Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

chłodzenie wodne - ostateczne OC

Zaczęty przez gregre, 01 Maj 2011, 15:22

gregre

końcówki już mam wszystkie
a co do gwintownika można by zainwestować przyszłościowo:

http://allegro.pl/precyzyjne-gwintowniki-narzynki-110szt-zestaw-i1653691778.html

ale za tą kasę będę już miał bloczek wodny dedykowany

no nic sam już nie zrobię, z ta sztuką się poddaję  :(
poszperam jeszcze po necie jaki najlepszy bloczek pod AMD i dzisiaj pójdzie zamówienie prawdopodobnie u Angeli...

Krzysiak

Cytat: gregre w 19 Czerwiec 2011, 14:00
http://allegro.pl/precyzyjne-gwintowniki-narzynki-110szt-zestaw-i1653691778.html

Tylko pamiętaj że to są metryczny zestaw

Gwintów calowych tym nie zrobisz  :boing:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

gregre

czyli "home made" bez odpowiednich narzędzi nie wchodzi w rachubę
a taki jest efekt końcowy mojego WC, wszystko na surowo jeszcze


http://imageshack.us/photo/my-images/688/dscf0705u.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/155/dscf0706f.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/836/dscf0707m.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/28/dscf0708xt.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/854/dscf0709r.jpg/


w ciągu 30minut temperatura cieczy wzrosła z 26st na 28st
temperatura procka w idle niższa o 4st w 100%load  14st mniej
i co najważniejsze grzejąca się grafika nie podgrzewa już powietrza w pc które zaciągał wiatrak od procka czyli przy pełnym obciążeniu jest jeszcze lepiej :P


p.s. chyba coś nie tak podłączyłem do płyty głównej, wcześniej dioda która mrugała na budzie teraz świeci cały czas, jakiś pomysł?

Troll81

pdmieniłeś diodke power z diodka hdd?

gregre

#84
a jednak to to  :D

grzanie od kilku godzin, wszystko złożone jak ma być, buda zamknięta, 100% load grafika ma 50st. procek 44st. temperatura otoczenia: 28st.
to teraz trzeba by pomyśleć nad dodatkowym chłodzeniem do chipsetu bo się go dotknąć nie da jak zniknął wentylator z procka który zabierał z niego ciepłe powietrze...

p.s. zapomniałem, procek pociągnięty do 3,3GHz

Szopler

Normalka z chipsetem... dlatego jak mieć wodę to na wszystko, no może oprócz zasilacza i hdd ;).

Troll81

Są zasilacze przystosowane do WC :D

gregre

#87
to teraz prosiłbym o podanie ile się liczy standardowo WU Einsteina Gravitational na CPU, przed OC było nieco ponad 7h a teraz 5h i 8min  :o
znowu coś pozmieniali ? przybyło 0,3GHz na procku i to aż tyle daje?

druga sprawa: procek stabilny, kręcić dalej czy na razie zostawić z uwagi na gorący chipset ? bo jak rozumiem będzie się grzał mocniej po OC-nięciu procka...


edit:

przy 3,45MHz bluescreen z błędem 3b (czego dotyczy? nie wiem)
skręcony do 3,345MHZ - jak narazie działa

AiDec

Cytat: gregre w 14 Lipiec 2011, 12:01
druga sprawa: procek stabilny, kręcić dalej czy na razie zostawić z uwagi na gorący chipset ? bo jak rozumiem będzie się grzał mocniej po OC-nięciu procka...

Nieznacznie.


Cytat: gregre w 14 Lipiec 2011, 12:01
przy 3,45MHz bluescreen z błędem 3b (czego dotyczy? nie wiem)

Jaki proc, jaka mobo, jakie ustawienia napiec?
Jakie pomieci i ile ich?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gregre

AMD Athlon II x3 440
Asrock 770 Extreme3
procek dostaje 1,40V
pamięci Geil 2x2GB DDR3 1333MHz CL9 PC3-10600

napięcia nie ruszane...

