Ekspedycja: Kompleks Riese: Lipiec 2012

Zaczęty przez Rysiu, 28 Czerwiec 2012, 16:51

Cyfron

a jak chcecie to mierzyć?
Bo czujką to ok, ale chcecie jakoś uśredniać pomiary, czy odczytywać wprost z wyświetlacza i uśredniać?
Mnie też niesamowicie korci, aby się wybrać, ale nie wiem, czy dam radę - niesamowity brak czasu...

Rysiu

Z jednego punktu można wziąść te dwa pomiary i ostatecznie wyliczyć z nich średnią.

Myślę jednak, że może być ciężko - duża liczba punktów i nawet jeden pomiar wystarczy. Szukamy przecież jakichś odchyleń od normy, a to czy sensor pokaże nam 0,10 uSv/h czy też 0,13 uSv/h nie gra jakiejś strasznej roli ale jak w jakimś momencie wskoczy na większe wartości to już coś.

Na końcu można te wartości uśrednić dla określonych obszarów.

Troll81

najierw to trzeba pomierzyć poziom tła. A potem na mapce zaznaczyc punkty pomiarowe i stac w tych punktach tak z 15 minut :D jak pojedzie nas dużo to będzie szło szybko. A jak faktycznie gdzies liczniki nagle zaczną pikac mocniej to znaczy ze cos znaleźliśmy....

Rysiu

Nie ma Trollu szans aby stać 15 minut w jednym punkcie xD. Jedna osoba w całej dobie (dla 24 odzin bez przerw) zrobiłaby 96 pomiarów. Do tego to trzeba te dane zapisywać w tym czasie.

Jeżeli w punkcie będzie jakiś odchył od normy to nie będzie trzeba czekać 15 minut na jego wykrycie a minimalnych zmian i tak nie wykryjemy.

Troll81

a ile ty pomiarów chcesz wykonywać? Przecie nie będziemy robic pomiarów co metr. A te tunele jakieś koszmarnie długie nie są. Jak dla mnie jeden pomiar na 50m będzie wystarczający...

Rysiu

To stać z czujnikiem i zapisywać z niego dane przez 15 minut? Efekt po uśrednieniu będzie praktycznie taki sam dla minuty. To niewykonalne uwzględnając, że trochę pomiarów trzeba także zrobić na zewnątrz, a do tego równolegle ze wszystkim dokumentację dla OSM (w punkcie cztery zdjęcia w różnych kierunkach) i do tego wszystko zapisywac tak aby po zgraniu wiedzieć co pochodzi z jakich współrzędnych (bez dokładnych danych zdjęcia są bezużytecznie dla OSM).

Nie to abym miał coś przeciwko ale trochę wątpię aby czasowo było to takie proste tymbardziej, że punkty są od siebie trochę oddalone (poszczególne kompleksy, zamek Książ) i nawet aby od jednego do drugiego przejść trzeba trochę czasu.

Troll81

no bez przesady. u mnie skoki w ciągu 5 minut potrafią wynosić od 0,06 do 0,38. jak nie uśrednisz przynajmniej kilku wyników to dostaniesz zabawne odczyty. Jeden wynik to minuta mierzenia. A oszczególne kompleksy sa od siebie oddalone o kilkanascie km. korytarze nie są szerokie wiec wystarczy pomiar ze środka korytarza. Długie tez nie są. To nie MRU żeby 8 godzin łazić po korytarzach. Tumasz kilkaset metrów korytarza i to wsio. No ksiąz faktycznie jest oddalony ale reszta kompleksów jest w miare blisko siebie.

Druga rzecz to same pomiary. O ile nie lezy gdzieś urobek radioaktywny (a w to wątpię) to ślady że były tam przechowywane materiały radioaktywne beda minimalne. raczej spodzieałbym się tam wyników na poziomie tła. A wtedy warto pomierzyc gdzie to tło jest większe a gdzie mniejsze. itd itp.

Rysiu

Jeżeli już tam według relacji były wykonywane pomiary (chociażby notka Wilczura z tego wątku) i na tej zasadzie, że ktoś sobie wszedł i zobaczył, że całość odchodzi znacznie od norm to raczej nie na poziomie tła. Nie ma też co się oszukiwać, bo jeżeli różnica będzie bardzo znikoma to zwyczajnie niczego nie wykryjemy albo inaczej - wykryjemy ale zignorujemy. Komleksy można przyjąć, że są od siebie oddalone o 3 - 5 km. Najprostsza trasa pomiędzy głównymi z nich to jakieś 20 km. Są też jakieś mniejsze.

Mamy już minutę czasu  XD (po redukcji z 15). To reasumując Trollu na ile dni przyjedziesz?  %)

Troll81

ja liczę na dwa dni pomiarów.

http://www.wgg.pwr.wroc.pl/pdf/publikacje/Dziedzictwo_II/15_Kosmaty.pdf ma ktos naniesione plany komleksów na mapę topograficzną gór sowich??

