Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Amazon EC2

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 28 Grudzień 2011, 10:50

Tomasz R. Gwiazda

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,10874980,Najszybszy_nieistniejacy_superkomputer_swiata__Ma.html

CytatDostęp do 30 tysięcy rdzeni kosztuje ją 1279 dolarów za godzinę. Klient nie musi się martwić serwisowaniem, obsługą, zasilaniem czy rozwiązywaniem problemów z superkomputerem. Po prostu z niego korzysta kiedy chce i jak długo chce. Moc Amazon EC2 udostępniana jest mu w zasadzie od ręki i to z dowolnego komputera wpiętego do Sieci. Wygodne, prawda?


taktu

Zaciekawił mnie ten temat, tutaj oficjalny cennik:
http://aws.amazon.com/ec2/#pricing

Ciekawe..
CytatAs part of AWS's Free Usage Tier, new AWS customers can get started with Amazon EC2 for free. Upon sign-up, new AWS customers receive the following EC2 services each month for one year:

    750 hours of EC2 running Linux/Unix Micro instance usage
    750 hours of Elastic Load Balancing plus 15 GB data processing
    10 GB of Amazon Elastic Block Storage (EBS) plus 1 million IOs and 1 GB snapshot storage
    15 GB of bandwidth out aggregated across all AWS services
    1 GB of Regional Data Transfer

Info w wiki jak postawić tam aplikacje klienta:
http://boinc.berkeley.edu/wiki/Installing_BOINC_on_EC2

A tutaj ktoś już robi testy
http://www.dslreports.com/forum/r26701792-BOINC-Anyone-Tried-WCG-on-EC2-


Troll81

pomysł ciekawy....

Miętowy

dziś wieczorem zaczynam testy

Tomasz R. Gwiazda

daj znac co z nich wyszlo (ewentualnie zalacz jakies screeny :) )

Miętowy

Więc na szybko - działa :-), a trochę bardziej szczegółowo:

- założyłem konto na aws.amazon.com - wymagana jest ważna karta kredytowa i numer telefonu
- po chwili było aktywne, więc uruchomiłem darmowy serwer - czyli wg ich nazewnictwa instancję. Darmowa czyli wersja micro - jeden rdzeń, trochę ramu itp.
- zainstalowałem tam ubuntu - nie znam się na linuxach, a tą nazwę słyszałem i widziałem duże fora więc jakby co znajdę support :-)
- po 5 minutach zalogowałem się przez putty, zainstalowałem klienta boinc, podpiąłem się do bam-a i obliczenia ruszyły
- 1 wu rosetta będzie się liczyła ok 6 godzin, więc szału nie ma, ale mój skromny RAC wzrośnie :-).

Całość zajeła ok 1h, w tym dużo grzebania po forach - 1 raz w życiu instalowałem coś na maszynie linuksowej, korzystałem z Putty itp

I najlepsze -  na 12 m-cy w tym wariancie (instancja micro) , dla nowych klientów usługa jest darmowa !!

taktu

Ile takie WU Rosetty punktuje w przybliżeniu? Lub jak te 6h ma się do Twojego domowego sprzętu?

Trafiłem gdzieś na informacje że maszynka Micro posiada ~640MB RAM, czyli np. dla WCG CEP2 to za mało, więc warto sprawdzić wymagania projektów przed odpaleniem.

Znalazłem jeszcze kalkulator w którym można sobie wyliczyć co jeśli np. przekroczymy transfer. Swoją drogą dobrze byłoby na tym linuksie ustawić odpowiednie quoty na transfer.
http://calculator.s3.amazonaws.com/calc5.html


Miętowy

na mikro instancji jest dokładnie 613 MB. Ile jest punktów za WU nie wiem, mój "flagowy"  ;) Intel Core 2 T5200 liczy to ok. 4-5 godzin. Transferem się nie martwię bo mam w/g mojego rozumienia 15GB miesięcznie - nie korzystam na ten moment z innych usług na tym koncie.

Karlik

Akurat stwierdzenie, że rosetta się będzie liczyła x godzin nic nie mówi, bo to się z góry ustala (chyba, że się coś zmieniło?). Daj znać jak zapunktuje, ew. sprawdź na projektach/próbkach, które mają z góry określoną liczbę operacji a nie czas liczenia :p_arr: i wtedy podaj jak długo będzie liczyło.

