Dziwny objaw podczas włączania aplikacji na gpu

Zaczęty przez phobos, 08 Lipiec 2011, 01:16

phobos

Parę dni temu zmieniłem grafikę z radeona na geforce'a gtx 560 i zauważyłem coś co mnie trochę niepokoi i czego na starej grafice nigdy nie było. Mianowicie, czasami gdy włącza się liczenie jakiegoś projektu na gpu ekran zamiera, potem robi się na kilka sekund czarny, karta podkręca wentylatory na maxa na jakąś sekundę czy dwie, po czym wszystko wraca do normy i mam komunikat, że system odzyskał sprawność po poważnym problemie ze sterownikiem nvidii czy czymś tam... Póki co miałem coś takiego na einsteinie i primegrid. To normalne? Nie normalne ? Ktoś ma pomysł dlaczego? Jak temu zaradzić ?? Czy może olać?

pszyklejony

Dla nv całkiem częste, natomiast nie zdarzyło mi się w Boinc.

AL

Cytat: phobos w 08 Lipiec 2011, 01:16
... mam komunikat, że system odzyskał sprawność po poważnym problemie ze sterownikiem nvidii czy czymś tam...
Na jednym hoście (z gts 250) bardzo często wyświetal mi się ten komunikat - ale nic nie przygasa i nie gaśnie ( a już na pewno nie na kilka sekund ). Na innym hiście z 460 gtx takiego problemu nie uświadczyłem jeszcze ani razu. Może to kwestia kiepskich sterowników i wystarczy je tylko zaktualizować do najnowszych?

greatadrian

Mam dokładnie ten sam problem na mojej GTX 260. Jednak zauważyłem, że problem ten zaczął się pojawiać dopiero po upgradzie BIOS'u płyty do wersji najnowszej  :arrr:

AiDec

Cytat: phobos w 08 Lipiec 2011, 01:16
To normalne? Nie normalne ?

1. Zdecydowanie nie.

2. Pamietaj jednak, ze jesli oczekujesz porady, to musisz podac szczegolowa konfiguracje swojego kompa - nie zawsze przyczyna problemow z grafa jest grafa, a nie wiem jaka masz mobo czy zasilke.

3. Cos co na pewno nie zaszkodzi, a moze pomoc; mozliwe ze przyczyna Twoich problemow sa pozostalosci po sterach ATI.
a) odszukaj foldery ATI na C:, w C:\Program Files, i w C:\Program Files (x86), - usun je wszystkie
b) odinstaluj stery Nvidi (wszystkie - Physics itp. tez, ale nie chipset!)
c) restart kompa
d) uzyj programu Drive Sweeper ze strony Guru3D do wyczyszczenia sterow ATI, Nvidi i Physics (ale nie chipset!)
e) restart kompa
f) zainstaluj stery ponownie



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

phobos

#5
Szczegółowa konfiguracja kompa:
cpu: amd phenom x2 550 3.1ghz @ x4 b50 3.1ghz
gpu: msi gtx 560 (bez Ti, nie hawx, zalecany zasilacz 450W, 24A na 12V)
mobo: gigabyte 790xta-ud4
psu: be quiet straight power e6-400W  (2 linie 12V, po 16A każda, w sumie 32A/384W na 12V, 30A na 3,3V i 28A na 5V, w sumie do 150W łącznie na liniach 3,3V i 5V, do 400W na wszystkich liniach)
4gb ddr3 1333 (2x2)
2 "zielone" wolne dyski w raid0

Teoretycznie można by się doczepić, że zasilacz nie ma dość watów ale prawdę mówiąc wątpię. Ma więcej amperów niż potrzeba a zasilacz jest raczej wysokiej jakości. Komp ze starą grafiką (radeon 4650) zużywał jakieś 160W w 100% stresie cpu i gpu. Gtx 560 ma tdp 150W więc powinien być jeszcze luz.

Pozostałości po ati usunięte, chociaż były raczej tylko rzeczy bez znaczenia, ati stream i pojedzyncze pliki z amd overdrive. Usuwałem stery ati przed włożeniem geforce'a. Ponowna instalacja sterowników za moment. Używam sterów 275.33

A co do driver sweeper...
CytatAttention - Guru3D Driver Sweeper has been discontinued as such you will not find any download links here any longer.

Ściągnąłem niby to samo z innej stronki, softsonic, ciągle wyskakują mi wszystkie możliwe ostrzeżenia, że to malware... zaryzykuje, najwyżej zrobię formata  ::)
edit:
Jednak to co ściągnąłem nic nie robiło poza bałaganem, zainstalowałem sterowniki na nowo, zobaczymy czy coś się zmieni, póki co nie było żadnych blackoutów.

Troll81

400W moze być mało :( przy takim konfigu radziłbym 600. Może pozycz zasiłkę 600W do testów?

