WD Caviar Green - opinie

Zaczęty przez goofyx, 24 Sierpień 2011, 09:43

goofyx

Ktoś miał do czynienia z tymi dyskami?
Szczególnie chodzi mi o ich wydajność tzn.: kopiując np.: 1,5tb danych skłądających się z plików po ok.0,7-2,0giga transfer na początku jest 50-60mega/sek po ok.5 minutach spada do 1mega/sek lub całkowicie się "zamraża" nawet do 5 minut i potem 10-15 minut kopiuje ze skaczącą prędkością i zaś "zamraża".
Nie wiem czy to coś w systemie mam nawalone, czy to te dyski :(
Nie ma nich żadnego bad sectora, wszelkie testy na sofcie producenta i nie tylko przechodzą w porządku :(

Cyfron

może mają jakiegoś głupiego errora.
Dyski tej serii (o ile się nie mylę) autoamtycznie sterują (dynamicznie) prędkością obrotową talerzy, aby minimalizować pobór prądu i hałas - może z tym jest jakiś problem i należy jakimś programem się pobawić od tego "automatu"?

goofyx

Ale na to nie pozwala nawet soft od WD :(
Gdyby to był problem z jednym dyskiem jak miałem na początku roku to by poszedł na reklamację <- ale 4 dyski w sumie z dwoma różnymi firmwarami z dwóch różnych serii?
To już dziwne.
Mógłbym uwierzyć, że jakaś wadliwa seria jest, albo wadliwy soft <- ale 2 wadliwe serie i softy.

Zobaczę po przejściu na debiana dzisiaj albo jutro <- może w windowsie mam coś skopane, choć nie wiem co takiego może być.

Martin Fox

Pamietam, ze w poprzedniej firmie unikalismy zielonychy jak ognia - lubily sobie pasc same z siebie, a wydajnosc... no coz...
Ale jako tani storage - mogly byc.

gaballus

Pod jakim systemem operacyjnym masz te problemy?

Troll81

A masz włączone na kontrolerze buforowanie zapisu? Bo wiem że windows potrafi tu sporo nachrzanić. Ja kiedyś miałem problem bo comodo firewall mi coś pochrzanił i wywaliłem comodo z dysku. Od tego czasu luz. Ale ja siedze na samsungach :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 24 Sierpień 2011, 11:25
A masz włączone na kontrolerze buforowanie zapisu? Bo wiem że windows potrafi tu sporo nachrzanić. Ja kiedyś miałem problem bo comodo firewall mi coś pochrzanił i wywaliłem comodo z dysku. Od tego czasu luz. Ale ja siedze na samsungach :D
hmm, zazwyczaj to załączam <-a le na tych dyskach nie pamiętam sprawdzę jak uruchomię jakiś system na tym.

ryszard.korczyk

Spróbuj kopiować jakimś programem pokroju Total Comanndera, bo kopiowanie w windowsie takiej ilości danych czasem dziwnie zamula dyski i ich bufory. Widowsy często w przy kopiowaniu takiej ilości danych przydzielają ogromne bufory w pamięci, przez co cały system zaczyna dziwnie się zachowywać, np wywalanie na swapa ogromnych ilości danych. Takie zwolnienie może być też efektem tego, że bufor zapisu który nazbierał sporo danych jest opróżniany na dysk. Czy dane kopiujesz miedzy tym samym dyskiem, czy fizycznie między dwoma dyskami?

goofyx

Cytat: ryszard.korczyk w 24 Sierpień 2011, 14:21
Spróbuj kopiować jakimś programem pokroju Total Comanndera, bo kopiowanie w windowsie takiej ilości danych czasem dziwnie zamula dyski i ich bufory. Widowsy często w przy kopiowaniu takiej ilości danych przydzielają ogromne bufory w pamięci, przez co cały system zaczyna dziwnie się zachowywać, np wywalanie na swapa ogromnych ilości danych. Takie zwolnienie może być też efektem tego, że bufor zapisu który nazbierał sporo danych jest opróżniany na dysk. Czy dane kopiujesz miedzy tym samym dyskiem, czy fizycznie między dwoma dyskami?

