GeForce 9800GX2 - czy wymaga płyty z SLI

Zaczęty przez Rysiu, 10 Czerwiec 2011, 19:31

Rysiu

Orientuje się ktoś czy GeForce 9800GX2 wymaga płyty głównej wpierającej technologię SLI? Ciężko mi jest znaleźć jakąś wiarygodną informację na ten temat.

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu

Zarówno na forum peb.pl jak i pcformat.pl napisali że nie wymaga.

Nie ma jednak żadnego pewnego zdania w np. jakieś recenzji? O dziwo nie mogę wzmianki odnaleźć.

lolek


AiDec

#4
Nie wymaga. Nie na 99,99% ale na cale 100%. To jest jedna karta graficzna. Niezaleznie ile bedzie miala rdzeni (GPU) jedna grafa (zadna) nie wymaga SLI/Crossfire. Grafy wielordzeniowe zostaly stworzone wlasnie po to, aby ominac koniecznosc posiadania przez grafe takich ficzerow jak SLI/Crossfire. Zamiast dwoch graf w mobo plus mostek, masz grafe dwurdzeniowa ktora jest zmostkowana na pokladzie (na PCB). Bedzie to rowniez mialo zastosowanie w przyszlosci, np. w wielordzeniowych grafach projektowanych przez ATI.


Cytat: Rysiu w 10 Czerwiec 2011, 19:39
Nie ma jednak żadnego pewnego zdania w np. jakieś recenzji? O dziwo nie mogę wzmianki odnaleźć.

Nie ma, bo uwaza sie ze nie jest to konieczne. Jest to niejako w domysle - skoro jest jedna grafa, to dlaczego mialaby wymagac od plyty obslugi wielu graf. Niemniej, takie wzmianki w recenzjach byly, jakies 10-15 lat temu jak grafy dwurdzeniowe wchodzily na rynek. Teraz uwaza sie powszechnie, ze pisanie o sprawach dla wielu osob oczywistych zajmuje jedynie czas i jest wielce annoying dla typowych `czytaczy recenzji`. Wciaz jednak mozna takie informacje znalezc w poradnikach dla poczatkujacych, ksiazkach a la `ABC komputera` i magazynach klasy `Komputer Swiat`. W innych miejscach po prostu juz tyle razy przerabiano ten temat, ze uznano ze nie ma potrzeby wspominania o tym po raz kolejny. Z analogicznego powodu w recenzji nt OC jakiejs grafy nie znajdziesz informacji ze musisz posiadac mocniejsza niz standardowa zasilke, zeby poprawnie zasilic podkrecona grafe - ot jest to oczywiste dla wiekszosci czytajacych wlasnie taka recenzje.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Rysiu

Niestety GeForce 9800GX2 nie działa mi na płycie bez SLI.

Na tej samej płycie działa teraz GeForce 8600 GTS. Po wpięciu 9800GX2 komputer odpala się ale ekran pozostaje czarny. Nawet przyciski na klawie (co standardowo zapalają się przy uruchamianiu) pozostają ciemne.

Jeżeli odepnę którykolwiek dodatkowy kabelek zasilający od 9800GX normalnie wstaje ze zintegrowaną grafą. Z kompletem zasilania zintegrowana grafa już nie wstaje a GX2 niczego nie wyświetla (zreszą nie tyle nie wyświetla co komputer nic więcej niż kręcenia chłodzeniem nie robi).

Nie mam pojęcia co to ma być. Jakieś rady?

PS. Raczej bym zasialacza nie obwiniał bo mam Cooler Master'a 840 W - może markowy zbyt nie jest ale powinien chyba sobie poradzić.

Tomasz R. Gwiazda

update biosu kompa ?
choc moze sie okazac ze nowy bios nie wyszedl od 5lat...

Rysiu

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-945gm-s2_10/download/bios

28/05/2007 - od 4 lat  :wth: Do tego mam Ubuntu i chyba zbyt łatwo i bezpiecznie tutaj nie zaktualizuję BIOSu :/

Możliwe, że to jakiś brak kompatybilności?

Troll81

jak dla mnie to coś nie kuku z płytą główną..... albo zasilaniem karty. węź jednak potestuj na innej zasiłce....