Puma

Ja napisze że z doświadczenia wiem  że jak miałem podobną konfiguracje  komputera  --zasilacz 400W ale Radeona 3870 to zasilacz wył jakby miał za chwilę wybuchnąć i też się działy różne  dziwne rzeczy gdy karta wymagała ciężkiej pracy.

phobos

Nie chciałem wierzyć, że to zasiłka ale jednak chyba macie rację. Podkręciłem procesor żeby zużywał jakieś 40W więcej i po włączeniu aplikacji na cpu i gpu czarny ekran prawie od razu, tym razem bez ratunku. Jednak potrzebuję mocniejszej zasiłki  :( Albo zmniejszyć trochę zegary dla mniejszego zużycia prądu. Może mam kiepsko rozplanowane połączenia? Na zasiłce jest napisane, że są 2 linie 12V ale na kablach żadnych oznaczeń o tym który jest na której. Da radę to jakoś stwierdzić ? Może jakby rozebrać zasiłkę da radę jakoś wywnioskować ?  2 linie 12V po 16A, logicznie byłoby że jedna jest na procesor (8pinowe złącze) jedna na grafikę (złącze 6+2) a molexy i sata jakoś pomieszane między nimi (2 kable 2*molex + 2*sata), ale kto wie, może jest inaczej ? Czeka mnie trochę żąglerki kablami...

AiDec

Ja rowniez zdecydowanie obstawialbym zasilke. 400W to moim zdaniem calkowicie za malo do stabilnej pracy takiego kompa.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

phobos

Odkręciłem procka o 300mhz i 0,05V i póki co tyle oszczędności starcza. Możecie polecić w miarę cichą zasiłkę która uciągnęłaby tego kompa + drugą grafikę + 2 hdd i umożliwiła oc ? Pewnie z 750W minimum by trzeba co ?

AL

Ja mogę polecić bardzo cichego Bequieta - ale mój ma tylko 600w.

phobos

Wiem że be quiet'y są ciche, z doświadczenia. W poprzednim padł mi wentylator i nie zauważyłem tego przez kilka dni, po prostu nie było słychać żadnej różnicy  :) Ale odpowiednio mocne be quiet'y też odpowiednio mocno kosztują... 700zł wolałbym nie wydawać na samą zasiłkę.

AiDec

Jaka druga grafa? To jest podstawowe pytanie. 600W potrzebujesz na teraz (powinienes miec), a nie wiemy na jaka druga sie zdecydujesz. Sa grafy ktore bez OC biora ponad 300W. 5970 po ostrym OC i pod mocnym obciazeniem potrafila wziac 500W.

Generalnie mozesz liczyc tak: komp 300W (dodaj troche jesli OC lub duzo dyskow), a reszte dobierasz ze strony producenta grafy. Dodajesz do tego 20% i wiesz jaka zasilke wziac (zasilki maja najlepsza skutecznosc przy 80% wydajnosci, stad te zapasowe 20%). Jesli zamierzasz mocno krecic, to musisz cos extra dodac.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

phobos

Druga grafa taka sama, gtx 560 bez ti, żeby było sli i ewentualna gra na 3 monitorach. Te grafy bez oc biorą niby ok 150W, z oc pewnie z 200 można liczyć, czyli potrzebuję (300 + 200 + 200)*1,2 = 840, coś w tych okolicach, dobrze myślę ?

aborek

800 W starczy, może nawet 750W.
Ja na Taganie 800W mam 5870x2 + Phenom II 6x + 8GB + 4xHDD + SSD + nagrywarka i kilka wentyli, procek i grafy OCnięte i daje radę.

AiDec

@phobos:

Dobrze kombinujesz. Pamietaj tylko ze OC wymaga stabilnosci. Czyli jesli przykladowo proc bierze normalnie 150W, to potrzebujesz mu dac 150W. Jesli po OC bierze 200W, to powinienes mu dac 220W. Oczywiscie nie pisze tu dokladnie, jedynie zarysowuje o co biega. Jesli nie planujesz mocnego OC, to nie ma problemu, natomiast wraz ze wzrostem OC wymagania co do stabilnosci zasilania rosna coraz bardziej. I ma to szczegolne znaczenie przy duzym, pelnym obciazeniu procka (BOINC).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Waldi

Cytat: phobos w 09 Lipiec 2011, 16:47
Druga grafa taka sama, gtx 560 bez ti, żeby było sli ...

nie tak łatwo - sli ci nie potrzebne, na kilku kartach NV BOINC liczy na wszystkich GPU tylko wtedy gdy karty sa takie same, a sli jest nie potrzebne.

Cytat: phobos w 09 Lipiec 2011, 16:47
Te grafy bez oc biorą niby ok 150W, z oc pewnie z 200 można liczyć,

Wraz z Robert 7NBI wykonaliśmy pomiary watomierzem i nie jest tak źle.
W czołowych projektach karty NV konsumują znacznie mniej prądu.
Co absolutnie nie zwalnia cie z kupna dobrej zasiłki.