Problem z 450GTS samoczynnie spadają taktowania pamieci, po restarcie wracają...

Zaczęty przez simonic, 29 Lipiec 2011, 10:24

simonic

Od kilku dni mam powazny problem z 450gts palit'a. Nominalne taktowania to 670/1800 Mhz. Dzieki evga precision udalo sie ustawic stabilne 940/1200. Pamieci nie wplywaja na liczenie wiec scialem troche Mhz zeby odrobinke chlodniej bylo:) niestety od kilku dni samoczynnie zegary 'spadaja' do 405 Mhz, a raz spadlo do 210! I teraz wu liczy sie zamiast 30min to 1.17h ! Po restarcie kompa taktowania sa podwyzszone i po ok godzinie liczenia spadaja:( probowalem zmieniac sterowniki i nic. Co moze byc przyczyna takiego dziwnego zachowania? ia spadaja:( probowalem zmieniac sterowniki i nic. Co moze byc przyczyna takiego dziwnego zachowania?


Grzes

Też mam gtsa450 (tyle, że nie palita) i jedno przychodzi mi do głowy, jak temperatura? U mnie domyślnie uruchamia się z wentylatorem ustawionym na 30%, temperatura rośnie.. rośnie... i przy 70st wentylator zaczyna przyspieszać. W praktyce nie przekraczał 40% a temperatura 72st (zazwyczaj ma 69-71 podczas liczenia). Być może karta u Ciebie nie może już zwiększać prędkości wentylatora i zmniejsza zegary?

Tak to u mnie jest w praktyce z temperaturą:


simonic

Z jakiego programu mozna uzyskac taki wykres? U mnie karta jest podkrecana dzieki EVGA precision i ma na sztywno ustawiony wiatrak na 48% zawsze.


Nawiedzony

Ja podkręcam swoją NV poprzez MSI Afterburner - tam jest na bieżąco taki wykres robiony, a dodatkowo jest możliwość regulacji obrotów wiatraka auto/zadany stały %max/zmiana obr wg zaprogramowanego wykresu temp.
Tak, że jest się czym tam pobawić  ;)

Tak ten monitoring wygląda w praktyce: http://3.bp.blogspot.com/-6_VqllQq9oQ/TbPljBKh3TI/AAAAAAAAAp4/srakIywCuV8/s1600/MSI+Afterburner+2.2.0+beta+2.jpg

Grzes

Cytat: simonic w 30 Lipiec 2011, 17:04
Z jakiego programu mozna uzyskac taki wykres? U mnie karta jest podkrecana dzieki EVGA precision i ma na sztywno ustawiony wiatrak na 48% zawsze.

Korzystam z http://www.zabbix.com/. Wprawdzie nie jest to super lekkie rozwiązanie ale sprawuje się dobrze, szczególnie że nie tylko temperatury monitoruje. Instalujesz klienta na dowolnej maszynie i masz wykresy z wszystkiego co da się pod systemem wyczytać (a przynajmniej pod linksem, nie próbowałem monitorować niczego pod windowsem). Wydajniejsze jest rrdtool ale wymaga więcej zachodu. Tu mam przynajmniej gotowy interfejs www.

Może te 48% nie wystarcza i temperatura ucieka?

simonic

Sytuacja wygląda tak: Temperatura jest max 65-68 stopni, karta dzialala w taki sposob od poczatku maja. Po licznych próbach okazało się że karta działa na podkręconych zegarach do momentu gdy przetwarzanie zostanie wstrzymane przez managera BOINC (mam ustawione zatrzymanie przetwarzania na GPU w czasie używania komputera). Wtedy juz karta nie wraca do wczesniejszych ustawien :( Nawet gdy karta dziala na domyślnych zegarach dzieje sie to samo:( Czy to moze wskazywac na uszkodzenie karty?


Peciak

Wydaje się że jest to raczej problem sterowników, nowsze sterowniki maja to do siebie, że nie wiadomo z jakich powodów raz na jakiś czas obniżają taktowanie karty. Wgraj sterowniki GeForce v266.58 i zobacz co się będzie działo...

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

simonic

Dokładnie. Po raz kolejny okazało się że najnowsza wersja softu nie zawsze jest lepsza od poprzedniej... Takie proste rozwiązanie... Dziekuje wszystkim za pomoc.