Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Karty graficzne w laptopach

Zaczęty przez Ufol, 02 Kwiecień 2011, 22:17

Ufol

Czy liczenie na nich skraca żywotność laptopa? Często słyszałem, że upakowanie podzespołów powoduje słabe chłodzenie karty i przez to mielenie na grafice jest szkodliwe. Co do samych graf, to czy istnieją laptopy z kartami z podwójną precyzją obliczeń?   
Mam na myśli te poczciwe złomiki powszechnie kupowane. Tak gdzieś do trzech tysięcy złotych.

Tomasz R. Gwiazda

latwiej jabys podal jakies konkretne modele lapkow :)

co do zywotnosci, to oczywiscie ze skraca i nie tylko laptopowi (kazdy sprzet wkoncu sie zuzywa)
Mysle ze kluczem jest po prostu dbanie o dobre chlodzenie (czyszczenie wentylatorow) i kontrolowanie temperatury.

Nie mam lapka co ma dedykowana karte wiec osobistych doswiadczenien nie mam wybitnych.
Z tego co widze to userzy nawet ktorzy nie licza boinc umieja popsuc nowe laptopy bardzo szybko. Niektorzy maja po prostu talent :)

Tomasz R. Gwiazda

a i przykladowe karte w lapkach to np:

NVIDIA GeForce GT 330M
NVIDIA GeForce 310M
nVidia GT520M
nVidia GT 420

ATI HD5470
ATI HD 5650
ATI HD 6550


phobos

Co do dobule. Amd w kartach laptopowych nawet w najwyższych modelach używa ostatnio tylko chipów z single precission, mobility radeon serii 48xx był chyba ostatnim posiadaczem double wśród mobilnych radeonów. Seria 5xxx i 6xxx nawet w topowych modelach ma chip o poziom słabszy niż w stacjonarnych wersjach karty. Nvidia chyba robi trochę lepiej bo do wersji mobilnej nie kroi tak chipów jak amd tylko zmniejsza zegary, ale dokładnie co i jak z double u nvidii to niestety nie wiem.

Ufol

#4
Co do przykładów tego, o czym próbowałem napisać, to spójrzcie np. tu:
http://vk.pl/sklep/index.php?cPath=53&page=1&sort=3a&osCsid=56d9bfc55b8b9c80c8ce61095079a106

Kompy mają często karty Ati. Niektóre posiadają grafikę zintegrowaną. Na tej liczyć niesposób. Co ciekawe nie zauważyłem maszyn z podwójną precyzją. Pewnie darowali sobie tą zabawę w przenośnych.

phobos

Masz dysleksje albo coś ? Niektóre "kwiatki" aż w oczy szczypią  :P A co do kart to tak jak piszesz, i tak jak napisałem wcześniej, amd teraz nie ma w laptopach nic z double.

Tomasz R. Gwiazda

phobos: jak Ufol Ci wyjasni swoj problem to bedzie Ci glupio....

phobos

Ta, już jest, wtajemniczono mnie. Nie było pytania, nie będę się więcej czepiać

Troll81

jak dobrze zadbasz o grafe w lapku i nie będzie to tanio-okazyjnie-kupiony-za1500 tylko solidny lap z wysokiej półeczki to nic mu się dziać nie powinno zez okres kilku ładnych lat.

Limol

Jeśli moę się podpiąć do tematu :) co powiecie na tego lapka?? http://www.komputronik.pl/product/131216/Laptopy/Laptopy_notebooki_/Asus_X53SV_SX200V_8_GB.html

A może macie coś lepszego w cenie do 3200??

PS: Nie wiecie o co kaman z google chrome?? wywala mi error kurza twarz google się zawiesił :/ robiłem full formata i tak nic nie dało :/ dodatkowo powiem że licze primegrid'a na gpu i jak chcę wstrzymać aktywność na gpu żeby pograć albo coś to mi wywwala error i liczy WU od początku a pkt daje 0,00 :/

POmóżcie w tych trzech pytanio-problemach :D

PZDr.
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


AiDec

@Ufol: W glownym temacie:

1. Zasada jest dosc prosta - jesli cos jest dobrze chlodzone, to nie skracasz zywotnosci.

2. Problemem jest to, ze chlodzenie lapkow pozostawia w 99% wiele do zyczenia. Dlatego rozwiazaniami sa liczenie na czesci mocy (np. 75% obciazenia itp.), odwoltowywanie, czeste czyszczenie lapka (odkurzacz i ew. kompresor), czy po prostu dobra podkladka chlodzaca (Zalman).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

MarcinB

Cytat: phobos w 03 Kwiecień 2011, 03:34
Co do dobule. Amd w kartach laptopowych nawet w najwyższych modelach używa ostatnio tylko chipów z single precission, mobility radeon serii 48xx był chyba ostatnim posiadaczem double wśród mobilnych radeonów. Seria 5xxx i 6xxx nawet w topowych modelach ma chip o poziom słabszy niż w stacjonarnych wersjach karty. Nvidia chyba robi trochę lepiej bo do wersji mobilnej nie kroi tak chipów jak amd tylko zmniejsza zegary, ale dokładnie co i jak z double u nvidii to niestety nie wiem.
Mi się wydaje że DP u nvidi zależy tylko od wersji CUDA . Także każda nowa karta je ma. Aczkolwiek pewności nie mam ale zarzucam zdjęcie :)