AMD X6 1035T - pomiar temperatury

Zaczęty przez lukaszja, 22 Październik 2011, 23:31

lukaszja

Witajcie!

Ręce mi już opadają. Zanabyłem (w dobrej cenie ;)) 6-jajowca od AMD. Do tego ponoć niezły cooler Thermaltake Contac 29. Zamontowałem. Działa. Widok 6 wątków jednocześnie - bezcenne. Marzy mi się niewielkie OC. Do tego celu muszę mierzyć temperaturę CPU. Wszystko co odpalałem (RealTemp, CoreTemp, HWMonitor, SpeedFan, program "firmowy" Gigabyte) pokazuje mi podobne temp:
- ilde - 10-14 st C
- obciążenie (Prime95, PrmeGrid LLR) - max 22-23 st C.
W aż tak genialne schładzanie procka - nie wierzę. Czym to sprawdzić? Help...

PS Procek chodził ponad dobę non stop mieląc WCG/PrimeGrid i żadnego problemu.

pszyklejony


lukaszja

Cytat: pszyklejony w 22 Październik 2011, 23:46
Może to? /.../

AMD Overdrive też pokazuje 19,5 st C pod obciążeniem...

Cytat: pszyklejony w 22 Październik 2011, 23:46
i jakiś sterownik specjalny do procesora?

Tzn? Jaki sterownik, nie mam pojęcia o czym mówisz - możesz rozwinąć?

pszyklejony

Jak każde urządzenie, procesor potrzebuje sterownika, może jakiś specjalny jest, poszukaj. Albo łatka na płytę do takiego procesora.

Peciak

1. Czy płyta główna obsługuje dany procesor?
2. Czy zaktualizowałeś bios do płyty głównej (tak aby procesor był prawidłowo wykrywany)?
3. Co mówi podgląd temperatury oglądany w biosie?

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

krzyszp

Dokładnie - sprawdź, czy w BIOS'ie procesor jest dobrze rozpoznawany i wgraj sterowniki do płyty głównej. Dla nowszych procesorów AMD jest tam zawarty sterownik.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lukaszja

Cytat: Piotr R. (Peciak) w 23 Październik 2011, 00:17
1. Czy płyta główna obsługuje dany procesor?
2. Czy zaktualizowałeś bios do płyty głównej (tak aby procesor był prawidłowo wykrywany)?
3. Co mówi podgląd temperatury oglądany w biosie?

1. tak,
2. tak,
3. pokazuje temp. 20 st C w idle,

Płyta to Gigabyte MA78GM-S2H /AMD 780G/ na AM2, ma wgrany najnowszy BIOS ver. 12 a lub b (nie pamiętam). Ten BIOS wprowadził obsługę procków X6 do max TDP 95W.

Edit: Link do BIOSu http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2758 - 12B

lukaszja

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:31
Dokładnie - sprawdź, czy w BIOS'ie procesor jest dobrze rozpoznawany i wgraj sterowniki do płyty głównej. Dla nowszych procesorów AMD jest tam zawarty sterownik.

Dzięki za porady.
Co do sterowników do płyty głównej, to najnowsze są z 2009r. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma78gm-s2h_10/download/driver a zatem prawie 2 lata PRZED wydaniem mojego procka, niestety...

krzyszp

To jeszcze pobierz sterowniki do chipsetu ze strony AMD, jak to nie pomoże, to sprawdź jeszcze którą wersję BIOS'u masz (czy na pewno tę z obsługą procka). Więcej pomysłów nie mam...
Aha, CPU-Z też go dobrze rozpoznaje?

Ps. Zainstaluj AMD Overdrive i zobacz jak pod nim się zachowuje.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lukaszja

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:58
To jeszcze pobierz sterowniki do chipsetu ze strony AMD,

Jak humaniście - jakiego chipsetu? Zintegrowanej grafy? Jakiegoś mostka?

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:58
jak to nie pomoże, to sprawdź jeszcze którą wersję BIOS'u masz (czy na pewno tę z obsługą procka).