Szopler

Daj znać po roku jak zaczną automatycznie zdejmować kasę z karty kredytowej...
W ogóle przy darmowej usłudze podawanie jakichkolwiek danych "rozliczeniowo - finansowych" powinno być nieobowiązkowe.

Miętowy

Pierwsze podsumowania - jest tak sobie, przynajmniej w Rosetta  :(. Przeliczyły się 4 próbki, zajęło to ok 19h, i suma kredytów jest taka:
- claimed - prawie 380 punktów
- granted - 22 !!

różnica gigantyczna, nie do końca rozumiem system claimed/granted. Spróbuję go przestawić na inne projekty - puszczę Milkyway, chyba że macie inne propozycje.

Co do karty - wymagają jej bo dostajesz coś za darmo, ale co rusz jest opcja płatna - wystarczy tylko kliknąć: lepsze/silniejsze instancje, dokładniejsze statystyki itp, itd. Nie zamierzam nic dopłacać  :)

Szopler

Czasowo to i tak nieźle... domyślnie WU ma 6h czyli 6h x 4 = 24h.
Można to zmienić w ustawieniach na stronie projektu od 1 do 24 godzin.

Aegis Maelstrom

Co do wydajności tej instancji:

Cytat: Miętowy w 29 Grudzień 2011, 17:39
- 1 wu rosetta będzie się liczyła ok 6 godzin, więc szału nie ma, ale mój skromny RAC wzrośnie :-).

Cytat: Miętowy w 30 Grudzień 2011, 16:38
Pierwsze podsumowania - jest tak sobie, przynajmniej w Rosetta  :(. Przeliczyły się 4 próbki, zajęło to ok 19h, i suma kredytów jest taka:
- claimed - prawie 380 punktów
- granted - 22 !!

różnica gigantyczna, nie do końca rozumiem system claimed/granted. Spróbuję go przestawić na inne projekty - puszczę Milkyway, chyba że macie inne propozycje.

Tak jak napisali Karlik i Szopler, czas liczenia się próbki w Rozetce nie jest żadnym wyznacznikiem.
Tam próbki działają inaczej, domyślnie masz 6 godzin max na przeliczenie próbki i czas ten można przestawić na np. dłuższy. W tym czasie znajdujesz kolejne rozwiązania; gdy scheduler uzna, że z następnym nie wyrobisz się w czasie, kończy próbkę i ją odsyła.
A punkty dostajesz w zależności od liczby znalezionych rozwiązań i ich wyceny (jest ona robiona na testujących maszynach i wypada dość różnie, więc raz za np. 6 godzin pracy dostaniesz więcej, raz mniej).

Możesz popróbować z paroma próbkami i innymi projektami.

Obstawiam jednak, że mikroinstancja jest słabiutka. 615 MB RAM to już jest trochę mało dla R@h, oficjalnie w wymaganiach mają już 1GB (choć próbki na słabsze maszyny ciągle są i myślę, że jeszcze trochę będą :) ).
Wydaje mi się, że najlepiej się ona nadaje do nabijania czasu w jakimś WCG czy yoyo i puszczania projektów dobrych na Linuksie, bez checkpointów itd. :)

Hmm, jak ktoś dokładnie opisze jak, to może sam sobie założę. :)

buninek

Cytat: Miętowy w 30 Grudzień 2011, 16:38
Pierwsze podsumowania - jest tak sobie, przynajmniej w Rosetta  :(. Przeliczyły się 4 próbki, zajęło to ok 19h, i suma kredytów jest taka:
- claimed - prawie 380 punktów
- granted - 22 !!

różnica gigantyczna, nie do końca rozumiem system claimed/granted. Spróbuję go przestawić na inne projekty - puszczę Milkyway, chyba że macie inne propozycje.
[...]

Zajrzyj na swoje konto w projekcie i wejdź w zakładkę "Task Details", przeliczonych zadań. Pewnie nie przyliczyła się ani jedna "struktura". Stąd i te przyznane punkty są raczej i tak na wyrost.

Opterony z cloud24 taktowane z  częstotliwością 1.7GHz przeliczają ponad 40 "struktur" w ciągu 6h.
Cytat
BOINC:: Worker startup.
Starting watchdog...
Watchdog active.
Starting work on structure: _00001
Starting work on structure: _00002
Starting work on structure: _00003
[...]
Starting work on structure: _00040
Starting work on structure: _00041
Starting work on structure: _00042
Możliwe, że to zbyt mała ilość pamięci powoduje taki zastój tych zadań.