Między fizycznie różnymi dyskami.
Popróbuje tak jak piszesz różnymi softami.

AiDec

Cytat: goofyx w 24 Sierpień 2011, 09:43
Ktoś miał do czynienia z tymi dyskami?

Tak. I bardzo je sobie chwale. Co prawda podobnie jak ktos wczesniej napisal, unikam `zielono-oszczednych` jak ognia (osobiscie ide w `total performance`), to WD Green sa jedynymi do ktorych nie mialem nigdy zadnych zastrzezen. Przewinelo sie przeze mnie kilkanascie HDD, kilka roznych modeli i wszystkie dzialaly tak jak mialy dzialac, nawet bylem milo zaskoczony ich wydajnoscia (nie spodziewalem sie az tak ladnej).

Nie mam opinii w temacie Twojego problemu, zamiescilem jedynie moja opinie nt. WD Green.

Na Twoim miejscu zrobilbym kilka roznych benchmarkow dysku i porownal z benchmarkami opublikowanymi na stronach internetowych - jesli Twoje benche beda bardzio odbiegac od normy, to masz powod do reklamacji.



I jeszcze drobiazg, polecam Ci korzystac z programu (kombajnu, ale bardzo user-friendly!) do kopiowania Tera-copy. Fantastyczny programik, podaje Ci szczegolowe dane nt. kopiowania, analizy po zakonczeniu itp., a dodatkowo kolejkuje wszystkie zadania (mozna zapiac kilkanascie roznych kopiowan i przesuniec, a on je po kolei wykona - w normalnych okolicznosciach zatkalbys HDD na caly dzien, bo wszystko ruszyloby na raz...). Ja bez Tera-copy to ani rusz. Jest to dla mnie jeden z podstawowych must-have utilities razem z DropBoxem, LMI, DriverSweeper itp.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

ryszard.korczyk

WD green podpadł mi jedną rzeczą. Silnik wydaje dźwięk, który się "dobrze niesie" i w pokoju cały czas słyszałem ten dźwięk. Co do niezawodności i wydajności nie miałem zastrzeżeń. Choć osobiście wolałbym blue, nie jest głośniejszy i nieznacznie bardziej prądożerny, ale za to nie ma tego dźwięku :). WD black wydajnościowo rewelacja, ale cichy o nie jest i trochę się grzeje.


aborek

Ja mam w jednym kompie 3 szt. WD Green (1,5 i 2x2 TB), ale jakoś nie miałem czasu na ich testowanie. Może w weekend z czystej ciekawości poprzerzucam między nimi kilka TB ;)

AL

Ja miałem 3 dyski z tej serii (750mb, 1tb i 1,5tb)i jakiegoś mega pecha. Wszystkie padły od 2dni do 2m-cy od zakupu. 1tb od razu kolega ze sklepu komp. mi wymienił na inny który miał pod ręką i od tego czasu działa rewelacyjnie (samsung - sam bym nie zaufał tej marce, ale o dziwo działa dobrze). 750mb wymieniali mi na gwarancji 3 razy i każdy kolejny padał po kilku dniach, aż w końcu zamiast 750mb odesłali mi 1tb i ... ten też padł - kumpel wymienił mi go za małą dopłatą na dysk z serii blu i ten działa rewelacyjnie. 1,5tb też wymieniony na dysk innej firmy. Dodatkowo w kompie żony zaczął ostatnio dogorywać 6 letni 80mb seagate i wymieniłem go na 500mb wd caviar blu i też chodzi super.
Także blu polecam (wydajne - sata najnowsza! i ciche), green stanowczo odradzam! Zresztą zerknij sobie na opinie choćby w komputroniku - to sam zobaczysz.

Troll81

ja mam 3 samsungi 640 i jeden 2T i chulają 24/7 i nie płaczą....