Przed chwilą pisałem - najnowszy BIOS, ver. 12B, tak z obsługą procka (wg. oficjalnych danych Gigabyte - link też podałem wcześniej).

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:58
Więcej pomysłów nie mam...

I tego się zaczynam bać...

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:58
Aha, CPU-Z też go dobrze rozpoznaje?

Tak, bez problemu. Link: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2059935

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 00:58
Ps. Zainstaluj AMD Overdrive i zobacz jak pod nim się zachowuje.

Już próbowałem (i pisałem :P) - pokazuje 19,5 st C w stresie...

Edit - dzięki za cierpliwość :)

krzyszp

Pod tym adresem, z listy po prawej stronie (taka lista rozwijana na szarym tle) wybierz kolejno:
Motherboard / Chipset
AMD 7-Series Chipset
All 7 Series Chipset
następnie Twój system operacyjny.

Radiator jest gorący?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lukaszja

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 01:17
Pod tym adresem, z listy po prawej stronie (taka lista rozwijana na szarym tle) wybierz kolejno:
Motherboard / Chipset
AMD 7-Series Chipset
All 7 Series Chipset
następnie Twój system operacyjny.

Dzięki. Wgrałem. Bez zmian...
Zrzut ekranu do HWMonitora i EasyTune6 od Gigabyte'a.
http://imageshack.us/photo/my-images/824/hwmonitorf.jpg/

To temperatury w trakcie liczenia na wszystkich rdzeniach! (WCG)

Cytat: krzyszp w 23 Październik 2011, 01:17
Radiator jest gorący?

Kolejne trudne pytanie... Radiator jest wielki (poprzednio miałem fabrycznego box'a) i lekko ciepły. Z całą pewnością nie gorący ani nawet ciepły. Ot - taki letni

krzyszp

#12
Obrazka całego nie mogę zobaczyć (bez rejestracji), ale skoro radiator jest letni to... zaczynam wierzyć w te 20 stopni z biosu.

Edit:
Dla mojego Athlona IIx3 445 HWiNFO raportuje 22 lub 37 stopnie zależnie od czujnika (pokazuje 2 różne dla CPU)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

pszyklejony

Temperatura jest możliwa, ale w takim razie coś jest nie tak. Dla tego radiatora minimalna temperatura pod obciążeniem to czterdzieści parę stopni.

apohawk

Czytałem kiedyś gdzieś apropos narzędzia lm_sensors (linux), że któreś serie procków zamiast zwracać wartość temperatury rzeczywistej, zwracały przesunięcie względem maksymalnej dopuszczanej temperatury, przy czym 70C oznaczało, że jest maks czy jakoś tak. Jeśli dopuszczalne maksimum to 80C, to miałbyś temperaturę zaniżoną o 10C. Może znowu zrobili jakąś machloję.
To dotyczy tylko odczytów z czujników CPU, odczyt z czujników płyty głównej powinien wskazywać prawdziwą wartość.

W AMD Overdrive byłoby to Status Monitor -> Board Status -> Ramka Temperature -> któryś z z TMPIN, nie CPU Core, bo to odczyty z czujników CPU. Niestety u mnie wszystkie TMPIN wskazują -294.7C, więc nie są pomocne. Jeśli masz tam jakieś rozsądne temperatury, to wybadaj która to CPU. Wyłącz obciążenie i w parę sekund temperatura CPU powinna spaść o ok. 10C. Reszta odczytów to pewnie chipset, northbridge i southbridge, nie wiem, ale nie powinny zmieniać gwałtownie temperatury pod wpływem zmian obciążenia CPU.
No good deed goes unpunished.

GRID

ja mam czajnik do gotowania wody w którym mogę wybrać temperaturę 60,80 i 100 C. Mógłbyś przyłożyć palec do radiatora a drugą  rękę do czajnika, i czekać aż uczucie ciepłą będzie takie same.  :)

lukaszja

Cytat: apohawk w 23 Październik 2011, 12:05
Czytałem kiedyś gdzieś apropos narzędzia lm_sensors (linux), (...)