Rysiu

Cytat: Troll81 w 14 Czerwiec 2011, 20:51
jak dla mnie to coś nie kuku z płytą główną..... albo zasilaniem karty. węź jednak potestuj na innej zasiłce....
Nie mam innej zasiłki. Chyba że Fortron 350 W da radę? Ale nawet jego nie wpinałem bo to raczej za mało.

Teraz jak popatrzyłem to nawet nie ma sznas jego wpiąć bo 9800 GX2 ma wtyczkę 8-PIN i drugą 6-PIN, a ten Fortron ma tylko jedną 6-PIN.

Troll81


Rysiu

Takiego zasilatora nie ma szans. Większość ludzi ma laptopy a w stacjonarce nawet jeżeli to dużo słabsze zasiłki.

MOżna byłoby wymienić płytę ale teraz patrzę, że ta co ja mam na allegro lata po 100 zł. Nie chcę za dużo wydawać a i by się okazało, że kupię drugą płytę na której GX2 też nie startuje.

Rysiu

Wymieniłem płytę główną na nową z PCI-E 2.0 i DDR 3.

Karta nadal nie wstaje - objawy takie same jak na starej płycie.

Troll81

zasiłka do testów. Może pójdź z nią na serwis??

krzyszp

Zgadza się, problem z zasiłką...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Rysiu

Zasiłka ma cztery linie po 19 A i jest zgodna z SLI ale chyba nie ma innej rady.

Albo coś nie tak z zasiłką albo garfiką.

drWarlock

mozesz od kogos pozyczyc w miare mocny zasilacz ?

Rysiu

Cytat: drWarlock w 17 Czerwiec 2011, 21:22
mozesz od kogos pozyczyc w miare mocny zasilacz ?
Może i bym znalazł taki co uciągnie tego GeForce ale ciężko jest znaleźć zasilacz z wtyczką PCI-E 8-PIN. Żadna stara konstrukcja tego nie ma - nawet nowsze ale trochę słabsze jej nie mają.

mimeq

Podobnych wynalazkow niema? tu akurat 6pin dolaczona do GTX460:



Rysiu

Cytat: mimeq w 18 Czerwiec 2011, 17:30
Podobnych wynalazkow niema?
Ale mam kombinować i szukać specjalnie przejściówki (lub nawet ją kupić) aby wykonać jeden test? Dotego bym musiał mieć pewność, że ten zasilacz podniesie grafikę.

Zaniosłem zasilator i grafikę do sklepu komputerowego. W poniedziałek/wtorek będę miał odpowiedź.

mimeq

Najprosciej aczkolwiek nie najszybciej  ;)


drWarlock


freezee85

u mnie ten sam problem rysiek poradziles sobie??

Rysiu

Zasilacz był ok. To jakiś problem z kartą - teraz z innym GeForce 9800 GX2 wszystko działa dobrze.

Nie dogrzewałem tylko jeszcze karty. (Dopiero zasysam z MSDN Windowsa 7 i zainstaluję na innym dysku). Ale nawet normalnie w systemie jest strasznie gorąca.

Ile punktów powinienem w niej wyciągać w BOINC?

Tomasz R. Gwiazda

goraca ? to znaczy ? podaj tempy w idle i stress

Rysiu

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 01 Lipiec 2011, 15:46
goraca ? to znaczy ? podaj tempy w idle i stress
Nie mam pojęcia jak to sprawdzić w Ubuntu. NIby jakieś tam stery od grafiki mam ale polecenie nvidia-smi mi nie działa.


AiDec

Zapytaj OxyOne, TJM, sesefa, buninka, Mindc - jeden z nich na pewno bedzie wiedzial jak to sprawdzic. Kiedys mi pisali, ale juz zapomnialem a komenda zaginela w akcji :(.

