Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Pytanie z elektryki

Zaczęty przez goofyx, 01 Czerwiec 2012, 22:44

goofyx

Tak się zastanawiam...
Jak obliczyć o jakiej maksymalnej mocy urządzenia (komputery, klima) mogę podłączyć w domu tak aby pozostałą część domowników mogła używać pozostałych sprzętów bez przeszkód?
Nie wiem czy jasno się wyraziłem?
Zrobiłem sobie mały gabinecik\pracownię <- chciałbym oprócz kompa giganta wstawić sobie do niego małą lodóweczkę + mały klimatyzator + małe liczydła (i7 ;) ) tylko nie za bardzo wiem ile tego mogę wstawić,.
Można to jakoś sprawdzić lub obliczyć?

Jedyne co wiem o tej instalacji, że główny bezpiecznik jest topikowy B16A <- jest tylko jeden. To jest dość stara instalacja elektryczna także nie ma podziału na "pod sieci"

pszyklejony


Szopler

"Barzo słabiutko..." ;)

armar

Ewentualnie 3680 W (230 V * 16 A).
Z tym, że to jest moc przy której bezpiecznik zadziała, więc wypadałoby zużywać nieco mniej, by nie trzeba było co chwilę go podnosić. ;-)

goofyx

czyli raczej nie podepnę do takiej instalacji 1kw extra? <- komputer z 2-3 gpu to prawie 1kw <- a lodóweczka i klimatyzator to pewnie też 500W :(
Czy wymiana bezpiecznika na "większy" wchodzi w grę?

Szopler

To pytanie zadaj komuś kto Cię odwiedzi i sprawdzi czy instalacja wytrzyma. Nie mamy szklanej kuli, żeby wróżyć...

PoznanskaPyra

Jak masz doprowadzone więcej niż jedną faze, zrób jak ja. Walnij bezpiecznik 25A(tylko żeby nie był większy niż główny, u mnie 40A) i pociągnij jedną fazę tylko dla siebie  %)
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Szopler

Świetna rada... a co jak ma instalację aluminiową, albo miedziane przewody 1mm^2? Mamy już dzwonić po straż?

Krzysiak

Według przepisów maksymalne obciążenie jednej fazy warunkach domowych to 16A wiec bardzo prawdopodobne że zabezpieczenie pod licznikowe to 20A lub 25A

Główne pytanie jaka instalacja i czy całe mieszkanie/ domek wisi na jednej fazie ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

jakie masz przewody? aluminium czy miedź? jakie grube? 16A bym nie przekraczał klimatyzator weźmie ci dużo.... ja bym liczył co najmniej 1kw na klimę

goofyx

wow, pokolei odpowiem na pytania :)
1. cały dom podpięty jest pod 16A topik czyli na jedną fazę
2. główne bezpieczniki to 20A
3. ogólnie to w pracowni mam kable 2,5mm2 <- nie wiem po hu*** wpadłem na taki pomys bo od bezpiecznika do piwnicy idzie 1,5mm2
4. w sumie ogólnie to w piwnicy na tych kablach stało już kiedyś moje liczydło co miało 5970 +5780 + i7
5. jak robili u mnie dach i załączali na raz (jak kompy były włączone) za dużo swoich sprzętów (3-4 mocne sprzęty extra) to wywalało korek
6. ogólnie to extra liczydło na tym powinno ruszyć bez problemów dla reszty mieszkańców <- ale dodatkowych liczydełek chyba nie ma sensu kupować (tylko i7 bez gpu)
7. hmm, jakby rzeczywiście chciał coś więcej podłączać, albo wywalało maniakalnie korek to rzeczywiście pod drugą fazę mogę piwnicę przepiąć wtedy spokojnie 2-2,5kw może być podpięte <- tylko znowu kabel 1,5mm2 usmaży się przy takim obciążeniu stałym


Więcej grzechów nie pamiętam :)

Troll81

połóż nowy kabel. Gruby. Ale nie pod tynkiem co byś kuć nie musiał tylko puść go po ścianie. Wszak to piwnica.....

Szopler

#12
Jak ma główny bezpiecznik 20A i tylko jedną fazę to kładzenie "grubych" kabli nic mu nie da. 1.5mm^2 miedziany, natynkowy i w piwnicy spokojnie wytrzyma 2kW ciągle, ale nie więcej. Oczywiście jak jest długi to będą spadki napięcia i będzie się trochę nagrzewał, ale wytrzyma. Jeżeli masz tzw. "siłę" czyli 3 fazy w budynku dostępne to nie widzę problemu. Wepnij się z pracownią na najmniej obciążoną fazę i "gitara". Przekrój 2.5mm^2 do gniazdek przy zabezpieczeniu 16A jest dobre. Do oświetlenia najlepiej oddzielny obwód na 1.5mm^2 z zabezpieczeniem 10A (max).