Już wcześniej odpaliłem Linuxa Minta i użyłem lm sensors. 21 st C w stresie...

Cytat: apohawk w 23 Październik 2011, 12:05
W AMD Overdrive byłoby to Status Monitor -> Board Status -> Ramka Temperature -> któryś z z TMPIN,

Tutaj to już zupełny kosmos. CPU temp - 21 st C, TMPIN - 1 do 4 st. C...
Za to w HWMonitor:
- TMPIN0 wynosi w stresie 36 st C,
- TMPIN1 wynosi w stresie 29 st C,

Najzabawniejsze jest to, że radiator w tym Thermaltake Contac 29 jest ledwo letni, dotykałem heatpipe'a przy samym procku (to już jak dla mnie wręcz proszenie się o nieszczęście) i jest letni. Ledwo co letni! A ciągnę już przez godzinę PrimeGrid LLR!!!
Co jest grane!?

PS Gdzie wrzucić fotki i co miałbym "uwiecznić"? Bo zaczyna mnie to irytować i chcę rozwiązać zagadkę! 

PS 2 - A może przez przypadek kupiłem tajną wersję AMD wykonaną w 22nm ;) i temperatury są OK a nawet wysokie? :o

aborek

Może radiator masz w wersji Magic? XD
A tak serio, to niezła zagadka się trafiła.

GRID

ja do sprawdzania głównie laptopów które się wyłączają bo coś nie tak z układem chłodzenia używam
http://www.passmark.com/products/bit.htm plus
http://www.almico.com/speedfan.php
Pierwszy zawsze wyciska poty z procków, w tedy sobie patrze na wykres speedfana i widzę czy jest problem czy nie. Ale to na ogół jest odwrotna sytuacja w której procek nagrzewa się do 100C,

lukaszja

Cytat: GRID w 23 Październik 2011, 23:27
ja (...)  używam
passmark plus speedfan
Pierwszy zawsze wyciska poty z procków, w tedy sobie patrze na wykres speedfana i widzę czy jest problem czy nie. Ale to na ogół jest odwrotna sytuacja w której procek nagrzewa się do 100C,

Mam speedfana ver 4.44. Temp. core - 21 st C.
Właśnie mija 3 godzina non stop PrimeGrid LLR. Poprzednio Athlon + box'owy cooler = wielkie ciepło i "nie dotykaj łapą bo się sparzysz".
Obecnie heatpipe'y są LEDWO co letnie. Chyba faktycznie 20 st C...

PS Czy jest opcja, że źle:
a/ zamontowałem cooler
b/ nałożyłem pastę
i po prostu CPU nie przekazuje ciepła na radiator?

Tylko wtedy jakim cudem wytrzymałby 3h LLRów i wcześniej ponad 24h ciągłej pracy w WCG/Primegrid bez restartów, zwiech itp.?

PS 2 Czy jakiś guru z Wrocka chciałby to zobaczyć i odczynić czary?


aborek

Ja ostatnio odwaliłem numer przy wymianie chłodzenia - procek ładnie wysmarowałem pastą, ale zapomniałem zdjąć osłonkę ze spodu radiatora :shame:
Tyle że u mnie efekt był taki, że po starcie systemu komputer się wyłączał. Przez ponad godzinę nie wiedziałem co jest nie tak :dunno:

lukaszja

Aborek, dobre! ;D
Co do mnie - zdjąłem folię. Pastę kapnąłem tylko na środku CPU, licząc, że docisk ją rozsmaruje. Nic nie wyciekło na boki.
A wentyl coolera chodzi na najniższych obrotach - 800obr/min - bo i co ma chłodzić?
W sumie, to mam ciekawy problem - proc w stresie jest za chłodny ;)
Gdybym tylko nie był tak uparty, to machnąłbym ręką.