AiDec

#90
W BIOS wylacz Virtualizacje, SpeedStep/Stepping (czy jak to sie tam u Ciebie moze nazywac), C3, C1E, Turbo Boost, EIST. Podnies o stopien do trzech stopni CPU Load Line Calibration. Podnies delikatnie QPI/VTT Voltage, CPU PLL, DRAM Voltage i DRAM Termination.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gregre

#91
Cytat: AiDec w 17 Lipiec 2011, 01:08
W BIOS wylacz Virtualizacje, SpeedStep/Stepping (czy jak to sie tam u Ciebie moze nazywac,



Virtualizacja wyłączona, napięcie na procku podniesione do 1,45V

Cytat: AiDec w 17 Lipiec 2011, 01:08
Podnies o stopien do trzech stopni CPU Load Line Calibration. Podnies delikatnie QPI/VTT Voltage, CPU PLL, DRAM Voltage i DRAM Termination.
to już inaczej się u mnie nazywa i nie zmieniałem

jak narazie 3,45GHz full load z grafiką działają od 40minut


Edit: i w chwilę potem o dziwo nie było Bluescreen'a ale komp po prostu się zwiesił - skręciłem do 3.375MHz...

kooboos

#92
jakim programem testujesz? proponuje dwie odpalone z roznych lokalizacji orthos beta lub occt najnowsze pl. jak chodzi o bloczek to nie jest to najwydajniejsza konstrukcja, wydajniejsza jest zwyczajna siatka prostopadloscianow:


a jak chodzi o najwydajniejsze konstrukcje to:

BTW mozesz spokojnie na wc dac 1,47v na procka jesli temp nie przekracza 80C w stressie. Ja mam intela core2duo e8500@4,2ghz, tez 45nm i 24/7 mam 1,4625v, chlodzone WC i mam 80C w stresie :) cos malo Ci tych megaherzow przybylo.
Tutaj fotka mojego peceta, (moze jakis pomysl podpatrzysz :) masz tu tez dowod na to, ze co bys nie wlal do WC (oprocz alkoholu) to i tak sie bedzie osadzac syf w bloczku, ja mam borygo z destylka 1:1):

Po wiecej fotek odsylam do mojej wizytowki (tam tez wiecej info o samym sprzecie):http://www.boincatpoland.org/smf/wizytowki/kooboos-to-ja-%29/ 
jesli masz jakies pytania to wal smialo na PM :)

AiDec

Cytat: kooboos w 21 Lipiec 2011, 16:05
BTW mozesz spokojnie na wc dac 1,47v na procka jesli temp nie przekracza 80C w stressie.

Moze, choc dla Jego proca nie jest to konieczne. Pozostale ustawienia mobo powinny wystarczyc.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gregre

obciążam OCCT
coby nie było nieporozumień w skład zestawu mojego WC weszło ostatecznie:

blok CPU - Aquacomputer cuplex kryos XT AMD AM2/AM3
chłodnica - Magicool Slim 360
wentylatorki - 3x Scythe 120mm KAZE-JYUNI Slip Stream 500rpm  (są tak ciche że teraz żałuję że nie nie wziąłem 800rpm...)
pompka - Phobya DC12-400 12V
całość układu na wężu 10/13 o sumarycznej długości blisko 2,30m
zbiornik - 12litrowe akwarium z 7,5litra cieczy chłodzącej (Borygo eko + destylka)

gregre

Ważne pytanie:
czy to normalne że w ciągu tygodnia wyparowało blisko 250ml cieczy chłodzącej?  ???
akwarium jest przykryte pleksą, idealnie szczelne nie jest i sporo skrapla się właśnie na pleksie
ale żeby aż tyle parowało? teraz w chłodniejsze dni temperatura cieczy to niecałe 30st...
przecieków nigdzie nie ma, sprawdzałem kilkakrotnie

pszyklejony

Borygo zawiera glikol, który należy do grupy alkoholi, więc pewnie paruje  :)

aborek

Cytat: pszyklejony w 25 Lipiec 2011, 16:10
Borygo zawiera glikol, który należy do grupy alkoholi, więc pewnie paruje  :)
Albo ktoś upił XD

Szopler

No nie żartujcie. Ja mam borygo eco + destylkę od ponad roku i owszem wyparowało może trochę z 3l które mam w układzie ale na pewno nie w takim tempie. Rez mam z pokrywką, ale też nie całkiem szczelną. Może cieknie ale na tyle wolno że zdąży odparować... zanim zaleje cokolwiek.

AiDec

Cytat: gregre w 25 Lipiec 2011, 13:56
czy to normalne że w ciągu tygodnia wyparowało blisko 250ml cieczy chłodzącej?  ???

