Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Problem z komputezem

Zaczęty przez trezor40, 19 Luty 2012, 21:59

trezor40

Rok temu kupiłem mój pierwszy komputer - tylko ze względu na gry , jestem ich maniakiem . Ten komputer to zestaw , więc był słaby do gier - wymieniłem w nim większość rzeczy .Teraz mam procesor AMD Phenom(tm)X2 560 3300 MHz , Ram 8 G , płyta ASRock N68-GE3 UCC , karta graficzna NVIDIA GeForce 9800 GT, monitor LG 42" 3D . Problem jast taki ,że często pojawia się niebieski ekran z informacją o zrzucaniu pamięci fizycznej i komputer restartuje , nie gdy gram ale tak normalnie , także często gdy otwieram jakąś aplikacje pojawia się raport o błędzie i aplikacja zostaje zamknięta . Proszę o pomoc ! Co jest nietak ? Moja wiedza na temat komputerów jest jaszcze niewielka .

ryszard.korczyk

Na stępie sprawdziłbym ram, jakimś programem do testowania pamięci. Goldmem np.

Szopler

Jaki jest kod błędu wyświetlany na bluescreenie (najlepiej wrzuć zdjęcie)?

Tomasz R. Gwiazda

no i jak na maniaka gier (wiem sa rozne typy gier, moze jakies nie wymagaja GPU) to cos slaba ta karta.

Przy okazji napisz jakie gierki lubisz.

trezor40

#4
Mam dwie kości Ram 2x4 G .Przy diagnostyce ram program czyta mi tylko 3583 MB . Co jest grane ? Gry -tylko strategia Men of War, Company of Heroes , itp.Win 64

aborek


Szopler

#6
Może z reszty korzysta grafika?
(Nie doczytałem, że on ma 8GB a nie 4GB...)

Mociumpel

#7
Jesli pytasz co jest że mając na pokładzie 8GB a program (nie wiadomo jaki windows czy inne badawcze ustrojstwo) pokazuje Ci 3,5 GB oznacza to jedno - masz zielone pojęcie o swojej maszynie.
Przyczynkiem niebieksiej padaczki może być wszystko - począwszy od przegrzewających sie wskutek zakurzonych do granic wytrzymałości sprzętu elementów (kurz na radiatorze karty lub proca) a tym samym gigantyczne temperatury elementów, po jakieś składowe po starych programach źle odinstalowanych czy kolidujących ze sobą bibliotekach.
najsprytniej byłoby sczytac kod bluskrina i dojśc co powodem smerfośmierci kompa ale ... padniesz na kodach więc zacznij może od czyszczenia sprzetu - czesto tu leży przyczyna:
proc nie powinien miec wiecej niż 65 stopni w stresie non stop, a karta 95-100 st. - powyżej problem restartów może byc czesty.
Kolejnym elementem może być słaby zasilacz który będąc zasyfiony i za mocno obciązony nie trzyma  prawidłowo napięć i któryś z elementów nie dostając papu o właściwych parametrach dostaje czkawki i wywala bład.
Kolejnym i nie ostatnim mogą być zatarte części ruchome - wentylaory - które wymuszając przepływ powietrza zapewnic powinny właściwa temperaturę podzespołów - zatarte nie działające powodują przegrzewanie a temperatura padaczke niebieską ...
Poza tematem - przy win 32-bit z odpowiednim programem można łyknąc pozostała pamięć i korzystać z niej tak jakby system ją posiadałą - np. korzystając z Vsuite Ramdisk utworzyć Ramdysk który ma opcje wykorzystania niedostępnych dla Win 32 bit pamięci i stworzyć Plik Stronicowania (zamiast na dysku) - Vsuite ma chyba tylko do 4GB  wwersji free - ale powinno wystarczyć do "obsługi 8 GB.

pszyklejony

Cytat: trezor40 w 19 Luty 2012, 23:07
itp.Win 64

Sprawdź, czy ta kość jest włożona prawidłowo w odpowiedni slot i ustawiona w biosie.