ScApi

Podczas testów czy liczenia, napięcie wyskakuje coś ponad te 1,2xx V na VCore, czy zawsze jest takie samo ?

mikus

Cytat: lukaszja w 23 Październik 2011, 23:37

PS Czy jest opcja, że źle:
a/ zamontowałem cooler
b/ nałożyłem pastę
i po prostu CPU nie przekazuje ciepła na radiator?
Przecież czujników temperatury nie masz na radiatorze.

Spróbuj trochę podkręcić i sprawdź, czy temp. wzrosła.

Możesz też mieć ustawione coś w niepoprawny sposób. Np. stałe obniżenie taktowania (i co za tym idzie napięcia)- za sprawą Cool'n'Quiet (o ile jeszcze tak to nazywają). Jak tu:
http://valid.canardpc.com/cache/screenshot/1341301.png

pszyklejony

Cytat: mikus w 24 Październik 2011, 16:09
Możesz też mieć ustawione coś w niepoprawny sposób. Np. stałe obniżenie taktowania (i co za tym idzie napięcia)- za sprawą Cool'n'Quiet (o ile jeszcze tak to nazywają).

Dawał linka, wszystko wygląda prawidłowo. Może czujnik jest walnięty i tyle. Ciekawe jak z wydajnością?

migawron

Lubię takie zagadki, może kolega faktycznie nabył prototypową wojskową wersję niewydzielającą ciepła  XD



lukaszja

Cytat: ScApi w 24 Październik 2011, 09:15
Podczas testów czy liczenia, napięcie wyskakuje coś ponad te 1,2xx V na VCore, czy zawsze jest takie samo ?
Nie. Krąży wokół 1,2V. Wg CPUID min to 1,22V, max - 1,26V - wartości (zakres) stały i idle i stress (wkleiłem zrzut ekranu). Więc raczej OK.

Cytat: mikus w 24 Październik 2011, 16:09
Przecież czujników temperatury nie masz na radiatorze.
Wiem, ale moja łapa to też czujnik ;)

Cytat: mikus w 24 Październik 2011, 16:09
Spróbuj trochę podkręcić i sprawdź, czy temp. wzrosła.
Nie znam się na OC, wieczorem coś poczytam i popróbuję.

Cytat: mikus w 24 Październik 2011, 16:09
Możesz też mieć ustawione coś w niepoprawny sposób. Np. stałe obniżenie taktowania (i co za tym idzie napięcia)- za sprawą Cool'n'Quiet (o ile jeszcze tak to nazywają). Jak tu:
http://valid.canardpc.com/cache/screenshot/1341301.png
Na stałem mam wyłączone Cool'n'Quiet. Na wszystkich programach mam stale wartości 2600MHz, więc raczej jest OK.


Cytat: pszyklejony w 24 Październik 2011, 16:27
Ciekawe jak z wydajnością?
Zdecydowanie lepiej. LLRy liczyły się (Athlon x2) ok. 30 minut, teraz ok. 16 minut., W WCG też lepiej. Dziwny jest ten świat... :)

GRID

Tym układ zimniejszy tym szybciej pracuje. Wydajność procesora powyżej 70C spada znacznie.

kooboos

#28
Cytat: GRID w 24 Październik 2011, 18:47
Tym układ zimniejszy tym szybciej pracuje. Wydajność procesora powyżej 70C spada znacznie.
Po czesci bujda :P wydajnosc nowego proca kolegi w porownaniu do poprzedniego proca jest uwarunkowana tylko i wylacznie nowsza architektura, a nie temperatura.. Generalnie z temperaturami jest tak, ze im zimniejszy proc tym mozna go czesciej taktowac i wtedy szybciej pracuje. Jesli nie zmienimy ustawien, to nie wazna jaka bedzie mial temperature, poki jest stabilny wydajnosc sie nie zmieni. Nie ma tak, ze wydajnosc spada powyzej jakiejs tam temperatury.. po prostu proc traci stabilnosc i trzeba go wolniej taktowac, aby te temperature obnizyc i uzyskac stabilnosc. Nie mozna na sztywno powiedziec, ze taka i taka temperatura powoduje niestabilnosc.. Kazdy procesor jest inny, inaczej znosi napiecia, czestotliwosci i temperatury. Np u mnie proc chula na 4,2ghz przy 78-85C non stop i jest stabilny przy 1,4625v, u kogos innego dokladnie ten sam procesor moze zrobic 4,5ghz przy tym samym napieciu, ale nie wytrzymywac takiej temperatury, za to jeszcze inny tych 4ghz nawet nie zrobi ile bys mu napiecia nie dal. To naprawde jest totolotek :) tak samo z temperaturami. Co do tematu.. bo troche zboczylem :P nie masz poinstalowanych programow do oszczedzania energii? takie programowe cool n quiet. Bo jesli nie i w biosie jest wylaczone na 100% to czujka musi przeklamywac

