RaspberryPi - 35 dolarów za komputer z Linuksem

Zaczęty przez krzyszp, 08 Luty 2012, 13:30

krzyszp

Jako, że parę osób jest zainteresowanych nabyciem, najświeższe wiadomości:
CytatThe good news is that this finally means we have a date for the first batch: the boards will be finished on February 20. Eben and I may be going to China to make sure that the boards can be brought up properly for that date if necessary. We'll be airfreighting them to the UK immediately, so you should be able to buy them before the end of the month.

Czym jest RaspberryPI?
To bardzo mały i tani komputerek oparty na procesorze ARM i chodzący pod Linuksem. Cena w zależności od wersji ma wynosić 25 lub 35 dolarów na rynku brytyjskim.
Więcej informacji tutaj:
http://www.raspberrypi.org/faqs

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka


Troll81

zamawiam jedną sztukę :D mozesz zrobic za pośrednika??

krzyszp

Nie wiem, kiedy będę miał - śledzę stronę (i sklep) codziennie.
Nie bardzo mogę robić za pośrednika, niski stan kasy niestety, za to mogę dać natychmiast znać jak się pojawi i możemy użyć mojego konta PayPal w razie potrzeby wykonania szybkich zakupów (partia 10k sztuk pewnie pójdzie na pniu).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Cyfron

krzyszp - ja Tobie chętnie kasę przeleje wcześniej (pre-paid)  :arrr:

krzyszp

Cyfron, jeśli Ci się chce, to rób arkusz z chętnymi, a jak tylko się pojawią - to robimy w 5 minut przelewy na mojego paypala i zamawiamy ile się da (ja biorę min. 10 szt).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

krzyszp: a po co Ci tyle tego ? :)


i to bedzie bez obudowy ?

krzyszp

1. Jeden podłączony "na stałe" do TV jako mediacenter.
2. Drugi jako serwer MySQL.
3. Trzeci jako serwer ftp.
4. Czwarty - próby instalacji Androida - jak się powiedzie, to tak zostanie.
5. Piąty j.w. ale Debian/Ubuntu.
6. Szósty, siódmy - masakrowanie czym się da - możliwość zniszczenia (softowego).
7. 8,9,10 - mam u siebie chętnych do tego, poza tym, może zrobię farmę CPU...

Tak naprawdę, to przy zużyciu energii na poziomie 2W (a o ile pamiętam, tyle używa), to widzę to całkiem opłacalne.
Jak będę miał więcej kasy to jeśli testy wykażą niezawodność sprzętu to poleci jako serwer MySQL dla moich klientów, a więc będę chciał mieć tego jak najwięcej...

Co do obudów, to nie wiem, ale obiło mi się, że tak...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81


Tomasz R. Gwiazda

ja tez :)


jak bez obudowy to zrobie sobie z drewna  %)

armar

Da się na tym klienta BOINC uruchomić?

Troll81

zaraz się będzie dało :D od tego są ludzie :D

a tak na serio to mi on potrzebny do czujnika Rad@H :D

Cyfron

#12
Cytat: krzyszp w 08 Luty 2012, 14:02
Cyfron, jeśli Ci się chce, to rób arkusz z chętnymi, a jak tylko się pojawią - to robimy w 5 minut przelewy na mojego paypala i zamawiamy ile się da (ja biorę min. 10 szt).

arkusz (lista ;) ):

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AvaIwM-7q7jQdDdaMDVPZ3RHZU5OWklCZjFHdVFMU1E

- proszę o wpisywanie się według wzoru.


krzyszp

Cytat: armarB@P] link=topic=6876.msg177058#msg177058 date=1328707917]
Da się na tym klienta BOINC uruchomić?
Mam nadzieję, w każdym razie na pewno, jeśli Debian odpali (a już trwają nad tym prace).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Aplikacje projektów też usza byc napisane pod architekturę. Sam BOINC nie wystarczy :D

Ale zasilanie tego z baterii nie powinno byc problemem. A z tąd już tylko rzut berecikiem do w pełni moblinej czujki Rad@h :D super by było gdyby zdażyć do wyjazdu do prypeci....

goofyx

hmm, a projekty boinc które są używane na boincu na komórkach ruszą na tym?

ryszard.korczyk

2szt dla mnie, dopisałem się do listy

krzyszp

Cytat: goofyx w 08 Luty 2012, 15:28
hmm, a projekty boinc które są używane na boincu na komórkach ruszą na tym?
Nie mam pojęcia (biblioteki), ale myślę, że niektórzy nie będą mieli problemu z przeniesieniem (zwłaszcza, jeśli Android ruszy).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81



Troll81

możemy tez urządzić ściepkę i zbudowac cluster?? :D

http://www.geek.com/articles/chips/canonical-builds-a-42-core-arm-cluster-server-box-for-ubuntu-20110613/

http://www.cnx-software.com/2011/11/04/pandaboard-cloud-cluster-running-google-app-engine/


jakby każdy rzucił "dychę" to moglibyśmy się całkiem szybko doposażyć w taki clusterek :D

Cyfron

krzyszp - a czy w ogóle będzie można kupić więcej niż jedno raspberry pi na głowę?
Bo coś mi się kojarzy, że w FAQ coś było na temat ograniczenia ilości urządzeń na głowę...

