Podgrzanie wody morskiej do 100*C

Zaczęty przez Puma, 15 Lipiec 2011, 17:31

Puma

Mam pytanie czysto retoryczne--> czy po podgrzaniu wody do 100*C wody morskiej osadzi się osobno sól i woda słodka  na
ściankach naczynia ---> ktoś przeprowadzał takie  badania? Bo oglądałem taki program w którym o ile pamiętam Japończycy podgrzewali tak wodę morską i uzyskiwali sól morską ale nie wiem co z wodą  ? :)

pszyklejony

Woda wyparowała i była destylowana :)

Puma

To tak ciężko z w około Afrykańskich mórz zasysnąć  wodę z nich i panelami słonecznymi je (wodę)  nagrzać w Afryce i porozdzielać?  Przecież całą Afrykę otacza woda. :/

Szopler

Są wydajniejsze metody. Poszukaj informacji jak Izrael sobie z tym poradził...

Nawiedzony

#4
Cytat: Puma w 15 Lipiec 2011, 20:57
To tak ciężko z w około Afrykańskich mórz zasysnąć  wodę z nich i panelami słonecznymi je (wodę)  nagrzać w Afryce i porozdzielać?  Przecież całą Afrykę otacza woda. :/

To już prościej zastosować odwróconą osmozę - jest to bardzo wydajna i stosunkowo tania metoda uzyskiwania czystej wody  ;)
(nawet w WCG:Computing for Clean Water można o tym poczytać)

Sam napisałeś, że afryka jest otoczona wodą morską - tyle że afryka to olbrzymi kontynent i sam koszt transportu wody z wybrzeży byłby, jak na tamte warunki, bardzo kosztowny. Natomiast odwróconą osmozę można wykonać przy użyciu "prostego" i przenośnego sprzętu z praktycznie każdego dostępnego źródła wody.

Puma

Rozumiem . Dziękuję za szersze wyjaśnienie tematu.

Troll81

poza tym oprócz wody z takiej morskiej bryzy odparuje też parę innych rzeczy..... nie wszystkie z nich są smaczne :D

tito

Na statku to się tak produkuje wodę. Tj podgrzewa, ale nie do 100*C tylko do~40. To oraz obniżone ciśnienie do około 0,97 stopnia próżni powoduje, gwałtowne parowanie. Dalej parę się skrapla i mamy wodę, sól z powrotem za burtę. Z urządzenia wielkości ~ 1m^3 uzyskuje się 10 ton wody destylowanej dziennie.
Ciepło uzyskuje się z chłodzenia silnika głównego - czyli odpadowe.
Jednak nie oszukujcie się, sól odparuje i pijecie czysty destylat z bakteriami - potrzebna jest dalsza obróbka, przepuszczenie przez lampę UV oraz ponowne rozpuszczenie soli mineralnych. Inaczej pozbędzie się soli z organizmu i zgon.

Troll81

ano. destylanki się nie pija :D