Ekspedycja: Kompleks Riese: Lipiec 2012

Zaczęty przez Rysiu, 28 Czerwiec 2012, 16:51

Rysiu

Witam wszystkich serdecznie;

W lipcu tego roku planowałem wyjazd w Góry Sowie do kompleksu Riese budowanego w czasie II Wojny Światowej przez Niemców. Zbieram zespół aby to samemu nie jechać a zrobić sporo pomiarów, a przy okazji pozwiedzać i ciekawie spędzić czas.

Nie wiem czy ktoś coś słyszał o tym co Hitler mógł planować w Górach Sowich ale jest sporo interesujących hipotez na ten temat - m. in. możliwość pracy nad bronią biologiczną, chemiczną lub też atomową.

Celem ma być opracowanie mapy promieniowania terenu i podziemnych tunelów wydrążonych w górach, które są lepiej lub gorzej dostępne (nie wiadomo gdzie się dostaniemy).

Niemcy wycofując się z tych terenów powysadzali wszystkie przejścia  - położenie niektórych hipotetycznych budowli do dnia dzisiejszego nie jest znane. Jako ciekawostkę dodam, że jest to jedno z bardziej prawdopodobnych miejsc gdzie może znajdować się bursztynowa komnata.

Zainteresowany tematem napisałem do Svistak'a zapytanie odnośnie tego czy mógłby wypożyczyć Terrę. Dostałem odpowiedź, że nie tyle wypożyczy ją co sam się pisze na wyprawę jeżeli zostanie ona zorganizowana zaraz po 25 lipca. Wcześniej planowałem szybciej pojechać (po 5 lipca) ale chyba wszystko się przesunie skoro będzie można dysponować Terrą (i Svistak'iem).

Może ktoś tutaj jest żądny przygód?  :attack:

Troll81

Ja :D i pewnie da się kilku kolegów zgarnąc :D

Rysiu

Cytat: Troll81 w 28 Czerwiec 2012, 17:02
Ja :D i pewnie da się kilku kolegów zgarnąc :D
To widzę problemów z zebraniem zespołu raczej nie będzie :) Do tego Trollu masz czujkę R@H?

Troll81

mam :D i moze niedługo dojdzie druga :D

Rysiu

Cytat: Troll81 w 28 Czerwiec 2012, 18:34
mam :D i moze niedługo dojdzie druga :D
Z Wrocka do Gór Sowich będziesz miał dość blisko  ;)

Może jeszcze ktoś z B@P się wpisze na listę.

Cyfron

ja chętnie, ale niebezpiecznie blisko będę miał ślub, więc jak dam radę, to pojadę, ale nie zapisuje się wcześniej.
Wątek będę śledził :)

Troll81


Tobas

Jeżeli to pierwsza połowa lipca to melduję się z czujką i malinką(PI)

Troll81

Z tego co mówił Svistak to on by chciał po 25 lipca... a moze by i butelki po winie mszalnym przywiózł...... to od razu Cyfron by odebrał.....

Tobas

Ja od 15 do 29 VII liczę ziarna piasku w Bałtyku  :whistle:

Rysiu

Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobny termin startu to 26 lipca.

Krzysiak

Byłem 2 razy  ;D
1997 lub 1998 wtedy była tylko udostępniony obiekt Walim i Osówka
i 10 lat później  nic nie znaleźli ale otworzyli jeszcze Włodarz - polecam pływanie łódką


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

wiesz.... eksploracja kosztuje, a usuwanie zawałów kosztuje drogo bo muszą to realizować ekipy odpowiednio przeszkolone pod nadzorem górników itp itd. pewnie gdyby sypnąć im tyle grosza co na autostrady to by chwila moment wszystko tam odkryli.....

Krzysiak

Do kopania chętnych jest dużo tylko problem jest jeszcze innego typu:

Każdy obawia się niespodzianek i prezentów pozostawionych przez Niemców - szklane miny

Czyli potencjalne wypadki lub ofiary - dziwne że o tym się nie mówi



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

to ty chyba nie wiesz jak się zwały usuwa.... nikt tego gołymi łapkami nie robi od tego jest sprzęt. Wszak przy grzebaniu w zwałowisku mogą z góry polecieć skały które ten zawał utrzymywał. I nie potrzeba tu min. dlatego drogie jest takie cuś.... a że węgla tam nie ma ani miedzi to i pieniędzy na usuwanie takiego zawału brak.....

Rysiu

Szklane miny szklanymi minami, a zwały zwałami.

Nie widzę konfliktu między dwiema tymi rzeczami - nie muszą się one wykluczać.

Termin więc niech będzie 26 lipca.

Kto się pisze? Czekam tudzież na potwierdzenia.

Troll81


Rysiu

Ja napisałem wiadomości do Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej z zapytaniem czy nie mogliby udzielić wsparcia w roli przewodników.

Myślę, że powinni dość szybko odpisać.

