Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

pigułka chroniąca przed HIV

Zaczęty przez Troll81, 15 Lipiec 2011, 13:07

Troll81

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/tania-pigulka-ktora-chroni-przed-zakazeniem-hiv,1,4793391,wiadomosc.html

Tomasz R. Gwiazda

tak mnie zaciekawilo jak oni te badania zrobili ...
byla grupa co brala placebo i ta co wlasciwa pigulke i celowo mieli kontakty seksualne z zarazonymi ?


aborek

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 15 Lipiec 2011, 13:08
tak mnie zaciekawilo jak oni te badania zrobili ...
byla grupa co brala placebo i ta co wlasciwa pigulke i celowo mieli kontakty seksualne z zarazonymi ?


"...Jak się okazało zakażeniu uległo tylko 13 osób przyjmujących Truvadę, podczas gdy wśród biorących placebo było ich 78. Oznacza to zmniejszenie ryzyka o 73 proc. W grupie biorącej sam tenofovir doszło do 18 infekcji (redukcja ryzyka o 62 proc.). W sumie wśród przyjmujących profilaktycznie leki liczba zakażeń zmniejszyła się o 68 proc."

Ciekawe, czy płacili za udział w badaniu?

goofyx

hmm, nie ukrywam, że bardzo ciekawa kwestia.

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 15 Lipiec 2011, 13:08
tak mnie zaciekawilo jak oni te badania zrobili ...
byla grupa co brala placebo i ta co wlasciwa pigulke i celowo mieli kontakty seksualne z zarazonymi ?
Ja rozumiem, że tak, dlatego napisali, że
Oba badania zostały przerwane przed czasem ze względów etycznych

W innym temacie już o tym pisaliśmy (pomijając moje paranoiczne skłonności do widzenia wszędzie spisków ;) ) <- teraz jest głośno, a potem przez lata będzie cicho.
Choć nie ukrywam, że ogólno-udostępmnienie takiej pigułki mogłoby być w sumie logiczne i opłacalne.

Mchl

W UE nie wolno płacić (ani w jakikolwiek inny sposób wynagradzać) pacjentom za udział w badaniach klinicznych. W USA wolno. W Afryce... nie wiem, ale podejrzewam że kwestia jest nieuregulowana, więc można płacić. Ciekawe kto zadecydował o przerwaniu badania, sponsor czy lokalna rada etyki.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

aborek

Tylko nie mogę zrozumiecz uczestników badania - zarażę się HIV dla dobra nauki?
Ja bym nie był w stanie. No chyba, że mieli już inne śmiertelne choroby?

goofyx

Cytat: Mchl w 15 Lipiec 2011, 13:45
W UE nie wolno płacić (ani w jakikolwiek inny sposób wynagradzać) pacjentom za udział w badaniach klinicznych. W USA wolno. W Afryce... nie wiem, ale podejrzewam że kwestia jest nieuregulowana, więc można płacić. Ciekawe kto zadecydował o przerwaniu badania, sponsor czy lokalna rada etyki.
Zrobiło się głośno więc dla dobra projektu/pigułki woleli zrezygnować z dalszych badań.

Cytat: aborek w 15 Lipiec 2011, 13:59
. No chyba, że mieli już inne śmiertelne choroby?
Też tak myślę, ale wtedy całe doświadczenie jest nie przekonywujące, bo ta inna choroba mogła mieć wpływ na wynik zarażenia.

Troll81

a ja myślę że np w rodzinach gdzie jeden artner juz jest zarażony a oboje nie zamierzają rezygnować z życia seksualnego proponowano im wzięcie udziału w badaniu. Ale fakt że takiej informacji nigdzie nie podano :( a to może świadczyć o nadużyciach w tej kwestii.....

goofyx

Cytat: Troll81 w 15 Lipiec 2011, 14:13
a ja myślę że np w rodzinach gdzie jeden artner juz jest zarażony a oboje nie zamierzają rezygnować z życia seksualnego proponowano im wzięcie udziału w badaniu. Ale fakt że takiej informacji nigdzie nie podano :( a to może świadczyć o nadużyciach w tej kwestii.....
Jakby od razu powiadomili to by nie mogli prowadzić takich badać <- ze względu na problem z etyką

Mchl

No przecież macie wyraźnie napisane:

CytatConnie Celum z University of Washington w Seattle i jej koledzy wybrali 4758 par, w których jedna z osób była już zarażona HIV. Zdrowy partner dostawał codziennie sam tenofovir, połączenie tenofoviru z emtrycytabiną (zwane Truvada) albo pozbawione działania przeciwwirusowego placebo.

A jak jest z prezerwatywami w krajach Afrykańskich to chyba dobrze wiemy

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org