Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Eksplozja supernowej

Zaczęty przez Troll81, 09 Wrzesień 2011, 16:38

Troll81

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/spektakularna-eksplozja-juz-wkrotce-na-niebie,1,4842632,wiadomosc.html

HaNocri

Bardzo ogólnikowo, przydały by się jakieś szczegóły w którym miejscu nieba tego szukać, ktoś tam w komentarzach wspomina o Wielkim Wozie, ale to za duży obszar, dobrze by było znać nazwę najbliższej w miarę jasnej gwiazdy. Chętnie bym popatrzył chociaż pogoda ostatnio nie rozpieszcza.

Troll81

jak osiągnie odpowiednią jasność to sam zauważysz. ponoć ma być jaśniejsza od jowisza....

HaNocri

Jeśli tak będzie to trudno będzie nie zauważyć nawet gołym okiem, pozostaje liczyć na dobrą pogodę.

phobos

Przejrzałem kilka stronek z newsami astronomicznymi i ani widu ani słychu ;) Prawdopodobnie po prostu zwykły bubel dziennikarski, co jakiś czas pojawiają się informacje, że wybuchnie niedługo jakaś supernowa. Słowo fajnie brzmi, jest w zdaniu wybuch, nadaje się na nagłówek zbierający kliknięcia. Zalecam raczej ostrożność i sceptycyzm... O ile można przewidzieć, że jakaś gwiazda nadaje się na kandydata na supernową, czy może wybuchnąć wkrótce jako supernowa (czyli jutro albo za tysiąc lat) to nie ma metody umożliwiającej dokładne szacunki. Niejednokrotnie już słyszałem, że jesteśmy zgubieni bo "astronomowie przewidzieli" że wybuchnie batelgeza i wszyscy zginiemy. Takie historyjki można włożyć na półkę z historiami o szarych alienach porywających ludzi by wykonać na nich kolonoskopię.
A nawet jeśli... z 21 mln lat świetlnych przeciętna supernowa miałaby jasność między jowiszem a wenus w pełni, między -4 a -5 magnitudo (wenus to 3 po księzycu najjaśniejszy obiekt na niebie). Interesujący, ale nie spektakularny widok. Jakby w naszej galaktyce coś walnęło to byłoby znacznie ciekawiej, można spokojnie oczekiwać kilku tygodni jasności większej od księżyca w pełni ;) (księżyc ma -12 mag) Moim osobistym faworytem jest eta cariane... ma potencjał na -14, -15 mag...

Troll81

http://astropolis.pl/topic/36548-supernowa-typu-ia-w-m101/

no to może to cię przekona :D

albo guardian?

http://www.guardian.co.uk/science/2011/sep/08/supernova-explosion-visible-from-uk

phobos

#6
A teraz to trochę inna historia
Pierwszy link który dałeś sugeruje, że ma dopiero dojsć do eksplozji
CytatMiłośnicy obserwacji kosmosu będą już wkrótce mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć spektakularną eksplozję gwiazdy. Ma do niej dojść w ciągu najbliższych dni -
Angielski oryginał mówi, że już do niej doszło.
CytatThe team noticed the supernova about five days after the star exploded and will continue observations until mid-October.
Zupełnie różna para kaloszy  :)
Dziwi mnie tylko mała jasność jak na tak bliską supernową...

Troll81

bo ja wiem czy bliska? 21m lat świetlnych to spacerkiem se nie podejdziesz....

phobos

Już widze, walnąłem się obliczeniach i wyszło mi nieco co innego ;) A 21mln lat świetlnych to na prawdę niewiele w skali astronomicznej. Droga mleczna ma 100tys. lat świetlnych średnicy, Galaktyka Andromedy, najbliższa nam galaktyka spiralna poza drogą mleczną, jest nieco ponad 2,5mln lat świetlnych od nas, tylko 25 razy dalej wynosi średnica drogi mlecznej. Wspomniana supernowa jest "tylko" 8 razy dalej od najbliższej nam dużej galaktyki, to na prawdę ledwie za płotem w skalach kosmologicznych.