Kret_polny

Ja miałem podobny problem ( tzn. znaczny spadek transferu po ~minucie) na Win 7 i plycie głównej ASUSa. Problem rozwiązał upgrade BIOSu płyty głównej. Ponoć wśród płyt ASUSa ten problem pojawia się od czasu do czasu. >.>

goofyx

Cytat: Kret_polny w 04 Wrzesień 2011, 00:47
Ja miałem podobny problem ( tzn. znaczny spadek transferu po ~minucie) na Win 7 i plycie głównej ASUSa. Problem rozwiązał upgrade BIOSu płyty głównej. Ponoć wśród płyt ASUSa ten problem pojawia się od czasu do czasu. >.>
Teoretycznie mam najnowszy bios dla mojej ud9 od gigabyte <- a w opisach wersji nie piszą nic o zmianach w obsłudze dysków <- ale i tak staram się w takich przypadkach wgrywać nowe biosy i sterowniki.

Pigu

powiem tak:
na 150 sztuk 1TB EARS WD Green 30 odwiozłem na serwis - niech to będzie najlepszą recenzją  :bad:

goofyx

Cytat: Pigu w 13 Wrzesień 2011, 18:58
powiem tak:
na 150 sztuk 1TB EARS WD Green 30 odwiozłem na serwis - niech to będzie najlepszą recenzją  :bad:
niestety dołączam się :(

AiDec

Cytat: Pigu w 13 Wrzesień 2011, 18:58
na 150 sztuk 1TB EARS WD Green 30 odwiozłem na serwis

I to jest to! Najlepsza opinia. - Nie ma to jak odniesienie do odpowiedniej skali :).


Bo chyba nikt inny nie mial w rekach 150-ciu takich twardzieli zeby zaopiniowac jak Pigu ;).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

goofyx

Cytat: AiDec w 14 Wrzesień 2011, 05:40
Cytat: Pigu w 13 Wrzesień 2011, 18:58
na 150 sztuk 1TB EARS WD Green 30 odwiozłem na serwis

I to jest to! Najlepsza opinia. - Nie ma to jak odniesienie do odpowiedniej skali :).


Bo chyba nikt inny nie mial w rekach 150-ciu takich twardzieli zeby zaopiniowac jak Pigu ;).
Ja miałem 4 <- 1 musiałem odsyłać w pierwszym tygodniu po kupnie.

Pigu

Cytat: goofyx w 14 Wrzesień 2011, 11:45

Ja miałem 4 <- 1 musiałem odsyłać w pierwszym tygodniu po kupnie.

procent odpadu się zgadza %) na pocieszenie powiem, że komputronik ostatnio dawał mi 1,5TB za oddane 1TB

za to na 50 1TB seagate pipeline odwiozłem 1

goofyx

Cytat: Pigu w 14 Wrzesień 2011, 22:05
Cytat: goofyx w 14 Wrzesień 2011, 11:45

Ja miałem 4 <- 1 musiałem odsyłać w pierwszym tygodniu po kupnie.

procent odpadu się zgadza %) na pocieszenie powiem, że komputronik ostatnio dawał mi 1,5TB za oddane 1TB

za to na 50 1TB seagate pipeline odwiozłem 1
Ja żałuje że zdradziłem seagate i kupiłem inną firmę.
W przyszłości nie mam zamiaru kupować WD, a na pewno nie z serii green.

Tomasz R. Gwiazda

obie te firmy zeszly na psy...
dlatego do desktopow biore Samsung, moze nie biore w ilosciach 50-100 ale mniejszych , ale problemow nie widzialem jakichs
zreszta, wszystko sie psuje teraz bardziej niz np . 10lat wczesniej, bo za produkcje sie wzieli ksiegowi

goofyx

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 15 Wrzesień 2011, 11:09
obie te firmy zeszly na psy...
dlatego do desktopow biore Samsung, moze nie biore w ilosciach 50-100 ale mniejszych , ale problemow nie widzialem jakichs
zreszta, wszystko sie psuje teraz bardziej niz np . 10lat wczesniej, bo za produkcje sie wzieli ksiegowi
Niestety nie można się nie zgodzić.
Osobiście posiadam dysk Seagate 820megabajty :) od chyba ponad 15 lat i ma tylko 2 bad sektory.
Aktualnie dyski potrafią mieć tyle po kilku dniach pracy.


Troll81

wynika to raczej z gestości zapisu a co za tym idzie podatności na uszkodzenia. Ja mam 4 samsungi. 3x640 i 1x2tb i jak na razie zero reklamacji :D