Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Monitoring samochodu bez dostępu do sieci

Zaczęty przez phobos, 17 Marzec 2012, 23:49

phobos

Nie bardzo wiedziałem w jakim dziale umieścić ten temat... Nasze forum wprawdzie nie koniecznie jest związane z tym tematem ale jest tu trochę kumatych ludzi i być może ktoś coś fajnego wymyśli. Otóż, niezbyt życzliwa młodzież robi różne psikusy samochodowi mojej matki-nauczycielki i w związku z tym zostałem poproszony by coś takiego zorganizować. Samochód jest stawiany niestety pod chmurką, z dala od wi-fi oraz miejsc gdzie możnaby zamontować taką kamerkę, konkretnie to 150m od balkonu z którego go widać.
Pierwsza koncepcja jaka mi się nawinęła to jakaś autonomiczna kamerka która nagrywałaby z wewnątrz samochodu w pętli w kółko co się w koło dzieje i w razie potrzeby by się przychodziło z laptoptem i zgrywało, wyjmowało pendrive, kartę sd czy cokolwiek, ale za bardzo gotowych rozwiązań z takimi możliwościami nie kojarzę, ani też nie wiem pod jakimi hasłami szukać. Pomoc wskazana  ;) Jeżeli nie ma czegoś takiego gotowego to myślałem żeby zwykłą kamerę IP czy innego webcama podłączyć do jakiegoś minipc który by siedział w samochodzie i rejestrował, ale zawsze jest problem że jest to większe i bardziej prądożerne niż autonomiczna kamerka, bardzie kłopot z miejscem, kablami, akumulatorem i będzie prawdopodobnie droższe.
Trzecia opcja to kupić lunetę/teleskop, podłączyć do tego kamerę i rejestrować z balkonu co się dzieje. Odpalda problem z zasilaniem, rejestracją itp. bo serwer jakiś zawsze może w domu działać ale takim czymś raczej ryjów spod kapturów wieczorem czy nocą bym nie wyłowił. Nie bez dużego teleskopu z kamerą CCD, ale tysięcy złotych raczej wydawać nie chcę.
Jakieś inne pomysły ? Propozycje ? Konstruktywna krytyka i/lub linki do kamerek mile widziane  ;)

migawron

a innego sposobu na gówniarzy nie ma? Zablefować że ma się takie nagrania, postraszyć sądem, wysłać do rodziców pismo na papierze firmowym jakiejś kancelarii prawnej. Albo wp........ić jednemu z drugim. ( a nie, to się nie da... a szkoda)

A tak na poważnie to chyba jednak monitorowanie z domu najlepsza opcja, do tego jakaś naklejka pojazd monitorowany czy cuś



phobos

W tym sęk że nie wiadomo którzy to. Łażą w kapturach. Dlatego nie można zastosować najlepszego sposobu.

krzyszp

Laptop z kamerką USB w środku i programem do monitorowania... Prądożerne, ale może być skuteczne...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Szopler

#4
Tylko w którą stronę skierować kamerkę, a może zainstalować 4 albo nawet 6?
No i może znaleźć się ktoś kto "wyrąbie" szybę żeby ten sprzęt zwinąć... niestety

Skoro z balkonu widać samochód to sam postaw WiFi tylko na lepszej antenie...
do tego ew. kamerka z możliwością sterowania położeniem przez sieć + przetwornica napięcia 12V->5V do gniazda zapalniczki + antenka przyczepiana na magnes do dachu samochodu:


Wada tego (jeżeli w okolicy lubią tłuc szyby i wyciągać sprzęt z samochodu) to: bardzo widoczne... w przeciwnym razie może działać odstraszająco.

phobos

Wi-fi pociągnie na 150 metrów ? Raczej wątpię czy antena by się długo uchowała, ta od radia już została zwandalizowana... Chyba że bym ją jakoś schował, np. koło wycieraczek, między szybą a maską. Wszystko tam jest czarne, jakby ją tam na płasko walnąć to na pierwszy rzut oka za bardzo by się nie rzucała w oczy.
Kamerkę możnaby rozgrzebać, wyciągnąć z niej co trzeba i sam sensor z obiektywem umieścić w zagłówku, żeby wystawał przez małą dziurę. W końcu większość kamery to powietrze w obudowie. Co do ilości kamerek to przynajmniej 2, jedna przez przednią jedna przez tylną szybę. Może jeszcze coś w bok możnaby wycelować ale gorzej trochę z miejscem do mocowania.