Rysiu

Mam ten artykuł już jakiś czas.

Napisałem maila do autora z zapytaniem czy na potrzeby wyprawy (dane niezbędne dla OSM) nie udostępni zawartych planów.

Dzisiaj dostałem jednak odpowiedź, że te mapy nie należą do autora, a zostały one wzięte z trzech książek. Dokładne źródła w publikacji nie są podane (jedynie w references coś jest ale i to nie wszystko ujęte chyba). Podobno autor dostał pozwolenie na wykorzystanie planów. Owe plany jednak są wklejone do wielu publikacji bez jakiegokolwiek podania źródła. Jest to sprawa zadziwiająca, ponieważ czasopismo gdzie to zostało opublikowane ma jakieś punkty ministerialne, a jakim sposobem teksty mogły przejść recenzję bez podania dokładnego źródła planów? Jeżeli źródło nie jest podane to domyślnie jest to wykonanie własne, a tutaj widać jest inaczej. W informatyce raczej nie ma szans aby takie myki na większą skalę przeszły. Artykuły dość stare i może dlatego kiedyś jakoś inaczej je recenzowano - nie wiem.

Takowych planów nie ma (na mój stan wiedzy) ale jeżeli wyciągnę zgodę na wykorzystanie planów od kogo trzeba (narazie nawet nie mam kontaktu do autorów tych książek) to będzie w OSM - to dodatkowy cel ekspedycji.

Troll81

Plany samych kompleksów sa na wiki :D to tyle to akurat wiem.

Zajrzyjcie do wątku o lanowaniu bo na razie to nie wiadomo nawet ile nas jedzie ile czujek będzie itp itd. jak my mamy byc powaznie traktowani jak na niecałe dwa tygodnie przed wyprawa nic nie wiemy.....

predatoraf

Jak będziemy mieli Terre to ona sama uśrednia wyniki, to samo z Polaronem (tylko, że większy błąd pomiaru), jeżeli byśmy szli korytarzem to nie trzeba się zbytnio zatrzymywać, tylko wolniej iść i jak coś będzie to licznik wyłapie

Troll81

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Riese#Complex_Rzeczka

Rysiu

Cytat: Troll81 w 17 Lipiec 2012, 12:20
Plany samych kompleksów sa na wiki :D to tyle to akurat wiem.
Są plany ale bez skali i nie ma na nich zaznaczonych kierunków. Czyli dla OSM te plany są niewystarczające.

Troll81

skale trz będzie zrobic samemu (długość tuneli jest snana. Kierunek można wyznaczyć....)

Troll81

http://mapy-mru.cba.pl/riese/mapka.jpg

Rysiu

Cytat: Troll81 w 17 Lipiec 2012, 13:11
skale trz będzie zrobic samemu (długość tuneli jest snana. Kierunek można wyznaczyć....)
W sumie racja. Jakoś sobie można poradzić. Nawet nie będzie to akimś problemem.

Cytat: Troll81 w 17 Lipiec 2012, 13:11
http://mapy-mru.cba.pl/riese/mapka.jpg
Ale kierunku i skali nadal nie widzę  %)

Troll81

kto będzie jutro? o której i gdzie? które kompleksy robimy? kto co bierze?

predatoraf

Rysiek Ci nie odpisze raczej, bo w schronisku nie ma neta, a nawet problemy z zasięgiem są ( T-mobile, Plus)
Rysiek jest zakwaterowany w schronisku Zygmuntówka w Jugowie do niedzieli, ja wczoraj dojechałem na miejsce a potem wróciłem.

Dobrze by było, gdybyś Ty też się tam zakwaterował :)
Na PW Ci wyśle jego nr, zadzwoń albo napisz to oddzwoni.

krzyszp

Cytat: predatoraf w 16 Lipiec 2012, 20:55
To o nas :)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polsko_bialoruska_ekspedycja_do_kompleksu_riese_237571.html
:respect:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

predatoraf

Z tym, że ludzie się posypali ;/

Martin Fox

No cóż, takie rzeczy się planuje z półrocznym wyprzedzeniem, żeby chętni mogli sobie urlop zaplanować skoro to w tygodniu, a nie na ostatnia chwilę :)

Troll81

Ja raczej powróce do wrocka. Skontaktuje się z Ryśkiem.

Troll81

Jakieś wyniki?? miesiąc mija :D byłoby fajne uderzenie na początek roku szkolnego....

Troll81

Jakiś głos chłopaki w tej sprawie??

predatoraf

Na wyniki to raczej "trochę" poczekamy, Łukasz jest zawalony robotą i nie ma nawet czasu odesłać mi pendrive'a z danymi ;)