Wiadomości ze świata związane z promieniowaniem radioaktywnym

Zaczęty przez krzyszp, 17 Sierpień 2011, 23:31

Troll81

tam bałtyk..... okolice grenlandii jeszcze głębsze....

Szopler

Ukraińcy chcą wrócić do Czarnobyla. Nie boją się skażenia.
http://www.sfora.pl/Ukraincy-chca-wrocic-do-Czarnobyla-Nie-boja-sie-skazenia-a46418

Troll81

sam bym tam zamieszkał :D przyroda czystsza niż w naszej białowieskiej :D

Svistak

Beznadziejny artykuł... nie wiem kto takie głupoty pisze... miasto Czarnobyl nie jest w Zonie, ludzie tam normalnie mieszkają, nawet cerkiew przepięknie w ostatnim roku odrestaurowali... liczba miasta Czarnobyl - dane z października 2011 roku - 931 mieszkańców... tylko tyle, bo innym nie chce się tam wracać... po prostu sami uciekli, zostawiając do dziś dryfujące po rzece Prypeć barki...
Zdjęcie zaś przedstawia zasieki 10 km strefy wokół miasta Prypeć, z widokiem na położone już w 30km Zonie "Cafe Pripyat" - byłem tam, ale musiałem przechodzić pod tym zasiekami...
Zaś odnośnie "turystyki" to właśnie w lipcu 2011 roku władze Ukrainy wydały zakaz na turystykę do Zony - nie obejmuje tylko wypraw naukowym, w tym jedynej z Polski, z Instytutem ze Świerku, czyli "Strefy Zero"...
A pisząc już bez "nerwów" - sam mogę osiedlić się w Prypeci. od zaraz, cisza i spokój...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Svistak

Trollu, akurat to jest normalna sprawa, kiedy się pracuje z ludźmi - nigdy wszystkim nie dogodzisz... i w Prypeci jakbyś ją zasiedlił, też by tak było... bardziej chodzi o klimat tamtych stron - ludzie nie goniący się z czasem o wszystko...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

predatoraf

Tak jak Svistak zauważyłeś, ludzie myślą, że to w Czarnobylu doszło do katastrofy, tylko garstka ludzi słyszała o Prypeci.
Co do zamieszkania, to co za problem? Unia badała wodę i plony samosieli i stwierdziła, że są zjadliwe :)

Szopler

Białoruś buduje "najtańszą" elektrownię atomową.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bialorus-buduje-najtansza-elektrownie-atomowa,1,5218496,wiadomosc.html

Ania

Czyli co zbudują szybciej niż my ?
Może i nam kasy pożyczą.

predatoraf

Nam pożyczy Unia, niech budują szybciej, szybciej znaczy gorzej.

goofyx

Cytat: Szopler w 16 Sierpień 2012, 12:05
Białoruś buduje "najtańszą" elektrownię atomową.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/bialorus-buduje-najtansza-elektrownie-atomowa,1,5218496,wiadomosc.html
Mam prośbę, obsadźcie okolice tej elektrowni w czujki Rad@H <- żebym w razie czego wiedział kiedy mam spier*** jak najdalej.

predatoraf

Nie no awarii w najbliższym czasie to chyba nie będzie ;)Ruskie o to zadbają bo ewentualne skażenie mogło by objąć obszar większy niż Białoruś.

goofyx

Cytat: predatoraf w 17 Sierpień 2012, 23:07
Nie no awarii w najbliższym czasie to chyba nie będzie ;)Ruskie o to zadbają bo ewentualne skażenie mogło by objąć obszar większy niż Białoruś.
Ale w razie czego chce mieć czas żeby rodzinę wywieźć na drugi koniec Europy.

predatoraf

Spokojnie, po drodze jest kilka czujek zanim coś doleci do Ciebie  :p_arr:

goofyx

Cytat: predatoraf w 17 Sierpień 2012, 23:20
Spokojnie, po drodze jest kilka czujek zanim coś doleci do Ciebie  :p_arr:
:)
Jeszcze mi nie ulżyło ;)

metalic

Spokojnie, myślę, że i tak budowa by się opóźniła... ;)

Troll81

eeee a jakie oni tam mają wstrząsy?? bo jakoś nie słyszałem zżeby mieli jak japończycy.... albo amerykanie (oni tez maja kilka atomówek w obszarach "aktywych"

Tomasz R. Gwiazda

wtyka jakas bys sie przydala :)

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12380075,W_stolicy_powstalo_laboratorium_jadrowe__Zobacz_gdzie.html

Troll81


Cyfron

http://www.pi.gov.pl/parp/chapter_86198.asp?soid=289A761936F64BB2A69E9084F313B4D3

Troll81


stiven

Fajnie. Tyle, że to kropla w morzu. Ze strony NCBJ: "Zatrudniamy ponad 1000 fizyków, inżynierów i pracowników pomocniczych. Nasza kadra naukowa to ok. 70 profesorów i doktorów habilitowanych i ponad 120 doktorów". 3 bańki na 1200 ludzi to będzie netoo hmmm niecałe 500 euro na osobę. Pod warunkiem, że taka kasa jest do wydania przez rok a nie przez 7 na przykład. Faktycznie będziemy mieli szansę dogonić zachód.

