Jaka antena WiFi do superkomputerów SKB@P

Zaczęty przez Cyfron, 30 Czerwiec 2011, 14:41

Cyfron

Kamraci - może ktoś polecić jakąś antenę (oczywiście jak zawsze - tanią i dobrą) która ma działać w budynku w "standardzie" najlepiej g i ma działać z acces-pointem, który znajdować się będzie 3 kondygnacje powyżej (po drodze 3 stropy).

Sygnał jest nadawany przez Linksysa WRT54GL (standardowe antenki) i odbierany przez jakąś kartę WiFi na PCI z antenką na RP-SMA - jakaś od płyty głównej Asusa.

Teraz to działa w standardzie "b" bo na "g" niestety praktycznie nie łapało sygnału i były problemy, a chciałbym coś zrobić, żeby komputery działały szybciej (na tym WiFi chodzi SKB@P).   

Troll81

antena kierunkowa wycelowana prosto w router? na allegro znajdziesz cos na poziomie 19dbi w cenie ok 50pln.

Tomasz R. Gwiazda

jesli jest opcja to na tym wrtg (zaleznie od revision) mozna wrzucic firmaware TOMATO (trzeba na stronie sprawdzic dokladnie urzadzenie)
+ dodatkowe antenki

i mozna zwikszyc sile nadawania

Cyfron

niestety router jest uczelniany i nie chcę kombinować w nim z firmware'm (a z tomato to wiem, bo na moim prywatnym go mam i widziałem tam coś takiego) jednak antena kierunkowa byłaby lepsza, tylko właśnie nie wiem czy da radę - nie mam wyczucia w tej kwestii.
A jakieś może przy okazji konkretne przykłady z alledrogo?

Troll81

To ci tu mogę pół allegro wrzucić.

Yagi, panelowe, Mikropaskowe,

http://hot.spots.pl/index.php?action=article_show&id=11

Ja bym brał Yagi, do 10 dni masz mozliwość zwrotu :)

Szopler

Przez trzy stropy to zawsze będzie kiła... nie da się kanałem wentylacyjnym skrętki pociągnąć?
antena-interline-panel-14db - bardzo dobra antena. Trzeba by zmniejszyć moc nadawania od strony kompów. Czułość wzrośnie wtedy nieco i może coś załapie.

Cyfron

http://allegro.pl/interline-babuyaga-14dbi-2-4ghz-i1680188810.html
http://allegro.pl/interline-panel-8dbi-antena-panelowa-2-4ghz-rpsma-i1672878885.html
http://allegro.pl/antena-yagi-18dbi-1m-h-155-rpsma-gw-fv-easy-wifi-i1673086216.html
http://allegro.pl/antena-yagi-18dbi-1m-wtyk-fvat-szybka-dostawa-i1672625662.html

ta pierwsza antena to jest w ogóle coś warta?
Podsyłam czy może któraś z pozostałych byłaby lepsza?

Troll81

jakość wykonania anten bywa różna :( więc ciężko powiedzieć coś o konkretnym produkcie.

_Aleksander_

Obawiam się, że antenami to niewiele tu ugrasz. Skoro to działa tylko w B, a w G urządzenia się nie widzą to znaczy że te stropy to muszą być z minionej epoki i dobrze tłumić sygnał.
Walczyłem ostatnio w takim budynku budując sieć hotspotów. Stropy miały tam takie tłumienie, że sygnał wcale nie przenikał między piętrami.
Może pomyśl o PLC i przesyłaniu sygnału po sieci energetycznej?

Szopler

#9
Tylko tu jest problem taki, że to duży budynek i mogą być inne fazy, a w tedy sieć po sieci nie zadziała...

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden szalony pomysł. Jak w obu miejscach są blisko przewody telefonii stacjonarnej to może da się wydębić u techników 4 żyły i spróbować podłączyć ethernet tą drogą (z zabezpieczeniami przepięciowymi na obu końcach) ?