Troll81

Na wstępie proponuję reinstalację windowsa do wersji 64bit. I opowiedz mi o swoim zasilaczu.... mam dziwne wrazenie że to tulezy problem.

pawg

Moim zdaniem jesst to wina kurzu, instalacja systemu 64bit pozwoli na pełne wykorzystanie pamięci RAM. Po wymianie której części pojawiły się problemy??



trezor40

Kurz niemożliwe spszęt ma miesiąc , a pozatym są filtry , które czyszcze co tydzień . Zasilacz 550 w . Wymieniłem prawie wszystko oprucz twardego dysku . A może to wina , że komputer jest pszeładowany ? Mam 60 G samych gier z tego połowa jest zainstalowana . Prosze o wyrozumiałość !!! komputer mam dopiero rok .

phobos

#12
Tak jak koledzy wyżej napisali, napisz dokładnie jaki masz zasilacz, tj firma i model, to wbrew pozorom dosć istotne. Tanie zasilacze mimo teoretycznie odpowiedniej mocy często szwankują. Przetestuj temperatury podzespołów w stresie, tj ściągnij program speedfan, oraz np. occt. Speedfan pokazuje temperaturę, occt pozwala obciążyć procesor i ram. Uruchom jedno i drugie, obciąż w occt procesor i patrz w speedfanie na temperaturę, i napisz ile stopni osiąga. Możliwe że speedfan nie pokaże Ci dokładnie która z temperatur to akurat procesor, ale powinienyś ją rozpoznać po gwałtownym wzroście podczas obciążenia i szybkim spadku jak przerwiesz obciążenie. Inna sprawa, czy błąd jest reprodukowalny, tzn. zdarza się zawsze gdy zrobisz coś, czy jest dość losowy ? Możesz spróbować wyciągnąć jedną z kości ramu i poobserwować wtedy zachowanie komputera. Czy nie podkręcałeś ramu lub procesora ? Jeżeli tak to ten objaw może wynikać z przesadzenia z częstotliwością lub za małego napięcia.

A z nieco innej beczki, widzę że Twój procesor i płyta główna umożliwia potencjalnie odblokowanie 2 dodatkowych rdzeni na Twoim procesorze. Tzn. z 2 rdzeniowca zrobienie 4 rdzeniowca, za darmo, w 5 minut. Jak jesteś zainteresowany to mogę poinstruować dokładnie co i jak. Naturalnie najpierw radzę rozwiązać aktualnie występujące problemy.

I to raczej nie jest wina tego, że komputer jest przeładowany. Takie rzeczy to wybitnie sprzętowa sprawa, lub ewentualnie wina systemu operacyjnego. Dla jasności napisz co to za system bo narazie wiemy tylko że podobno windows 64 bitowy, ale nie wiemy który  ;) Jeżeli nie jesteś pewien czy masz system 32 czy 64 bitowy to się upewnij, bo ilość ramu jaką Ci komputer wykrywa sugeruje że jest jednak 32 bitowy.

pszyklejony

Powinniśmy uprzedzić trezora  :cold: że jak się nie zna, mogą być kłopoty z powrotem do wirtualnego świata  :shame: :deadman:

lolek

Ja mam u siebie 1,5TB danych i jakos nie sprawia to problemów  ;)

1. Sprawdź temp podzespołów.
2. Sprawdź napięcie jakie daje zasilacz - wiem że programowo to czasem mało wiarygodne, ale niezaszkodzi.
3. Obniż taktowanie procka i grafy. Pozwoli wyeliminować za słaby zasilacz (mniej papu) i przetaktowane podzespoły.
4. Sprawdź czy wszystkie elementy dobrze siedzą - najlepiej wymontuj  je i zamontuj z powrotem (poza procem bo laik sam nie powinien się w to bawić - mam znajomego który uznał że past pod coolerem CPU to bród i ją usunął  :fright: )
5. reinstalka Windowsa - czasem zainstaluje się jakiś syf, wystąpią konflikty bibliotek, sterowników itp. i za 100 lat nie dojdziesz w czym jest problem.

@pszyklejony - nigdy nie odblokowywałem rdzeni, ale czy w przypadku niepowodzenia nie wystarczy zwykły restart BIOS`u: bateria, lub zworka ?

phobos

Czasem nawet i tego nie trzeba robić, po prostu bios może działać ale nie wykryć dodatkowych rdzeni, albo mogą być objawy niestabilności komputera, właściwie identyczne z tymi jakie tu kolega opisał. Restart biosu tylko w skrajnych przypadkach.

trezor40

Witam wszystkich !Pierwszy raz mam płytg główną ASRock - gdu ją zamontowałem miałem problemy z biosem , sam składałem ten komputer imyśle , że namieszałem coś w biosie . Na bluscrenie pisze ,,Wystąpił konflikt sterowników" jeszcze gdy oglądam zdjęcia o dużym formacie wyskakuje informacja obłędzie zostaje wszystko zamknięte a dotego ostatnio jest jeszcae gożej bo na pulpicie nieraz zostają kawałki stron które już zamknołem - wtedy by to usunąć musze kliknąć w pokaż pulpit do tego obraz staje nawet kursor staje , a po paru sekundach rusza dalej . Coś mi się wydaje , że bez serwisu się nieobejdzie .

