Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Up-Time

Zaczęty przez goofyx, 10 Listopad 2010, 17:44

goofyx

Znacie jakieś programy, sposoby na wyliczanie up-time komputera?
Ciekawi mnie jak dla Spider1 coś takiego zrobić.
Przez ostatnie 45dni chodził non-stop, a teraz muszę go wyłączyć na chwilę.
Ale interesuje mnie ciągłe liczenie up-time np.: na przestrzeni roku itp.
I czy jest możliwość aby przy wyłączaniu takiego kompa wpisywać do jakiegoś softu informacje dlaczego jest wyłączany celem późniejszego raportu?

emik

Menedżer zadań w zakładce wydajność masz up-time


goofyx

Cytat: emik w 10 Listopad 2010, 17:55
Menedżer zadań w zakładce wydajność masz up-time
Ale jak uruchomię kompa to liczy od zera.
A ja chciałbym wiedzieć, że np.: w ostatnim półroczu miałem up-time 99% itp

apohawk

Postaw sobie obok jakiś serwer monitoringu.
Ja mam na linuksie postawionego nagiosa i monitoruje mi dostępność hostów i usług. np. boinc działa? usługa do backupów działa? jest zapas wolnego miejsca? są próbki w SIMAPie?  8) są próbki w LHC?
Potem można sobie z tego zrobić statystyki dostępności na podstawie zmian statusu pluginów (taki szczegół techniczny, o którym warto pamiętać pisząc własne pluginy).

Np. zeppelin w okresie 10-31-2010 01:00:00 to 11-07-2010 00:00:00 był
UP:    6d 18h 19m 0s   96.617%   96.617%
DOWN:    0d 5h 41m 0s   3.383%   3.383%
Wszystko ładnie zielono-czerwone, etc.
Wiarygodność tych danych zależy od rzetelności serwera monitoringu, np. jak siadł prąd, to monitoring oczywiście nie zdążył niczego odnotować, ale jeśli chodzi o BSOD, przegrzanie grafy, czy inne zwiechy kompa, to widać to ładnie. Ja tam co prawda na to nie patrzę, bo widzę od razu/jak się obudzę/jak przyjdę z pracy, że komp padł. Ale 96% to nie jest źle. Statystykę zaniżyło mi przegrzanie grafy w nocy. Grafa włącza obroty wentylatora na maksa i zabija system, żeby nic się nie spaliło.
Jak spojrzałem na statystykę za ostatnie 31 dni, to mam uptime 99,236% 8)
No good deed goes unpunished.

goofyx

nie mam maszyny na linucha.
może na wirtualu spróbuję.
Ja od 43 dni mam up-time 100% <- w poniedziałek dokładam grafe, więc pewnie zejdzie do 99,9% :)

Troll81

jak się grafa zgrymasi to będziesz miał uptime 50%  XD

goofyx

Cytat: Troll81 w 11 Listopad 2010, 21:20
jak się grafa zgrymasi to będziesz miał uptime 50%  XD
Dlaczego ma grymasić.
Moja grafa jak przestałem z nią kombinować z OC to chodzi spoko <- zresztą przyrost mocy w stosunku do ciepła był nieopłacalny. Wspominałem o tym w którymś wątku.

Tomasz R. Gwiazda

a czy przypadkiem projekt Dyna ping po czesci nie rozwiazuje tego problemu ?
rozumiem ze sprawdza ze serwis odpowiada lub nie wiec i moze uptime licze
a i jak dobrze pamietam kiedys googlalem i znalazlem jakis system do uptime przez www hostowany gdzies tam (nie pamietam czy free czy platny)

krzyszp

Był "Project UpTime" czy jakoś tak, niestety zakończył działalność, sam z niego korzystałem...
Teraz też bym chętnie coś takiego zobaczył...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

apohawk

Jest takich usług trochę. Najczęściej sprawdzają czy podana strona http/s działa. Tylko trzeba to jakoś światu udostępnić do monitorowania, dlatego sugerowałem postawienie swojego monitoringu.
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Nie, to działało jako mały progs działający na kompie lokalnie i wysyłający dane do serwera. Był w autostarcie więc po starcie kompa działał automatycznie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 12 Listopad 2010, 12:59
Nie, to działało jako mały progs działający na kompie lokalnie i wysyłający dane do serwera. Był w autostarcie więc po starcie kompa działał automatycznie...
Znasz takiego softa?

krzyszp

teraz nie, jak pisałem, tamten serwis padł jakiś czas temu...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

są płatne serwisy które coś takiego sprawdzają....

goofyx

Cytat: Troll81 w 13 Listopad 2010, 12:22
są płatne serwisy które coś takiego sprawdzają....
Projekt boinc można by do tego zrobić ;)

Troll81

był - dynaping :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 13 Listopad 2010, 13:21
był - dynaping :D
te ale ja nie pytam czy ZNALIŚCIE tylko czy ZNACIE ;)

krzyszp

http://www.uptimes-project.org/

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

CytatProjekt boinc można by do tego zrobić

Cytatbył - dynaping

emik

sorry za OT:

sorry Troll za moją krytykę, ale czy ilość postów jest dla ciebie najważniejsza?


Troll81

Nie. Po prostu staram się udzielić odpowiedzi na zadane pytanie.

goofyx

Cytat: krzyszp w 13 Listopad 2010, 13:55
http://www.uptimes-project.org/
Zainstalowałem :)
Zobaczymy co z tego będzie.
Cieszy mnie fakt, że bierze pod uwagę aktualny czas uruchomienia komputera <- czyli zaliczy mi ostatnie 48dni up-time Spider1 do statystyki :)

goofyx

A jednak nie jest aż tak różowo.
Statystyki tego softa twierdzą, że od 7 lipca 2010 do 16 września 2010, Spider1 był wyłączony czyli jakoś 70dni <- co jest bzdurą bo w tym czasie liczyłem dDM, a potem od połowy sierpnia robiłem checkpointy w projektach cpu :(
Przez ten wpis mam info, że komp stał dłużej wyłączony niż załączony :(

TJM

Jeśli chcesz znać statystyki swojego komputera, to zainstaluj smartmontools i odczytuj sobie dane z dysku - aktualnego uptime tam nie znajdziesz, ale sumaryczny czas pracy jak najbardziej. W większości w miarę nowych dysków działa to bezproblemowo, więc nie ma problemu z zanotowaniem wartości wkładając/wyjmując dyski z komputera. Ja tego właśnie używam do oceny ile czasu przepracowały jakieś komponenty komputerów, to chyba najlepszy sposób. Tylko trzeba pilnować notatek przy zmianach dysków i/lub konfiguracji.

9 Power_On_Hours          0x0032   072   072   000    Old_age   Always       -
      24706

12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   020    Old_age   Always       -
      841



W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Ciechom

http://www.boincatpoland.org/smf/zespol-boincpoland/tugs-uptime-projekt/

W złym dziale chyba napisałem :P