Wszak lepsze 10mbps na miedzi niż niestabilne wi-fi ;)

Hani

Zajmuję się produkcją anten mikrofalowych (Q-Link) i nie polecam.... Standard N powinien sobie poradzić z tymi kondygnacjami, a zakładanie anteny o zysku 19dB wewnątrz budynku to przesada!!!
Policzcie sobie jaka moc będzie na wykopie, a potem przeczytajcie na kuchence mikrofalowej jaką ma długość fala radiowa.  :bad:
Białko ścięte, po jakimś czasie problemy z oczami i ...... i z jajkami  :P


Cyfron

standard n = nowy router, nowa karta sieciowa - trochę drogo, a nadal nie mam gwarancji, że to wypali

Co do puszczania neta po prądowych kablach - dokładnie jest tak, że są różne fazy a nie chce mi się kombinować z wpinaniem się do szaf rozdzielczych - za dużo dogadywania się z elektrykami.

Kominów wentylacyjnych - też brak - jest to piwnica i tam nic nie idzie takiego. Kabli jakichkolwiek idących na górę - też brak (ale cały czas myślę, jak by można było jakikolwiek kabel puścić tak, żeby to jednak sobie chodziło po kablu...).

Na "g" to komputery się widziały, nawet pracowały, ale negocjowało słabe transfery i było niestabilne (niby nie rozłączało, ale nie przesyłało poprawnie danych, sporo errorów przy przesyłaniu) dlatego stwierdziłem, że lepsze stabilne "b" niż niestabilne "g".

Co do anten to niestety wiem, że to co podają to często jest pic na wodę, bo już kupiłem za kilka/kilkanaście zł antenę z jakimś mega uzyskiem, (te takie długie ~30cm) a zasięg był gorszy niż na 5cm antenie standardowej od tej karty WiFi na PCI, dlatego pytam, czy opłaca się kupować te anteny jakie podesłałem, bo wiem, że są tu osoby z większym doświadczeniem niż ja. Nie chce mi się płacić za antenę 50 zł, żeby okazało się, że nie działa - wolę np 100PLN, ale żeby różnica była zauważalna (oczywiście na + )

Szopler

Nikt nie każe lecieć na pełnej mocy urządzenia, a antena o większym zysku to większa czułość dzięki nadawaniu z mniejszą mocą...
'n' przy 3 żelbetowych stropach też wymięknie a ponadto wymaga wymiany sprzętu...
Już lepiej przekonać właściciela aby włączył tryb "Only B" bo "B&G" jest najgorszym rozwiązaniem w takich warunkach. Zostawić tylko auto negocjację prędkości... i jeszcze może pomóc zmiana polaryzacji - antenka na routerze poziomo i odbiorcza też poziomo bo antenki dookólne słabo "sieją" w osi (swojej).
Są anteny i "anteny" - następnym razem pytaj... siedziałem jakiś czas w temacie i wiem który producent to potencjalny oszust...

Troll81

a nie możesz po prostu przwiercic kilku stropów? tyle tylko by kabel przeszedł.....

Cyfron

niestety to są takie pomieszczenia, gdzie raczej słąbo z przepuszczeniem "tylko" kabla.

Co do anten Szopler - właśnie się pytam:) a do tego, żeby antenki były poziomo doszedłem metodą prób i błędów, a sieć jest ustawiona także ręcznie na "only b".

Jeszcze teraz myślę, że może zamiast przy kompach, to bym zmienił jedną antenę przy routerze? tylko teraz też pytanie jaka ? taka sama co tamte pokazywałem?

Grzes

A jakby tak dostawić kolejnego AP ale w trybie repeater? W połowie drogi między pierwszym a kompami a te niech się łączą z drugim.

Troll81

Aż mi się nie chce wierzyć że to pomieszczenie to taki Bunkier.....

na pewno da się jakoś pociągnać kabel, przewiercic się do pomieszczenia obok które ma już okno? wentylację?

AiDec

@Grzes:
Interesujace rozwiazanie (nie przyszlo mi do glowy), zwlaszcza ze dla tych kompow dodatkowe opoznienia (spowodowane kolejnym punktem) nie maja prawie zadnego znaczenia.

@Cyfron:
Jesli jest szansa na zastosowanie propozycji Grzesia, to ja popieram taka opcje. Najfajniej by bylo ustawic w windzie dodatkowy AP jako SSID o wyzszym priorytecie laczenia, a stary punkt jako nizszy. Nawet jesli dodatkowy AP straci zasilanie czy cos, to pozostanie stare rozwiazanie w zapasie.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

GRID

i jeżeli jakieś anteny to tylko USB - mniejsza strata energetyczna na kablach.