goofyx

Cytat: Szopler w 02 Czerwiec 2012, 14:51
Jak ma główny bezpiecznik 20A i tylko jedną fazę to kładzenie "grubych" kabli nic mu nie da. 1.5mm^2 miedziany, natynkowy i w piwnicy spokojnie wytrzyma 2kW ciągle, ale nie więcej. Oczywiście jak jest długi to będą spadki napięcia i będzie się trochę nagrzewał, ale wytrzyma. Jeżeli masz tzw. "siłę" czyli 3 fazy w budynku dostępne to nie widzę problemu. Wepnij się z pracownią na najmniej obciążoną fazę i "gitara". Przekrój 2.5mm^2 do gniazdek przy zabezpieczeniu 16A jest dobre. Do oświetlenia najlepiej oddzielny obwód na 1.5mm^2 z zabezpieczeniem 10A (max).
w sumie "siła" jest <- w skrzynce przy liczniku mam 3 główne bezpieczniki 3x20A <- pod jedną fazę jest podpięty dom na topiku 16A.
Tak jak pisałem <- jeśli rzeczywiście będzie wywalać korki przez za duże obciążenie to będę wtedy zmuszony pomyśleć nad przepięciem się na inny bezpiecznik (inną fazę).

MarcinB

Cytat: goofyx w 02 Czerwiec 2012, 14:15
wow, pokolei odpowiem na pytania :)
1. cały dom podpięty jest pod 16A topik czyli na jedną fazę
2. główne bezpieczniki to 20A
3. ogólnie to w pracowni mam kable 2,5mm2 <- nie wiem po hu*** wpadłem na taki pomys bo od bezpiecznika do piwnicy idzie 1,5mm2
4. w sumie ogólnie to w piwnicy na tych kablach stało już kiedyś moje liczydło co miało 5970 +5780 + i7
5. jak robili u mnie dach i załączali na raz (jak kompy były włączone) za dużo swoich sprzętów (3-4 mocne sprzęty extra) to wywalało korek
6. ogólnie to extra liczydło na tym powinno ruszyć bez problemów dla reszty mieszkańców <- ale dodatkowych liczydełek chyba nie ma sensu kupować (tylko i7 bez gpu)
7. hmm, jakby rzeczywiście chciał coś więcej podłączać, albo wywalało maniakalnie korek to rzeczywiście pod drugą fazę mogę piwnicę przepiąć wtedy spokojnie 2-2,5kw może być podpięte <- tylko znowu kabel 1,5mm2 usmaży się przy takim obciążeniu stałym


Więcej grzechów nie pamiętam :)
Moim skromnym zdaniem jeżeli cały dom stoi na zabezpieczeniu 16 A to nic nie zrobisz bez przerobienia rozdzielnicy . Na główne wsadź sobie zabezpieczenie z 40 A i wyprowadź z tego na gniazda zab25A oraz na oświetlenie zab16A . Nie zapomnij o różnicówce 30mA. I tak wogóle to na gniazda jest wymagane 2,5mm2 , mniejszego przekroju nie dawaj. Obciążenie takiego przewodu to jakieś 28A według tabeli.Można też pomyśleć o przepięciówce w rozdzielnicy jak Ci nie szkoda pieniędzy.

goofyx

Cytat: MarcinB w 02 Czerwiec 2012, 15:39
Cytat: goofyx w 02 Czerwiec 2012, 14:15
wow, pokolei odpowiem na pytania :)
1. cały dom podpięty jest pod 16A topik czyli na jedną fazę
2. główne bezpieczniki to 20A
3. ogólnie to w pracowni mam kable 2,5mm2 <- nie wiem po hu*** wpadłem na taki pomys bo od bezpiecznika do piwnicy idzie 1,5mm2
4. w sumie ogólnie to w piwnicy na tych kablach stało już kiedyś moje liczydło co miało 5970 +5780 + i7
5. jak robili u mnie dach i załączali na raz (jak kompy były włączone) za dużo swoich sprzętów (3-4 mocne sprzęty extra) to wywalało korek
6. ogólnie to extra liczydło na tym powinno ruszyć bez problemów dla reszty mieszkańców <- ale dodatkowych liczydełek chyba nie ma sensu kupować (tylko i7 bez gpu)
7. hmm, jakby rzeczywiście chciał coś więcej podłączać, albo wywalało maniakalnie korek to rzeczywiście pod drugą fazę mogę piwnicę przepiąć wtedy spokojnie 2-2,5kw może być podpięte <- tylko znowu kabel 1,5mm2 usmaży się przy takim obciążeniu stałym


