Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Radioactive@Home - co to jest?

Zaczęty przez krzyszp, 15 Kwiecień 2011, 13:56

gaballus

Ja tam nawet nie chcę złożonego  :fright: . Problem jest tylko z potencjalnym kalibrowaniem, jeśli okazało by się ze można takie wykonać. Trzeba by wysyłać zmontowany czujnik do kalibracji , Ale to przecież też da się zrobić :)

GacikPL

@gaballus
trochę już się dowiedziałem na temat tego kalibrowania. Powinna wystarczyć kalibracja samej tuby, elektronika ma wpływ na pomiar, ale nie jest powodem powstawania odchyleń w kolejnych pomiarach, natomiast poszczególne tuby z partii mogą różnić się minimalnie między sobą, trzeba wtedy na podstawie pomiarów ocenić na ile pomiar odbiega od rzeczywistości... i programowo zadać tubie współczynnik kalibracyjny. Na pierwszy rzut oka tak to widzę..

http://www.seren.org.pl

Cyfron

a może w ogóle nie będzie sensu kalibrować każdej tuby z osobna u was?
Może wystarczy mieć jedną, a osoba od nas, która by dostawała tuby, by je porównawczo sprawdzała, czy pokazują +/- to samo?

GacikPL

@cyfron
to co piszesz ma sens, skalibrować jedną/dwie tuby i potem do nich porównywać resztę.
Ale zauważając to że pojedynczy pomiar jest bardzo nie stabilny to lepiej można kalibrować kilka tub z partii- to dużo powie o całej partii tub.

Ale zakładam że różne rzeczy wyjdą w praniu...
:boing:

http://www.seren.org.pl

Szopler

#204
Cytat: Cyfron w 24 Sierpień 2011, 16:26
a może w ogóle nie będzie sensu kalibrować każdej tuby z osobna u was?
Może wystarczy mieć jedną, a osoba od nas, która by dostawała tuby, by je porównawczo sprawdzała, czy pokazują +/- to samo?

Pokazują +/- to samo bez kalibracji - popatrz na moje hosty (user 1)
http://radioactiveathome.org/boinc/test123a.php

Żeby zrobić sensowne porównanie trzeba by mieć preparat promieniotwórczy emitujący gammę i ołowiany "domek" z uchwytem na badaną tubę i porównywać wyniki dla dużej dawki.
Dwa hosty mają prawie identyczną średnią, dwa pozostałe nieco wyższą średnią tj. 13 i 14 - do jednego z nich podpięta była tuba innego typu, a na drugim sprawdzałem wszystkie tuby jakie mam (w tym jedną uszkodzoną w której prawie nie gasną wyładowania).

GacikPL

Cytat: Szopler w 24 Sierpień 2011, 18:16

Żeby zrobić sensowne porównanie trzeba by mieć preparat promieniotwórczy emitujący gammę i ołowiany "domek" z uchwytem na badaną tubę i porównywać wyniki dla dużej dawki.

Pisałem wcześniej że dam radę taką kalibrację zrobić..

http://www.seren.org.pl

Szopler

#206
50 sztuk :)
100 :D
200 XD
500 :deadman:

Co mi ze skalibrowanej jednej sztuki jak będę musiał do niej porównywać inne przy dawce 13 - 16uR/h przez x godzin ?

To czy dana tuba jest "dobra" jestem w stanie określić bez dodatkowego sprzętu.
Wyłapałem taką co daje średnią 6.7uR/h i taką co daje 19.5uR/h - obie zostały odłożone na bok.

Głównie z tego względu projekt bada nie tyle wartość dawki promieniowania ale jej zmiany w czasie mogące świadczyć o zaistnieniu w pobliżu detektora "incydentu z udziałem materiałów promieniotwórczych".

GacikPL

chyba lepiej byłoby żeby pomiary były dokładne...