Jeżeli wybrałbym opcję z wi-fi to czy taka kamerka z wbudowanym wi-fi jest w ogóle w stanie uzyskać taki zasięg, nawet z lepszą anteną ? Sama antena tyle daje, czy trzeba też mocniejszego źródła sygnału ? Tj. np. taka konfiguracja, że kamerki łączą się z ruterem który jest w samochodzie, a ruter dopiero z drugim który jest w domu ? Czy zamiast rutera inne urządzenie sieciowe ? Dobrze myślę ? Nie znam się za bardzo na sieciach więc nie wiem nawet czy coś takiego jest do zrobienia.

Szopler

Dobra antena dużo daje. Te 150m jak nie ma przeszkód po drodze to pikuś,ale dużo zależy od tego ile sieci i jak pokonfigurowanych jest w okolicy.

Z drugiej strony lepsze pewnie by było coś takiego:
http://allegro.pl/kamera-samochodowa-140st-rejestrator-trasy-2-5tft-i2185610130.html

Włączasz detekcję ruchu i karta parę GB wystarczy na długo, ale jedna wada - w nocy niewiele zobaczysz.

phobos

O takie coś funkcjonalnością ma w sumie wszystko czego potrzeba poza może podczerwienią. Ok, póki co myślę, że wiem wszystko co chciałem. Dzięki  :p_arr:

EDU Enthusiast


gaballus

W droższych modelach tych kamerek masz wbudowane diody oświetlające IR, tylko niestety cena w górę leci.

phobos

Cytat: EDU Enthusiast w 18 Marzec 2012, 20:47a policja to juz nie dziala?
nie ?  :D
Samochód został tylko "udekorowany" różnymi metodami. Fizycznych szkód nie było, więc w sumie trudno im się dziwić.

waldas

Cytat: Szopler w 18 Marzec 2012, 12:16
Skoro z balkonu widać samochód to sam postaw WiFi tylko na lepszej antenie...
do tego ew. kamerka z możliwością sterowania położeniem przez sieć + przetwornica napięcia 12V->5V do gniazda zapalniczki + antenka przyczepiana na magnes do dachu samochodu:


O antenach dookólnych można zapomnieć, lepiej metr miedzi owinąć na patyku z takim samym efektem, a o ile taniej. Jedyne rozwiązanie to anteny panelowe lub kierunkowe, z jak najkrótszym przewodem łączącym Access Point z anteną i łączem RP-SMA, cena ich jest do zaakceptowania. Przy takiej antenie powinieneś sięgnąć samochód.

Powodzenia.

Szopler

XD
Bez przesady... z tym drutem na kiju.

Moja koncepcja była taka - dookólna antenka w samochodzie (żeby za każdym razem nie przestawiać i żeby nie budziła podejrzeń), a na balkonie byle panel.

PS.
Zrobiłem kiedyś prostego Bi-Quada ze srebrzonego drutu i łączyłem się nim na prawie 1000m w mieście, więc wiem co piszę :P

Troll81

kamerka z wywalonym filterm podczerwieni. Lampa podczerwieni. do tego jakiś obiektyw o sensownym zoomie. skierować cały zestwa na autko i nagrywać. Nie musi być widac twarzy. Ważne że np po bluzie rozpoznasz ciecia. potem już tylko oficjalne pismo do rodziców. Pownno sprawę załatwić.

Szopler

Taak Trollu szczególnie z odległości rzędu 150m i jeszcze z n-tego piętra sfilmujesz taką kamerką cokolwiek... XD

phobos

#15
Filmowanie z balkonu jest jak najbardziej możliwe w dzień, nawet od biedy w nocy bo są tam latarnie. Kąt nie jest aż tak tragiczny bo to tylko 4 piętro, do tego samochód stoi nieco wyżej niż blok, tragedii nie ma. Ale gówniarze łążą w kapturach i żeby z takiej odległości wyłapać kto jest pod kapturem to już potrzeba sprzętu iście szpiegowskiego i sporo szczęścia żeby się akurat filmowany odpowiednio ustawił.