Mozesz tez przy okazji zapytac, jak ograniczyc predkosc rdzenia i pamieci na GPU - to moze byc przydatne dla Ciebie, abys w wyniku wysokich temperatur nie zmniejszyl zywotnosci grafy.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

cos pewnie trzeba doinstalowac...

na Win to problemu nie ma...

buninek

#28
jeśli zainstalowane są stery od nvidii, to uruchomić panel nvidia-settings i zajrzeć w odpowiednią zakładkę  ;D

z poziomu shella
nvidia-settings -q gpucoretemp -t

lub
nvidia-smi -a

ewentualnie skorzystać z aplikacji nvclock

warunek zainstalowane stery od nvidii

Rysiu

#29
Cytat: AiDec w 01 Lipiec 2011, 19:24
Mozesz tez przy okazji zapytac, jak ograniczyc predkosc rdzenia i pamieci na GPU - to moze byc przydatne dla Ciebie, abys w wyniku wysokich temperatur nie zmniejszyl zywotnosci grafy.
O ile dobrze pamiętam za dawnych czasów to wystarczy poszukać kilku programów i pobawić się suwakami.

Wydaje mi się jednak, że nie ma co popadać w skrajności - dodałem jeden wentylator pomagający wypompować gorące powietrze z miejsca gdzie jest ono wytłaczane, a żywotność karty to pewnie i tak wystarczy do momentu gdy już wyjdzie 20 kolejnych generacji.

Teraz właśnie sobie przypominam, że GeForce 8600 GTS też był gorący - ba nawet GeForce 6200 z samym radiatorem był chyba tak samo gorący. Może GeForce 2 MX tak czerwony nie był.

Rysiu

GPU 1: 82 - 83 C
GPU 2: 83 - 85 C

To jest absolutny max ale te temperatury się zmieniają i czasem nawet jak liczy w BOINC normalnie to spada poniżej 80 na tym pierwszym GPU.

BOINC strasznie zamula kompa. To normalne? Ponoć na szybszych kartach tego efektu nie miało być? Strasznie mi przymula.

AiDec

1. Tak, to normalne. Zalezne rowniez od projektu (np. SETI muli bardziej, GPUGrid mniej).

2. Na szybszych. Znaczy w okolicach 280GTX :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Rysiu

Cytat: AiDec w 04 Lipiec 2011, 13:25
2. Na szybszych. Znaczy w okolicach 280GTX :).
Tak tylko, że o ile dobrze pamiętam to na GeForce 8600 GTS w Ubuntu dużo mniej muliło.

Aby była jasność: muli tak, że pracować się nie da. Na 8600 GTS pracować się dało.

Można jakoś w ustawieniach projektu skonfigurować aby system liczył tylko na GPU?

Krzysiak

Ustaw sobie czas że :
Jak przeglądasz strony słuchasz muzyki to liczenie załącza się po 1 sekundzie
Jeżeli grasz lub oglądasz film to niestety musisz wyłączyć liczenie na GPU lub ustawić długi czas po jaki się załączy np 15 minut


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu

Tak ale mi jeszcze czasem przestaje liczyć na GPU i wypisuje "CPU missing" a w tym czasie liczy tylko na CPU. Jak ograniczyć aby pobierał zadania tylko na GPU?

Tomasz R. Gwiazda

na stronie danego projektu
zaznaczasz jakie probki maja byc

Co chcesz liczyc ?

Rysiu

W PrimeGrid ustawiłem w profilu Home ustawiłem aby pobierał mi jedynie zadania na GPU. Przypuisałem profil do komputera.

Lokalnie w BOINC Manager ustawiłem w preferencjach lokalnych aby liczył na GPU po minucie nieaktywności.

Wygląda na to, że działa.

"Nieaktywność" w jaki sposób jest sprawdzana? Tak jak wygaszacz ekranu na podstawie aktywności myszki/klawiatury?

Troll81

tak. I co gorsza podczas filmu potrafi odpalić liczenie :( ale na czas oglądania filmu mozna ręcznie wstrzymać przetwarzanie na samym GPU.

Tomasz R. Gwiazda

w PG jeszcze ustaw ktory projekt ma liczyc

Proth Prime Search (Sieve)


i tam zaznaczony "fistaszek" AMD (ATI)

Rysiu

Rozumiem. Wydaje mi się jednak, źe to zdeczka marnotractwo: Czy można podczas normalnego działania (Internet, starsze gry itp.) ustawić aby był wykorzystywany tylko jeden GPU przez BOINC (?), a drugi by mi w zupełności wystarczył.