Nie. Aczkolwiek normalne by bylo zeby Ci wciaglo w uklad (rurki, bloczki, chlodnice, pompki itp.) :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Grzes

Normalnym nie jest taki ubytek ale popatrzmy realnie. 250ml to szklanka... jak nie wyparowało to musiało wyciec. Na stoliku obok rybek byś zauważył więc zostaje chłodnica i w kompie. Parować ustrojstwo na bank paruje w akwiarium ale jeśli miało by się wydostać na zewnątrz to zapewne w postaci skroplin po przykrywie na zewnątrz. Zauważyłbyś. Upewnij się czy przypadkiem na chłodnicy coś nie przecieka. Tam wentylatory zapewniają przewiew i najszybciej ma szanse ciecz wyciekająca odparować (ciepło + ruch powietrza).

ps. ja bym spał spokojniej mając rybki pod kompem a nie nad nim ;)

gregre

#101
Cytat: AiDec w 25 Lipiec 2011, 17:10
Nie. Aczkolwiek normalne by bylo zeby Ci wciaglo w uklad (rurki, bloczki, chlodnice, pompki itp.) :).

tyle to na pewno weszłoby, ale "kreskę" na akwarium jako znacznik, zaznaczyłem podczas pracy jak już wszystko było OK

a coś takiego znalazłem na forum akwarystycznym gdzie mieli podobne problemy z parowaniem, użytkownicy podawali powierzchnie parowania i ubytek, wszystkie pomiary były podobne do tego:

"Powierzchnia parowania - 150x50cm,
temperatura wody - 27,4'C
Temperatura otoczenia 18-22'C (najczęściej kolo 21)
Akwarium otwarte
Oświetlenie - 11 godzin 18W świetlówka 5cm nad taflą wody, 5 godzin HQI 150W 20cm nad powierzchnią.
Parowanie 16 litrów tygodniowo."

po przeliczeniu powierzchni wyszło że tygodniowo parowałoby mi blisko 1,28litra czyli nie jest źle chyba, czyżby normalny proces na który ja aż tak mocno zwróciłem uwagę ?
AiDec pewnie nie zauważa zbytnio ubytku przy 160litrach (o ile dobrze pamiętam  :P)
ponadto wyczytałem że glikol propylenowy paruje prawie 3 razy szybciej niż zwykła woda (jeśli dobrze zrozumiałem)



edit:

chłodnica dokładnie sprawdzona, nic nie widać ani nie czuć mokrego, w budzie węże są tak ułożone że w "razie czego" spływałoby po wężu i kapałoby na dno obudowy, gdzie jest sucho...
ponadto jak wiadomo w budzie pojawia się wszędzie cienka warstwa kurzu, więc gdyby była zmoczona i odparowałoby to byłoby widać

AiDec

Cytat: gregre w 25 Lipiec 2011, 17:25
AiDec pewnie nie zauważa zbytnio ubytku przy 160litrach (o ile dobrze pamiętam  :P)

Stutrzydziestu ;). Ale nie w tym rzecz - bardziej w tym, ze przy 130 litrach (o wiele wieksza powierzchnia oddawania ciepla ze wzgledu na wielkosc zbiornika), temperaturze cieczy ok 30C-35C (sporo...) i prawie szczelnie zamknietym pojemniku (8x8 cm dziura na weze itp.) tego plynu ubywa z pol litra na tydzien. Skoro u mnie pol litra na tydzien (przy wiekszym zbiorniku, wyzszych temperaturach itp.), to u Ciebie cwierc litra na tydzien to IMHO o wiele za duzo.

Jesli nie masz wycieku, to moze jest kwestia ze szklany zbiornik gorzej oddaje cieplo niz plastikowy - plyn gorzej sie chlodzi i w zwiazku z tym mocniej paruje... Ale to tylko moje dumanie niczym nie poparte.


Cytat: gregre w 25 Lipiec 2011, 17:25
tyle to na pewno weszłoby, ale "kreskę" na akwarium jako znacznik, zaznaczyłem podczas pracy jak już wszystko było OK

Podczas pracy. Ale po jakim okresie pracy? Jesli zaraz na poczatku, to wciaz w ukladzie mogles miec powietrze. W bloku, w chlodnicy, w samej wodzie. Z czasem powietrze z obiegu wyszlo, zastapione woda. <- Bralbym to pod uwage. Sprawdz po nastepnym tygodniu :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

Akurat szkło lepiej przewodzi ciepło niż plastik