Problemy ze starym Acerem

Zaczęty przez lukaszja, 30 Listopad 2010, 15:14

lukaszja

Witajcie!
Problem wygląda tak - u przyjaciela jest sobie kilkuletni Acer. Miałem go na warsztacie już 2 razy, teraz trzeci. Za każdym razem to samo. System się nie podnosi z komunikatem, że brakuje jakiegoś BARDZO ALE TO BARDO WAŻNEGO PLIKU. (Missing coś tam - pliki systemowe). System - Vista 32bit. Wgrywałem system od nowa. Kilka tygodni i pad. Znajomy sam nic nie rozwala, nie kasuje itp - używa tylko Word'a i internetu (prawnik). Moje podejrzenia - dysk się sypie.
Pytania:
1. A może to coś innego?
2. Jeśli to dysk, to czym i jak to sprawdzić (prośba o prosty przekaz, też jestem prawnikiem... XP)
3. Czy można łatwo wymienić taki dysk? Każdy 2,5 cala się nada?
4. O czym jeszcze muszę wiedzieć?
Pomóżcie proszę, Łukasz

krzyszp

Dysk łatwo wymienić, ale jednak lepiej napisz jakiego to dokładnie pliku brakuje (czasami pomaga dogranie takiego pliku).
Poza tym, z Vistą walczyłem już wielokrotnie (np. "znikający" napęd CD) i wydaje mi się, że to po prostu jego "cecha wrodzona" - najbardziej nieudany system od czasów WinME...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

pewnie ntldr :D

wystarczy wpisać w googla "ntldr is missing" i masz juz nawate gotowe rozwiązania :D prawdopodobnie problemem jest układ partycji na dysku.

lukaszja

Błąd to dokładnie:
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM missing or corrupt.
Już trzeci raz praktycznie to samo! What's up?

I proste pytanie - coś do sprawdzenia dysku na Live CD - Mint ani Ubuntu nie mają chyba żadnego "sprawdzacza". Gdzie coś można znaleźć? Najlepiej porządnego i prostego zarazem... :P


tito

Ja to miałem, ale na xp. Po prostu pewnego pięknego dnia mi zniknął ten plik i mogiła. Powód? Bo ja wiem, pośrednim było to, że to był xp bez service packa. W SP1 to naprawiono. Może masz coś podobnego z Vistą?

Troll81

zarówno ubuntu jak i mint powinny mieć fsck

ściągnij se [hiren boot cd] albo [ultimate boot cd] na nich masz od groma narzędzi wliczając w to XP live :D

lukaszja

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2010, 19:55
ściągnij se [hiren boot cd] albo [ultimate boot cd] na nich masz od groma narzędzi wliczając w to XP live :D

Dzięki Trollu, idę szukać! Posprawdzam, jakby co - powiem kumplowi, żeby kupił nowy dysk - nic innego niż uszkodzony twardziel nie przychodzi mi do głowy...
pozdr, luke

pszyklejony

#7
Z konsoli to sie robi - chkdsk ale w przypadku visty to nie wiem jak to dokladnie będzie. xp to ma do sprawdzania plikow systemowych - sfc /scannow ale to w żyjącym.
http://lajfmajster.pl/2009/10/12/vista-wyswietla-komunikaty-o-bledach-napraw-pliki-systemowe
F8 podczas uruchamiania i przywróć ostatnie działające się nie da?

lukaszja

Cytat: pszyklejony w 30 Listopad 2010, 21:10
Z konsoli to sie robi - chkdsk ale w przypadku visty to nie wiem jak to dokladnie będzie. xp to ma do sprawdzania plikow systemowych - sfc /scannow ale to w żyjącym.
http://lajfmajster.pl/2009/10/12/vista-wyswietla-komunikaty-o-bledach-napraw-pliki-systemowe
F8 podczas uruchamiania i przywróć ostatnie działające się nie da?

- chkdsk to ja znam. Chcę jednak czegoś lepszego, a'la HDD Regenerator.
- F8 nic nie daje, niestety. Poza tym to stało się już trzeci raz - za każdym razem system stawiony od nowa. Szukam więc przyczyny.

pszyklejony


JaRa

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2010, 19:55
ściągnij se [hiren boot cd] albo [ultimate boot cd] na nich masz od groma narzędzi wliczając w to XP live :D

a jak wpadną do ciebie niebiescy panowie to za w/w parę koła policzą ...



Troll81

wystarczy złamać płytkę jak wpadną panowie :D nie da sie odzyskać danych z takiej płytki :D

lukaszja

Dobra, sprawdziłem dysk czym się dało i nie dało. I nic... :ph34r: Dysk OK, brak bad blocków, czasy odczytów OK itp.
Więc co to może być?
Przypomnę:
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM missing or corrupt - obecnie trzeci raz to samo... Acer, oryginalna, preinstalowana na ukrytej partycji Vista x32, dysk WD 120GB, człowiek, który użytkuje laptopa nie rzuca nim o ścianę...
Problem pojawia się nie od razu a po kilku tygodniach użytkowania!
WTF!?
pozdrawiam, Łukasz

pszyklejony

#13
Problem jest bardzo znany, ale nawet warsztat komputerowy w Omaha nie potrafi znaleźć rozwiązania :)
Są pewne podejrzenia, czy w czasie od kiedy to się zaczęło były podłączane jakieś urządzenia sieciowe, USB lub programy korzystające z sieci, może być konflikt. Dopóki do tego nie dojdzie, prawdopodobnie problem będzie się powtarzał.
W każdym razie szukamy dalej :)
a na razie obraz płyty konsoli odzyskiwania
http://www.thecomputerparamedic.com/files/rc.iso

Troll81

a ja proponuję zaraz po instalce zrobić pełny image dysku clonezillą i jak znów się zwali to w 20 minut postawić dziada od zera z obrazu i spokój.....

lukaszja

System postawiony, obraz zrobiony. Dzięki za uwagi!
PS I tak jestem wkurzony, bo sprawa nie jest wyjaśniona... :wth:
PS 2 ...choć pewnym pocieszeniem jest fakt, że nie ja jeden zmagam się z tym dziwactwem - google jest pełne opisów tego problemu!

Tomasz R. Gwiazda

odpowiedzia jest nazwa sprzetu ACER :)

krzyszp

Ja stawiam na nazwę Vista... Zdarza mi się obsługiwać firmę, w której jest kilkanaście Acerów i tylko Vista na nich staje okoniem... Prędzej czy później wszędzie ląduje X P.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

już niedługo nie będzie można dostać żadnych nowych licencji na XP bo kończą się zapasy magazynowe

Tomasz R. Gwiazda

a dzis do mnie przyniesiono 3 miesiecznego Acera Timeline jakis tam, i juz nie dziala. Nie ze system nie startatuje, sam nie startuje...
ale nie ... ladny jest, ladny :)

a i dla masochistow lubiacych Acera info, ze serwis ich od dawna nie urzeduje w PL, najblizszy jest w Brnie. Min 14 dni oczekiwania