Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Honda FCX Clarity

Zaczęty przez Troll81, 21 Październik 2011, 22:57

Troll81

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=y3V3trzcKQk#

phobos

To ma już swoje lata  :) Sama koncepcja samochodu ekologicznego w tej formie jest świetna, nie ma właściwie wad typowych dla innych "samochodów" ekologicznych. Ale niestety, póki co wodór i tak robi się z ropy   :D

Troll81


phobos

A nie miałeś czasem na myśli elektrolizy ?? O hydrolizie nic nie wiem...
Elektrolizą można dostać wodór z wody, ale nie jest to póki co opłacalne. Przy obecnych cenach prądu i ropy taniej jest uzyskać węgiel z ropy. Takie samochody niestety zaczną mieć sens dopiero gdy ropa drastycznie podrożeje albo prąd potanieje.

Troll81

Elektroliza to rozpad związku pod wpływem prądu. Hydroliza to rozpad cząsteczki wody. Hydrolizę można uzyskać bez prądu.

phobos

Ale z tego co widzę, hydroliza to reakcja wymiany. Nie możemy po prostu odrzeć wody z wodoru bez podstawiania czegoś w zamian.
Z wikipedii:

Możemy owszem dostać wodór ale z jakimś czymś przyczepionym do niego, czyli bezużyteczny.
W elektrolizie wody odzieramy h2o z wodoru i dostajemy czyste h2 i o2.

Potrzeba do tego sporo energii, dlatego póki co taniej jest uzyskiwać h2 z ropy, gazu ziemnego czy innych węglowodorów.

Troll81

a potem w drodze kolejnej reakcji dostać wodór :D chmiekiem nie ejstem fizykiem też nie. Ale wiem ze było to wyrabialne chemicznie.

phobos

Mam wspólokatora chemika... spytam co i jak. Ostatnio jak z nim gadalem o wodorze z wody to mówił, że jest to dość skomplikowane i zajęło 4 wykłady wytłumaczenie tego na studiach. Prawdopodobnie jest masa sposbów uzyskania wodoru na inne sposoby, również w uwzględenieniem hydrolizy, ale do hydrolizy potrzeba substratów, i dostaniemy produkty uboczne, nie koniecznie potrzebne. A wodoru potrzeba potencjalnie dla miliardów ludzi... Elektroliza jest o tyle elegancka że potrzebujemy tylko wody i energii, a produkt uboczny to tlen, który można sprzedać lub wyrzucić do atmosfery.