Nowe procesory Sandy Bridge - Czyli nowe zabawki do liczenia o mniejszym apetyci

Zaczęty przez Krzysiak, 10 Styczeń 2011, 13:59

Krzysiak

Nowe procesory Sandy Bridge-najważniejsze cechy to:
- mniejsze z użycie energii przy lepszych osiągach - około 90W
- całkiem niezłe możliwości OC dla wersji ix-xxxxK  podobno 4GHz to standart
- posiadacze i7-9xx mogą czuć się nabici w butelkę itp - w tym i ja  :shame:

Zapraszam do zapoznania się z artykułami z polskich portali
http://pclab.pl/art44338.html
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Premiera_procesory_Intel_Sandy_Bridge-3532.html
oraz artykułu o płytach głównych dla nowych procków
http://pclab.pl/art44243.html

I teraz podstawowe pytanko jak to liczy w BOINC ?



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


Troll81

a jak sie mają nowe procki do q6600?

wg passmark
Intel Core2 Quad Q6600 @ 2.40GHz   - 2,977
Intel Core i7-2600K @ 3.40GHz   10,377

czyli 3 razy szybciej ale przy jakiej cenie :D


Krzysiak

Ja trochę czuje się rozczarowany ix-9xx myślałem że trochę bardziej zyska na popularności + nowe modele itp.

A najbardziej ciekawy jestem co będzie z moim i7-920 bo pojechał na gwarancję z uszkodzonym kontrolerem pamięci jak uznają gwarancję to raczej na nowego 920 mi nie wymienią ewentualnie może 950 a jak by kasę oddali  :fright: no to się zobaczy  XD


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:


apohawk

polewkowe
AMDkowe procki Black Edition tak właśnie można podkręcać. Nic nowego :P
No good deed goes unpunished.


Troll81


TJM

Sporo proców Core i7-2600K można już znaleźć liczących w BOINCowych projektach, wystarczy szukać w goglach po sygnaturze np. http://boinc.bakerlab.org/rosetta/show_host_detail.php?hostid=1166028

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

w tej nowej seri nie ma mocarzy 6core/12thread... chyba ze cos przeoczylem (mowa o i7)

kret

gdzieś czytałem, że sześcio-rdzeniowce mają się pojawić w okolicach Q3 2011..w planach są też procki z 8 rdzeniami

S6X

Co intelek szykuje na 2011 rok... Socket 1155 i 4 rdzeniowe SB już znamy, a co jeszcze intel ma w rękawie?

Czyli jak ktoś czeka na 6,8 rdzeni (czyli prawdziwe SB, bez gpu które zżera prąd i zajmuje miejsce) to trzeba poczekać na 1356 lub 2011 socket (najprawdopodobniej dopiero Q4 2011r)
Socket 2011 będzie dla bardzo bogatych, podobno tylko dla procków w wersji extreme (czyt. trzeba mieć dużo zielonych 999$  :( )


S6X

Mały update  :)

więcej informacji: http://www.xfastest.com/cms/tid-59818/


Wygląda na to że socketu 1356 nie będzie.


i na koniec mega news  :boing:
standardowo procesory intela sandy bridge-E chłodzone będą przez .... werble
... chłodzenie wodne  :fright:

http://www.brightsideofnews.com/news/2011/4/18/intel-to-bundle-liquid-cooling-with-retail-sandy-bridge-e-processors.aspx

andy101fah

Mogę tylko potwierdzić fenomenalne możliwości podkrecania. Przeliczam na nim wszelkie możliwe projekty w Boinc pod Ubuntu 10.10 64 bit.

jak widać bez problemu pracuje 24/7 przy zegarku 4,6 Ghz chłodzony przez Noctua nh-u12p.


