Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Polska bogaty kraj

Zaczęty przez Martin Fox, 06 Kwiecień 2012, 07:36

Martin Fox

http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Niemcy-maja-taniej-od-Polakow-ZOBACZ,wid,14389498,wiadomosc.html

A mówiłem - wprowadzić euro, w końcu ludzie zobaczą, że u nas jest drożej niż na zachodzie. Zresztą w Częstochowie są już sklepy sprowadzające towar z Niemieckich marketów - bo taniej  XD

Tomasz R. Gwiazda

a wczoraj byl reportarz w ty o tym jak na swieta Niemcy , Czesi, Litwini i Ruscy przyjezdzaja na zakupy bo u nas taniej jest
np. jaja tansze o 20gr niz w czechach

zawsze sie znajdzie produkt ktory jest drozszy. ale akurat to co wymieniles to pikus w porownaniu z tym
ze np. jak FIat Panda byl robiony w PL to w DE mozna bo bylo kupic o 4tys taniej niz w PL :D

Troll81

Takich towarów jest masa. Zobacz ile kosztjue elektronika w takiej IR a ile w Polsce...

Cyfron

a wiecie, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski na zakupy WSZYSTKIEGO? Owoce, mięsa, przetwory, nawet samochody i ich ubezpieczenie!

Tomasz R. Gwiazda

Litwini tez bo im VAT na zywnosc podniesli :D

stiven

A Szwajcarzy jeżdżą do Niemiec/Francji/Włoch. Głównie po żywność (mięsa wszelakie) bo nie dotują swojej produkcji rolnej tak jak kraje unii.

Z podwyżkami vatu w Polsce radzimy sobie najlepiej. W takim Lidlu paragon dostanę zawsze ale na pobliskim rynku od ponad roku tylko w piekarni. Kasy fiskalne albo są w trakcie naprawy (jakaś luka w przepisach) albo stoją nieużywane. Gdy przybyła kontrola z US czy tam UKS calutki rynek był zamknięty przez 2 dni z powodu choroby.

Do listy kuriozalnie drogich produktów dodałbym żelki Haribo. Od kilku lat przy każdej wizycie za zachodnią granicą kupuję je po 0,89 euro za paczkę ok 300g. U nas za tyle można kupić 120g. Rarytas nie ma co. Ostatnio kupowałem też czekolady Schogetten po 0,33 euro (promocja z 0,39). W Realu po 3,59 zł.

Powody są zasadniczo 2: podatki (i regulacje unijne) oraz przekonanie (słuszne!) producentów i sprzedawców, że Polak kupi każde gówno w każdej cenie. Nie bez powodu niemieckie proszki są tańsze, piorą lepiej i zawierają mniej wypełniacza niż te które trafiają na polski rynek. Nie ma sensu obniżać ceny skoro jest popyt.

Zastanawiające są dla mnie reakcje ludzi: gdy cukier dobijał do 5 zł / kg zacząłem słodzić herbatę 1 łyżeczkę a kawę wcale. Tłum jednak się rzucał aby wykupić wszystko co było w sklepach i to w ilościach hurtowych. Nadal się zastanawiam co para emerytów robi z 20 kg cukru ja nawet nie mam w kuchni gdzie pomieścić takich ilości. Naturalnie w wyniku tego cena wzrosła jeszcze bardziej. Podobnie z jajkami. Impuls wzrostowy uzasadniony (zmniejszona populacja kur w wyniku ich uszczęśliwiania większymi klatkami przez unijnych mędrców) przerodził się w panikę. 2 tygodnie temu 10 jaj w markecie po ~9-10 zł. Na rynku po 12. I ludzie sobie je z ręki wyrywali. Dziś są w Lidlu po 4,99 i chętnych na zakupy nie ma. Znaczy ja kupiłem bo właśnie mi się skończyły.

Tomasz R. Gwiazda

z cukrem dokladnie tak jak mowisz :)
psychologia tlumu normalnie, tez mnie ciekawilo gdzie ci ludzie trzymaja 20-40kg cukru
"Trzeba kupic bo taniej nie bedzie" i kupuja na gorce :)

tak samo jak z mieszkaniami i samochodami, prasa lansuje klimat ze "taniej nie bedzie" :)

ja mam w domu 1 otwarty i 1kg w zapasie a slodze duzo 3lyzeczki czy to herbata czy kawa. i ten cukier to tylko na moj uzytek jest :)

EDU Enthusiast

Szwecja, Polska, Wegry, Czechy ten sam problem, taka sama eko. Szwecja ma z jednej strony lepiej bo dalej jest od rosji :)

Troll81

A co ma do tego rosja? Na głupców nic nie poradzisz....

Karlik

Abstrahując od cen to co do cukru: taka babcia z dużym prawdopodobieństwem może chcieć upiec ciasto (choćby dla wnuków) i na to idzie zdecydowanie więcej cukru niż przeciętny człowiek używa do słodzenia herbaty/kawy ;)

Tomasz R. Gwiazda

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,11462840,Ile_kosztuje_sloik_dzemu_truskawkowego_.html

zaraz gorka na dzemie bedzie :D

i tu ja tez nie pomoge, bo jadam bardzo rzadko, jedynie do nalesnikow :D ktore jak raz w miesiacu sa to dobrze