Troll81

wygląda więc na błędy windows. Spróbowałeś odpalić jakiś system w wersji live? tzn z płytki? jakiegoś linuksa?

i proszę o używanie opcji sprawdzania pisowni bo "zamknołem" nawet wygląda strasznie

trezor40

Odpaliłem z płyty Windowsa klikłem na opcje ( sprawdż mój system automatycznie ) i wyskoczyła mi taka informacja [[ System Windows wykrył, że został zmodyfikowany co najmniej jeden chroniony plik systemowy (jądro) na tym komputerze. Dodatek Service Pack zawiera zaktualizowane wersje tych plików, zapewniających stabilne środowisko dla programów. Z powodu tej modyfikacji nie zostanie zainstalowany dodatek Service Pack. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł Q327516 w bazie wiedzy Knowledge Base w witrynie http://support.microsoft.com.]] Comam teraz zrobić ? 

pszyklejony

Od razu miałeś 8 pamięci, czy dodałeś 4 później? Jeżeli dodałeś, wyciągnij może na próbę jedną.

lolek

Stawiaj system od nowa i tyle - szkoda czasu i nerw na dochodzenie co się stało. A w serwisie wezmą kasę i g...o zrobią  :bad:

trezor40

Toznaczy mam zrobić formata dysku C i dopiero instasować windowsa ? Pszepraszam ale niewiem jeszcze wszystkiego , zawsze dobrze jest posłuchać kogoś mądrego ! Dzięki !

Troll81

najpierw odpal komputer z jakiejś płyty z dystrybucją live. i zobacz czy działa stabilnie pod innym systemem. Jak będzie działać stabilnie to spróbuj zrobić scandisk swojego dysku, jeśli i to nie pmoże to zformatuj komputer i postaw windowsa od nowa. tak będzie najszybciej i najtaniej.

Cyfron

Trollu - myślę, że słowo klucz "dystrybucja live" może tutaj zabijać :)
chodzi o to, aby odpalić jakiś system, który startuje bez wcześniejszej instalacji - np Ubuntu 11.10, który można wcześniej postawić na pendrive USB a potem odpalić na komputerze bez zmieniania zawartości dysków. Jak się okaże ze pod tym działa bez problemów, to wtedy reinstaluj windowsa. Aczkolwiek ja bym sobie postawił tego windowsa i tak od początu jeszcze raz, jeśli tylko nie masz jakiś szczególenie protrzebnych rzeczy na nim zainstalowanych :)

trezor40

Panowie problem rozwiązał się z momentem instalacji  nowego systemu  7 Ultimate 64 bit - dla mnie 10 na 10 ! Nie żal mi tej kasy , którą wydałem na zakup tego systemu !!! Mam pytanie - w czym kompresować pliki ? Przykładowo - dwa utwory mp3 , 40 MB  próbowałem w winrar i dalej jest 40 MB . Co robie żle ?

Preszus

Cytat: trezor40 w 08 Marzec 2012, 19:32
Panowie problem rozwiązał się z momentem instalacji  nowego systemu  7 Ultimate 64 bit - dla mnie 10 na 10 ! Nie żal mi tej kasy , którą wydałem na zakup tego systemu !!! Mam pytanie - w czym kompresować pliki ? Przykładowo - dwa utwory mp3 , 40 MB  próbowałem w winrar i dalej jest 40 MB . Co robie żle ?

Heh. MP3 już więcej nie skompresujesz, one same w sobie są kompresją.

http://stats.free-dc.org/pgridtag.php?id=108303&theme=1


eyu

Cytat: trezor40 w 08 Marzec 2012, 19:32
Panowie problem rozwiązał się z momentem instalacji  nowego systemu  7 Ultimate 64 bit - dla mnie 10 na 10 ! Nie żal mi tej kasy , którą wydałem na zakup tego systemu !!! Mam pytanie - w czym kompresować pliki ? Przykładowo - dwa utwory mp3 , 40 MB  próbowałem w winrar i dalej jest 40 MB . Co robie żle ?
nic nie robisz zle, niektore pliki sa juz mocno skompresowane np mp3 i dodatkowa kompresja winrarem z ustawieniem na najlepsza kompresje nie wiele juz da. To samo tyczy sie filmow divix czy zdjec jpg.

Pilman

Może spróbuje spakować KGB Archiver. Ma spore wymagania ale też i dużo daje w zamian.