Metody walki z kurzem

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 21 Listopad 2011, 11:18

Tomasz R. Gwiazda

Macie jakieś swoje sprawdzone metody na walkę z kurzem w komputerze ?
a właściwie metodę jego usuwania.
Combo odkurzacz + kompresor ? czy może cos innego.

PS: właśnie jestem na etapie szukania kompresora małego (bez butli dużej) do pompowania opon w rowerach + do przedmuchiwania kompa , ktoś może coś polecić ?

Szopler

Ja mam jedną skuteczną metodę - obudowa z filtrem przed każdym wentylatorem nawiewnym i czyszczenie filtrów co miesiąc ;)

armar

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 21 Listopad 2011, 11:18
Macie jakieś swoje sprawdzone metody na walkę z kurzem w komputerze ?
a właściwie metodę jego usuwania.
Pędzel z długim włosiem do zgarniania kurzu + odkurzacz. :)

Tomasz R. Gwiazda

CytatJa mam jedną skuteczną metodę - obudowa z filtrem przed każdym wentylatorem nawiewnym i czyszczenie filtrów co miesiąc
to ja mam 3 filtry z przodu... wyjmowane, i to nie jest az tak skuteczne :)
ktore pod prysznicem czyszcze :)

Troll81

filtr zatrzymuje gruby kurz, drobnica i tak sie przedostaje. Jak dla mnie sprężone powietrze raz na ruski rok i pedzelek.

Tomasz R. Gwiazda

szczegolnie duzo sie odklada na coolerze od GPU :)
u mnie to sie konczy wykrecaniem karty i odkurzaniem wentyli + radiatora


Troll81

możesz też spróbować zwilżać filtry. wtedy wyłapią więcej kurzu.....

aborek

Można też szczelnie owinąć kompurter taką folią do pakowania żywności - zero kurzu w budzie. Tyle że wtedy pozostaje problem temperatury XD

Szopler

Chłodzenie wodne z chodnicą zabudowaną po za kompem - brak problemu kurzu w obudowie...

Tomasz R. Gwiazda

chyba ku temu bede zmierzal :)

ale poki co musze walczyc :D

migawron

Cytat: Szopler w 21 Listopad 2011, 15:11
Chłodzenie wodne z chodnicą zabudowaną po za kompem - brak problemu kurzu w obudowie...

albo komp wstawiony do akwarium z olejem, również brak kurzu w obudowie  :D




GRID

Najważniejsze jest zwalczanie problemu u podstaw. :attack:

1. Sprzątanie mieszkania  :)
2. Pozbycie się starych tapczanów, stary firanek, zamontowanie nowoczesnych rolet.
3. Dywany won.
4. Raz w tygodniu myć podłogę specjalnym preparatem (płyn do mycia podłogi)
5. Jonizator powietrza jonizujący cząsteczki kurzu powoduje że kurz ma utrudnione przemieszczanie się po mieszkaniu.
6. Rzucenie palenia - do sadzy z tytoniu kurze lepiej się przykleja.

Jeżeli nie możemy poradzić sobie z pierwszymi czterema punktami a szczególnie pierwszym to możemy:

1. Postawić komputer w odosobnionym zamkniętym pomieszczeniu, gdzie jest tylko beton, szkło, metal i drewno.
2. Zamontować chłodzenie wodne.
3. Zamontować dodatkowe filtry.


Ja czyszczę kurz pędzlem + odkurzacz. Jeżeli czyszczę wiatrak laptopa i nie mogę go rozkręcić to przytrzymuje wiatraczek igłą aby nie uszkodzić ciągiem wstecznym wiatraka.

miszol

Cytat: migawron w 21 Listopad 2011, 15:29
Cytat: Szopler w 21 Listopad 2011, 15:11
Chłodzenie wodne z chodnicą zabudowaną po za kompem - brak problemu kurzu w obudowie...

