Stawiam domowy serwerek <- proszę o poradę

Zaczęty przez goofyx, 16 Sierpień 2011, 10:02

goofyx

#40
Cytat: Troll81 w 24 Sierpień 2011, 16:17
A co ty masz za kontroler?

Mam taki:
www.ceneo.pl/389014
i taki z kabelkami na sata:
www.kontrast.pl/produkt/intel/kontr-saswt4i-4xsas-in-pci-ex4hw-raid-0110[148481].html
Na obu w przypadku Raid10 instaluje się tylko windows 7 :(:(:(:(

Troll81

A jakie masz ustawienia w biosie kontrolera? Jaki system serwerowy na nim stawiasz (debian 32 czy 64)? Spróbuj postawić CentOSa albo RedHata Ewentualnie Suse.

http://wiki.debian.org/DebianInstaller/SataRaid opcja DMRAID przy starcie była używana?

http://wiki.debian.org/LinuxRaidForAdmins - lista driverów które łyka bez bólu debian (przydatne jak zamierzasz monitorować macierz pod kontrolą systemu)


goofyx

#42
Cytat: Troll81 w 24 Sierpień 2011, 16:54
A jakie masz ustawienia w biosie kontrolera? Jaki system serwerowy na nim stawiasz (debian 32 czy 64)? Spróbuj postawić CentOSa albo RedHata Ewentualnie Suse.

wiki.debian.org/DebianInstaller/SataRaid opcja DMRAID przy starcie była używana?

wiki.debian.org/LinuxRaidForAdmins - lista driverów które łyka bez bólu debian (przydatne jak zamierzasz monitorować macierz pod kontrolą systemu)


Zadajesz za dużo pytań ;) <- przecie pisałem że ja zielony z linucha jestem
debian 64 bity <- popróbuje inne linuchy :(

Troll81

nie wiem dokładnie jak wygląda obsługa RAID przez te kontrolery. W IBMach HP i Dellach zawsze miałem raid przezroczysty dla systemu. system widział tylko dyski logiczne no chyba że muwłaśnie drivera zainstalowałem to wtedy pozwalał na obsługę macierzy z poziomu systemu (co jest bardzo wygodne)

goofyx

Ogólnie ze sprzętowym lipa :(

W tej chwili postawiłem Debianka na Soft-raid 1 zrobiony podczas instalacji linucha .
A w tym momencie postawiłem boinca :) i usuwam wszystkie zbędne softy z tego kompa czyli np.: OpenOffice itp tid

goofyx

:( eh, to jakas masakra.
Bez problemu postawilem na swoim serwerku ftp, svn, www ale nie moge poradzic sobie z najwazniejszym czyli udostepnianiem plikow.
Probowam za pomoca Webmina i gbadsam ale zero wynikow. Z lini komend tez cos probowalem i nic.
Dodatkowo moj debian nie potrafii otworzyc listy komputerow w wybranej grupie roboczej.
Ktos pomoze?
W razie czego serwerek ma odpalonego vnc i ssh.

krzyszp

Po prostu z pulpitu, pod prawym klawiszem myszki wybierz udostępnianie plików...
Nie zapomnij, że każdy plik będzie miał swojego właściciela - czyli nie będziesz mógł skasować/zmienić plików Twojej Lepszej Połówki :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

A SAMBA ci tego nie obsłuży?
apt-get install smbclient czy siakoś tak

goofyx

Cytat: krzyszp w 26 Sierpień 2011, 23:37
Po prostu z pulpitu, pod prawym klawiszem myszki wybierz udostępnianie plików...
Nie zapomnij, że każdy plik będzie miał swojego właściciela - czyli nie będziesz mógł skasować/zmienić plików Twojej Lepszej Połówki :)
1. Ale ta opcja pozwala na udostepnienie kazdego katalogu np.: na innych dyskach?
2. Ale s tego cowiem root moze zmirnic uprawnienia do wszystkiego wiec i tak jak bedzie trzeba to full dostep bede  mial. Ale od kad mamy taki serwer w domu nie bylo powodu do takiej ingerencji w cudze katalogi

goofyx

Cytat: Troll81 w 27 Sierpień 2011, 19:51
A SAMBA ci tego nie obsłuży?
apt-get install smbclient czy siakoś tak
Probowalem juz roznych nakladek na sambe i zero wynikow.

A kwestia przegladania zasobow sieci windowsowych to tez kwestia samby?

Troll81

klienta protokołu SMB czyli smbclient jak chcesz sam udostepniać tak by windowsy widziały to potrzebujesz smbserver.

krzyszp

Wybranie opcji, o której pisałem w debianowatych właśnie powoduje doinstalowanie czego mu trzeba (klienta i serwera samby).
Dla pewności powywalaj wcześniej te doinstalowane przez Ciebie nakładki - potrafią one właśnie wprowadzić zamieszanie (chyba, że dobrze wiesz jak je skonfigurować).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 28 Sierpień 2011, 01:38
Wybranie opcji, o której pisałem w debianowatych właśnie powoduje doinstalowanie czego mu trzeba (klienta i serwera samby).
Dla pewności powywalaj wcześniej te doinstalowane przez Ciebie nakładki - potrafią one właśnie wprowadzić zamieszanie (chyba, że dobrze wiesz jak je skonfigurować).
Nakładki wywalone <- samba przeinstalowana i dalej nic :(

goofyx

hmm, po wywaleniu wszystkiego do samby co instalowałem, zrobiłem "apt-get install smbserver smbclient"
i teraz nie chce nawet przeglądać sieci windowsowej, nie mówiąc o dostaniu się do serwerka.