Jeśli chodzi o to porównywanie to przy dawce 20uR/h (jakaś stara ta jednostka) możesz siedzieć 500h rocznie(10h tygodniowo np)  i nie przekroczysz rocznej dawki 1mSv (dla normalnego człowieka), umownie na całe ciało (bo na skórę możesz i tak 100 razy więcej, bo zakładam że nie połykasz swojej próbki). To tak nawiasem..

Wg mnie ciekawsze są dokładne wyniki przy niskim promieniowaniu, można wtedy sporządzać mapy takie jak w http://www.atom.edu.pl/index.php/bezpieczenstwo/male-dawki-promieniowania.html  dla USA a tam rozrzut 2-3 uR/h(znów ta jednostka?!) już robi różnice. Przy większych natężeniach promieniowania i tak czujnik pokaże zmianę, raczej nie jest wtedy ważne czy promieniowanie wzrosło 10 czy 15 razy ale że znacznie wzrosło...

http://www.seren.org.pl

krzyszp

Ale właśnie dawka kilkunastu uR/h jest tym, z czym mamy do czynienia i tego nie przeskoczymy.
Wartość sieci czujników jawni się, kiedy gdzieś nastąpi wyciek lub inna awaria i wtedy będzie można szybko uzyskać o tym informację z niezależnego źródła oraz skonfrontować ją z oficjalnymi pomiarami. Wtedy również rozbieżność pomiędzy 1R/h a 1.1E/h też nie będzie miała większego znaczenia...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Moc dawki czyli dawka / czas...

1 Sv/h = 100 R/h
czyli:
13 μR/h = 0.13 μSv/h = 0.00013 mSv/h = 0.00000013 Sv/h

0.13x10-6 Sv/h * 24h * 365d = ~1.14 mSv/rok

GacikPL

@kszyszp
OK, chyba zaczynam ogarniać o co Wam chodzi:)

@Szopler
super że policzyłeś, mi się nie chciało, ale szacowanie mi nieźle wyszło:D

pozdro!

http://www.seren.org.pl

Svistak

za niecały już rok powiem Wam jak szacunki mają się do życia - przez ostatnie 22 dni od czasu jak dotarła do mnie "Terra" - przeciętne promieniowanie tła u mnie w mieszkaniu w Szczecinie i przez pewien czas na urlopie w domu na Podkarpaciu mieściło się w przedziale 0,13 - 0,17 μSv/h, zaś patrząc teraz na dozymetr/radiometr - dawka skumulowana przyjęta przeze mnie (noszę go cały czas poza snem na pasku spodni) za 525 godzin (prawie owe 22 dni) wynosi 0,076 mSv... jeżeli to się utrzyma (pomijając fakt, że pewnie trochę wzrośnie po jesiennym wyjeździe do EA Czarnobyl i Prypeci - przy sarkofagu w marcu było 3,03 μSv/h, ale w Prypeci nie przekraczało 0,20 μSv/h) to średnio w ciągu roku powinienem otrzymać 1,27 mSv... czyli tylko trochę więcej :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Na stronie internetowej PAA (Państwowej Agencji Atomistyki) - www.paa.gov.pl - jest już do pobrania Raport o stanie radiologicznym Polski za rok 2010 – gdzie na str.49 (rys.7) umieszczono informację zatytułowaną: Udział różnych źródeł promieniowania jonizującego w średniej rocznej dawce skutecznej (wynoszącej 3,30 mSv) otrzymanej przez statystycznego mieszkańca Polski w 2010.
U mnie po 683 godzinach - 0,098 mSv....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

a po 840 godzinach, czyli równo po 35 dniach - wskazuje 0,120 mSv dawki przyjętej  ::)  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Zauważyłem przed chwilą, że pobrało próbkę - v1.44 - ale choć czas upływa - nie liczy jej :( ... (bynajmniej jest 0,00%) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Musisz pobrać od Szoplera nowy plik hex z firmware. Zrobiliśmy trochę zmian w sofcie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

#216
No to już piszę do Niego :)
P.S. Otrzymałem, pobrałem, zaktualizowałem - i pięknie działa  :respect:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