albo komp wstawiony do akwarium z olejem, również brak kurzu w obudowie  :D


i frytki będzie można robić  :D

Sebastian M. Bobrecki

1) Utrzymywanie względnej czystości w domu :P
2) Sprężone powietrze
3) Pędzelek
4) Odkurzacz

A w nowszych budach to tylko raz na jakiś czas filtry odkurzaczem oczyścić i finisz :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

no ja wlasnie w kierunku sprezonego powietrza mysle, ale w pojemnikach to sie nie oplaca
tylko sprezarke kupic chce (tylko zeby mala byla) :)


Szopler

Sprężarka samochodowa + koło z dętką jako zbiornik powietrza... może być od ursusa :D
Tak na serio to odwadniacz do sprężarki polecam!

Tomasz R. Gwiazda

cos konkretnie mozesz zaproponowac? producent, model, link?


pawg

Albo do serwisu. 20 PLN.



phobos

Ja proponuję przestawić komputer z podłogi na nieco wyższy poziom. U mnie różnica w szybkości kurzenia się jest spora.

Tomasz R. Gwiazda

niestety odpada poki co :(
bo to ten czarny

a na biurku jest nadstawka


w robocie jak moge to nakazuje stanie kompa na biurku a w domu nie moge sam tego wyegzekwowac od siebie :)

migawron

za cenę nieco mniejszego przepływu powietrza można zastosować gęste filtry przeciwpyłkowe (plus szczelna obudowa), Domowy sposób - rajstopy!! (swoją drogą sprawdzają się także w starszych autach nie wyposażonych w filtr kabinowy  wkurzające suche liście lecące z nawiewów itp.)



Tomasz R. Gwiazda

http://www.joemonster.org/filmy/40059/Czyszczenie_komputera_rok_na_magazynie

Troll81

http://www.youtube.com/watch?v=Ham6s3Ei9uI&feature=related


Gołąbpocztowy

Ostatnio w jednym warsztacie samochodowym czyściłem komputer właśnie taką metodą i kurzu była podobna ilość. Niestety jako, że to była robótka u kolegi to wiadomo piwkowanie i takie tam i nie sądziłem, że to tak wystrzeli i "troszeczkę" tego kurzu na mnie wylądowało.  :whistle:

Cyfron

ja właśnie myślę kupić sobie kompresor.
Co myślicie o takim:
http://allegro.pl/kompresor-bezolejowy-sprezarka-8bar-1-5km-pistolet-i1963360992.html

Tomasz R. Gwiazda

hmm nie wiem czy sie sprawdzi
lepiej taki ktory ma zbiornik w ktorym najpierw sprezysz powietrze
bo wazne zeby miec dobre cisnienie tego powietrza

Cyfron

no właśnie niby ma końcówkę do "przedmuchiwania" - dlatego pytam - może ktoś taki ma gdzieś i może sprawdzić czy dawałby radę czyścić, czy lepiej kupić taki ze zbiornikiem

migawron

tu poszli grubo w temacie, walka nie tylko z kurzem, ale także z obcymi formami życia:

http://www.theregister.co.uk/2010/11/26/ventblockers_2/



Szopler

To chyba kompy dostawców netu na zasadzie wstaw i zapomnij że istnieje hehe bo u mnie bez obudowy może stać 2-3 lata i się tak nie zakurzy jak tamte... :sick:

Cyfron

Cytat: migawron w 21 Luty 2012, 17:43
tu poszli grubo w temacie, walka nie tylko z kurzem, ale także z obcymi formami życia:

http://www.theregister.co.uk/2010/11/26/ventblockers_2/

Takie zapchane kompy u nas by nie podziałały  :deadman:

Troll81

Jak pracowałem jako serwisant to raz wymienialiśmy sprzęt w aptece. Był 2004 rok a tam zalegały jeszcze 386 z DOSem. Oj że ja wtedy aparatu nie miałem.....

EDU Enthusiast

dobrym rozwiazaniem kontra kurz to pozbyc sie fanow a zastopic je watercooling. tez mozna kompa olejem roslinnym zalac.