Gigapromocja HP która nas ominęła

Zaczęty przez Troll81, 22 Sierpień 2011, 16:43

Troll81

http://www.chip.pl/news/sprzet/tablety/2011/08/hp-touchpad-za-99-dolarow

GRID

To po co o tym piszesz  :) ? tylko dołujesz ludzi  :D

Aegis Maelstrom

A ja już myślałem, że chodziło o okazję do promocji BOINC i BOINC@Poland...  ::)

Co do TouchPada - sprawdzałem sklepy w Kanadzie, wszystko wyprzedane, w USA też bez sukcesów. I w sumie nic dziwnego, za taką cenę... W Europie jeszcze nie przecenili, pytanie jakie są stany magazynowe tutaj i ile zostanie przejęte od razu przez firmy, które zajmą się potem odsprzedażą za inną cenę...

Zaś co do ostatnich ogłoszeń HP (nagłe zabicie pionu Palm, ogłoszenie planu sprzedaży pionu produkcji PC bez znalezionego kupca) to dla mnie nawet nie błąd, tylko wielbłąd - ale to było do przewidzenia, skoro na prezesa wybrali Apothekera - plany poprzedniego prezesa poszły się bujać. Tylko szkoda to oglądać, tak jak żałosne perturbacje Nokii z najpierw badziewnym kierownictwem fińskim, a potem koniem trojańskim prezesem Elopem.

Tomasz R. Gwiazda

dzis HP zdementowalo plotki o zabiciu WebOS

a i nie potwierdzilo poki co planow sprzedazy PC, aczkolwiek to sie wydaje slusznym krokiem IBM zrobil to wczesniej i z kozyscia mu to wyszlo. Robi wiecej kasy w sofcie i uslugach.
Cytathttp://www.spidersweb.pl/2011/08/hp-porzuca-pc-to-niezwykle-madra-decyzja-leo-apothekera.html

GRID

właśnie też miałem dać prównianie do IBM. Bo w końcu mieli najlepszą technologię laptopów w tamych czasach. Więc pytanie dla czego sprzedali to Chinczykom. Głównie dla tego że woleli zajmować się superkomputerami niż laptopami.

Aegis Maelstrom

Meh, nie czytuję polskich portali, wolę czytać portale, z których przepisują portale, z których przepisują polskie portale. :P  ;D ;D Tak mam wiadomości dwa dni szybciej, więcej i z komentarzem od gości, którzy osobiście bawili się Touchpadem, WebOSem i rozmawiają z przedstawicielami tych firm.  8)

I nie napisałem, że "zabili WebOs", bo oficjalnie tego nie zrobili (tylko że używanie tego do drukarek jest śmieszne, a żadna trzecia firma bez patentów i wsparcia tego nie weźmie - chyba że HP sprzeda wszystko z patentami włącznie), ale ogłosili koniec sprzętu na WebOS oraz "zamrożenie projektu".

Co do IBMizacji - drobna różnica polega na tym, że IBM po cichu rozłożył ten plan na lata: najpierw stopniowo przeniósł całą produkcję do Lenovo, a potem nagle zrobił wyodrębnienie tak, że Lenovo "się wykupiło" z IBMa - zachowując jednak design, produkty, kanały sprzedaży i stopniowo zmieniając markę (sam siedziałem przy "Lenovo IBM"). No i IBM nie był największym producentem PCtów i był już skoncentrowany na rynku enterprise. W tej chwili HP chce zajmować się softwarem, którego nie ma i sprzedać hardware, który ma. Wygląda to trochę tak, że zarząd firmy postanowił sprzedać pół tej firmy i kupić za to co innego (dokładnie jedną brytyjską spółkę, dają za nią 12 mld USD, za rentowny dział PC dostaną mniej). Tymczasem na razie nie widać chętnego, który byłby w stanie kupić całość i się do tego rwał. Nic dziwnego, że skoro zarząd HP nie wierzy w HP, akcje HP dostały w piątek po nerkach, a ten plan był na czołówkach serwisów ekonomicznych. W ogóle ostatnie miesiące są trudne dla akcjonariuszy.

W przypadku HP nie ma mowy o wariancie Lenovo, bo ich podwykonawcy są rozdrobnieni i tego nie udźwigną. Nie mają też marki. A HP nie ma doświadczenia na rynku software. Jedyne co naprawdę potrafią robić, to wciąż wyciskać kasę z drukarek - ale ile tak można...

Szkoda, ale to nie jest ten odważny HP sprzed dziesięciu lat. Do tego, jak wskazują goście w USA: przypomnijmy sobie wszystkie pomysły HP na rynku konsumenckim (palmtopy, aparaty cyfrowe, odtwarzacze przenośne itd.), które po kolei były uznawane za fiasko i opuszczane. Ci goście po prostu nie radzą sobie z consumer electronics.

