generalnie to tak wlasnie wyglada jak napisales: W7 x64 + stery i ma samo dzialac jak nalezy. Wiem ze dla Milky trzeba wlaczyc CF w sterownikach, wiem tez ze CC chodzi na wlaczonym CF. Wiecej nie wiem. DNETC i SETI i inych nie licze (DNETC nie chce isc na zadnej ATI jaka mam bo potrzebne starsze stery, jedynie na Nvidii DNETC chodzi ok., a SETI chodzi `niezadowalajaco`).

Ale polecam jedno rozwiazanie - skoncentruj sie (jak ja) na jednym projekcie, a bedzie Ci latwiej. Chcesz Milke, to wal do dzialu o Milce, poczytaj watki i bedziesz wszystko wiedzial. Tam jest naprawde wszystko napisane.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Krzysiak

Na podobnej konfiguracji jadę   z WinXP
Jedną kartę mam podłączoną do monitora przez DVI a drugą tylko wetknięty adapter widziany jako monitor CTR VGA
I wszystko działa




>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Waldi

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 04 Październik 2010, 11:54
Na podobnej konfiguracji jadę   z WinXP
Jedną kartę mam podłączoną do monitora przez DVI a drugą tylko wetknięty adapter widziany jako monitor CTR VGA
I wszystko działa

Ok
Ale w takim razie co musze zrobić aby zadziałało?
Stery 10.8. Ale myślę, że to BIOS.
Komputer wstaje , ale drugi monitor się nie włącza, podejrzewam, że to płyta nie inicjalizuje karty wpiętej w drugi slot PCIe. Jak zmienię ustawienie PEG/AGP (czy jakoś tak) na AGP/PEG to odpala sie drugi slot ze słabszą kartą, ale pierwszy niie inicjalizuje swojej karty, MB to Intel a CPU to i8400.

Krzysiak

I nie wstanie
1 bios  czy ładowanie systemy będzie widoczne tylko na jednym monitorze chyba że w Biosie przełączysz sobie na którym ma być widać
2. w CCC w zakładce  Displey Menager musisz załączyć 2 kartę graficzną podejrzewam że będzie to monitorek z numerem 3
Tam też wybierasz który mam być główny
Czy obraz ma być klonowany czy rozszerzony pulpit - pamiętaj aby każdą zmianę potwierdzić
I Boinc po włączeniu drugiego monitora wystartuje dopiero po ponownym uruchomieniu komputera

I spokojnie może działać bez CF w jednym kompie mam obok siebie pracującego 5850 i pożyczonego 4770


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Waldi

#18
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 04 Październik 2010, 13:57
I nie wstanie
1 bios  czy ładowanie systemy będzie widoczne tylko na jednym monitorze chyba że w Biosie przełączysz sobie na którym ma być widać
2. w CCC w zakładce  Displey Menager musisz załączyć 2 kartę graficzną podejrzewam że będzie to monitorek z numerem 3
Tam też wybierasz który mam być główny
Czy obraz ma być klonowany czy rozszerzony pulpit - pamiętaj aby każdą zmianę potwierdzić
I Boinc po włączeniu drugiego monitora wystartuje dopiero po ponownym uruchomieniu komputera

I spokojnie może działać bez CF w jednym kompie mam obok siebie pracującego 5850 i pożyczonego 4770

Działa  XD

Obecnie jest :
założone CF,
podpięty 2 monitor,
Ważne - w Control Panel/System uruchomiona druga karta, bo systemowo jest wyłączona,
uruchomiony 3 ekran
zrestartowany Boinc
i ... liczy na dwóch niezależnych kartach
:respect:   :parrrty:

edit
GPUZ pokazuje, że CF jest wyłączone, więc pewnie przy kolejny restarcie sciągnę.

GPUZ pokazuje lekko mniejszą częstotliwość drugiej karty niż ustawiam w CCC.

Krzysiak

Cytat: Waldi w 05 Październik 2010, 10:22
GPUZ pokazuje lekko mniejszą częstotliwość drugiej karty niż ustawiam w CCC.
Może jest akurat w trybie 2d


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Waldi

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 05 Październik 2010, 14:48
Cytat: Waldi w 05 Październik 2010, 10:22
GPUZ pokazuje lekko mniejszą częstotliwość drugiej karty niż ustawiam w CCC.
Może jest akurat w trybie 2d

Takby mogłobyć sądząc po czasach liczenia,
a mozna przestawić go ręcznie w 3D w CCC?

Waldi

CF zostało zdjęte.
I już GPUz pokazuje prawidłowo oraz dają się podkręcać obie karty z poziomu CCC.
Niestety po restarcie (tak czy inaczej) muszę inicjalizować 2 kartę.