Miętowy

Cytat: Aegis Maelstrom w 30 Grudzień 2011, 18:02

[Wielkie ciach]

Hmm, jak ktoś dokładnie opisze jak, to może sam sobie założę. :)

Sprawa jest banalnie prosta - skoro ja sobie poradziłem to nie może być inaczej. Wymagana jest ważna karta kredytowa i numer telefoniczny.

1. Wchodzisz na stronę http://aws.amazon.com/
2. Klikasz sign up, potem zaznaczasz I am a new user
3. Wypełniasz wszystkie pola, w tym dane z karty i numer telefonu.
4. Odbierasz telefon z USA (dzwoni automat więc angielski nie jest niezbędny) i wpisujesz PIN który wyświetlił ci się na ekranie
5. Klikasz w linka z maila i gotowe - masz aktywne konto w AWS
6. Logujesz się przez stronę za pomocą podanego maila i hasła
7 Wchodzisz w AWS Management Console
8. Przechodzisz do zakładki EC2
9. Wybierasz launch instance - pamiętaj że za darmo jest wersja micro a dane twojej karty już mają :-), potem system - ja wybrałem jakieś ubuntu x64
10. Po 2 minutach serwer działa :-)
Ja użyłem putty żeby się zalogować do mojego serwera, ale najpierw:
11. Wygenerowałem klucz przy czyli klikam Key Pair a następnie Create Key Pair
12. Pobrany klucz jest niekompatybilny z PuTTY więc używam narzędzia puttygen.exe tego samego autora
13. Łącze się za pomocą PuTTY z serwerem - adresem jest Public DNS, zabezpieczeniem klucz
14. Dalej to już bajka - instalujesz klienta boinc i odpalasz zadania (ja użyłem BAM, bo boinccmd mnie przerósł ...).

Nie wiem czy brzmi to wystarczająco prosto, ale ja dałem sobie radę w trochę ponad godzinę, a pierwszy raz w życiu używałem PuTTY, kluczy, linuksem też wcześniej się nie bawiłem, a wiersza poleceń nie używałem od czasów DOS-u. Jak miałem problem to wrzucałem do googli pytanie i było setki odpowiedzi.

Jakiś nasz fachowiec może przygotować gotowe AMI (gotowy obraz systemu) żeby ułatwić życie - wystarczy wtedy wybrać system z listy i odpadnie wybór systemu, instalowanie boinc.

gaballus

#15
Generalnie jest to cienizna straszna, nadaje się co najwyżej do robienia odznak w WCG (bo tam czas liczenia się liczy nie punkty). próbka HFCC która na E24clud średnio liczy się od 8 do 14h (czas realny), tutaj liczy się już ponad 17h, do końca licznik pokazuje 1d16h i ciągle rośnie, postęp 12% czyli wychodzi że realnie będzie się liczyła około 6dni.
Ale cóż za free  :dunno:

buninek

Intel(R) Xeon(R) CPU E5507 @ 2.27GHz
To jest procesor z EC2?
Nie jest to zabytek. :D

Bardzo możliwe, że mają ustawione bardzo wygórowane limity na ciągłe obciążenie. Warto by to zdiagnozować.
Może zredukować ustawienia obciążenia BOINC do powiedzmy 50-60% na proces lub skorzystać z cpulimit.

Pigu

niestety mam wstręt do podawania danych karty :(

Tomasz R. Gwiazda

kup sobie "karte internetowa" prepaidowa
ja tak zrobilem i wplacilem tam tylko kwote mi potrzebna do zakupow w Android market


Pigu

oo - one działają jak kredytówki? - zadziała to z amazon?

same zakupy internetowe to w pl mtransfer, poza granicami paypal

Tobas

Zadziała.
Ja mam taką w BZWBK i wrzucam tam np. 10 pln i już wszystkie sex witryny moje ;-)

Tomasz R. Gwiazda

dokladnie tak
tez mam z BZ WBK

co ciekawe , jestem klientem BZ WBK od 8 lat... a karte kupowalem przez allegro LOL, za 1zl :)

PS: "karta" jest w postaci pliku PDF, nie ma fizycznej formy