Cyfron

a ile AP z funkcją "repeat" ?

Grzes

Ja bym sugerował byś spróbował na początek jeden piętro nad lapkami. Powinno coś z tego wyjść.

TJM

Taki AP to chyba najsensowniejsze rozwiązanie.
Sam borykam się z podobnym problemem, "rozciągnąłem" wifi na większej przestrzeni i przez ściany elegancko przechodzi, a przez stropy niezbyt.
Kupiłem jedną antenę  18db ale szczerze powiedziawszy g.... to daje. Niby jest lepiej ale chwilami "zasięg" chyba ginie bo sieć się brutalnie rozłącza.
Zapewne to wina tego, że w miarę nowe budynki powinny mieć uziemiony cały metalowy szkielet (w tym wszystkie zbrojenia; normy tak mówią, ale nie zawsze tak jest), co powoduje bardzo złe rozchodzenie się fal radiowych.
Tymczasem korzystając z wolnego komputera postawiłem na środku między piętrami bridge, w ten sposób (pod)sieć sięga wszędzie chociaż ze średnim zasięgiem.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

goofyx

 Nie czytałem całego wątku za co przepraszam, ale wrzucę swoje 5 groszy.
Miałem w domu wifika "g", zasięg na nim ledwo był w sąsiednim pokoju <- to było stresujące.
Po postawieniu domowego serwerka z 3 terami danych stwierdziłem, że skoro serwerek ma 2 karty sieciowe 1gigabit to trzeba pójść z postępem.
Kupiłem sobie Routerka z Tp-Link TL-WR1043ND z obsługą sieci lan gigowych i wifikiem N <- teraz zasięg mam w całym domu od piwnicy po poddasze, a czasami to 10 metrów po za domem połączę się z tą siecią <- baardzo polecam.
Od razu powiem, że wydajność tego sprzętu jest świetna średnie transfery na lanie to 50-60mega/sek, a przez WIFI to ok.20mega/sek.
Nie wyobrażam sobie teraz sytuacji gdybym musiał przechodzić na sieć lan 10mega i wifi g ;)

Troll81

potwierdzam

Tp-Link TL-WR1043ND to kawał solidnego sprzętu. Ale też i drogi dosyć. a co 3 stropy to nie 2 ściany.

Cyfron

a jak by to działało w sieci, gdzie musi też działać standard "g" ? N+G coś jest takiego? Niestety nie wszystkie kompy mają karty Wifi "n"

Szopler

Byle OvisLink 5460V2 ma tryb repeater...
Tutaj tanio - Allegro - ovislink-wl-5460-ap-v2-i1684413684

AL

Cytat: Cyfron w 01 Lipiec 2011, 15:26
a jak by to działało w sieci, gdzie musi też działać standard "g" ? N+G coś jest takiego? Niestety nie wszystkie kompy mają karty Wifi "n"

Ja mam TP linka TD-W8961ND który rozdziela sygnał (za pomocą dodatkowej antenki TP-linka chyba 5db) na min. 3 do 5 komputerów (3 stacjonarki + 2 laptopy). Wszystkie komputery chodzą w standardzie g z wyjątkiem jednej stacjonarki w której wymieniłem starą kartę wifi (g) na nową kartę wifi usb w pełnym N. Całość chodzi bezproblemowo. Internet mam w całym domu (piwnica, parter, piętro i strych). Acha no i ten dom to bliźniak - w drugiej części też odbiór bezproblemowy.

Pigu

Cytat: Troll81 w 01 Lipiec 2011, 15:09
potwierdzam

Tp-Link TL-WR1043ND to kawał solidnego sprzętu. Ale też i drogi dosyć. a co 3 stropy to nie 2 ściany.
również mam WR1043N i bardzo sobie chwalę - jeżeli temat aktualny to mogę pobadać co z stropami (mieszkam w bloku, mogę się przejść po klatce schodowej góra dół)

Cyfron

właśnie jak zobaczyłem, ze ktoś napisał w tym wątku, to sobie przypomniałem, że nie napisałem, że już nie aktualne - puściłem normalnie, standardowe CAT5e i internet działa :) koszt  50PLN i ~1h pracy z GRIDem :)

Pigu