Co ciekawe materiał, na podstawie którego powstała ta notatka propagandowa, ma zupełnie inną wymowę. Polecam zapoznanie się z nim bo trochę lepiej oddaje sytuację w jakiej znajduje się te jednostka.

predatoraf

http://www.rp.pl/artykul/69986,933108-Belgia---Pekniecia-na-oslonie-reaktora-w-elektrowni-atomowej-w-Tihange.html

Troll81

Ot ciekawość :D

ciekawe jak te peknęcia maja sie np w rosji :D

Angelraphael

#184
Słyszałem o różnych rzeczach, ale nie byłem świadomy tego, że żywność jaką kupuję może być napromieniowywana  :o
http://urodaizdrowie.pl/zywnosc-konserwowana-promieniowaniem-radioaktywnym
http://przemyslspozywczy.eu/wp/wp-content/uploads/2010/04/DZWOLAKradjacja1.pdf

Przy czym bardzo istotny jest fragment:
CytatPo procesie naświetlania żywność nie staje się promieniotwórcza. Energia promieniowania γ czy elektronów używanych do konserwowania żywności jest wielkości kilku MeV i jest to zbyt mało by wywoływać przemiany jądrowe. Radiacja hamuje natomiast procesy gnilne owoców i warzyw, zabija bakterie i neutralizuje nieczystości.

Szopler

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/szwecja-alarm-systemu-bezpieczenstwa-w-elektrowni-,1,5261238,wiadomosc.html

Troll81

równie dobrze mógłbs zywność oświetlac ultrafioletem. Nie jest to szkodliwe za tu UV dociera tylko do powierzchni a promieniowanie gamma jest przenikliwe.

emik

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/niepokojace-wiesci-ws-elektrowni-atomowych,1,5265598,wiadomosc.html

Cytat
W UE poddano testom na bezpieczeństwo wszystkie ze 145 elektrowni jądrowych. Raport w tej sprawie Komisja Europejska chce przedłożyć w połowie października. "Die Welt" pisze o niepokojących niedociągnięciach.

Test wykazał, że prawie wszystkie europejskie elektrownie jądrowe mają problemy w zakresie bezpieczeństwa. "Stres-testy" przeprowadzono w 145 elektrowniach Unii Europejskiej.

Według berlińskiej gazety "Die Welt" kiepskie oceny otrzymały też niemieckie siłownie jądrowe. Bruksela ani nie zdementowała, ani też nie potwierdziła tej informacji.

Komisarz UE ds. energii Günter Oettinger na wiadomość tę zareagował jedynie pisemnie. Zaznaczył, że sytuacja w Europie jest zadowalająca, niemniej nie ma powodu do samozadowolenia. Komisja Europejska nie wyjaśniła, co to dokładnie znaczy.

Rzeczniczka Marlene Holzner oświadczyła jedynie, że "KE nie może jeszcze wyjawić szczegółów tego raportu, ponieważ dyskusja na jego temat jeszcze się nie skończyła. Mogę powiedzieć jedynie to, że przedstawimy zalecenia, które kraje członkowskie będą musiały wdrożyć".

W połowie października KE chce przedłożyć raport w tej sprawie szefom państw i rządów. Potem, na spotkaniu na szczycie, zamierza się przedyskutować dalsze kroki. Komisja nie może narzucić państwom członkowskim swojej woli co do bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

Niedociągnięcia w prawie wszystkich elektrowniach jądrowych?

Z artykułu "Die Welt" wynika, że niedociągnięcia wykazują prawie wszystkie elektrownie jądrowe w Europie i że setki niedociągnięć wymaga poprawek technicznych. W niemieckich elektrowniach jądrowych kontrolerzy skrytykowali systemy ostrzegające przed trzęsieniami ziemi.

Według "Die Welt" najwięcej niedociągnięć stwierdzono we francuskich elektrowniach jądrowych.

W ramach stres-testów kontrolerzy odwiedzili osobiście wiele elektrowni i przeanalizowali narodowe raporty nt. ich bezpieczeństwa. Nadzór europejski składa się z przedstawicieli nadzoru narodowego.