I aby nie było, TouchPad i Pre od początku wyglądały jak jakaś Amiga tabletów i telefonów (szlachetna próba zabita przez realia biznesowe i złe zarządzanie). Szkoda tylko, że nawet nie dostały szansy Amigi, tylko okazały się być vaporwarem gorszym niż 3DO.

krzyszp

Zapomnieliście, że HP sporą kasę zbija na serwerach? Może na tym się chcą skoncentrować, bo jak wiadomo, sprzedaż PC-tów w skali globalnej spada...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Aegis Maelstrom

#7
krzyszp: proszę Cię, przeczytaj oficjalne oświadczenie HP. Piszą, że chcą się skoncentrować na oprogramowaniu korporacyjnym. Co więcej, ponieważ sami nie mają pojęcia o oprogramowaniu (poza rzeczami takimi jak sterowniki drukarek czy umierający HP UX), dogadali się z brytyjską spółką Autonomy na jej przyjazne przejęcie za 11,7 biliona USD (BBC).

Co do serwerów HP - goście są znani raczej z serwerów małych, które sprzedawali w pakiecie razem z desktopami i laptopami i ta obsługa całości sprzętu przez jednego dostawcę była ważnym punktem przetargowym. Dodajmy do tego, że gros tych serwerów miało bebechy zliżone do np. desktopów, co pozwala na efekt skali i tańsze zakupy. I znów wspominany IBM to zupełnie inna para kaloszy: serwery AS-400, linia Z czy naukowe mainframe'y to zupełnie inna para kaloszy niż serwery x86 oraz zdychający rynek nierentownych serwerów opartych na Itanium.

Gdyby chcieli się koncentrować na serwerach x86 (a nie mają specjalnie niczego innego), to rezygnacja z desktopów i laptopów x86 byłaby bez sensu.

Tymczasem HP chce zrobić manewr bardziej radykalny niż IBM, jednocześnie nie będąc IBMem. IBM już wcześniej koncentrował się na usługach: np. jeśli x86 to jako pełna obsługa np. serwerów SQL korporacji postawionych w serwerowni IBMu. HP stosunkowo niedawno wykupił EDS i dopiero buduje nową markę i kompletuje doświadczenie.
Zobaczymy jak to pójdzie, ale wielu ludzi z branży jest sceptycznych.

krzyszp

CytatHP is recognising what the world has recognised, which is hardware in terms of consumers is not a huge growth business anymore," said Michael Yoshikami, chief executive of YCMNET Advisors.

Krótkoterminowo masz rację, ale ja dalej uważam, że na dłuższą metę HP robi dobrze :)
Być może się mylę, a być może błędem była tylko "nagłość" operacji...
Zwróć uwagę, że w tekście BBC nie ma nic o serwerach, a tylko o elektronice konsumenckiej - a moim zdaniem to jest bardzo znaczące.
Być może HP planuje stworzenie własnego, pełnego środowiska serwerowego dla małych firm, a zapewniam Cię, że w "małych" serwerach trzymają się naprawdę świetnie...

Ale oczywiście mogę się mylić kompletnie - dowiemy się za kilka lat :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

HP jest najwiekszym producentem serwerow i tego napewno sie niepozbeda ich

niezbyt wiem co ma to ze robia pc i jak to powiazane niby ma byc z serwerami ?

Ja w firmie mam 30 serwerow HP a stacji roboczych HP - 0
wole desktopy Della.
Wybor HP jako dostawcy serwerow jest przemyslany i to ze kupuje u nich serwery i switche nie ma zadnego wplywu na to jakie desktopy i laptopy bierzemy

Aegis Maelstrom

W świetle ostatnich rewelacji uważałbym ze sformułowaniami "na pewno" - chyba że chodzi tylko o najbliższą przyszłość. :)

Oczywiście obecnie pion serwerów zostaje. Pion mobilny znika, a co do pionu komputerów osobistycznych mają rozglądać się za możliwościami pozbycia się (najlepiej za gotówkowę bo jej potrzebują na zakup Autonomy.

A co do cytatu "HP is recognising what the world has recognised, which is hardware in terms of consumers is not a huge growth business anymore," said Michael Yoshikami, chief executive of YCMNET Advisors." - niech ten gość zadzwoni z tą rewelacją do Steve'a Jobsa.  %) Brutalna prawda jest taka, że HP nie jest Applem i nie potrafi nim być - a już na pewno nie pod sterami gościa, który prowadził badziewiarskiego (ale zyskownego, choć m.in. dzięki niesławnemu szpiegostwu przemysłowemu) SAPa.

Klamka zapadła wraz z wyborem Apothekera na CEO - tamten krok był zaskakujący, teraz trwa realizacja poczynionych wówczas planów.

Tomasz R. Gwiazda

kola nie odkryli ze produkcja przynosi mniejsze zyski niz uslugi/consulting

HP jednak wg mnie jest bardziej innowacyjne niz Apple, ktore w mojej opinii jest technologicznym pasozytem i trollem patentowym :)
ale apple wyciaga wlasnie wiekszosc kasy z aplikacji a nie sprzetu...

Troll81