Troll81


Krzysiak

1. To chłodzenie wodne jest beznadziejne - wszystkie testy jakie czytałem to potwierdziły  :bad:
2. Odpal Seventeen or Bust na tym procku po OC jak przeliczy ci do końca i się nie wysypie uwierzę w potencjał Intel Core i7-2600K  XP  :whistle:
3. Odpal na wszystkich wątkach  The Riesel Problem (LLR) i po 15 minutach podaj pomiar temperatury  :boing:



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 19 Kwiecień 2011, 20:21
2. Odpal Seventeen or Bust na tym procku po OC jak przeliczy ci do końca i się nie wysypie uwierzę w potencjał Intel Core i7-2600K  XP  :whistle:
3. Odpal na wszystkich wątkach  The Riesel Problem (LLR) i po 15 minutach podaj pomiar temperatury  :boing:



Powiem szczerze nie wiem co to za projekt Seventeen or Bust, proszę o link do projektu.

update: (już znalazłem, jak widzę jest to jeden z podprojektów Primegrid)

Odpaliłem na wszystkich jajkach  The Riesel Problem (LLR) ale obecnie pracuję pod Ubuntu 10.10 i nie mam pojęcia jak sprawdzic temperaturę procka (na mojej płycie gigabtyte p67a-ud3 polecenie "sensors" jeszcze nie jest wspierane), chodzi stabilnie już 15 minut, wiatraki na collerze Noctua chodzą nominalnie (ok 1200 obr), jeżeli dotknie się collera "pipy" ledwie letnie.

Wstępną konfigurację procesora, dobór napięć i mnożnika dokonywałem pod windows seven 64 bit i po wykonaniu prób i dobraniu napięć pracuję całkowicie na Ubuntu 10.10 64 bit. Bez problemu wspiera moją grafikę Zotac gt 240 i na niej również liczę Primegrid. Sterowniki i pakiet CUDA w tej dystrybucji instalują się automatycznie jako własnościowe. Pełny komfort i maksymalna wydajność procka zapewniona.

jak na razie przeliczyłem już 36 projektów na tym procku w trybie 24/7 pod Ubuntu 10.10 64 bit, każdy co najmniej 2 dni i pracuje stabilnie jak skała.


andy101fah

Po zapuszczeniu morderczej kombinacji na 7 core - The Riesel Problem (LLR) i na 1 core - Seventeen or Bust po 4 godzinach piękny zwis. Widać jak obciążające  porównaniu do pozostałych są te projekty. Co ciekawe nawet AQUA pracująca przez kilka dni 24/7 nie była w stanie dociążyć procka w taki sposób. Obydwa projekty zostawie sobie na deser po przetestowaniu i doliczeniu pozostałych do 10 000 pkt.

Krzysiak

No widzisz  XD

A to że ci próbki przeliczy i komp się nie wysypie to 50% sukcesu
drugie 50% będzie jak próbka otrzyma status "Completed and validated"
bo bardzo często przy prawie stabilnym OC próbki się przeliczają do końca a potem otrzymują status "Completed, marked as invalid" i żadnych punktów  XP
Sam się na tym przejechałem



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah

Najciekawsze jest to, że w przypadku pozostałych projektów jak sprawdzałem próbki zostały poprawnie przeliczone i zwalidowane. Prawdopodobnie pozostałe projekty posiadają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na moc procesora lub inne mechanizmy korekcji danych.

Krzysiak

A w ogóle na swoim kompie testowałeś OC np programem Prime95  który wyciska też 100% z procesora i wszystkich wątków

W sumie działa tak samo jak projekt


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah

Prime testowałem pod windowsem i linuxem aby dobrać stabilne warunki pracy i co ciekawe
nigdy nie zawiesił kompa ( co prawda testy trwały max 1 godzinę) . Ściągałem wersje 64 bit.

http://www.seventeenorbust.com/download/

Tomasz R. Gwiazda

i5-2400 3,1Ghz  mam na podoredziu :P i ATI 6850

to potestuje oczywiscie na Boinc :)


Cooler stockowy

Krzysiak

Nawet nie wiedziałem że są jakieś optymalizacje
A działa to w ogóle ktoś testował ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: