Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Problem z rozruchem openSUSE

Zaczęty przez Arthusp, 23 Wrzesień 2010, 21:11

Arthusp

Z takich, a nie innych względów chcę posadzić u siebie pingwinka. Wybór padł na openSUSE i mam z nim taki problem: w czasie instalacji dostaję jedno ostrzeżenie: "Program rozruchowy jest na partycji o rozmiarze większym niż 128GB, system może się nie uruchomić". No i rzeczywiście: po restarcie nic się nie uruchamia. Co ciekawe nie mam żadnej partycji o rozmiarze większym niż podany, chyba że liczymy całą macierz.
Czy wiecie w czym może być rzecz?

Nawiasem mówiąc: automatyczna naprawa  płyty win7 powoduje, że tylko win się uruchamia.

krzyszp

Pyt 1.

Za mało danych... O jakiej macierzy mówimy, na jakiej płycie, która wersja jądra w OS?

Pyt 2.

Zgadza się, od zawsze systemy MS bezczelnie nadpisują sektor rozruchowy dysku bez "dania racji" innym systemom (z wyjątkiem oczywiście systemom MS)...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Arthusp

Opensuse w wersji 11.3, kernel 2.6.32.

Płyta główna GA-P55-USB3, raid 0 sprzętowy (tzn. konfigurowałem via oprogramowanie na mobo), 2xSeagate 300GB.

Troll81

#3
Wydaje mi się że problemem moze być właśnie macierz. Jakiego systemu plików chcesz użyć?

Wiem że GRUB w wersji 11.3 ma zonki ale w wersji 11.2 działa
http://forums.opensuse.org/english/get-help-here/install-boot-login/443747-opensuse-11-3-installation-gives-me-grub-error-128gb-limit.html

apohawk

Po prostu zrób partycję ok. 100MB partycję /boot i problemy z filesystemem powinny zniknąć. Raz trafiłem na problem, że partycja z ext3 miała zbyt duży rozmiar inode'ów i grub nie mógł jej czytać, bo oczekiwał 128 bajtów (chyba), a było 256, bo partycja była duża.
Osobna partycja na /boot zawsze rozwiązuje moje problemy ;)
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Albo użycie dmraid.
OS odpalałem chyba z 3 lata temu ostatnio na serwerku HP, ale że miał problemy, przeszedłem na Ubu.
Generalnie, to moja porada jest taka:

Zignoruj ustawianie macierzy w biosie (software raid i tak Ci nie nic nie da - masz pewnie soft do tego tylko dla windows) i zbuduj macierz poprzez instalator linuksowy, nie zapominając (chociaż to nie konieczne) o partycji boot. Osobno też załóż part. home. Innymi na razie się nie przejmuj (chyba, że to maszyna do specjalnych zadań - wtedy może być potrzeba specjalnych ustawień).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

apohawk

Jak stawiasz softwarowy raid, to pamiętaj, aby partycja /boot była raid1.
No good deed goes unpunished.

Arthusp

Lama jestem, więc wybrałem inne rozwiązanie: postawiłem Fedorę  :).

A zaraz BOINC!  :attack:

Troll81

trza było siusiaka 11.2 stawiać :D wielkiej różnicy nie ma

Arthusp

Cytat: Troll81 w 24 Wrzesień 2010, 14:33
trza było siusiaka 11.2 stawiać :D wielkiej różnicy nie ma

Próbowałem. Było ciut lepiej w porównianiu do 11.3: startował sam windows - zupełnie, jakby nie było GRUBA.