Znikające miejsce z dysku

Zaczęty przez Rysiu, 09 Wrzesień 2010, 19:13

Rysiu

Mam głupi problem: z dysku twardego (partycja naktórej mam zainstalowanego Linuxa - Ubuntu) cały czas ucieka mi miejsce do 0 b  %)

Znika mi do zera, po tym zdesperowany kasuję jakiś film. Przez chwilę mam te klikaset MB wolnego miejsca ale po kilku godzinach patrzę a tutaj znowu 0 b wolnego miejsca na dysku, a absolutnie niczego nie zapisywałem  %)

Mam tak na dwóch komputerach z Ubuntu także nie jest to jakiś przypadkowy bubel.

Troll81

A które ubuntu masz? i numerek wersji najlepiej podaj



I have encountered problems in ubuntu linux making hard disk free space zero (0) bytes. I tried to analyze my systems and i found out that my backup script was activated occupying all free space of my hard disk. I remember that I installed simple backup utilities in my system and activated it to backup automatically.

To solve the problem, I browse all folders that consumed higher storage and I found it in /var/backup. I deleted all backup files in tar compression format and I run the simple backup which can be found in System-->Administration-->simple backup config and selected the manual backups only, then save the configuration.

A sprawdź jeszcze czy /var/log ci nie rośnie na potegę zajmując cały dysk?

Rysiu

Ubuntu 9.10 Karmic Koala

/var/log ->1,7 GB - raczej za mało.

kotfryc

Czemu nie przeinstalujesz do 10.04 ? Ja po wyjściu Koali szybko wracałem do 8.10 - nic mi nie działało na dwóch domowych komputerach. Koala jak dla mnie to był bubel :/ 

apohawk

Rysiu:
df -h, to tak, żeby zobaczyć na jakiej partycji ci to miejsce ucieka, bo nie podałeś żadnej informacji na ten temat.
du przyjacielem twym, du -sch * albo du -sch `ls -A` w folderze, w którym jest mało miejsca, żeby namierzyć, co dokładnie zajmuje dużo miejsca.
system chodzi cały czas czy jest wyłączany?
jeśli dane z du i df się nie zgadzają, to skasowałeś jakiś otwarty plik, który prawdopodobnie cały czas rośnie.

kotfryc:
całe ubuntu to bubel  XP
No good deed goes unpunished.

Troll81

ubuntu to dobry system dla poczatkujących :D

Tomasz R. Gwiazda

nazwy edycji miazda
ostatnia Lśniący Lamparcik

Rysiu

Cytat: kotfryc w 09 Wrzesień 2010, 20:21
Czemu nie przeinstalujesz do 10.04 ? Ja po wyjściu Koali szybko wracałem do 8.10 - nic mi nie działało na dwóch domowych komputerach. Koala jak dla mnie to był bubel :/ 
Nie chce mi się  %) Chciałem jakoś zaktualizować ale miejsca na dysku nie ma  %)

Cytat: apohawk w 09 Wrzesień 2010, 20:33
Rysiu:
df -h, to tak, żeby zobaczyć na jakiej partycji ci to miejsce ucieka, bo nie podałeś żadnej informacji na ten temat.

Podać mogę ale za dużo to chyba nie da.

CytatSystem plików            rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda6             6,6G  6,3G  4,0K 100% /
udev                  496M  256K  496M   1% /dev
none                  496M  4,8M  492M   1% /dev/shm
none                  496M   88K  496M   1% /var/run
none                  496M     0  496M   0% /var/lock
none                  496M     0  496M   0% /lib/init/rw

Troll81

A może wolisz?

Piegowaty Guziec
Sędziwy Jeż
Serdeczny Borsuk
Elegancki Kaczor
Zakręcona Traszka
Rozbrykany Jelonek
Gibki Gibon
Śmiała Czapla
Nieustraszony Koziorożec
Żwawy Rogaty Zając
Karmiczny Koala
Świetlisty Ryś
Niezależna Surykatka
Zgrabny Narwal

tudzież odpowiedniki :D

Elokwentny Emu
   Frywolny Fulmar
Grymaśny Gąsiorek
Hoża Hawajka
Intrygująca Iranka
Jurny Jarząbek
Karmelkowy Koliberek

apohawk

6GB to trochę mało, jak na cały system. Binarki pakietów i aktualizacji, dane użytkownika, logi, BOINC  %) Jakby się postarać, to może udało by się system na tym upchnąć, ale trzeba by go mocno okroić.
Jakby zainstalować system z płytki NETINST Debiana, która ma tam ze 200MB, to można by kombinować.
No good deed goes unpunished.

AiDec

Cytat: Rysiu w 09 Wrzesień 2010, 19:13
Mam głupi problem: z dysku twardego (partycja naktórej mam zainstalowanego Linuxa - Ubuntu) cały czas ucieka mi miejsce do 0 b  %)

A ja myslalem ze to tylko Vista/W7 tak maja - opisywalem kiedys podobny problem  ;D.

Widzialbym 2 powody:
1. BOINC - zajmuje wolne miejsce zaraz jak tylko sie pojawia (zasysa kolejne probki) - sprawdz ustawienia uzycia dysku dla BM.
2. Masz wlaczone archiwizowanie wykonywanych operacji dyskowych (domyslnie wlaczone w Vista/W7 - beeee ) i cos Ci smyra czesto po dysku zarazem budujac spore archiwum operacji... (BOINC?).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

Jakbyś postawił vistę na 6GB to też byś wiele wolnego miejsca nie zobaczył.  XD
No good deed goes unpunished.

Troll81

A moze masz abdy na dysku i mechanizm ci ogranicza ilosć wolnego mijsca oznaczajac sektory jako walnięte?

buninek

Cytat: Rysiu w 09 Wrzesień 2010, 19:30
Ubuntu 9.10 Karmic Koala

/var/log ->1,7 GB - raczej za mało.

Czy aby na pewno 1,7GB logów z całego / (6,6GB) to mało?
Przecież to jest potężna porcja informacji. Żeby to zanalizować po linijce to toszkę czasu by upłynęło.
Zakładam, że nie jest to serwer.
                                                                                                                 
Mam rozumieć, że na bieżąco je analizujesz a może jest inaczej i tam wcale nie zaglądasz?
W takim wypadku wygodniej je zapisywać na /dev/null lub tak skonfigurować sysloga, czy innego daemona aby logował informacje nam użyteczne.
                                                                                                                 
Przecież operacje na dysku mają kluczowe znaczenie dla ogólnej wydajności systemu.
O ile wolniej działa system, którego głowica dysku non stop rzeźbi po dysku zapisując megabajty
zbędnych nam informacji.
                                                                                                                 
Po około roku używania mojego desktopu logi zajmują tyle.
5,8G /
9,2M /var/log/ (nie kasowane są jedynie archiwizowane i kompresowane)
                                                                                                                 
Nie wyobrażam sobie pracy na kompie, gdzie bez mojej wiedzy i zgody coś się cichcem odbywa.

Istotnym miejscem są skrypty w /etc/cron.{daily,hourly,monthly}.
Dobrze mieć je po pełną kontrolą. Nie każdy potrzebuje indeksacji treści, lokalizcji plików, podręczników
i inych operacji (nie zawsze niezbędnych), które potrafią znacząco wpływać na wydajność systemu.