Z tym bi-quadem to mnie zainteresowałeś. Chodzi o coś takiego ?

http://martybugs.net/wireless/biquad/

Buduję taką antenę, końcówkę przewodu podłączam do rutera zamiast obecnej tam antenty dookólnej i mam prostą antenę kierunkową o większym zasięgu ? Dobrze rozumiem? Drugie urządzenie może mieć zwykłą antenę omni ? czy też musi mieć coś takiego ?
Albo jak mi się nie chce budować to kupuję gotową np. taką ?
http://allegro.pl/antena-panelowa-biquad-12dbi-10m-kabel-rp-sma-i2204155742.html

Szopler

#16
Tak, robiłem wg. tej stronki (wymagana spora precyzja - za pierwszym razem wymiary trochę nie wyszły).
Lepiej kupić gotowca ale dobrej firmy, a nie "certyfikowanych oszukistów z alledrogo" czyli f-my yagi.pl (występującej również pod innymi nazwami np. anteny.net lub IAPT a bardzo nie lubianej w środowisku właścicieli sieci wifi) ;)
Polecić mogę z własnego doświadczenia anteny f-my Interline, również CyberBajt są niezłe.

phobos

#17
Jeszcze taka sprawa, czy mogę do jednego rutera przymocować 2 anteny, tą kierunkową i zwykłą omni, przez jakiś trójnik ? Np. taki ?
http://allegro.pl/tnc-trojnik-nowy-tanio-0144-i2211335217.html
Bo zasięg w domu przecież też musi być. To w ogóle jest dobry typ złącza ? Anteny wifi mają jeden standardowy typ złącza czy jest kilka ?

Troll81

filmowanie twarzy to ogólnie problem. A co jak gówniaż założy chustę na twarz? Włozysz kamerę do auta to ci jeszcze auto opędzlują z kamery. a rozpoznac po ciuchach mozna....

goofyx

Mój znajomy miał podobny problem <- jemu raz ukradli samochód.
Po zakupie drugiego zainwestował jakoś 2tyś w monitoring tzn.:
1. Zabrał internet mobilny u operatora który dawał netbooka w komplecie <- płacił abonament jakoś 50zł/mc
2. do tego dokupił małą kamerkę którą zamontował w "dachu" wewnątrz samochodu <- kamerka wystawała jakoś 5cm więc nie był aż tak widoczny
3. w momencie bliskiego ruchu przy samochodzie kamerka zaczyna nagrywać i kręcić się w kółko + informacja sms lub mail, o takim zdarzeniu
4. można było ustawić że np.: co ileś sekund przy ruchu taki zestawik wysyłał zdjęcie na maila
5. dodatkowo kumpel ustawił śledzenie samochodu na google maps


Może i 2tyś to dużo, ale w pierwszym miesiącu jak miał 2 włamania to ta inwestycja się "zwróciła" gości złapali i odzyskali sprzęt.

waldas

Cytat: phobos w 19 Marzec 2012, 01:14
Jeszcze taka sprawa, czy mogę do jednego rutera przymocować 2 anteny, tą kierunkową i zwykłą omni, przez jakiś trójnik ? Np. taki ?
http://allegro.pl/tnc-trojnik-nowy-tanio-0144-i2211335217.html
Bo zasięg w domu przecież też musi być. To w ogóle jest dobry typ złącza ? Anteny wifi mają jeden standardowy typ złącza czy jest kilka ?

zapomnij o jakichkolwiek złączkach, trójnikach itp. Kup Access Pointa np. z trzema antenami odkręcanymi, zewnętrzna anteną podłączasz w środek i to wszystko.
osobiście miałem dobre doświadczenia z tym modelem http://pentagram.pl/produkty/sieci_i_komunikacja/routery/pentagram_cerberus_dsl_adsl2_wi_fi_802_11n_300mb_mimo_p_6341

Sir_Behemoth

@phobos

Coś dużo kombinowania z tymi ustawieniami sieci, anten etc.  W sumie to chyba niepotrzebne jest stałe monitorowanie pojazdu (w sensie, że nie będzie nikt siedział całej nocy i gapił się w monitor).
Jeśli chodzi o inne rozwiązania to proponuję umieścić wewnętrzną kamerę z dużą karta pamięci i możliwością zasilania z gniazdka zapalniczki. Jedynym problemem będzie odpowiednie zamontowanie urządzenia (bądź urządzeń).  Sprawdź : http://www.spy-shop.pl/minikamera-dvr01m-wysokiej-rozdzielczosci-detekcja-ruchu-p-105.html

Troll81

I ktos ta kamerę zajuma wraz z kartą pamięci....

Szopler

@phobos:
1. Żadnych trójników!
2. Kompa podłączysz normalnie po skrętce do AP

@Sir_Behemoth:
1. Nikt nie każe gapić się w nocy w monitor - są programy do tego z softowym wykrywaniem ruchu w danym obszarze obrazu na przykład...