Dalsze problemy

Organizacje ochrony środowiska od miesięcy krytykują "stres-testy" twierdząc, że zawierają luki. Tego zdania jest na przykład Jack Hunter z Greenpeace: - Te testy nie uwzględniają tak ważnych aspektów jak plany ewakuacyjne. Niektóre elektrownie jądrowe są o 10 km oddalone od miasta, na przykład od Antwerpii - mówi Hunter. Niejasne są też według niego kryteria badania, na ile elektrownie jądrowe są zabezpieczone przed katastrofami lotniczymi i zamachami terrorystycznymi.

Tymczasem niemieckie Ministerstwo Środowiska nie widzi żadnych problemów dotyczących bezpieczeństwa w niemieckich elektrowniach jądrowych.

Na temat bezpieczeństwa siłowni w razie trzęsienia ziemi, rzecznik ministra Petera Altmaiera (CDU) oświadczył w poniedziałek (1.10) w Berlinie, że "w niemieckich elektrowniach jądrowych nie krytykowano dotąd systemów ostrzegania przed trzęsieniami ziemi".

dpa , tagesschau.de / Iwona D. Metzner

red. odp. Bartosz Dudek


Martin Fox

http://www.geekweek.pl/82-letnia-zakonnica-wlamala-sie-do-skladu-uranu/367917/
Cytat82-letnia zakonnica, 57-letni malarz pokojowy i 63-letni ogrodnik włamali się ostatnio do jednego z najpilniej strzeżonych (w teorii) miejsc na świecie – Y-12 National Security Complex – gdzie przechowywane jest 300-400 ton wzbogaconego uranu
(...)
Okazało się, że wiele z systemów, które miały zapewniać bezpieczeństwo było po prostu wyłączone. Kamery, które miały monitorować siatkę, przez którą aktywiści dostali się do środka, były wyłączone od pół roku, a mimo tego podczas ostatniego audytu urząd NNSA (National Nuclear Security Administration) stwierdził, że zabezpieczenia ośrodka Y-12 są doskonałe.
Dobrze, że aktywiści, a nie terroryści :P

Troll81

heh. juz widze jak ktos po dupskudostanie. Oj będzie bolało.....

krzyszp

Cytat: Troll81 w 05 Październik 2012, 16:08
heh. juz widze jak ktos po dupskudostanie. Oj będzie bolało.....
Jasne, zwolnili jedynego ochroniarza, który namierzył intruzów, zupełnie jak w PL  XD

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

GacikPL

Imho większość pojawiających się w prasie i mediach informacji na temat EJ to bzdury, które wzbudzają strach u ludzi niedoinformowanych..
np. ostatnie stress testy w europejskich EJ nie wykazały dużych niedociągnięć, normalnie sprawdzano nowe zbiegi okoliczności, np. jednoczesne trzęsienie ziemi i tsunami (nawiasem bardzo częste w Europie) i sprawdzano czy są na takie możliwości napisane instrukcje- w większości nie było, albo wymyślono że podczas szkolenia operatorzy mają za dobre warunki i dali pomysł żeby ich szkolić w warunkach stresowych (włączone syreny podczas egzaminów, itp)..
ogólnie współczesne nuclear safety to szukanie nowych zbiegów okoliczności i dopracowanie instrukcji do nich..

To samo jak jacyś ekoświrkowie "weszli na teren EJ" tylko że we wszelakich zakładach jądrowych są 3-4 strefy bezpieczeństwa, wejście do pierwszej tak naprawdę nic nie oznacza i nie jest jakimś wyczynem- jest się minimum 800m od materiału rozszczepialnego..
ps. zastanawia się ktoś dlaczego nie weszli dalej?? Albo co by się stało jakby weszli dalej?

http://www.seren.org.pl

Troll81

w polsce ktos musialby się tłumaczyć z potrzeby użycia broni palnej....

Angelraphael

http://losyziemi.pl/polska-odpady-radioaktywne-u-nas-w-kraju-bedzie-nowe-skladowisko/

Troll81


Angelraphael


Troll81

może najpierw zacznijmy tą EA w ogóle budować? bo będziemy mieli tak jak i wieleeee innych inwestycji.

stiven

Kiedyś u mnie w instytucie po którymś wykładzie dotyczącym energetyki jądrowej rozgorzała dyskusja właśnie na temat składowania odpadów. Pamiętam głosy mądrzejszych ode mnie (i nie chodzi mi tu tylko o ludzi z uczelni ale i z przemysłu), że tworzenie i utrzymywanie składowiska przy działającej jednej czy dwóch elektrowniach jest całkowitą pomyłką z ekonomicznego punktu widzenia.

Szopler

Na szczęście nie wszystko na tym świecie opiera się wyłącznie na ekonomii.

Troll81

no nie wszystko. Ale wolałbym by pieniadze z moich podatków nie były marnowane.... i tak płace 70% wypacowanej przeze mnie kasy na nasz ukochany kraj....