No i dodatkowy  :respect:  dla twórców firmware - przed wyjściem do pracy podłączyłem z ciekawości czujkę do nowszego lapka, z którym na starym firmware miała potężne kłopoty - wieszała się, nie liczyła próbek i stąd po części "zawalił" się projekt on-line w Prypeci, bo zabrakło sprawnego drugiego mobilnego zestawu... a teraz patrzę na wykres - http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=621 - patrzę na zadania - http://radioactiveathome.org/boinc/results.php?hostid=621 i "widzę" z perspektywy pracy, że wszystko już ładnie pracuje :) ... oby tak dalej...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Mam pytanie - czy coś "złego" nie dzieje się z serwerem projektu? nie można "odświeżyć" stron z danymi i nie może odesłać przeliczonych próbek, nawet strona projektu "nie wchodzi"  :( ... czy u Was jest tak samo?...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Tak, coś się dzieje po stronie hostingu. Wystawiłem już ticket'a do supportu, czekam na odzew.

Dostałem dzisiaj maila od nich, że "konsolidują" adresy IP, ale naszego serwera miało to nie dotyczyć, jednak oba moje serwery leżą...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

no to serwerki ruszyły - odsyłać próbki i pobierać nowe i do dzieła dalej  :attack:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Lepiej to monitorujesz ode mnie :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

to nie ja, to moi uczniowie - im się należy  :respect:  ...
od kiedy w szkole "wylądował" stary lapek z proto czujką, choć obecnie z nową czujką, "latają" koło niego non stop...
to oni mnie nad ranem e-mailem "obudzili", żebym od razu przed 8-mą lapka sprawdził, bo nie "sieje" - cytat :) ...
ale dobrze, że takie mają zainteresowania, a kilku z nich poza dopingiem w naszym projekcie, liczy już dla naszego teamu na swoich kompach, a co czwartek w ramach tzw. "godzin karcianych" spotykamy się w szkole i dyskutujemy nad szkolnym super komputerem :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Cytat: Svistak w 25 Październik 2011, 05:12
Mam pytanie - czy coś "złego" nie dzieje się z serwerem projektu? nie można "odświeżyć" stron z danymi i nie może odesłać przeliczonych próbek, nawet strona projektu "nie wchodzi"  :( ... czy u Was jest tak samo?...
Czyżby powtórka problemu?...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

mimeq

#224
Potwierdzam u nie to samo od jakies godziny (wtedy sprobowalem wbic na www).

EDIT:

U mnie juz dziala i WU odeslane ;]


TJM

Zaraz będzie działać - wystąpił jakiś błąd i maszyna została zatrzymana za przekroczenie limitów dyskowych, podczas gdy faktycznie wykorzystuje może 10% max.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Svistak

o niedobre te limity  :whip:  ...
ale też potwierdzam - wszystko gra i buczy  :D  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

W panelu było jakieś mamlotanie o dysku, miejscu i inodach, tymczasem patrząc na wykresy podejrzewam, że host się zatrzymał za długotrwałe używanie dużej ilości czasu CPU. Wstrzymałem parę rzeczy, żeby na wszelki wypadek średnia spadła.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Peciak

Cytat: TJM w 03 Listopad 2011, 13:40
host się zatrzymał za długotrwałe używanie dużej ilości czasu CPU.
Pewnie ktoś Boinca zapuścił  %)

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Svistak

ooo... widzę nową wersję próbek 1.52, a co za tym idzie, dodatkowa opcja w preferencjach:

Application runtime (hours)
Valid range is 0.5 to 48 hours

Cio to ma oznaczać - bo na razie po przeliczeniu dwóch takich próbek (range mam zero - każą liczyło półtorej godziny) - jedyne co robi, to ignoruje ustawienie long WU - bo liczy i zalicza czterokrotnie mniej...
z ciekawości włączyłem teraz taką range=24 - ciekawe czy policzy cały dzień i ile za to da  :whistle:  brak mi cierpliwości na taką 48h  :D

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Cytat: Piotr R. (Peciak) w 03 Listopad 2011, 15:30
Cytat: TJM w 03 Listopad 2011, 13:40
host się zatrzymał za długotrwałe używanie dużej ilości czasu CPU.
Pewnie ktoś Boinca zapuścił  %)
???