Rysiu

Rozmawiałem przed chwilą z prezesem SGP. Nie przeprowadzano na tym terenie tak precyzyjnych pomiarów (tylko na zasadzie, że ktoś przyszedł i coś sobie zmierzył). W niektórych miejscach ponoć wykrywano jakieś anomalie. Podczas jednego dnia z pewnością będziemy mieć "przewodnika" - być może nawet dłużej jeżeli w SGP znajdzie się kolejny człowiek mogący poświęcić czas.

Ogólnie są szanse, że ekspedycja może dać ciekawe rezultaty.

Troll81

 :respect: hehehe a mówiłem że sie odezwą :D

Rysiu

Odezwali się.

Potem jeszcze raz skontaktowałem się z Nimi czy nie mają nic przeciwko jeżeli gdzieś się wspomni, o współpracy z SGP. Zaproponowali wymianę banerkami i mogą dodać u siebie newsa.

Kolejna sprawa to OSM (openstreetmap.org.pl). Kompleks Riese nie jest udokumentowany w OSM dlatego zaproponowałem, że można przy okazji zrobić materiał do OSM zarówno obszarów naziemnych jak i podziemnych. Ludzie z OSM już się wszystkim zajmą - byle tylko im towar dostarczyć.

Mam nadzieję, że wszyscy się przygotowują  %) :attack:

Troll81

ej. Zatacza toto szersze kręgi niz myślałem :D

Szopler


Rysiu

Jak można upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu to czemu nie.

Mamy jakieś banerki?

predatoraf

#24
No to ja się raczej piszę :)
Mam licznik geigera (Polaron) więc się przyda ;)

To o nas :)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polsko_bialoruska_ekspedycja_do_kompleksu_riese_237571.html

Troll81

Jakieś konkrety odnośnie terminów?? po 25 lipca to trochę tak jakby ogólnik....

predatoraf

#26
Na stronie napisane 26 lipca.
Tylko czemu Białoruska? :D

Cytat odnośnie przeznaczenia Riese:

Laboratoria naukowe nieznanego przeznaczenia? Możliwe, dr Jacek Wilczur juz w latach 50-tych badał ślady tajnych hitlerowskich depozytów, zorganizował w 1964 r. pierwsze legalne wyprawy poszukiwawcze w Górach Sowich. Wyprawie tej towarzyszyli dwaj "zaproszeni" agenci KGB. J. Wilczur twierdzi, że dotarł do podziemnych obiektów, gdzie wykryto silne promieniowanie radioaktywne

Troll81

wiesz.... dziur w całych Sudetach jest od zaje.... a dolicz jeszcze to co czai się o czeskiej stronie. Wszak Niemcy cały Sudetenland uznawali za swe terytorium.

gregre

ajj, 26-go w środek tygodnia, a od 30 urlop się zaczyna...

Rysiu

Od 26. Ja najprawdopodobniej będę kilka dni więc spokojnie. Jak komuś nie pasuje sam 26 to może być 28-29.

Po 30 już może być trochę gorzej  %)

predatoraf

Tak w ogóle jest jakaś rozpiska co będziemy robić? :)

Troll81

na pewno trzeba wyznaczyć obiekty do pomiaru, Oraz miejsca w tych obiektach które pomiarem zostaną objęte.

Osówka
Soboń
Włodarz
Jugowice
Rzeczka
Sokolec

Może niektóre mniejsze obiekty?

Rysiu

Jest wstępna rozpiska. Trochę tego jest, bo oprócz dokładnych pomiarów radioaktywności doszedł jeszcze OSM. Trzeba będzie więc jak najwięcej danych przywieźć.

Jak na razie nie chcę pisać publicznie dokłądnie co i jak będziemy robić. Jakby co to będę informował detalami na PM'kach.

predatoraf

Stary Julianów, na hałdach podobno nic nie rośnie  :deadman:

W takim razie, czekam na wiadomość

ryszard.korczyk

Panowie, korcicie mnie, aby się wybrać. :)

predatoraf

#35
Panie Ryszardzie, Dolny Śląsk leży na uranie, a tym bardziej okolice w które mamy się zamiar wybrać, więc wyprawa ma smaczek :)

Rysiu

Cytat: predatoraf w 16 Lipiec 2012, 22:57
W takim razie, czekam na wiadomość
Jutro podeślę. Dzisiaj jestem wykończony i zaraz idę na film  %)

Korcimy pewnie nie jedną osobę  ;)

Troll81

grzmiąca... zapewniam że hałda porasta aż miło :D a licznik przy niej pika tak ze prawie ciągły sygnał daje :D

predatoraf

#38
Muszę, pakiet akumulatorków skołować do aparatu :)


Powiedz lepiej ile ta hałda "grzeje" w uSv/h i czym mierzysz :)

Troll81

czujnikiem w wersji alfa :D zdjęcia z odczytu masz w mojej galerii :D