Hani



krzyszp

Cytat: Cyfron w 09 Luty 2012, 22:08
krzyszp - a czy w ogóle będzie można kupić więcej niż jedno raspberry pi na głowę?
Bo coś mi się kojarzy, że w FAQ coś było na temat ograniczenia ilości urządzeń na głowę...
Nie natknąłem się nigdzie na takie info, a sporo ludzi na ich forum deklaruje chęć zakupu > 1 sztuki.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Cyfron

w FAQ do którego dajesz link w pierwszym poście jest jak byk napisane:
CytatHow many can I buy in one go?

For the first batch we are limiting orders to one per person. This restriction will be relaxed as production gets in to full swing, and we can be sure of getting boards to all who want them. This should prevent eBay scalping (to some extent – we will also be auctioning some boards ourselves to try to make sure there's no market for scalpers), and ensure that as many different individuals as possible get their Raspberry Pi!

krzyszp

Cytat: Cyfron w 10 Luty 2012, 09:03
w FAQ do którego dajesz link w pierwszym poście jest jak byk napisane:
CytatHow many can I buy in one go?

For the first batch we are limiting orders to one per person. This restriction will be relaxed as production gets in to full swing, and we can be sure of getting boards to all who want them. This should prevent eBay scalping (to some extent – we will also be auctioning some boards ourselves to try to make sure there's no market for scalpers), and ensure that as many different individuals as possible get their Raspberry Pi!
Na innych się wściekam, że nie czytają wszystkiego, a sam przegapiłem :/
Zaraz piszę maila, może odpowiedzą...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

napisz że robisz zamówienie w imieniu wieluludzi z Polski :D podaj nasz namiary jakby co. potwierdzę że chce jedną sztukę i że ty posredniczysz by obnizyc koszty wysyłki itp itd...

Cyfron

no właśnie widziałem też gdzieś chyba w tym faq, że ludzie planują zakupy zbiorowe i że nawet im to pasuje, bo wysyłają większą ilość w jedno miejsce. Ale lepiej się rzeczywiście upewnić :)

krzyszp

Cytat: Cyfron w 10 Luty 2012, 12:24
no właśnie widziałem też gdzieś chyba w tym faq, że ludzie planują zakupy zbiorowe i że nawet im to pasuje, bo wysyłają większą ilość w jedno miejsce. Ale lepiej się rzeczywiście upewnić :)
Tak samo, jak pasuje w wypadku radioaktywnego...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Martin Fox

A jak mówiłem o tym trollowi na papierosie to twierdził, że nie mam racji :P

Troll81

bo pamiętam że na forum Raspberry był poruszany tematzamówień grupowych i było zapewnienie że takowe pójdą....

krzyszp

http://www.linuxuser.co.uk/news/raspberry-pi-benchmarked-against-beagleboard-low-price-is-long-term/
W artykule jest wzmianka, że chip broadcom użyty w projekcie jest (jak rozumiem) robiony wyłącznie dla projektu...
To niestety wyklucza możliwość samodzielnej budowy :(

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

kotfryc


Rysiu

Na tym czymś normalnie kompilator gcc zatrybi?

Procesor 32-bit. Coś niby takiego: http://en.wikipedia.org/wiki/ARM11

Od kiedy ta zabawka będzie dostępna?

krzyszp

CytatMeanwhile, the manufacturing cogs continue to turn. We hope the Raspberry Pis from the first batch will be out of testing by the end of Thursday, and on their way to freight.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

ryszard.korczyk

#35
Twórców tej platformy trochę przerosło zapotrzebowanie, większość znajomych elektroników poluje na tą płytkę. Jedna z firm chciałaby nawet parę kszt. kupuć od ręki.

goofyx

Cytat: RK w 21 Luty 2012, 09:35
Twórców tej platformy trochę przerosło zapotrzebowanie, z kim ze znajomych bym nie rozmawiał, to poluje na tą płytkę. Jedna z firm chciałaby nawet parę kszt. kupuć od ręki.
Teraz tylko czekać, aż na boincu pojawią się farmy tego sprzętu :)

Cyfron

to trzeba szybko zrobić aplikacje mersenne, radioactive i enigma na tą platforme! - może jako pierwsi to wprowadzimy?

goofyx

Cytat: Cyfron w 21 Luty 2012, 11:43
to trzeba szybko zrobić aplikacje mersenne, radioactive i enigma na tą platforme! - może jako pierwsi to wprowadzimy?
jestem za <- tylko zależy ile taki jeden sprzęt będzie dawał punktów.
Bo ja się okaże że lepiej kupić sprzęt pc za 1tyś złotych niż 10 RaspberryPi to nie ma sensu

ryszard.korczyk

Cytat: goofyx w 21 Luty 2012, 11:57
Cytat: Cyfron w 21 Luty 2012, 11:43
to trzeba szybko zrobić aplikacje mersenne, radioactive i enigma na tą platforme! - może jako pierwsi to wprowadzimy?
jestem za <- tylko zależy ile taki jeden sprzęt będzie dawał punktów.
Bo ja się okaże że lepiej kupić sprzęt pc za 1tyś złotych niż 10 RaspberryPi to nie ma sensu
Jeśli chodzi o moc obliczeniową to szału pewnie nie będzie, co innego z projektami non-cpu.