Pytania zielonego o pracę w Ubuntu

Zaczęty przez Cyfron, 04 Czerwiec 2011, 11:25

Cyfron

Witajcie

Postawiłem sobie na jednym z kompów linuxa (Ubuntu 11.04, bez środowiska Unity-za wolny komp) i mam kilka pytań, problemów itd - mam nadzieję, że pomożecie :):
- jak zobaczyć dokładnie co i jak obciąża procesor. W monitorze systemu widzę, że proc idzie na 100%, ale w zakładce "procesy" nie widzę niczego boincowego, a sumaryczne obciążenie proca według tamtych danych to max 50% (tak - boinc postawiony i chyba liczy :) )
- jak wspomniałem powyżej - boinca zainstalowałem (poprzez centrum oprogramowania ubuntu) i zdaje mi się, że właśnie nie bardzo aplikacje boinc słuchają się tego co im każę robić przez BM (nawet jak dam "wstrzymaj aktywność" to procek nadal idzie na 100%)

Na razie tyle :)

drWarlock

terminal
i wpisz top
lista wszystkich procesów (statyczna ) ps -aux

krzyszp

W administracji masz "Monitor systemu", w nim zaznacz "Wszystkie procesy"...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Grzes

a ja Wam polecę aplikację htop
ulepszony odpowiednik topa także działający pod konsolą. Pokazuje wszystko co potrzebne. W opcjach (klawisz f2) można dodatkowo powybierać co ma być pokazywane a co nie. Dodatkowo umożliwia ubicie dowolnego procesu (f9).

Troll81



Grzes

Mała rada:

F2 (opcje), 'Display options', odznaczcie 'hide kernel threades' oraz zaznaczcie 'Detailed CPU time'.

W sytuacjach, gdy system jest zamęczany poprzez operacje dyskowe, normalnie widać to przez wzrost load average, pomimo że samo CPU nie wykazuje obciązenia. Teraz na paskach orbazujących obciązenie cpu będą widoczne szare wskaźniki mówiące o zajęciu procesora przez operacje oczekiwania na dostęp do danych.

Taki mały szczegół, o którym się zapomina a potrafi czasami wiele wyjaśnić. W szczególności gdy pracujemy na zdalnej maszynie i nie słyszymy dysków czy nie widzimy diody sygnalizującej ich intensywną pracę.

Cyfron

a teraz polecacie coś do sprawdzania temperatur?
'sensors' niestety mi nie działa - nie widzi czujników (przerabiałem 2x sensors-detect)

Grzes

Pytam tylko by się upewnić. Po tym jak sensors-detect skończył pracę nie wyświetlił listy modułów potrzebnych do odczytywania temperatury z wykrytych czujników? Jeśli wyświetlił to jeszcze musisz je załadowąc:
modprobe moduł
(z prawami roota).
Od tego momentu dopiero 'sensors' wyświetli jakiekolwiek temperatury. Moduły te także należy dopisać do /etc/modules.

Piszę o tym, bo czasami ludzie to przeoczają ;)

Jeśli faktycznie lm-sensors niczego nie wykryło to jest problem jeśli chodzi o cpu i chipset. Nie przychodzi mi do głowy inne rozwiązanie.
Do monitorowania temperatur z hdd korzystam z hddtemp. Później w konsoli:
nc localhost 7634

przykładowy zwrot wygląda tak:
|/dev/sda|ST380011A|40|C||/dev/sdb|ST3160815A|40|C||/dev/sdc|SAMSUNG HD080HJ|48|C||/dev/sdd|TOSHIBA MK2552GSX|35|C|

lub tak:

|/dev/sda|OCZ-VERTEX2|30|C|

po prostu dane oddziela |, łatwo się to parsuje. Jeśli jeszcze dla hddtemp zmienimy interfejs do nasłuchiwania na ip dostępny z zewnątrz maszyny to można go zdalnie odpytywać.

Dla nvidii mamy jeszcze:
nvidia-smi -a

zwrot tego polecenia podawałem w temacie, w którym opisywałem instalacje sterowników w ubuntu-server. Podaje sporo informacji ale i temperaturkę.