pszyklejony


ScApi

Nie dostałem odpowiedzi odnoście VCore, ale kilka faktów które rzuciły mi się w oczy.

Jeżeli płyta jest rev 1.0, to ma biedną sekcję zasilania, nie obsługuje procków 125W stąd takie niskie VCore dla procka 95W na zrzutach ekranu + bios w wersji BETA.
Jeżeli płyta jest rev 1.1, to obsługuje procki 125W ale nie bez powodu Gigabyte nazwał ten bios jako BETA.
Jeżeli płyta jest na rev 2.x to zwyczajnie nie ten bios został wgrany.

To takie moje hipotetyczne przemyślenia.

Edit: Odpowiedz dostałem, ale nie doczytałem :P normalne VCore dla tego CPU wg CPU-World powinno wynosić 1,375V z wyłączonym QnQ i C1E
Cytat1.075 - 1.375 (at rated frequency)

lukaszja

Cytat: kooboos w 24 Październik 2011, 18:58
(...) nie masz poinstalowanych programow do oszczedzania energii? takie programowe cool n quiet.
Nie. Albo szczerzej - nic o takowych nie wiem, sam nic nie instalowałem, odczyty są cały czas na poziomie 2,6GHz.
Cytat: kooboos w 24 Październik 2011, 18:58
Bo jesli nie i w biosie jest wylaczone na 100% to czujka musi przeklamywac
Czujka może przekłamywać. Tylko że heatpipe'y są ledwo letnie tuż przy samym procku, jeszcze przed wejściem w środek radiatora! Więc:
1. procek też powinien być bardzo chłodny albo
2. radiator nie dociska i nie przewodzi ciepła z procka, a ten (procek) magicznie wytrzymuje kilka godzin PrimeGrida (LLR) bez problemów.

lukaszja

Cytat: ScApi w 24 Październik 2011, 19:06
Jeżeli płyta jest rev 1.0, to ma biedną sekcję zasilania, nie obsługuje procków 125W stąd takie niskie VCore dla procka 95W na zrzutach ekranu + bios w wersji BETA.

To wersja 1.0. Wiem, że ma nędzną sekcję zasilania, jednak nowy BIOS od Gigabyte'a (podałem go wcześniej w jednym z pierwszych postów) w pełni obsługuje procki X6 o max TDP 95W (czyli 1035, 1045, 1055 w wersji 95W).
ALE!
Może to jest rozwiązanie zagadki!
Jeśli normalne zasilanie dla tych procków to 1,375V (a tego nie wiem!) a on idzie na 1,2V to ma prawo być chłodny, czyż nie?
Jeśli to się potwierdzi, to chyba rozwiązałeś zagadkę! :respect:

GRID

Cytat: kooboos w 24 Październik 2011, 18:58
4,2ghz przy 78-85C non stop i jest stabilny przy 1,4625v
ale jakby udało Ci się zbić tą temperaturę o 10-20C to działał by wydajniej.

lukaszja

Cytat: pszyklejony w 24 Październik 2011, 19:03
wszystkimi sześcioma?