Więcej grzechów nie pamiętam :)
Moim skromnym zdaniem jeżeli cały dom stoi na zabezpieczeniu 16 A to nic nie zrobisz bez przerobienia rozdzielnicy . Na główne wsadź sobie zabezpieczenie z 40 A i wyprowadź z tego na gniazda zab25A oraz na oświetlenie zab16A . Nie zapomnij o różnicówce 30mA. I tak wogóle to na gniazda jest wymagane 2,5mm2 , mniejszego przekroju nie dawaj. Obciążenie takiego przewodu to jakieś 28A według tabeli.Można też pomyśleć o przepięciówce w rozdzielnicy jak Ci nie szkoda pieniędzy.
16A <- ale na jednej fazie <- teoretycznie 2 fazy są wolne do wykorzystania.
Może po wymianie kabli ze skrzynki do piwnicy na 2,5mm2  wystarczyłoby podpiąć kabel do innej fazy z oddzielnym bezpiecznikiem 16A.
Największy problem jest taki, że 1/2 domu ma instalacje sprzed ponad 50 lat (trochę było wymieniane ale nie wiele), a druga połowa ma instalacje 30 lat.
Nie wiem czy warto mi jest za bardzo szaleć i za dużo zmieniać skoro mam teoretycznie plany się wybudować do 5 lat (teoretycznie).

MarcinB

Cytat: goofyx w 02 Czerwiec 2012, 15:37
Cytat: Szopler w 02 Czerwiec 2012, 14:51
Jak ma główny bezpiecznik 20A i tylko jedną fazę to kładzenie "grubych" kabli nic mu nie da. 1.5mm^2 miedziany, natynkowy i w piwnicy spokojnie wytrzyma 2kW ciągle, ale nie więcej. Oczywiście jak jest długi to będą spadki napięcia i będzie się trochę nagrzewał, ale wytrzyma. Jeżeli masz tzw. "siłę" czyli 3 fazy w budynku dostępne to nie widzę problemu. Wepnij się z pracownią na najmniej obciążoną fazę i "gitara". Przekrój 2.5mm^2 do gniazdek przy zabezpieczeniu 16A jest dobre. Do oświetlenia najlepiej oddzielny obwód na 1.5mm^2 z zabezpieczeniem 10A (max).
w sumie "siła" jest <- w skrzynce przy liczniku mam 3 główne bezpieczniki 3x20A <- pod jedną fazę jest podpięty dom na topiku 16A.
Tak jak pisałem <- jeśli rzeczywiście będzie wywalać korki przez za duże obciążenie to będę wtedy zmuszony pomyśleć nad przepięciem się na inny bezpiecznik (inną fazę).
Możesz ewentualnie jeszcze spróbować wywalić ten topik i zamontować w jego miejsce 20A wyłącznik nadmiarowo-prądowy  wkręcany.

MarcinB

Cytat: goofyx w 02 Czerwiec 2012, 15:46
16A <- ale na jednej fazie <- teoretycznie 2 fazy są wolne do wykorzystania.
Może po wymianie kabli ze skrzynki do piwnicy na 2,5mm2  wystarczyłoby podpiąć kabel do innej fazy z oddzielnym bezpiecznikiem 16A.
chyba Cię to najtaniej wyjdzie. Tylko faz nie łącz ;).

Szopler


goofyx

Cytat: MarcinB w 02 Czerwiec 2012, 15:51
Tylko faz nie łącz ;).
hmm, dlaczego?
skoro na 230V wszystko chodzi dobrze, to na 380V wszystko będzie chodziło lepiej :D:D:D

MarcinB

Będzie ekstremalne podkręcenie sprzętu  XD

Krzysiak

Panowie bo ktoś wejdzie przeczyta i jeszcze tak zrobi  ;D  XD


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

No tojak masz 3 fazy w skrzynce to dwie na dom i jedna na piwnicę :D powinno styknąć :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 03 Czerwiec 2012, 09:25
No tojak masz 3 fazy w skrzynce to dwie na dom i jedna na piwnicę :D powinno styknąć :D
2 n a dom?
Przecież pisałem, że na cały dom + piwnica jest teraz jeden bezpiecznik.
Jeśli coś zacznę grzebać to będzie chyba tak:
1. bezpiecznik na dom
2. drugi na piwnicę
3. dla mnie:) czyli jakoś 2,5kW tylko dla mnie :D

Poinformowałem rodzinkę o ewentualnej takiej zmianie i jeśli będę płacił za te 2,5kW to mogę je mieć :D:D

Troll81

masz 3 bezpieczniki i tylko jeden ma wyjście na dom? a dwa pozostałe to się nudzą??

goofyx

Cytat: Troll81 w 03 Czerwiec 2012, 16:33
masz 3 bezpieczniki i tylko jeden ma wyjście na dom? a dwa pozostałe to się nudzą??
tak to wygląda <- jedyne gdzie mam gniazdo 3-fazowe to w garażu do piły/betoniarki itp

Troll81

no to pociągnij przewód z garażu.... odpowiedni UPS w piwnicy (podpięty pod 3 fazy) i z niego zasilanie na kompy....

goofyx

Cytat: Troll81 w 04 Czerwiec 2012, 10:18
no to pociągnij przewód z garażu.... odpowiedni UPS w piwnicy (podpięty pod 3 fazy) i z niego zasilanie na kompy....
bez przesady :)
to już lepiej wyjdzie, szybciej i taniej podpiąć się na inną fazę :)