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

TJM

Wpisanie 0 nie powinno działać (powinno zmienić się samo na 1.3h) podobnie jak jakakolwiek inna wartość spoza zakresu. Nawet gdyby coś się zmotało, to w aplikacji i tak jest ta domyślna stara wartość.
"Long WU" zostanie wkrótce usunięte, ponieważ od wersji 1.52 jest ignorowane, nowa opcja zastępuje starą. Na razie zostaje, ponieważ Linux jest 3 wersje w tył (aplikacja jest, ale nikt jeszcze nie testował).
Od wersji 1.52 teoretycznie aplikacja stała się nieczuła na odłączenie i ponowne podłączenie sensora; po odłączeniu przechodzi w tryb oczekiwania i co jakiś czas sprawdza czy sensor nie został ponownie podłączony.
Czas pracy w takim wypadku (po odłączeniu sensora) równy jest czasowi jaki pozostałby normalnie do końca WU, natomiast taki pusty przebieg nie jest nigdzie zapisywany i po restarcie samej aplikacji progress bar wraca do ostatniego pomiaru.
Natomiast zrestartowanie aplikacji (BOINCa) z odpiętym sensorem powoduje jej wejście w normalny, stary stan oczekiwania, co daje z tego co pamiętam 6 godzin na jej wyłączenie - to info tak na wypadek jakby ktoś do Czarnobyla się wybierał  :ph34r:

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Svistak

to jak nigdy nie mogę się doczekać pójścia do pracy - bo odkryłem, że czujka V1 od czasu wersji próbki 1.51 "ma w nosie" ustawienia preferencji dotyczące buzzera czy podświetlenia... i to nie ważne czy jest podłączona do lapka, terminalu czy stacjonarnego kompa... ciekawe, że coś się zmieniło?... może jutro na zajęciach w klasie będzie cicho  :whistle:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

Aaaaa to v1, w takim razie nic się nie zmieni.
W starszym sofcie na v1 nie ma ustawionej wersji sprzętu, więc dla aplikacji pozostaje on czujnikiem w nieznanej wersji. Na nieznanych wersjach soft nic nie próbuje przestawiać, to takie zabezpieczenie na przyszłość bo już raz wyszedł mały kapiszon przy próbie wysyłania poleceń "v2" do czujnika który ich nie obsługiwał.
Jeśli koniecznie chcesz się pozbyć pikania, można użyć app_info i aplikacji skompilowanej z wyłączonym na stałe.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Był bug w validatorze i zadania z czasem ponad 20h dostawały na sam koniec invalid mimo poprawnego wklepywania wszystkich informacji do tabel. Problem wyszedł na hostach Svistaka, oba mają po 1 zadaniu uwalonym  :ph34r:

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


Svistak

Zgadzam się - takie jest życie testów - ale bez nich nie ma dobrego produktu końcowego. Dlatego co trzeba to testuję, a ponieważ rano wyszło że jest błąd, to wróciłem do ustawień na 1.3h. Właśnie zaraz "ubiję" na terminalu w szkole i miałem pisać o błędzie, ale już wszystko wiadome :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Cytat: Svistak w 03 Listopad 2011, 12:46
Cytat: Svistak w 25 Październik 2011, 05:12
Mam pytanie - czy coś "złego" nie dzieje się z serwerem projektu? nie można "odświeżyć" stron z danymi i nie może odesłać przeliczonych próbek, nawet strona projektu "nie wchodzi"  :( ... czy u Was jest tak samo?...
Czyżby powtórka problemu?...

Ech niedobry serwerek chyba - bo widzę, że nie działa znów :( ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

ksysju

ksysju

Svistak

I wszystko znów w normie  :ahoy:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com