Jak uruchomić Free Pacal Compiler

Zaczęty przez Vega, 01 Listopad 2011, 11:54

Vega

Witam i od razu przepraszam za głupie pytanie, ale nie mogę sobie z tym poradzić.
Ściągnęłam i zainstalowałam FPC pod Windows7 64bit, ale nie wiem jak go teraz uruchomić. W folderze bin mam folder i386-win32 a w nim tylko ppcrossx64. Jak go otwieram, pokazuje się okno z całą masą informacji, chyba pomoc do programu, ale poza tym nic się nie dzieje. W XP ze startu można znaleźć "uruchom", tam prze TP wpisuję komendę c:\TP i odpala się Turbo Pascal, natomiast w Win7 nie ma czegoś takiego (a przynajmniej nie widzę), jest tylko "wyszukaj", więc jak wpisze c:\FPC to otwiera mi się folder.
Pomoże ktoś?

emik

uruchom linię komend cmd i tam spróbuj uruchomić Pascala

albo zobacz to: http://www.windows7download.com/win7-free-pascal/kqeuhyss.html


Vega

rozumiem, że w ścieżce c:\Users\Agnieszka> powinnam wpisać fpc? Nie działa, niezależnie od tego, do którego folderu przeniosę cały folder FPC :/

emik

ale w folderze FPC powinien być jakiś plik do uruchamiania


Troll81


Vega

no właśnie nie ma pliku do uruchomienia, są uninst i bin

Troll81

a ty to jakoś instalowałaś? czy tylko rozpakowałaś. Jesteś pewna że masz wersję dla windowsa?

Troll81

przed chwilą zassałem instalkę. Zainstalowałem. Mam ładne skróty w menu strat.
w katalogu
E:\FPC\2.4.4\bin\i386-win32 mam mnóstwo plików *.exe

Vega

tak, wersja dla windows 64bit. Dostałam w końcu instalkę 34MB (tamta miała 18,5MB) i ta już po zainstalowaniu tworzy skrót, z którego startuje FPC.
Dzięki za próby pomocy :)

ScApi

Cytat: Vega w 01 Listopad 2011, 11:54
W XP ze startu można znaleźć "uruchom", tam prze TP wpisuję komendę c:\TP i odpala się Turbo Pascal, natomiast w Win7 nie ma czegoś takiego (a przynajmniej nie widzę), jest tylko "wyszukaj", więc jak wpisze c:\FPC to otwiera mi się folder.
Pomoże ktoś?

Znaczek Windowsa po lewej i klawisz "R", czyli Win+R, to takie ukryte "uruchom" z XP ;)

Rysiu

Przepraszam za wybieg ale do czego ten TP jest potrzebny? Można napisać do przeniosę jakiś kod do C jeżeli za dużo tego nie ma  ;)

krzyszp

Cytat: Rysiu w 01 Listopad 2011, 16:02
Przepraszam za wybieg ale do czego ten TP jest potrzebny? Można napisać do przeniosę jakiś kod do C jeżeli za dużo tego nie ma  ;)
Jak znam życie, to szkoła wymaga :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Vega

dokładnie, pierwszy semestr to praca w Turbo Pascalu, a co za tym idzie na zaliczenie też jest potrzebna znajomość TP :)
ScApi, dzięki za podpowiedź, przyda się :)

Rysiu

Cytat: krzyszp w 01 Listopad 2011, 16:11
Jak znam życie, to szkoła wymaga :)

Cytat: Vega w 01 Listopad 2011, 16:37
dokładnie, pierwszy semestr to praca w Turbo Pascalu
To szkoła czy Uczelnia? Różnica dość zasadnicza.

Totalnie nierealne mi się wydaje aby gdzieś na Uczelni uczyli na przedmiocie ala "Podstawy programowania" Turbo Pascal'a.

Kret_polny

@Rysiu - sam miałem na pierwszym roku( Uniwersytet Jagielloński, Wydział Matematyki i Informatyki, kier. Informatyka gdyby ktoś chciał wiedzieć) przez  pierwsze 3 miesiące Pascala(+ trochę Delphi), potem do końca semestru C. Znajomość Pascala była bardzo potrzebna osobom które wybrały "ścieżkę" TCS( Theoretical Computer Science). W ramach kursu "Algorytmy i struktury danych I"(chyba taka była dokładna nazwa) wysyłało się programy do sprawdzarki o nazwie Athina, bardzo rygorystycznej zresztą( chyba tu sobie można sprawdzić jak to mniej więcej wygląda: http://playground.tcs.uj.edu.pl/index.html ,ale ja z tego nie korzystałem, zresztą z samej Athiny też nie  %)). "Algorytmy i struktury danych II" były już w C. Natomiast to było kilka lat temu i nie wiem czy coś się nie zmieniło.  XD