Jeśli pytasz o wydajność w PrimeGrid, w podprojekcie Sophie Germain (LLR) v6.09, to każdy z 6 rdzeni "robił" swojego "taska" w 15-17minut. Na raz szło 6 zadań, każde liczyło się w 15-17 minut (to o niebo lepiej niż mój stary Athlon, nie wiem, jak się to ma do konkurencji).
Link to jednego z zadań:
http://www.primegrid.com/result.php?resultid=310478122 

ScApi

Cytat: lukaszja w 24 Październik 2011, 19:29
Cytat: ScApi w 24 Październik 2011, 19:06
Jeżeli płyta jest rev 1.0, to ma biedną sekcję zasilania, nie obsługuje procków 125W stąd takie niskie VCore dla procka 95W na zrzutach ekranu + bios w wersji BETA.

To wersja 1.0. Wiem, że ma nędzną sekcję zasilania, jednak nowy BIOS od Gigabyte'a (podałem go wcześniej w jednym z pierwszych postów) w pełni obsługuje procki X6 o max TDP 95W (czyli 1035, 1045, 1055 w wersji 95W).
ALE!
Może to jest rozwiązanie zagadki!
Jeśli normalne zasilanie dla tych procków to 1,375V (a tego nie wiem!) a on idzie na 1,2V to ma prawo być chłodny, czyż nie?
Jeśli to się potwierdzi, to chyba rozwiązałeś zagadkę! :respect:

Tak, Gigabyte żeby przygotować swoją płytkę pod obsługę procka 95W nawet jak teoretycznie zasilanie wytrzyma dajmy na to 80W wystarczy że w AGESA ustawi max VCore dla wszystkich Phenom'ów na 1,275 i w ten magiczny sposób płytka zaczyna obsługiwać procki 95W. Podobne zagranie kiedyś miało miejsce ze strony MSI za czasów gdy wchodziły Phenomy 1Gen.

A tematycznie, czujnik na płycie raczej nie przekłamuje, 16-20stopni więcej niż temp per Core podawana z czujnika w procku, co by się zgadzało z regułą, swoją drogą jest to stosunkowo chłodny procek, ale o gigantycznych możliwościach OC na stockowym VCore.

lolek

Ja bym go nie kręcił na tej płycie. Sekcja zasilania tego może nie wytrzymać  :(

ScApi

Raczej procek, przyszłościowy pod ewentualną wymianę płyty, coś z kombinacją 8+2 bo 4+1 to raczej zakończyło by się fajerwerkami :P

Ale z tego co znalazłem w necie, procek generalnie dla producentów OEM, i bez większych zabaw 3,6GHz max 4,1GHz na 1,425V

Jak pozbędę się swoich gratów może za takim rodzynkiem się rozglądnę, bo Buldog mnie ciut rozczarował.

lukaszja

Czas na podsumowanie. Z tego co rozumiem, Phenom II X6 1035T jest fabrycznie "odwoltowany", przez to ograniczono jego TDP i nagrzewanie się. Stąd tak niskie temperatury (dobry cooler też robi swoje). Mam się nie martwić a cieszyć. W przyszłości kupić lepsze MoBo i wykorzystać potencjał OC. Temat do zamknięcia, zagadka rozwiązana, dziękuję wszystkim!

ScApi

Jeżeli bazujesz na moich wypowiedziach, to podkreślę że hipotetycznie tak założyłem, na to wskazują wszystkie odczyty, ale po przeczytaniu całego wątku, sprawę wyeliminowało by, umieszczenie go w innej mobo,albo drugi taki sam proc w Twojej płycie, co z wiadomych przyczyn jest mało realne.

Jedyne czego jestem pewien, to poza nielicznymi uszkodzonymi egzemplarzami, czujniki wbudowane w CPU podające temperaturę Per Core rzadko kłamią, wyjściowa temperatura całego CPU jest właśnie z reguły trochę wyższa, i w Twoim przypadku ma to miejsce, jeżeli testy i normalne użytkowanie nie powoduje żadnych błędów to specjalnie bym się tym nie przejmował  ;)