Troll81

coś mocno namieszałeś a co masz w logach?

goofyx

Cytat: Troll81 w 30 Sierpień 2011, 08:51
coś mocno namieszałeś a co masz w logach?
XD
A gdzie to :) <- ja zielony jestem ;)

Zrobiłem tak:
1. apt-get remove samba*
2. apt-get remove smb*
3. apt-get install samba
4. apt-get install smbserver smbclient

I nagle mogę przeglądać sieci windowsa i komputery w tej sieci po zalogowaniu się do nich ;)

Teraz nawet jak coś udostępniłem to jak chce wejść na kompa z debianem to ciągle prosi mnie o logina i hasło <- próbowałem root'a i swojego usera, próbowałem też smsguest i nic :(


Coś takiego mam w /etc/samba/smb.conf <- gdzieś w necie znalazłem taki przykład

[global]
domain master = yes
local master = yes
preferred master = yes
domain logons = yes

workgroup = domowa
netbios name = Spider1
server string = %h serwer (Samba %v)
smb passwd file = /etc/smbpass
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1024
syslog = 0
map to quest = Bad User

[probny1]
patch /home/goofyx/PROBA
browsable = yes
writable = yes
guest ok = yes
write ok = yes


krzyszp

Cytat: goofyx w 30 Sierpień 2011, 12:59
Coś takiego mam w /etc/samba/smb.conf <- gdzieś w necie znalazłem taki przykład

Rozpędziłeś się i ustawiłeś, że hasła samba przechowuje sobie osobno...
Zrób tak:
1. Wywal całą sambę znowu - nie instaluj niczego!
2. Załóż konto na kompie małżonce.
3. Stwórz katalogi, które będziesz chciał udostępniać.
4. Prawoklik na takim katalogu -> udostępnianie itd. - system sam powinien w tym momencie doinstalować sobie to, czego potrzebuje.
5. Mapowanie dysków sieciowych na kompie z windą, podaj IP (nie nazwę kompa) znaczek "/" i nazwę katalogu udostępnianego. System zapyta o nazwę usera i hasło - podaj dane konta na Linuksie (bez nazwy hosta, samą nazwę).
6. Ciesz się z dodatkowych dysków ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 30 Sierpień 2011, 13:16
Cytat: goofyx w 30 Sierpień 2011, 12:59
Coś takiego mam w /etc/samba/smb.conf <- gdzieś w necie znalazłem taki przykład

Rozpędziłeś się i ustawiłeś, że hasła samba przechowuje sobie osobno...
Zrób tak:
1. Wywal całą sambę znowu - nie instaluj niczego!
2. Załóż konto na kompie małżonce.
3. Stwórz katalogi, które będziesz chciał udostępniać.
4. Prawoklik na takim katalogu -> udostępnianie itd. - system sam powinien w tym momencie doinstalować sobie to, czego potrzebuje.
5. Mapowanie dysków sieciowych na kompie z windą, podaj IP (nie nazwę kompa) znaczek "/" i nazwę katalogu udostępnianego. System zapyta o nazwę usera i hasło - podaj dane konta na Linuksie (bez nazwy hosta, samą nazwę).
6. Ciesz się z dodatkowych dysków ;)
4. nie mam w ogóle takiej pozycji i nigdy nie miałem <- to było pierwsze co sprawdzałem <- taki nawyk z M$

Troll81

CytatA gdzie to  <- ja zielony jestem
.....................................................
log file = /var/log/samba/log.%m

jeszcze raz przeczytaj swój post  %)

goofyx

Jak stoi sprawa:
1. mam serwerek na Debianie + vnc, ssh, virtualbox
2. Lapka jednego też już mam na debianie :) Jak sobie wspomnę moją walkę 3-4 lata temu żeby sterowniki do wifi itp postawić ;) a teraz 2-3 polecenia i sam se wszystko robi :)

Dzięki @krzyszp  :respect: :respect:  możliwe że rozumiem mechanizm udostępniania w sambie <- dla windowsowca jest bardziej skomplikowany niż zwykle ;)
Jutro chce załatwić sambę i serwerek do domu :)


goofyx

Ze względu na problemy z udostępnianiem katalogów <- patrzyło na to 3 osoby byłem zmuszony zaniechać dalszych testów debiana itp
Niestety wróciłem na windowsa i postawiłem Windows Home Server 2011 <- wciągu 5 godzin uruchomiłem wszystko co mi potrzeba + udostępnianie plików.

Chciałbym podziękować za wasze w sprawcie i porady czyli fakt, że nei zostawiliście zielonego w lesie ;)